Kdyby Bridget Jonesová hledala ještě větší zoufalku, než je ona sama, v Kate (Emilia Clarke) by se určitě trefila do černého. Ta holka sice vypadá jako roztomilý diblík, ale ve skutečnosti je magnetem na špatná rozhodnutí všeho druhu – nerozumí si s vlastní rodinou, nevyzná se sama v sobě, neumí si najít normálního chlapa a navíc pracuje v obchodě s vánočními potřebami. To se pozná tak, že chodí v asexuálním skřítkovském kostýmku, neustále cinká rolničkou a v hlavě jí pořád jede vánoční hit George Michaela „Last Christmas“. Přitom přesně před rokem balancovala mezi životem a smrtí, když podstoupila velmi komplikovanou operaci. Jeden by řekl, že si té „druhé šance“ bude víc vážit, ale Kate je evidentně všechno fuk. Okázale kašle na všechno a na všechny a životem proplouvá cestou nejmenšího odporu. Pak ale potká Toma (Henry Golding), trochu záhadného mladíka, který se jí čím dál víc začne plést do cesty a do života. A i když je Kate odhodlaná pokračovat ve svém dosavadním stylu života, vlivem tohohle kluka, vánoční atmosféry a magického Londýna začne její předčasně okoralé srdce velmi rychle tát. (CinemArt)

Malarkey

Nemůžete počítat s tím, že když se v kině objeví nová anglická vánoční komedie, tak že to bude hned v duchu Lásky nebeské. Last Christmas je naprosto odlišný druh filmu, přitom vánoční náladu umí naladit stejně tak dobře. Jen je vidět, že film je inspirovaný písničkou. Zajímalo by mě, co by na to říkal zrovna George Michael. Navíc hodně filmu přispěla Emilia Clarke, která by rozjasnila i krátkometrážní černobílý statický záběr o ničem. Nicméně pohádková atmosféra je až moc přitažená za vlasy, což je velká škoda. Působí to pak tak, že Last Christmas je dozajista milým filmem, ale rozhodně nezajistí pravidelnou dávku předvánočních emocí na televizním přijímači. ()

T2

║Rozpočet $25miliónov║Tržby USA $35,150,750║Tržby Celosvetovo $123,446,172▐ Tržby za predaj Blu-ray v USA $1,648,533║ Tržby za predaj DVD v USA $1,409,453║ To čo bol za nápad zveriť tento zaujímavý námet takému brídilovy ako je Paul Feig. Sila. Herecky pútavé (až na otravnú Emmu Thompson), silná téma ale tie jeho drbnuté prízemné vsuvky to dávajú dole, si mal dať nasrať do oka sám režisér, možno by mal lepší pohľad na vec. /60%/ ()

kiddo

Brečela jsem jak želva. Obzvlášť v první minutě, když přes plátno šlehl titulek "Jugoslávie, 1999". ()

EvilPhoEniX

Milá vánoční romance s rozkošnou Emilií Clarke a sympatickým Henry Goldingem s dobře fungující vzájemnou chemií. Škoda, že Feig nepřitlačil na humoru, ale i tak se na to dobře kouká a vánoční atmosféra z toho sálá jedna radost. Do lehčího nadprůměru film tahá nečekaný závěrečný zvrat, který je v žánru RomCom velmi originální i vítaný. 6/10. ()

Shit

Max na jedno zkouknutí, ale i kdybych těch zkouknutí měl 0, tak bych o nic zásadního nepřišel, ve výsledku jsem měl dojem, že to nesplnilo ani základní pravidlo pobavení. Jediný, co je na filmu trochu nadstandardní a zanechá dojem, je úsměv Emilie Clarke. Tradiční film pro Vánoční pohodu to fakt nebude. ()

Djoker

Dva národní poklady Velké Británie stačily k tomu, aby Paul Feig upletl z hovna Emmy Thompson skvělý film. Hity George Michaela dodaly hudebnímu doprovodu správný drive a Emilia Clarke zase září jako sluníčko před kamerou. Těžkopádný twist zkušeného diváka nepřekvapí, ale snaha se cení. ()

M.a.t.t.

Emilia Clarke sa úspešne vymanila zo škatuľky Daenerys a hoci to jej postava divákovi nijak neuľahčuje, vďaka svojmu okúzľujúcemu výkonu si ho nakoniec dokáže získať na svoju stranu. Škoda len, že scenár je zbytočne rozkročený do viacerých strán a v snahe o zakomponovanie väčšieho presahu až príliš kostrbatý a nie úplne vierohodný. To sa vlastne týka aj samotného záveru, ktorý mi je na jednej strane sympatický svojim umeleckým zámerom, no jeho podanie je ťažkopádne - nehovoriac o istej predvídateľnosti. Príjemná romantická komédia, ktorá je vo výsledku i niečim viac, no možno by jej neuškodilo, ak by sa držala trochu viac pri zemi. ()

JitkaCardova

Nejsem modelový divák vánočních dojáků, na druhou stranu miluju pro jeho lehkost, vtipnost, inteligenci, brilantní scénář a hutný výskyt mých oblíbených herců film Láska nebeská, takže i tohle umím ocenit, když to funguje, navíc si užívám britskou angličtinu a všechny od toho se odvíjející žerty a ekvilibristiky s jazykem, Emmy Thompson si vážím jednak jako skvělé herečky, jednak jako inteligentní laskavé dámy a od mládí členky různých spikleneckých společností pro vysoké umění ve spojení s lidskostí a humorem, a byla jsem upřímně zvědavá na její scénář, protože bylo jasné, že to nemůže být jen tak banální... Banální to sice není, ale zklamaná jsem z toho, jak je to nedomyšlené a nedotažené. Není to - právě na rozdíl od třeba Lásky nebeské - dárek pro radost nikomu, Emma k Vánocům zklamala nároky obou možných cílových skupin těch, kdo by si shlédnutí jejího dílka riskli k prožití předvánoční atmosféry darovat. Ty méně náročné musí nutně zklamat vyústění, které mění zařazení filmu z romantického žánru v bajku s morálním apelem, ty ostatní, jak jsem já, pak zklame hlavně to, že od chvíle, kdy se poprvé promluví o operaci (což je ještě dost brzy), máme jasno - Emma vykradla stokrát provařený námět a nemohlo to být jinak. A s tím se pak musí pro obě skupiny vědomě či nevědomě pojit rozčarování z toho, že film s až arogantní povrchností předvádí, jak cokoli, co se dlouhé roky mezilidsky odehrávalo strašně špatně, jde s dobrým úmyslem napravit až banálně (tak přece) snadno a rychle, takže jako mávnutím kouzelného proutku je všechno zapomenuto, vytěsněno, deprese a nevraživosti a zoufalství mizí a všichni se smějí a objímají a radují a navzájem se přece milují, protože stačí malinko a najednou jsou všichni chápaví a empatičtí a připravení odpouštět a rozumět, stačilo to v nich nějak drobátko uvolnit. To není dárek, to je výsměch všem opravdovým snahám milovat, napravovat a zoufat si z toho, když lidé v nejbližším okolí nejsou schopni lásky a porozumění. Od Emmy Thompson jsem ve všech ohledech čekala víc než takovou nelaskavou krutost vepsanou do stránek scénáře spolu s morálním ponaučením, které nemůže v žádném konkrétním ohledu v příběhu fungovat a působí jako vytčené před závorku. Je to nesoudržný paskvil plný milých momentů a hezkých obličejů, u něhož lituju vyhozených peněz za lístky do kina. Nicméně je to moje chyba, měla jsem si líp pamatovat, jak mě dráždil už její vyděračsky napsaný a zahraný Vtip - kdybych to měla s něčím srovnat, tak s Cenou za něžnost, která mě kdykoli rozesměje i rozbrečí stejně jako život sám, když těžkými a vyloženě blbými situacemi procházejí lidi, kteří nejsou dokonalí a neumí vždycky všechno správně podat ani pochopit, ale v jádru jsou milující a opravdu dělají, co můžou, a navíc - přes všechno zapírání a alergie a de facto i kvůli nim - prostě nemůžou zapřít, že jsou rodina a že si rozumějí víc, než si chtěli a dovedli přiznávat. Na tom se dá nejlíp ukázat, jak to vypadá, když člověku se srdcem a rozumem nechybí nadhled a skutečná empatie. A právě nadhled, empatii a smysl pro organicky se odvíjející komplexní dění Emma Thompson bohužel postrádá - jen si nejsem jistá, jestli tím ty scénáře kazí až poslední dobou, nebo to tak bylo odjakživa. Čili jestli chcete doopravdy prožít to, na co v Last Christmas Emma Thompson láká, ale co vlastně funkčně k prožití nenabízí, pusťte si radši doma Lásku nebeskou a Cenu za něžnost (možná raději v opačném pořadí) a za ušetřený peníz za lístky do kina si k tomu dopřejte třeba pečené kaštany. *~ () (méně) (více)

Spiker01

Ač i já jsem chtěl po několika filmových neúspěších Emilii Clarke nenávidět, faktem je, že je pořád, a hlavně v této roli, velice roztomilá a podobné typy filmů bezpochyby utáhne (viz dále Než jsem tě poznala). Naopak se na mě moc nepovedlo převést ono závěrečné dojímavé vyznění snímku, jež na papíře jistě znělo zajímavě, ale zrežírované na mě příliš nezapůsobilo. Ale bez pochyb se jedná o další výbornou roli pro Henry Goldinga (Šíleně bohatí Asiati) a už jen čekám, kdy jej utáhnou do marvelovek. PS : Emma Thompson je tu neskutečně otravná. ()

castor

Roztržitá Emilia Clarke (po skončení ikonického seriálu se snaží prosadit i na plátně) tak trochu paří, střídá známosti na jednu noc, kariéru Elfa v obchodě s vánočními kýči si asi nevysnila, prostě neví, co se životem. Vyhýbá se kontaktu s matkou, která se nevzpamatovala ze života v bývalé Jugoslávii, katastrofální je i její vztah se sestrou, blýskat na lepší časy se třeba začne v blízkosti tajemného Henryho Goldinga, který se stará o lidi bez domova. Celé to sepsala Emma Thompson, odehrává se to ve vánočním Londýně, je to prošpikované důvěrně známými hity George Michaela – ale nene, vánoční klasikou, na kterou se budeme každoročně těšit, se to nestane. Proměna hlavní hrdinky z tak trochu sobečka k té, která společnosti prospívá, není zlá, ovšem i tady je motivována čistě sobeckými důvody. Pak přijde zásadní zvrat, který ale velké emoce nevytříská. Celkově je to škoda, protože Clarke je roztomilá a ztraceně přirozená, Londýn světélkující a občas i plný padajících vloček, soundtrack pohodový. On už samotný konflikt (vlastně moc nevíme, co se po hrdinčině nemoci stalo, že se chová jako tele) úplně nefunguje, stejně jako vážná témata (brexitová nálada, sociální otázky). Těšil jsem se moc, bohužel hřejivý pocit u srdce se nějak nedostavil. ()

Hild

Last Christmas je film, který bych naprosto bez problému doporučila komukoliv, kdo má už plné zuby vánočních nákupů a chce si jen odpočinout a podívat se na film, který navodí tu správnou atmosféru a u kterého mu bude prostě dobře. Po většinu času je Last Christmas na solidní 4* a vůbec nepřeháním. Celé je to odvyprávěné s lehkostí a film působí velice opravdově a přirozené. Já jsem byla vážně překvapená, jak moc si film užívám. Jenže on pak přijde jeden zvrat, který je taaak zbytečný. Věřím, že na papíře to mohlo vypadat dobře a jsem přesvědčená, že tvůrci si mysleli, že to filmu dodá wow efekt, ale ve skutečnosti to sráží celý film lehce dolů. Tento zvrat je tak strašně nepasující k celé atmosféře filmu, kterou si tvůrci tak poctivě budovali po celou dobu, že jsem v kině mela chuť nahlas zakřičet "proč?". Ale jak jsem již psala na začátku, do kina bych na Last Christmas poslala bez výčitek svědomí naprosto kohokoliv. ()

2Pac

Ale ano... toto vytiahlo zo standartnych romantickych tri na patku v poslednych 20 minutach...nestava sa casto ale bolo to prijemne prekvapenie...Emilia sa do ulohy par minut dostavala, ale potom to islo jak sa patri... ()

pepo

Prekvapivo velmi pekny gycik. Tvorcovia sa chystaju chytit prilis zajacov naraz, no v konecnom dosledku to vobec nevadi, pretoze to cele drzi na svojich pleciach vyborna Emilia Clarke (nemyslel som, ze toto slovne spojenie niekedy napisem). A ten prepierany zaver film hadze do omnoho zaujimavejsej perspektivy. Akurat mam pocit, ze keby pointa prisla niekde v polovici, mohlo to byt omnoho silnejsie aj dojimavejsie. 7/10 ()

Xmilden

Nemám rád Emilii Clarke. Po Last Christmas to vím zcela určitě. Nečekanou pointu jsem čekal. Co mě už začíná nebetyčně štvát, jsou ty několikanásobné konce, kterýma začal Hollywood ničit filmy. 40% ()

Shakers

Paul Feige ma nikdy nebavil a toto je ďalší s jeho nudných filmov. Polku filmu som prezýval, citeľne tu chýbal lepší príbeh, zaujímavejšie alebo zábavnejšie pasáže a až zvrat pred koncom filmu to trošku oživil, inak to bola väčšina nuda a všetok humor išiel hodne mimo mňa. Emilia fajn, príbeh fajn, záver fajn, ale ako celok premárnená šanca. 60% - 3* ()

filmfanouch

Většina seriálových hvězd se po ukončení seriálu, který je uvedl do povědomí veřejnosti pokusí prosadit i ve filmu a stát se filmovou hvězdou. Dokázal to Woody Harrelson z Na zdraví, George Clooney z Pohotovosti nebo Jennifer Aniston z přátel. Na pár výjimek bych si možná ještě vzpomněl, jinak je ale známý fakt, že ne vždy se podaří slávu seriálové hvězdy přetavit ve slávu filmovou, přesto se pár herců pokouší se prosadit i ve filmové branži. A něco takového se dá aktuálně říct i o Emilii Clarke. Hvězda seriálu Hra o trůny, představitelka Daenerys Targaryen se do filmové tvorby pokusila dostat výrazněji už během posledních sérii Hry o trůny. Objevila se třeba v příjemném romantickém hitu Než jsem tě poznala a pokusila se i opřít se o známé série jako Terminátor kde se stala novou Sarah Connor nebo Star Wars kdy měla příležitost si ve Solo: Star Wars Story zahrát hlavní postavu Qi´ry. Zatímco Než jsem tě poznala ale byl hitem, Terminátor 5 a Solo v kinech lehce propadli a Clarke si tak musela na svůj definitivní přerod ve filmovou hvězdu čekat. A pokud čekala, že po Last Christmas to bude definitivně na pořadu dne.... No, zatím to tak nevypadá, dá se ale říct, že Last Christmas ukazuje, že by se Emilia Clarke v Hollywoodu ztratit nemusela. Krom fajn výkonu Clarke totiž dorazila celkem fajn vánoční jednohubka, která ale rozhodně nebude vánoční klasikou. Režisér Paul Feig, autor komedií Ženy sobě, Drsňačky, Špión nebo Krotitelů duchů z roku 2016 si vzal na starost scénář herečky Emmy Thompson, která si tu střihne také vedlejší úlohu matky postavy Emilie Clarke. A scénář si celkem zajímavě hraje s tím, že je postava Kate vlastně Katarina a je společně se svou rodinou původem z Jugoslávie a v době kdy se film odehrává již aktivně funguje Brexit. Last Christmas ale rozhodně není komedii kde by se zároveň v politickém směru řešil fakt, že Velká Británie opustí Evropskou unii. Last Christmas je totiž komedií o druhé šanci v životě, ochotě udělat něco pro druhé a faktu zamyslet se nad tím, že i když má člověk pocit, že žije nejhůř na světě, jsou tu dost možná lidé co jsou na tom ještě hůř než vy. A přitom všem hrají chytlavé písně George Michaela, které způsobí, že ve vašem domácím reproduktoru ještě nějakou dobu nepřestane hrát píseň Last Christmas pořád dokola. Ale zpátky k filmu.... Hned na začátek si dovolím tvrdit, že i když o tom hodně lidí pochybuje, mám za sebe pocit, že Emilia Clarke má talent. A nepokouším se to obhajovat faktem, že už má za Hru o trůny pár nominací na Emmy, nýbrž tím, že se roli Kate/Katariny chopila velmi dobře a funguje jako tak trochu bláznivá hrdinka téhle komedie. V samotném scénáři by možná byl lepší způsob jak vysvětlit proč se Kate chová jako Kate a že její změna v přístupu k životu, práci a vztahu k rodině má i jiný důvod než ten, že málem zemřela kdyby jí nebylo darováno srdce. Kate na místo toho začne chlastat jak doga, mít nevázané sexuální styky na jednu noc a začne básnit o tom, že by nejradši umřela ve 27 letech podobně jako Kurt Cobain nebo Amy Whitehouse i když jí je aktuálně 26 let. Chápu, že fakt náhlé smrti člověka tak trochu poznamená, Thompson ale přece jen mohla trošku lépe osvětlit co se Kate aktuálně honí v hlavě a udělat její postavu ještě zajímavější. Emilia Clarke je ale v hlavní roli pořád kouzelná a prodává každý situační gag a vtip přirozeně. S Henry Goldingem AKA Tomem jinak mají parádní chemii, která se nejvíc doplňuje tím, že je každý z nich tak trochu jiný. A tím se nemyslí jen fakt, že ona je taková a on makovej ale také tím, že se oba zásadně liší od všech ostatních. Zároveň musím na rovinu říct, že mně skákání k vážnější poloze občas příliš nesedělo, rozhodně je ale pravda, že se filmu podaří z těchto momentů přece jen něco dostat. A to nejen kvůli těžce předpokládanému zvratu (který mi reálně došel asi až 15 minut před tím než k němu došlo) ale především onu hrání s tím, že i když se může zdát, že jste na tom nejhůř na světě, vážně tomu není. Celá podzápletka o tom, že Tom inspiruje Kate k práci v centru pro bezdomovce je tomu geniální ukázkou, která ve finále opravdu funguje. Humor jinak ve finále opravdu většinou funguje, k infantilnosti reálně klesl jenom vtip o tom, že se Kate na obličej pokaká pták, tenhle těžce nevtipný a spíše nechutný situační gag ale spraví většina ostatních filmů, které fungují. A fajn je i Michelle Yeoh jako ,, Santa´´, která tu reálně funguje nejenom jako vtipná vedlejší postava, která hází jeden vtipný fór za sebou ale funguje i jako člověk, který reálně Kate občas připomene, že už to přehání a měla by se nad sebou zamyslet. A právě ona má s Tomem největší dopad na změnu charakteru Kate na kterém staví celý film. Ve finále se dá o Last Christmas říct, že čím déle trvá, tím se zlepšuje. Po první polovině se totiž rozjede parádně a krásně uteče. Humor ve finále pravda přece jen funguje 50:50 a střídá reálně vtipné vtipy a ,, haha vtipy´´ a občas ses točení volantu do vážnějších vod nepovede, rozhodně se ale nejedná o špatný film. Naopak jde o fajn film u kterého jsem měl dokonce chvílemi pocit, že měl v sobě něco co ho opravdu mohlo udělat vánoční klasikou. To se nestalo a nemám potřebu ten film v nejbližší době vidět znova, rozhodně jsem se ale u něj bavil a především krásně využívá songy George Michaela. Na rande asi ideální film, pro člověka, který není cynik a má v sobě duši jen fajn řemeslo, kterému přece jen chybí něco navíc. Ale vlastně k tomu super filmu fakt nechybělo moc..... () (méně) (více)

JohnnyD

Scenár Emmy Thompson pracuje s príliš veľa rôznymi motívmi, z ktorých v podstate žiaden nemá adekvátny priestor. Zjavne tu bola snaha vykresliť komplexný svet ako z Lásky nebeskej, chýba tomu ale ľahké čaro Richarda Curtisa z jeho vrcholného obdobia. Čo je veľká škoda, lebo námet (a teda ústredný zvrat) je úplne parádny a casting je tiež viac než dobrý (Emilia Clarke je sympaťák). Mohla to byť vianočná klasika, bohužiaľ je z toho len oddychovka s dobrou atmosférou vianočného Londýna. PS: V živote by žiaden migrant z bývalej Juhoslávie nepovedal, že je "z bývalej Juhoslávie". ()

Rosaviva

V dnešní době mám pocit, že mě už málokterý film dokáže překvapit. A zrovna Last Christmas se to podařilo dvakrát, jednak jsem byla velmi příjemně překvapena, jak se vlastně bavím, jak se na to příjemně dívá a jak je to dobře obsazené a pak se musím přiznat, že ten plot twist na konci mě zastihl zcela nepřipravenou. Ve výsledku musím hodnotit jen a jen kladně. 4* ()

misterz

S týmito romantickými komédiami už je problém. Je ich strašne veľa a väčšinou je všetko na jedno brdo. Odlišujú sa iba hercami a dejovou linkou, ktorá však ide podľa osvedčenej šablóny. Tento prípad je však iný. Nielenže tu hrá perfektná Emilia Clarke, ktorá svojej postave dokázala vdýchnuť svoj jedinečný šarm a takú milú rozkošnosť, no i príbeh je trochu iný. Bolo vidno, že sa snažil prísť s niečím iným, v tomto kontexte sa niesol napríklad aj záver. Také horkosladké, tak akurát. Lepší priemer. 65/100 ()

kingik

Emilia Clarke řeší záhrobní vzkaz přímé demokracie, George Michael u toho (až téměř nesmyslně) zapěje největší hity své kariéry a Emma Thompson ze sebe dělá blbku z Balkánu, přičemž jí nevěřím že tam kdy byla. Není mně úplně jasné, jestli všechno to nadbytečné břímě, co si film nabral, mělo být k pousmání či k zamyšlení, nebo se prostě jen nikdo neměl k realizaci pokračování Ducha. A tak se stalo, že vedle charitativní činnosti pro bezdomoveckou komunitu se hlavní hrdinka také věnuje malému krámku s vánočním zbožím, kde převlečená za elfku lichotí své staré asijské šéfové, za kterou dochází nápadník jak z jiné planety, a abychom zachovali dobré asijské vztahy, tak i hlavní romantický hrdina zrovna nemá čistý rodokmen, takže okamurovská romance je na spadnutí. Emilia Clarke je naprosto rozkošná a její kukadla v londýnských vánočních uličkách hezky blikají. Ovšem na její linii je nabalen nehezky nezvládnutý scenáristický balast, který prostě nevládne kvalitní dramaturgií. Téma imigranti, bezdomovci a lesby a do toho žvatlající Emma Thompson, to vše se strašně navzájem bije, působí to zvláštně nezajímavě, tudíž oceňuji závěrečnou pointu, co filmu pomohla vyhrabat se ze scenáristické nouze. Což o to, kdyby se našel schopný scenárista a celé tomu dal ucelený ráz, tak bych chtěl film vidět i podruhé. Ale Emma Thompson je scenáristicky chabá, Paul Feig uz si vytrpěl dost za své kritikou strhané filmy, takže z toho vyšel takový napůl dojemný film, který má tolik vaty, až prohrál svůj divácký souboj s jinými vánočními bijáky. 6/10 ()