Muž od Sněžné řeky

• slovenský

Muž od Snežnej rieky

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Romantický / Western

Austrálie, 1982, 102 min

Viděno 6x v kině Květen, z toho 2x se slevou při představení pro důchodce za 5,-Kčs. Poté jsem chtěla odjet do Austrálie, ale nebylo mi maminkou dovoleno. Nekoupila mi ani divokého koně. Nicméně jsem jí odpustila a tohle je pro mě jeden ze srdečních filmů. Tedy pardon za subjektivní hodnocení až hanba.(2.9.2008)

Drsná země plodí drsné muže. O tom bez diskuzí vypráví skvělý western George Millera "Muž od Sněžné řeky". Malebnému snímku vévodí krásná příroda a spoustu nádherných nespoutaných koní. Tom Burlinson je v roli mladíka Jima skvělý, stejně tak jako Jack Thompson coby zkušený koňák Clancy. Za zmínku stojí nejvíce Kirk Douglas ve své dvojroli. Coby bezcitný rančer Harrison odvádí svůj standart, ovšem v roli jednonohého diggera Spura (Harrisonova bratra) naprosto exceluje a roli si užívá. Jediné co mi na filmu příliš nesedlo byla představitelka Jessiky. Proti Sigrid Thornton nemám ani půlku slova, svou roli zvládla dobře, ale tvůrci mohli obsadit přitažlivější herečku. Rovněž mi chyběl nějaký silnější moment. Ale přesto přezevšechno nemohu popřít fakt, že "Muž od Sněžné řeky" je skvělý a nadprůměrný film, který voní drsnou přírodou protinožců, potem divokých koní a samozřejmě láskou.(1.7.2007)

Doby kdy jsem byla paf z koníčků jsou dávno pryč, dokonce asi i ta videokazeta která se mi ve videu protáčela opravdu často. Ale i po těch letech mně ten film přimrazil do křesla, je naprosto úžasně atmosferickej, doprovází ho skvělá hudba s nezapomenutelným ústřerním motivem. A scéna kdy Tom Burlinson sbíhá s koněm z toho srázu je prostě majestátní. No můj nejoblíbenější westernovej film.(26.9.2010)

Ja s hirnlegom súhlasím. Aj pre mňa ide o kultový film. Film, ktorý keď dávajú, aj napriek tomu, že ho poznám naspamäť, vždy si ho kuknem. A čumím na to prostredie s otvorenými ústami, akoby to bolo prvýkrát. Úchvatné prostredie, zaujímavý dej, veľmi príjemná hudba (soundtrack odporúčam). A páči sa mi pečať austrálskej produkcie otlačená do celého filmu. Najviac mi z filmu v pamäti rezonuje, keď *SPOILER* Jim sviští dole úbočím počas finálneho honu na čierneho žrebca ... to je skrátka sexy záber :-) (keď tak pozerám na plagát k filmu, až taký spoiler to nie je :-)(13.11.2007)

Pekný dobrodružný príbeh v lone krásnych hornatých pasienkov, v ktorom hlavne zamakali na scenári. Ústredná mladá dvojica je v podstate sympatická, aj keď obom by som skôr tipoval 16 a nie 26 rokov. Čím to trochu koketuje s rodinným žánrom, v ktorom sa o slovo hlásia prvé romantické skúsenosti. Našťastie, oná romantika sa dá prečkať, pretože si neodkusla príliš veľa priestoru od hlavnej línie príbehu a zároveň je to vyrovnané vkusným humorom. Laťku atraktívnosti dvíha v dvojroli vždy skvelý Kirk Douglas.(16.5.2017)

• - Když si na konci Jim vede k vozu svou Bessi, je z několika záběrů patrné, že jde o hřebce (případně valacha), ale určitě ne o kobylu. (Prochy38)

• - Kirk Douglas si ve filmu zahrál dvojroli. A to dvou ne zrovna vedlejších rolí, když ztvárnil oba bratry Harrisonovi. (Prochy38)

• - Divocí koně se dnes kromě Austrálie vykytují už jen v několika zemích, a to Kanadě, USA, Namibii, Řecku, Itálii, Francii, Velké Británii, Rumunsku, Rusku a Mongolsku. Protože volně žijící stáda spásala trávu určenou dobytku, byli divocí koně prakticky vyhubeni a ve jmenovaných státech jich stále ubývá. (Prochy38)