Muž od Sněžné řeky

• slovenský

Muž od Snežnej rieky

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Romantický / Western

Austrálie, 1982, 102 min

Tohle je jeden z filmů, na kterých jsem vyrůstal. Nádherná australská příroda, krásná hudba, skvostní koně a povedený romantický příběh. T. Burlinson jako ve všech svých rolích výborný. Škoda, že nebyla volena nějaká hezčí herečka. Jako S. Thornton není škaredá, ale ... Ještě jednou, jde o nádherný romantický příběh na pozadí nádherné přírody. Závěrečný "hon" vždy připraví nějaké to mrazení, zvláště při sestupu. 5* si to možná jako film nezaslouží, ale já nehodlám váhat. Moje dětství a pořád se mi to hrozně líbí.(3.1.2011)

Film, který se tváří jako naivní vyprávěnka okořeněná nádhernými exteriéry, v sobě překvapivě skrývá spoustu životní moudrosti. Nejen v osobě zlatokopa Spura (Ke Craigovi po smrti otce: "Do života smrt netahej, hochu." Ke Clancymu poté, co se stopař vrací k rančerovi, jenž ho předtím vyhodil: "Ty se teda dovedeš potejrat."), ale také v té romantické linii (Jessica: "Tys mě neposlouchal? Chci být s tebou." Craig: "Neklapalo by to."). Stejně jako třeba film Marley a já je Muž od Sněžné řeky o vztazích- ti koně (nebo pes) jsou tam jako přidaná hodnota.(15.1.2012)

Austrálsku kinematografiu som vždy zbožňoval, lebo o čo sa v Austrálii nakrúca menej filmov, o to sú lepšie. Jasné, nie vždy, občas aj oni nakrútia blbosť a priemer, ale keď sa zadarí, tak to potom stojí za to. MUŽ OD SNEŽNEJ RIEKY je bohužiaľ priemerná limonáda. Krásy austrálskej prírody a stáda divočinou sa rútiacich koní nestačia. O to viac, o čo slabší je scenár. Mladík stratí otca, zamestná sa u hlúpeho koniara (Kirk Douglas) a tu sa z chlapca stáva muž, rieši konflikty s kolegami a, samozrejme, nudne sa zamiluje. Výsledných sto minút je najmä ku koncu skutočne riadne otravných, nevraviac o nevýrazných hereckých výkonoch (že hrá Douglas dvoj-úlohu som postrehol až po hodine!!). Poučky o tom, že skôr sa dá skrotiť more, ako niektoré kone, že v tvrdej zemi sú tvrdí muži alebo že nejde o to, čo človeku patrí, ale čo zvládne, spoľahlivo vojdú jedným uchom dnu a druhým von. Kritika film zniesla pod čiernu zem, ale diváci si jednoduchú snímku obľúbili a spravili z nej komerčný hit. No keď v roku 1988 priklusal NÁVRAT K SNEŽNEJ RIEKE, už to bolo fuk aj im. P.S. Čo urobíte ako prvé, keď vás zhodí kôň?(1.9.2007)

Není to až tak western, jako spíš dobrodružný romantický film z prostředí australské buše. Bylo to hodně rozvláčné a zápletka nebyla prakticky žádná. I přesto se na to hezky koukalo, záběry krajiny překrásné, romantické momenty potěšily. Nic to ale nemění na tom, že ačkoliv nemám žádné velké výhrady (snad jen hudba na konci se mi k ději vůbec nehodila), nenašla jsem ani nic, co by tento film odlišovalo od ostatních jeho žánru. 60%(19.3.2013)

• kinghome

Na tenhle film jsem narazil náhodou a byl jsem donucen se na něj koukat... Já prostě tyhle filmy nemám rád. Příjdou mi, jakoby do rolí obsazovali nějaký retardy a příběh vymejšlel jeden z nich. K tomuhle filmu už se nikdy v životě nevrátím. Přišel mi vážně špatný. Jediné na co se dalo koukat byli ty koně a záběry na ně, které byli v některých okamžicích vážně nádherné. Ale zbytek stál za nic.(21.3.2013)

• - Když si na konci Jim vede k vozu svou Bessi, je z několika záběrů patrné, že jde o hřebce (případně valacha), ale určitě ne o kobylu. (Prochy38)

• - Kirk Douglas si ve filmu zahrál dvojroli. A to dvou ne zrovna vedlejších rolí, když ztvárnil oba bratry Harrisonovi. (Prochy38)

• - Na začátku filmu, když stahují koněm na řetězu z lesa kmen stromu, je vidět, že kmen nebyl čerstvě uříznutý a světlý. Konec kmene je tmavý a je vidět , že ležel v lese uříznutý již delší dobu. (montywalsh)