Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jim Craig žije s otcem Henrym v osamělém srubu v horách. Život je tu těžký, ale krásný. Jednoho dne klisna Bessie začne jevit zvláštní neklid: v okolí se pohybuje stádo divokých koní, vedené černým hřebcem. Když jednoho dne otec se synem kácí strom, aby vyrobili ohradu, objeví se hřebec znovu. Bessie se utrhne ze řetězu a utíká, padající strom zasáhne Henryho, který na místě umírá. Jim by rád zůstal v horách, je si jistý, že tam dokáže přežít i sám, ostatní horalé mu ale přikážou, aby sestoupil do údolí a místo mezi nimi si vybojoval, jako to kdysi udělal jeho otec... Jim nejdřív navštíví otcova velkého přítele Spura, jednonohého starce, který už léta hledá ve skalách zlato. V údolí se pak dává do služeb bohatého chovatele koní Harrisona. Ten má krásnou a hrdou dceru Jessicu, která je na svou dobu velmi volnomyšlenkářská, což se ovšem panovačnému otci nelíbí. Když se Jimovi podaří zkrotit vzácné hříbě, pochopí Jessica, že se jí odvážný mladý muž velmi líbí. Také Jim může na Jessice oči nechat. Zato Harrison zuří: svou dceru rozhodně nevychovával pro chudáka bez haléře... Harrison posílá Jima pro zbytek stáda, který se zatoulal, a mezitím zjistí, že chlapec jezdil na jeho vzácném hříběti. Chce Jima, až se vrátí, okamžitě vyhodit a dceru poslat do školy. Jessica proto uteče do hor. Tam ji ale překvapí bouře a dívka nakonec skončí na skále nad propastí, kde marně volá o pomoc. Harrison v údolí shromažďuje své muže, povětšinou opilé po návratu ze shánění dobytka, a vydávají se do hor Jessiku hledat. Stopy koně, na kterém jela a kterého nakonec objeví mrtvého, najde i Jim a ihned se vydává dívku hledat. Když ji najde polomrtvou, z posledních sil se držící na příkré skále, hodí jí provaz a vytáhne nahoru. Oba mladí lidé už dávno vědí, že se milují. Jim také ale ví, že Harrison se bude vždycky zdráhat mu svou dceru dát... Jim seznámí Jessiku se Spurem. Dívka se diví, že má starý muž u sebe fotografii její matky, která brzy zemřela. Když se všichni vrátí do údolí, Jessica se konečně dozví rodinné tajemství… (TV Prima)

(více)

Recenze (93)

Spock 

všechny recenze uživatele

Austrálie konce 19. století a život v horách byl celkem tvrdý. Přesto i zde lidé najdou čas na lásku. Z chlapce se stává muž s odhodláním a pevnou vůli. Jako jasné plus vidím prostředí Austrálie, které divákovi nabídne něco jiného, než na co je obvykle zvyklý. To je také důvod, proč dávám tomuto snímku výsledné hodnocení. ()

kinghome 

všechny recenze uživatele

Na tenhle film jsem narazil náhodou a byl jsem donucen se na něj koukat... Já prostě tyhle filmy nemám rád. Příjdou mi, jakoby do rolí obsazovali nějaký retardy a příběh vymejšlel jeden z nich. K tomuhle filmu už se nikdy v životě nevrátím. Přišel mi vážně špatný. Jediné na co se dalo koukat byli ty koně a záběry na ně, které byli v některých okamžicích vážně nádherné. Ale zbytek stál za nic. ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele

Na toto pozoruhodné dílo lze pohlížet dvojí optikou: jako na hraný film i i jako na western. Ne americký, ale australský. Australský jihovýchod s Alpami a řekou Murray, zřejmě na na australské poměry nezvykle vodnatou, nejvíce připomíná tamějším obyvatelům Evropu. Krajinou, způsobem života, klimatem. Ne náhodou tu jsou dvě největší města (Melbourne, Sydney) i hlavní město Canberra (z necelých 25 milionů Austrálie jich tu žije více než polovina). Látka filmu i herecké obsazení tyto skutečnosti potvrzují. Doba předautomobilová, jak lze vyčíst z nepřímých náznaků v díle, kořeněná porcí počínajícího soudného feminismu, je bohatá i na lidské charaktery. Povahy tesané buď z mramoru, nebo žuly. Dvojrole Kirka Douglase naznačuje skutečné možnosti vynikajících herců země za Atlantským oceánem. Výkony těch dalších to určitě nekazí. Spíš naopak. Romantickou krajinu doplňuje romantická nadsázka a westernová pohádka inspirovaná - zdá se - BÍLÝM TESÁKEM Jacka Londona. Drama citu a vášně, které z toho vyrůstá, selfmademanství, na kterém je to založeno, tomu všemu nahrávají. Výsledný pocit, že dobré filmy dokáží natáčet v zemi, která má stále jen o něco málo více obyvatel než naše země, se tím vším jen utvrzuje. Snad ještě jeden poznatek: člověk by neřekl, jak rychle dokáží filmové kopie stárnout. A klade si otázku, proč takové filmy marně hledáme na moderních nosičích. Tím spíše, jedná-li se o díla tak divácky vděčná, jakým MUŽ OD SNĚŽNÉ ŘEKY, strhující příběh jinošství a rychle vyzrávajícího a dospívajícího mužství, nesporně je. ()

miklaras 

všechny recenze uživatele

Viděno 6x v kině Květen, z toho 2x se slevou při představení pro důchodce za 5,-Kčs. Poté jsem chtěla odjet do Austrálie, ale nebylo mi maminkou dovoleno. Nekoupila mi ani divokého koně. Nicméně jsem jí odpustila a tohle je pro mě jeden ze srdečních filmů. Tedy pardon za subjektivní hodnocení až hanba. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Pekný dobrodružný príbeh v lone krásnych hornatých pasienkov, v ktorom hlavne zamakali na scenári. Ústredná mladá dvojica je v podstate sympatická, aj keď obom by som skôr tipoval 16 a nie 26 rokov. Čím to trochu koketuje s rodinným žánrom, v ktorom sa o slovo hlásia prvé romantické skúsenosti. Našťastie, oná romantika sa dá prečkať, pretože si neodkusla príliš veľa priestoru od hlavnej línie príbehu a zároveň je to vyrovnané vkusným humorom. Laťku atraktívnosti dvíha v dvojroli vždy skvelý Kirk Douglas. ()

Galerie (35)

Zajímavosti (6)

  • Divocí koně se dnes kromě Austrálie vykytují už jen v několika zemích, a to Kanadě, USA, Namibii, Řecku, Itálii, Francii, Velké Británii, Rumunsku, Rusku a Mongolsku. Protože volně žijící stáda spásala trávu určenou dobytku, byli divocí koně prakticky vyhubeni a ve jmenovaných státech jich stále ubývá. (Prochy38)
  • Hudba z tohoto filmu byla použita v roce 2000 při jezdecké části zahajovacího ceremoniálu olympiády v Sydney. (Lina)
  • Na začátku filmu, když stahují koněm na řetězu z lesa kmen stromu, je vidět, že kmen nebyl čerstvě uříznutý a světlý. Konec kmene je tmavý a je vidět , že ležel v lese uříznutý již delší dobu. (montywalsh)

Reklama

Reklama