Muž od Sněžné řeky

• slovenský

Muž od Snežnej rieky

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Romantický / Western

Austrálie, 1982, 102 min

Austrálsku kinematografiu som vždy zbožňoval, lebo o čo sa v Austrálii nakrúca menej filmov, o to sú lepšie. Jasné, nie vždy, občas aj oni nakrútia blbosť a priemer, ale keď sa zadarí, tak to potom stojí za to. MUŽ OD SNEŽNEJ RIEKY je bohužiaľ priemerná limonáda. Krásy austrálskej prírody a stáda divočinou sa rútiacich koní nestačia. O to viac, o čo slabší je scenár. Mladík stratí otca, zamestná sa u hlúpeho koniara (Kirk Douglas) a tu sa z chlapca stáva muž, rieši konflikty s kolegami a, samozrejme, nudne sa zamiluje. Výsledných sto minút je najmä ku koncu skutočne riadne otravných, nevraviac o nevýrazných hereckých výkonoch (že hrá Douglas dvoj-úlohu som postrehol až po hodine!!). Poučky o tom, že skôr sa dá skrotiť more, ako niektoré kone, že v tvrdej zemi sú tvrdí muži alebo že nejde o to, čo človeku patrí, ale čo zvládne, spoľahlivo vojdú jedným uchom dnu a druhým von. Kritika film zniesla pod čiernu zem, ale diváci si jednoduchú snímku obľúbili a spravili z nej komerčný hit. No keď v roku 1988 priklusal NÁVRAT K SNEŽNEJ RIEKE, už to bolo fuk aj im. P.S. Čo urobíte ako prvé, keď vás zhodí kôň?(1.9.2007)

Ne western, ani southern, ale jen cituplný romantický film z prostředí australského venkowa poblíž Snowy river :) Muž od Sněžné řeky je tak nejvíce filmem pro ženy, především pro milovnice zkrocených koní a nezkrocených horalů. Mně ale už bohužel od půlky začala vadit poněkud stereotypní limonáda, ve kterou se změnil nadějný drsný začátek filmu. A tak mne zaujal jen legendární Kirk Douglas ve své dvojroli rančera a jeho bratra. Trailer: http://www.reelzchannel.com/trailer-clips/43525/the-man-from-snowy-river-trailer/(16.3.2011)

V dalekej Australii nevznika az tak vela filmov, ale povedal by som o to kvalitnejsie. Muz od Snezne Reky nech sluzi ako krasny priklad pravdivosti tohoto vyroku. Scenar je kvalitny : mladik strati otca, zamestna sa u dementneho koniara a zacne riesit bezne problemy, ktore prinasa zivot /chlapske problemy....../ a zistuje aj pravdu o zivote /dolezite je to, co dokaze, a nie to, co mu patri ....../. Chvalim vyborneho Kirka Douglasa, ktory sa tejto roly zhostil naozaj bravurne. A film ma par zaujimavych rad do zivota, ktore nie je na skodu zapamatat si ..... Ako bonus nech sluzi krasna australska priroda, ktora potesi divakovo oko aj dusu. 89 %(7.4.2013)

ANO, jak píše uživ. senor, tohle rozhodně není pravý divoký západ, natož klasický western, ale kombinace jeho hodně zidealizované a zromantizované představy šmrncnuté řádně červenou knihovnou. Je to spíše taková australská romance zasazená do " tvrdého " honáckého prostředí. Nicméně musím přiznat, že k tomuto snímku se u mě váže nostalgie z klukovských let. Nádherné scenérie australské divočiny, krásná Sigrid Thornton ( narozdíl od uživ. sud, já byl naprosto spokojen :o) ) a dvojroli zatvrzelého rančera Harrisona a jeho bratra zlatokopa Diggera Spura si notně užívající, nestárnoucí Kirk Douglas. Nevím, možná na mě zapůsobila i ta doznívající horečka ( co mám ), snad je to tím, že jsou vánoce, ale já dám za slabší 4*. Spíše to bude ale tou kombinací nádherné přírody a koňských očí. Že bych byl nakonec romantik :o)? NÉ, spíše to bude opravdu tou horečkou a vánocemi :o) p.s. ale přiznávám, dá se k tomu přistoupit i tak, jak to udělal uživ. kajda.l Ne nadarmo se totiž říká, že láska prochází žaludkem :o)(26.12.2010)

Tohle je jeden z filmů, na kterých jsem vyrůstal. Nádherná australská příroda, krásná hudba, skvostní koně a povedený romantický příběh. T. Burlinson jako ve všech svých rolích výborný. Škoda, že nebyla volena nějaká hezčí herečka. Jako S. Thornton není škaredá, ale ... Ještě jednou, jde o nádherný romantický příběh na pozadí nádherné přírody. Závěrečný "hon" vždy připraví nějaké to mrazení, zvláště při sestupu. 5* si to možná jako film nezaslouží, ale já nehodlám váhat. Moje dětství a pořád se mi to hrozně líbí.(3.1.2011)

• - Kirk Douglas si ve filmu zahrál dvojroli. A to dvou ne zrovna vedlejších rolí, když ztvárnil oba bratry Harrisonovi. (Prochy38)

• - Když si na konci Jim vede k vozu svou Bessi, je z několika záběrů patrné, že jde o hřebce (případně valacha), ale určitě ne o kobylu. (Prochy38)

• - Divocí koně se dnes kromě Austrálie vykytují už jen v několika zemích, a to Kanadě, USA, Namibii, Řecku, Itálii, Francii, Velké Británii, Rumunsku, Rusku a Mongolsku. Protože volně žijící stáda spásala trávu určenou dobytku, byli divocí koně prakticky vyhubeni a ve jmenovaných státech jich stále ubývá. (Prochy38)