Reklama

Reklama

Muž od Sněžné řeky

  • Austrálie The Man from Snowy River (více)

Obsahy(1)

Jim Craig žije s otcem Henrym v osamělém srubu v horách. Život je tu těžký, ale krásný. Jednoho dne klisna Bessie začne jevit zvláštní neklid: v okolí se pohybuje stádo divokých koní, vedené černým hřebcem. Když jednoho dne otec se synem kácí strom, aby vyrobili ohradu, objeví se hřebec znovu. Bessie se utrhne ze řetězu a utíká, padající strom zasáhne Henryho, který na místě umírá. Jim by rád zůstal v horách, je si jistý, že tam dokáže přežít i sám, ostatní horalé mu ale přikážou, aby sestoupil do údolí a místo mezi nimi si vybojoval, jako to kdysi udělal jeho otec... Jim nejdřív navštíví otcova velkého přítele Spura, jednonohého starce, který už léta hledá ve skalách zlato. V údolí se pak dává do služeb bohatého chovatele koní Harrisona. Ten má krásnou a hrdou dceru Jessicu, která je na svou dobu velmi volnomyšlenkářská, což se ovšem panovačnému otci nelíbí. Když se Jimovi podaří zkrotit vzácné hříbě, pochopí Jessica, že se jí odvážný mladý muž velmi líbí. Také Jim může na Jessice oči nechat. Zato Harrison zuří: svou dceru rozhodně nevychovával pro chudáka bez haléře... Harrison posílá Jima pro zbytek stáda, který se zatoulal, a mezitím zjistí, že chlapec jezdil na jeho vzácném hříběti. Chce Jima, až se vrátí, okamžitě vyhodit a dceru poslat do školy. Jessica proto uteče do hor. Tam ji ale překvapí bouře a dívka nakonec skončí na skále nad propastí, kde marně volá o pomoc. Harrison v údolí shromažďuje své muže, povětšinou opilé po návratu ze shánění dobytka, a vydávají se do hor Jessiku hledat. Stopy koně, na kterém jela a kterého nakonec objeví mrtvého, najde i Jim a ihned se vydává dívku hledat. Když ji najde polomrtvou, z posledních sil se držící na příkré skále, hodí jí provaz a vytáhne nahoru. Oba mladí lidé už dávno vědí, že se milují. Jim také ale ví, že Harrison se bude vždycky zdráhat mu svou dceru dát... Jim seznámí Jessiku se Spurem. Dívka se diví, že má starý muž u sebe fotografii její matky, která brzy zemřela. Když se všichni vrátí do údolí, Jessica se konečně dozví rodinné tajemství… (TV Prima)

(více)

Recenze (90)

sud 

všechny recenze uživatele

Drsná země plodí drsné muže. O tom bez diskuzí vypráví skvělý western George Millera "Muž od Sněžné řeky". Malebnému snímku vévodí krásná příroda a spoustu nádherných nespoutaných koní. Tom Burlinson je v roli mladíka Jima skvělý, stejně tak jako Jack Thompson coby zkušený koňák Clancy. Za zmínku stojí nejvíce Kirk Douglas ve své dvojroli. Coby bezcitný rančer Harrison odvádí svůj standart, ovšem v roli jednonohého diggera Spura (Harrisonova bratra) naprosto exceluje a roli si užívá. Jediné co mi na filmu příliš nesedlo byla představitelka Jessiky. Proti Sigrid Thornton nemám ani půlku slova, svou roli zvládla dobře, ale tvůrci mohli obsadit přitažlivější herečku. Rovněž mi chyběl nějaký silnější moment. Ale přesto přezevšechno nemohu popřít fakt, že "Muž od Sněžné řeky" je skvělý a nadprůměrný film, který voní drsnou přírodou protinožců, potem divokých koní a samozřejmě láskou. ()

kinghome 

všechny recenze uživatele

Na tenhle film jsem narazil náhodou a byl jsem donucen se na něj koukat... Já prostě tyhle filmy nemám rád. Příjdou mi, jakoby do rolí obsazovali nějaký retardy a příběh vymejšlel jeden z nich. K tomuhle filmu už se nikdy v životě nevrátím. Přišel mi vážně špatný. Jediné na co se dalo koukat byli ty koně a záběry na ně, které byli v některých okamžicích vážně nádherné. Ale zbytek stál za nic. ()

Reklama

ZekiZeki 

všechny recenze uživatele

Nebudu zapírat, pustil jsem si to kvůli jménu režiséra. Ale jak se později ukázalo, není to TEN George Miller, který světu dal sérii Mad Maxe. Tento George Miller nám dal například Nekonečný příběh 2! A zatímco George ‘Mad Max’ Miller měl vzestupnou, anebo minimálně stálou, úroveň kvality svých filmů, tady George ‘Snowy River’ Miller evidentně své maximum vyčerpal už svým prvním filmem, soudě dle následující filmografie končící až v černé barvě. Nicméně jeho filmový debut je opravdu povedený. Vidět ho v osmdesátkách, tak o něm básním na potkání. Dnes už je to jen fajn oddychovka a důkaz, že i v Austrálii uměli točit westerny (nebo vlastně easterny?). ()

Šakal 

všechny recenze uživatele

ANO, jak píše uživ. senor, tohle rozhodně není pravý divoký západ, natož klasický western, ale kombinace jeho hodně zidealizované a zromantizované představy šmrncnuté řádně červenou knihovnou. Je to spíše taková australská romance zasazená do " tvrdého " honáckého prostředí. Nicméně musím přiznat, že k tomuto snímku se u mě váže nostalgie z klukovských let. Nádherné scenérie australské divočiny, krásná Sigrid Thornton ( narozdíl od uživ. sud, já byl naprosto spokojen :o) ) a dvojroli zatvrzelého rančera Harrisona a jeho bratra zlatokopa Diggera Spura si notně užívající, nestárnoucí Kirk Douglas. Nevím, možná na mě zapůsobila i ta doznívající horečka ( co mám ), snad je to tím, že jsou vánoce, ale já dám za slabší 4*. Spíše to bude ale tou kombinací nádherné přírody a koňských očí. Že bych byl nakonec romantik :o)? NÉ, spíše to bude opravdu tou horečkou a vánocemi :o) p.s. ale přiznávám, dá se k tomu přistoupit i tak, jak to udělal uživ. kajda.l Ne nadarmo se totiž říká, že láska prochází žaludkem :o) ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

V dalekej Australii nevznika az tak vela filmov, ale povedal by som o to kvalitnejsie. Muz od Snezne Reky nech sluzi ako krasny priklad pravdivosti tohoto vyroku. Scenar je kvalitny : mladik strati otca, zamestna sa u dementneho koniara a zacne riesit bezne problemy, ktore prinasa zivot /chlapske problemy....../ a zistuje aj pravdu o zivote /dolezite je to, co dokaze, a nie to, co mu patri ....../. Chvalim vyborneho Kirka Douglasa, ktory sa tejto roly zhostil naozaj bravurne. A film ma par zaujimavych rad do zivota, ktore nie je na skodu zapamatat si ..... Ako bonus nech sluzi krasna australska priroda, ktora potesi divakovo oko aj dusu. 89 % ()

Galerie (35)

Zajímavosti (6)

  • Když si na konci Jim vede k vozu svou Bessi, je z několika záběrů patrné, že jde o hřebce (případně valacha), ale určitě ne o kobylu. (Prochy38)
  • Na začátku filmu, když stahují koněm na řetězu z lesa kmen stromu, je vidět, že kmen nebyl čerstvě uříznutý a světlý. Konec kmene je tmavý a je vidět , že ležel v lese uříznutý již delší dobu. (montywalsh)
  • Inspirací k filmu se stala stejnojmenná báseň australského básníka Andrewa Bartona Patersona. Milostný příběh a další peripetie v ní chybí. Začíná útěkem hříběte, které je potomkem Old Regret, přímo z nádraží. Následuje hon, kterého se účastní Harrison (Kirk Douglas), co zbohatl při výhře na dostizích, Clancy (Jack Thompson) a jezdec na malém koni, připomínajícím spíš poníka. Harrison je s sebou nechce, ale Clancy se dotyčného zastává s tím, že jde o muže od Sněžné řeky, kde musí jezdci i jejich koně zvládat velice těžké horské podmínky. Že měl Clancy pravdu, se ukáže ve chvíli, kdy koně uniknou, a jediný, kdo je dokáže dostihnout jízdou na prudkém srázu, je právě muž z hor. (Lina)

Reklama

Reklama