Poslední tanec

Last Dance

Posledný tanec

USA, 1996, 103 min

• Faidra

Sharon, děvče, tohle bylo slabé...Dřív bych možná byla shovívavější, ale poté, co jsem viděla, jak bravurně si s podobným tématem poradil film Zrůda (a Charlize Theron), na to nějak nemám trpělivost. Mimochodem při premiéře filmu v USA byli tvůrci velmi rozčarováni, když se diváci u vypjatě dramatických scén upřímně bavili, zejména u konce.(5.7.2007)

Napravuji některé filmové resty z 90. let. Napravit mnohé může i začínající právník, který dostal na starosti žádost o milost Sharon Stone, která je ovšem pro mnohé považována jen za formální záležitost. Odsouzená k smrti totiž před 12 lety brutálním způsobem sprovodila ze světa dva mladé lidi. Právník ovšem zjišťuje, že v někdejším procesu došlo k zásadním pochybením. A to měl nezkušený kravaťák pouze sepsat rutinní zprávu. Neudělal to a začal čmuchat. Vztah mezi odsouzenou a právníkem je sice silný, ale nikdy nesklouzne v něco trapného nebo nemístného (žádných uvzdychaných líbaček se nedočkáme), pochopitelně navíc vnímáme všudypřítomný pocit blížící se smrti a zoufalý nedostatek času. Bruce Beresford je solidní tvůrce (Řidič slečny Daisy), postavám se věnuje poměrně zkušeně, má cit pro atmosféru, neexhibuje, neobtěžuje rozmáchlými gesty. Sharon představuje tvrdou ženu, vyrovnanou s rozsudkem, přesto stále velmi zranitelnou. A je velmi dobrá (nominaci na Zlatou malinu nechápu). Výsledek není nějaká sugestivní analýza těžkého tématu, který stále rozděluje společnost, ale své kvality rozhodně má. Solidní tři hvězdy.(28.10.2019)

• mat.ilda

Psychologické drama dvojnásobné vražedkyně, čekající jedenáct let na trest smrti. Žádosti o milost vyšly naprázdno a Cindy už dávno rezignovala, proto snahy mladého, začínajícího právníka o další prošetření jejího případu nebere vážně. Ten zjistí, že při důkazním řízení bylo zamlčeno její crackové opojení v době vraždy, tudíž by se trest mohl podstatně změnit. Dosáhnout změn v soudní zkostnatělé mašinérii není snadné, zvlášť, když na její smrti má zájem sám guvernér. V rámci žánru nic převratného, až na emotivně vystupňovaný a překvapivý závěr.(1.3.2009)

V průběhu filmu jsem nepociťoval žádné větší napětí a neměl jsem možnost dostat se více do příběhu a nějak emotivněji ho prožívat. Výjimka byl konec, ale to už bylo na zachránění filmového zážitku pozdě. Zkrátka se jen koukáte na týpka, který běhá sem a tam a snaží se pomoct nějaké ženské, kterou skoro nezná. Pěkné téma, ale špatně podané.... 5/10(26.5.2007)

Mladý právník Rick Harris prověřuje případ k smrti odsouzené vražedkyně a usiluje o udělení milosti. Snaží se získat potřebné důkazy, které přesvědčí guvernéra, avšak den D se neúprosně blíží...Scénáristicky to tedy žádný extra odvaz není. Spíš takové poklidné plynutí příběhu, kde divákův zájem a pozornost udržuje na patřičné úrovni především představení Sharon Stone a dobře vypjatý závěr. 65%.(24.7.2016)

• - Sharon Stone brala přípravu na film velmi vážně, například se nechala na několik hodin zamknout do skutečné cely smrti. (Terva)