Ekostory

Dokumentární

Česko, 2018, 43 min

online: https://www.ekostory.cz/dokumentarni-film?fbclid=IwAR0Dga26wNA3ENQGbLrQ4QzwQVxemzQH1CyMfiDxEFvv-4uq187st3kCCqM(18.12.2018)

Voľné pokračovanie dokumentu Ekohistorie, ktorý rovnakou formou približuje vývoj environmentálneho hnutia a rôznych skupín. Opäť nahliadneme až do 50-tych rokov, spoznáme prvé povojnové spolky na ochranu prírody, napr Sbor ochrany přírody SNM (TIS). Ďalej sa spomína ČSOP, Greenpeace, Brontosaurus, Děti Země, Pražské matky, Hnutí DUHA prostredníctvom archívnych záberov z demonštrácií a rozhovorov so zúčastnenými aktivistami/aktivistkami. Klincuje to reportáž z jednej z akcií hnutia Limity jsme my! Zvlášť ma potešila zmienka o knihe Meze růstu. Z dokumentu tiež vyplýva jasný antikomunistický postoj, a ja si myslím, že je nekonštruktívne zaťahovať politiku do environmentálneho diania, lebo si nemyslím, že príroda je teraz ničená menej ako za komunistov. Slúži to ale ako porovnanie vtedajšej a súčasnej situácie. Tento film bol v rozšírenej podobe odvysielaný na ČT pod názvom Dějiny neposlušnosti.(2.12.2018)

Důležitá přehledovka,.Také jsem se v zmíněných organizacích angažoval a u pana Moldana a Ryndy dělal později státnice. Z konceptu udržitelného rozvoje jsem zklamaní. Po celém světě probíhá masivní devastace životního prostředí. Každých pět vteřin zmizí les o velikostí fotbalového hřiště, například v Kolumbii bylo vykáceno 95% nížinných lesů na úkor farem, na Madagaskaru 80% pralesů a z družicových snímku to vypadá jak kdy země krvácí jak eroze odnáší do moře rudou půdu. Kvůli tomu se mění klima a nyní máme na jaře největší sucho za posledních 500 let. Kvůli oslabení stromů máme kůrovcovou kalamitu. A počet obyvatel Afriky, (ale i Indonésie apod.) se má v příštích letech opět zdvojnásobit. Vykácely si všechny lesy a teď koukají jak vrány, že jim vyschly řeky a podzemní voda. To je udržitelný rozvoj? Albert Einstein řekl, že problém nemůže být vyřešen někým kdo žije uvnitř systému.(4.5.2020)