Muž od Sněžné řeky

• slovenský

Muž od Snežnej rieky

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Romantický / Western

Austrálie, 1982, 102 min

Drsná země plodí drsné muže. O tom bez diskuzí vypráví skvělý western George Millera "Muž od Sněžné řeky". Malebnému snímku vévodí krásná příroda a spoustu nádherných nespoutaných koní. Tom Burlinson je v roli mladíka Jima skvělý, stejně tak jako Jack Thompson coby zkušený koňák Clancy. Za zmínku stojí nejvíce Kirk Douglas ve své dvojroli. Coby bezcitný rančer Harrison odvádí svůj standart, ovšem v roli jednonohého diggera Spura (Harrisonova bratra) naprosto exceluje a roli si užívá. Jediné co mi na filmu příliš nesedlo byla představitelka Jessiky. Proti Sigrid Thornton nemám ani půlku slova, svou roli zvládla dobře, ale tvůrci mohli obsadit přitažlivější herečku. Rovněž mi chyběl nějaký silnější moment. Ale přesto přezevšechno nemohu popřít fakt, že "Muž od Sněžné řeky" je skvělý a nadprůměrný film, který voní drsnou přírodou protinožců, potem divokých koní a samozřejmě láskou.(1.7.2007)

Úžasně zpracovaný westernový film, který jsem viděl už tolikrát, že už ani nevím kolikrát to bylo. K příběhu nemám vůbec žádné vítky, je dobře napsaný. Drsná země, drsní muži krásné koně a ženy ,nádherná příroda, romantika, velká láska atd.. K tomu mladý outsider Jim, který se snaží prosadit v podání T.Burlinsona (viděl jsem jej v tomto filmu poprvé), kterému se role hodně povedla. Kirk Douglas také výborně (co jiného bychom čekali) a krásná Sigrid Thornton s dokonalým hereckým nadáním. Režisérsky zvládnuté a ta hudba v různých tvarech doprovázející celý film společně s výbornou kamerou dělá tento film mým nejoblíbenějším z nejoblíbenějších. Ano zápletka je jasná už od začátku, ale v kterém westernu není. Mně osobně se líbili také dialogy, některé hlášky jsou fakt dobré. Všem co maji rádi mnou zmiňované a´t se kouknou.(29.7.2010)

• kinghome

Na tenhle film jsem narazil náhodou a byl jsem donucen se na něj koukat... Já prostě tyhle filmy nemám rád. Příjdou mi, jakoby do rolí obsazovali nějaký retardy a příběh vymejšlel jeden z nich. K tomuhle filmu už se nikdy v životě nevrátím. Přišel mi vážně špatný. Jediné na co se dalo koukat byli ty koně a záběry na ně, které byli v některých okamžicích vážně nádherné. Ale zbytek stál za nic.(21.3.2013)

Austrálie konce 19. století a život v horách byl celkem tvrdý. Přesto i zde lidé najdou čas na lásku. Z chlapce se stává muž s odhodláním a pevnou vůli. Jako jasné plus vidím prostředí Austrálie, které divákovi nabídne něco jiného, než na co je obvykle zvyklý. To je také důvod, proč dávám tomuto snímku výsledné hodnocení.(5.1.2008)

Sympatický western s vynikajícím Kirkem Douglasem v nezapomenutelné dvojroli a mladým Tomem Burlinsonem. Od začátku je sice jasné, že se v něm nedočkáme nečekaných obratů nebo koltových soubojů, ale díky nádherné krajině kolem sněžně řeky a skvělým hercům je to jeden z westernů, které mám opravdu od srdce rád.(10.1.2010)

• - Divocí koně se dnes kromě Austrálie vykytují už jen v několika zemích, a to Kanadě, USA, Namibii, Řecku, Itálii, Francii, Velké Británii, Rumunsku, Rusku a Mongolsku. Protože volně žijící stáda spásala trávu určenou dobytku, byli divocí koně prakticky vyhubeni a ve jmenovaných státech jich stále ubývá. (Prochy38)

• - Na začátku filmu, když stahují koněm na řetězu z lesa kmen stromu, je vidět, že kmen nebyl čerstvě uříznutý a světlý. Konec kmene je tmavý a je vidět , že ležel v lese uříznutý již delší dobu. (montywalsh)

• - Kirk Douglas si ve filmu zahrál dvojroli. A to dvou ne zrovna vedlejších rolí, když ztvárnil oba bratry Harrisonovi. (Prochy38)