• Kanada

Emma Thompson

Brent White

Scénografie:

Gary Freeman

Last Christmas je film, který bych naprosto bez problému doporučila komukoliv, kdo má už plné zuby vánočních nákupů a chce si jen odpočinout a podívat se na film, který navodí tu správnou atmosféru a u kterého mu bude prostě dobře. Po většinu času je Last Christmas na solidní 4* a vůbec nepřeháním. Celé je to odvyprávěné s lehkostí a film působí velice opravdově a přirozené. Já jsem byla vážně překvapená, jak moc si film užívám. Jenže on pak přijde jeden zvrat, který je taaak zbytečný. Věřím, že na papíře to mohlo vypadat dobře a jsem přesvědčená, že tvůrci si mysleli, že to filmu dodá wow efekt, ale ve skutečnosti to sráží celý film lehce dolů. Tento zvrat je tak strašně nepasující k celé atmosféře filmu, kterou si tvůrci tak poctivě budovali po celou dobu, že jsem v kině mela chuť nahlas zakřičet "proč?". Ale jak jsem již psala na začátku, do kina bych na Last Christmas poslala bez výčitek svědomí naprosto kohokoliv.(1.12.2019)

Vlastne som v skutočnosti nečakal, že Feig natočí tak pekný vianočný doják, a nečakal som to až do úplného záveru, pretože ono sa to tak ani väčšinu stopáže netvári. Blúdenie uličkami a ulicami (snáď 70 percent scén je exteriérových), oddychová zábava a jednoduchá, otvorená multikulti (resp. remain eu) agitácia, výstižne reflektujúca súčasný Londýn taký, aký v súčastnosti je; Rôznorodý, plný rôznych ľudí, plný ľudí. A potom sa to dopracuje k záveru, ktorý sa dal čakať, ale nečakáte ho; viete jak to myslím. A Emma Thompson a Emilia Clarke sú najroztomilejšia juhoslovanská prisťahovalecká rodinka ever. Určite sa k tomu ešte niektoré Vianoce vrátim, rovnako ako k Serendipity, alebo Láske cez internet. Slza na krajíčku. Vo vianočnej atmosfére za 4*.(28.11.2019)

• JitkaCardova

Nejsem modelový divák vánočních dojáků, na druhou stranu miluju pro jeho lehkost, vtipnost, inteligenci, brilantní scénář a hutný výskyt mých oblíbených herců film Láska nebeská, takže i tohle umím ocenit, když to funguje, navíc si užívám britskou angličtinu a všechny od toho se odvíjející žerty a ekvilibristiky s jazykem, Emmy Thompson si vážím jednak jako skvělé herečky, jednak jako inteligentní laskavé dámy a od mládí členky různých spikleneckých společností pro vysoké umění ve spojení s lidskostí a humorem, a byla jsem upřímně zvědavá na její scénář, protože bylo jasné, že to nemůže být jen tak banální... Banální to sice není, ale zklamaná jsem z toho, jak je to nedomyšlené a nedotažené. Není to - právě na rozdíl od třeba Lásky nebeské - dárek pro radost nikomu, Emma k Vánocům zklamala nároky obou možných cílových skupin těch, kdo by si shlédnutí jejího dílka riskli k prožití předvánoční atmosféry darovat. Ty méně náročné musí nutně zklamat vyústění, které mění zařazení filmu z romantického žánru v bajku s morálním apelem, ty ostatní, jak jsem já, pak zklame hlavně to, že od chvíle, kdy se poprvé promluví o operaci (což je ještě dost brzy), máme jasno - Emma vykradla stokrát provařený námět a nemohlo to být jinak. A s tím se pak musí pro obě skupiny vědomě či nevědomě pojit rozčarování z toho, že film s až arogantní povrchností předvádí, jak cokoli, co se dlouhé roky mezilidsky odehrávalo strašně špatně, jde s dobrým úmyslem napravit až banálně snadno a rychle, takže jako mávnutím kouzelného proutku je všechno zapomenu, vytěsněno, deprese a nevraživosti a zoufalství mizí a všichni se smějí a objímají a radují a navzájem se přece milují, protože stačí malinko a najednou jsou všichni chápaví a empatičtí a připravení odpouštět a rozumět, stačilo to v nich nějak drobátko uvolnit. To není dárek, to je výsměch všem opravdovým snahám milovat, napravovat a zoufat si z toho, když lidé v nejbližším okolí nejsou schopni lásky a porozumění. Od Emmy Thompson jsem ve všech ohledech čekala víc než takovou nelaskavou krutost vepsanou do stránek scénáře spolu s morálním ponaučením, které nemůže v žádném konkrétním ohledu v příběhu fungovat a působí jako vytčené před závorku. Je to nesoudržný paskvil plný milých momentů a hezkých obličejů, u něhož lituju vyhozených peněz za lístky do kina. Nicméně je to moje chyba, měla jsem si líp pamatovat, jak mě dráždil už její vyděračsky napsaný a zahraný Vtip - kdybych to měla s něčím srovnat, tak s Cenou za něžnost, která mě kdykoli rozesměje i rozbrečí stejně jako život sám, když těžkými a vyloženě blbými situacemi procházejí lidi, kteří nejsou dokonalí a neumí vždycky všechno správně podat ani pochopit, ale v jádru jsou milující a opravdu dělají, co můžou, a navíc - přes všechno zapírání a alergie a de facto i kvůli nim - prostě nemůžou zapřít, že jsou rodina a že si rozumějí víc, než si chtěli a dovedli přiznávat. Na tom se dá nejlíp ukázat, jak to vypadá, když člověku se srdcem a rozumem nechybí nadhled a skutečná empatie. A právě nadhled, empatii a smysl pro organicky se odvíjející komplexní dění Emma Thompson bohužel postrádá - jen si nejsem jistá, jestli tím ty scénáře kazí až poslední dobou, nebo to tak bylo odjakživa. Čili jestli chcete doopravdy prožít to, na co v Last Christmas Emma Thompson láká, ale co vlastně funkčně k prožití nenabízí, pusťte si radši doma Lásku nebeskou a Cenu za něžnost (možná raději v opačném pořadí) a za ušetřený peníz za lístky do kina si k tomu dopřejte třeba pečené kaštany. *~(4.12.2019)

Příjemná vánoční jednohubka, kterou táhne sympatická Emilia Clarke, škoda jen těch zbytečných podprahovek, jenž malinko kazí dojem z filmu. 3,5*.(1.12.2019)

• Filmmaniak

Pravděpodobně doposud nejpříjemnější (tj. neuřvaná, neotravná a neagresivní) komedie Paula Feiga, ale i tak to vystačí sotva na průměr. Vánoční písničkou inspirovaná romance, kterou pohání ohraný příběh-klišé o nesympatické, sobecké a nezodpovědné hrdince, která se díky lásce a radám toho pravého muže stane lepším člověkem, usmíří se s rodinou a začne mít konečně ráda i sama sebe, působí od začátku do konce jako poslepovaná z motivů a scén vypůjčených z jiných filmů, které byly podstatně lepší. Lze ocenit snaživé herce a atmosféru světélkujícího Londýna, ale celkově film shazuje nejen nedostatek neprimitivního humoru (veškerá komedie týkající se hlavní hrdinky spočívá v tom, že třeba jde a upadne do odpadků nebo že se jí pták vykadí do obličeje, přičemž opravdu vtipné je ve filmu obecně jen máloco), ale i neuvěřitelně tupý a kýčovitý (a bohužel i značně předvídatelný) závěr.(30.11.2019)

• tomeš

Emilia Clarke úžasná (jedna hvězda), jinak celkově slabota. To Emma Thompson nemá zapotřebí toto... A samozřejmě soundtrack je cool! (druhá hvězda)(5.12.2019)

Většina seriálových hvězd se po ukončení seriálu, který je uvedl do povědomí veřejnosti pokusí prosadit i ve filmu a stát se filmovou hvězdou. Dokázal to Woody Harrelson z Na zdraví, George Clooney z Pohotovosti nebo Jennifer Aniston z přátel. Na pár výjimek bych si možná ještě vzpomněl, jinak je ale známý fakt, že ne vždy se podaří slávu seriálové hvězdy přetavit ve slávu filmovou, přesto se pár herců pokouší se prosadit i ve filmové branži. A něco takového se dá aktuálně říct i o Emilii Clarke. Hvězda seriálu Hra o trůny, představitelka Daenerys Targaryen se do filmové tvorby pokusila dostat výrazněji už během posledních sérii Hry o trůny. Objevila se třeba v příjemném romantickém hitu Než jsem tě poznala a pokusila se i opřít se o známé série jako Terminátor kde se stala novou Sarah Connor nebo Star Wars kdy měla příležitost si ve Solo: Star Wars Story zahrát hlavní postavu Qi´ry. Zatímco Než jsem tě poznala ale byl hitem, Terminátor 5 a Solo v kinech lehce propadli a Clarke si tak musela na svůj definitivní přerod ve filmovou hvězdu čekat. A pokud čekala, že po Last Christmas to bude definitivně na pořadu dne.... No, zatím to tak nevypadá, dá se ale říct, že Last Christmas ukazuje, že by se Emilia Clarke v Hollywoodu ztratit nemusela. Krom fajn výkonu Clarke totiž dorazila celkem fajn vánoční jednohubka, která ale rozhodně nebude vánoční klasikou. Režisér Paul Feig, autor komedií Ženy sobě, Drsňačky, Špión nebo Krotitelů duchů z roku 2016 si vzal na starost scénář herečky Emmy Thompson, která si tu střihne také vedlejší úlohu matky postavy Emilie Clarke. A scénář si celkem zajímavě hraje s tím, že je postava Kate vlastně Katarina a je společně se svou rodinou původem z Jugoslávie a v době kdy se film odehrává již aktivně funguje Brexit. Last Christmas ale rozhodně není komedii kde by se zároveň v politickém směru řešil fakt, že Velká Británie opustí Evropskou unii. Last Christmas je totiž komedií o druhé šanci v životě, ochotě udělat něco pro druhé a faktu zamyslet se nad tím, že i když má člověk pocit, že žije nejhůř na světě, jsou tu dost možná lidé co jsou na tom ještě hůř než vy. A přitom všem hrají chytlavé písně George Michaela, které způsobí, že ve vašem domácím reproduktoru ještě nějakou dobu nepřestane hrát píseň Last Christmas pořád dokola. Ale zpátky k filmu.... Hned na začátek si dovolím tvrdit, že i když o tom hodně lidí pochybuje, mám za sebe pocit, že Emilia Clarke má talent. A nepokouším se to obhajovat faktem, že už má za Hru o trůny pár nominací na Emmy, nýbrž tím, že se roli Kate/Katariny chopila velmi dobře a funguje jako tak trochu bláznivá hrdinka téhle komedie. V samotném scénáři by možná byl lepší způsob jak vysvětlit proč se Kate chová jako Kate a že její změna v přístupu k životu, práci a vztahu k rodině má i jiný důvod než ten, že málem zemřela kdyby jí nebylo darováno srdce. Kate na místo toho začne chlastat jak doga, mít nevázané sexuální styky na jednu noc a začne básnit o tom, že by nejradši umřela ve 27 letech podobně jako Kurt Cobain nebo Amy Whitehouse i když jí je aktuálně 26 let. Chápu, že fakt náhlé smrti člověka tak trochu poznamená, Thompson ale přece jen mohla trošku lépe osvětlit co se Kate aktuálně honí v hlavě a udělat její postavu ještě zajímavější. Emilia Clarke je ale v hlavní roli pořád kouzelná a prodává každý situační gag a vtip přirozeně. S Henry Goldingem AKA Tomem jinak mají parádní chemii, která se nejvíc doplňuje tím, že je každý z nich tak trochu jiný. A tím se nemyslí jen fakt, že ona je taková a on makovej ale také tím, že se oba zásadně liší od všech ostatních. Zároveň musím na rovinu říct, že mně skákání k vážnější poloze občas příliš nesedělo, rozhodně je ale pravda, že se filmu podaří z těchto momentů přece jen něco dostat. A to nejen kvůli těžce předpokládanému zvratu (který mi reálně došel asi až 15 minut před tím než k němu došlo) ale především onu hrání s tím, že i když se může zdát, že jste na tom nejhůř na světě, vážně tomu není. Celá podzápletka o tom, že Tom inspiruje Kate k práci v centru pro bezdomovce je tomu geniální ukázkou, která ve finále opravdu funguje. Humor jinak ve finále opravdu většinou funguje, k infantilnosti reálně klesl jenom vtip o tom, že se Kate na obličej pokaká pták, tenhle těžce nevtipný a spíše nechutný situační gag ale spraví většina ostatních filmů, které fungují. A fajn je i Michelle Yeoh jako ,, Santa´´, která tu reálně funguje nejenom jako vtipná vedlejší postava, která hází jeden vtipný fór za sebou ale funguje i jako člověk, který reálně Kate občas připomene, že už to přehání a měla by se nad sebou zamyslet. A právě ona má s Tomem největší dopad na změnu charakteru Kate na kterém staví celý film. Ve finále se dá o Last Christmas říct, že čím déle trvá, tím se zlepšuje. Po první polovině se totiž rozjede parádně a krásně uteče. Humor ve finále pravda přece jen funguje 50:50 a střídá reálně vtipné vtipy a ,, haha vtipy´´ a občas ses točení volantu do vážnějších vod nepovede, rozhodně se ale nejedná o špatný film. Naopak jde o fajn film u kterého jsem měl dokonce chvílemi pocit, že měl v sobě něco co ho opravdu mohlo udělat vánoční klasikou. To se nestalo a nemám potřebu ten film v nejbližší době vidět znova, rozhodně jsem se ale u něj bavil a především krásně využívá songy George Michaela. Na rande asi ideální film, pro člověka, který není cynik a má v sobě duši jen fajn řemeslo, kterému přece jen chybí něco navíc. Ale vlastně k tomu super filmu fakt nechybělo moc.....(30.11.2019)

Předvídatelná předvánoční záležitost, kterou táhnou velmi expresivní obočí Emilie Clarke. Nebýt jejího šarmu, se kterým ztvárňuje naprosto ztracenou, sobeckou a místy docela otravnou Kate, rozhodně by to bylo o dost horší. Zvlášť, když chudák Golding hraje filmový ekvivalent Kena od Barbie s naprogramovanou životní filosofií. A nevěřila bych, že to kdy řeknu, ale Emma Thompson a její šíleně stereotypní podání ženy z Východního bloku včetně těžkého přízvuku a místy "lámané" angličtiny, je neskutečně otravné. Podzápletka s jugoslávským původem, přijetím vlastní identity (zvlášť, když ani jedna ze sester nemá ani náznak "jiného" přízvuku) a odkazem na Brexit, má asi tyhle Vánoce ukotvit v současnosti. Upřímně nechápu proč, když jinak celý naleštěný předvánoční Londýn vypadá jako z pohádky. A ona opravdu divná romance Santy Michelle Yeoh...? Zkrátka a dobře, jde o jeden z těch filmů, které musíte zkonzumovat a nepřemýšlet nad nimi, protože pak se začne rozpadat. Pokud se ale necháte unášet atmosférou, hudbou (a on se vám ten George Michael vryje do mozku) a příběhem, pak asi budete spokojeni.(29.11.2019)

(29.11.19/Cinema city)(30.11.2019)

Krásny vianočný film, ktorý spĺňa všetko, čo od takéhoto filmu čakám. Vtipné momenty, romantiku, zlomené srdce, nejakú peknú myšlienku, sympatických hercov a v neposlednom rade tú vianočnú atmosféru. Veľmi ma návšteva kina potešila a dojala.(1.12.2019)

Ale jo! Dám těch 5*. Skvělý film s trošku předvídatelným závěrem a přesto perfektně provedeným. Nádherná hudba, nejen Last Christmas.. A skvělá vánoční atmosféra..(28.11.2019)

Last Christmas má ďaleko od perfektného 5* filmu, no nemôžem si pomôcť a musím hodnotiť takto keďže film som videl týždeň dozadu a ešte stále sa drží v mojej hlave a mojom vedomý. Emma Thompson & Paul Feig skonštruovali film ktorý chytí za srdce, nesmierne pobaví, dojme a zahraje pri srdci správou o tom aby sme boli alebo sa aspoň snažili byť dobrými ľuďmi. Je tu twist, ktorý každý vyňuchá od jeho prvého náznaku, no nech bol predvídateľný aký chce, nepokazil mi zážitok z filmu.Emilia Clarke je skvelá, Henry Golding šarmantný ako vždycky a prítomnosť Michelle Yeoh a jej postavy bola len čerešnička na tejto presladenej cheesy Vianočnej torte. Plne chápem ľudí, ktorým tento film nebude po chuti, no mňa Last Christmas trafilo do tých správnych miest v deň kedy som potreboval nejaké pozitívne a vtipné povzbudenie s nádychom romantiky.(28.11.2019)

• marhoul

Děsná slátanina! První polovina na odchod z kina, pak se to trochu vybralo, ale ne na dlouho. S Vánocemi to má společné jen krámy v čínském krámě, jinak absolutně nic. Duchařina nevkusně říznutá politikou, bezdomovci, Jugoslávci, do toho transplantace srdce, neshody v rodině, lesbičky, nešťastný otec, ve finále besídka v azylovém domě a to vše za hudby George Michaela. Čuměla jsem na to, no jako zjara. Je to tady, Thompsonová je senilní. Trapné, ukřičené, laciné, špatná režie, mizerné dialogy, matka draků je možná pro někoho roztomilá, její práce s obočím coby jediný herecký výrazový prostředek je však děsivá, ta dáma neumí hrát. Rozhodně ne komediální party. Srovnávat ji s Bridget Jonesovou je drzost. Až dnes jsem docenila herecké schopnosti Renée Zellweger... Anglická romantická komedie bývala pro mě zárukou kvality, nebo aspoň přijatelného průměru, co jsem viděla dnes se tomu vymyká. Závěrem klady: jedna hvězdička za pěknou lavičku v zastrčeném parku.(1.12.2019)

Na Last Christmas tak lze nejvíce ocenit vizuální stránku, která je vánoční tematikou přímo napěchovaná. Londýn je na každém rohu vybaven barvitými světélky a v pozadí posloucháme pohodový soundtrack. Některým to možná ke spokojenosti bude stačit, vzhledem k filmařskému talentu před a hlavně za kamerou je to však málo. Více v ext. recenzi.(1.12.2019)

Hneď úvodná geniálna pesnička navodí tú krásnu vianočnú atmosféru, ktorá dnes už existuje skôr vo filmoch, než v realite, nakoľko Vianoce sa zmenili na nakupovacie obludárium. A na to slúžia takéto filmy, ktoré majú ďaleko od dokonalosti, ale aspoň nás zavedú do toho sveta, kde sa to má skončiť dobre. Zároveň film je spríjemnený pesničkami Georgea Michaela, a to sa fakt už dá počúvať. Prehliadnem aj to, že Daenerys aj s rastúcou dvojitou bradou zas neskutočne prehráva a tá jej mimika s krúteným obočím do všetkých strán je všade okrem Game of Thrones uletená. Neviem, kde sa učila herectvu, ale na toto by mala urýchlene zabudnúť. Okrem toho sladkého má film aj veľa vtipných momentov, čo je pre mňa veľké plus.(28.11.2019)

• Angelitos

Tak zlý film jsem neviděla už hodně dlouho...hlavně tam nacpat všechny rasy, lesbičky, transvestity, duchy... Why, Emilia, why? :D(3.12.2019)

Úplně z toho odvařenej člověk není, bohužel i z toho příběhu, ale od začátku to nabírá grády a celkem to pobaví. Takovej správnej průměr naší ligy Slovan Liberec.(3.12.2019)

Zaujímavý scénar. Kto nepozná depresie, tak zožerie navonok romantický príbeh s prekvapivým smutným zvratom. Kto to pozná, pochopí princíp posttraumatických depresií, ktoré z ľudí robia navonok nespoľahlivých, zábudlivých a lenivých a v skutočnosti sa potrebujú vysporiadať s minulosťou, byť užitočným a zachytiť sa o nejaký bod v živote, ktorý ich vytiahne späť medzi normálnych (normálny nie je v skutočnosti nik :-)). Pre mňa veľké prekvapenie znalosti problematiky a vytvorenia efektu navonok vianočného robenia dobra pre iných, v skutočnosti pre seba.(2.12.2019)

Na tento film jsem šel hlavně kvůli Emilii Clarke a musím říct, že mě příjemné překvapil. Velká část filmu byla odpočinková, na odreagování, taková vánoční jednohubka. Pak ale nastává zvrat, který jsem já upřímně nečekal a díky tomu hodnotím 5 hvězdami. O jednohubku se díky tomu nejedná a moc rád se k tomuto filmu někdy vrátím. 90%(2.12.2019)

Trailer jsem viděl několikrát při předchozích návštěvách kina. Celkem mě zaujal, tak jsem se na Last Christmas rozhodl do kina zajít. Vypravil jsem se rovnou na premiéru a po delší době jsem v kině seděl úplně sám (štěstí, že dneska je už možné promítat i pro jednoho - dříve byl potřeba min. počet lidí, ale tu dobu jsem už nezažil). Od režiséra Paula Feiga jsem zatím viděl jen povedený film Špión a před několika měsíci Ženy sobě, což naopak bylo pro mě velké zklamání. Jsem proto velmi rád, že Last Christmas patří k tomu lepšímu. Myslím si, že velký podíl na úspěchu celého filmu má Emma Thompson, která napsala námět (spolu s Gregem Wisem) a scénář, na kterém se podílela Bryony Kimmings. A další velkou zásluhu má samozřejmě Emilia Clarke, kterou jsem zatím viděl jen v dalším úspěšném filmu Než jsem tě poznala (a teď mám konečně důvod se začít dívat na dlouho odkládaný seriál Hra o trůny). Film nabízí dostatek vtipných momentů. Naopak romantiky jsem očekával více. Ale celkově se jedná o výtečný film, u kterého jsem se velmi pobavil. Hodně se mi líbila také hudba. Po skoro celý film jsem si marně lámal hlavu nad názvem. Až nečekaný závěr mi to objasnil.(28.11.2019)

<< předchozí 1 2