Gothar

Najlepší Nolanov film? Určite nie, ale jeho atmosféru len tak niečo neprekoná. Technicky ide o bezchybný film, zvuk a obraz boli dokonalé. Tempo v prvých 3/4 filmu bolo aj vďaka hudbe neskutočné. Vadilo mi hlavne nelineárne rozprávanie, nezdá sa mi, že by bolo potrebné a párkrát narušilo atmosféru. Nič to však nemení na tom, že Dunkirk si určite pozriem znovu. 90 % ()

Trenslation

Dunkirk = Kulervoucí začátek ve vás zanechá zvláštní napětí po celou dobu filmu. Nolanův Dunkerk sedí na IMAX plátno jako 🍑na hrnec. Nedokážu si představit na podobný film koukat doma na notebooku nebo televizi. Nedostalo mě to sice tak jako ve své době Black Hawk Down nebo Zachraňte vojína Ryana, ale Christopher Nolan pořád dělá čest filmovému řemeslu a v dnešní době filmů přeplácaných CGI stoprocentně stojí za vidění! ()

Honzíno

Aneb přeplav si svůj průliv. Film ve vás pomalu vyvolá pocit, že nebýt přítmí sálu a promítacího plátna, být vás přímo na místě, skočíte raději do vody a poplavete. Hrdinství, tíseň, inferno, útěk. Nolan to tam znovu poslal. Je to magor, klidně bych se na film takové velikosti a takového mistrovství vydržel dívat dvakrát delší dobu. Jo a je to též darebák, hrozně nás napínal. Hardy a plachtění navždy. Prosím o konečně režisérské vyznamenání (glóbus/plešoun) pro Nolana a herecké pro Hardyho (jenom za to, jak hraje pouze očima by si to zasoužil, nemluvě o jeho hlasu). ()

Avathar

Poctivý vojnový drasťák. Skvele natočený, herecky brilantný... ale nestrhol ma ani zďaleka tak ako som čakal (žeby vysoké nároky?) a tá forma mi vlastne vôbec nesadla. Škoda. ()

flawi.f

Mrzí mě, že to musím říct, ale....bylo to zklamání. Co se týče vizuální stránky, tomu nejde vytknout nic, veškeré záběry byly pastvou pro oči. Co mi ale citelně chybělo, tak byl jakýkoliv příběh. Bylo to vlastně pořád jedno a to samé pořád dokola. Záběr na bandu vojáků běžící/plavoucí na nějakou loď - střih - záběr na Hardyho v masce - střih - záběr na Marka Rylance v jeho jachtě - střih - záběr na Kennetha Branagha chodícího po molu sem a tam - střih - bombardování lodi s vojáky, akce, úprk - střih - Hardy v masce - střih - a takhle pořád dokola. Za začátku jsem pořád tak nějak čekala, kdy "to přijde", ale poté, co se tenhle vzorec zopakoval asi po 3x jsem nějaké čekání na "to něco" vzdala. O postavách se nedozvíte absolutně nic a to včetně jejich jmen. Možná by stačila jediná dějová linka, která by byla zaměřená na konkrétního vojáka/y, se kterými by mohl divák soucítit a vytvořit si k nim vztah. V podobě, v jaké ten film je, tam jsou herci pouhými komparzisty. Střídání dějových a časových linek mi tady přišlo úplně zbytečné a ničemu to nepomohlo, jen to diváka mátlo. Pokud jde o zvuk je pravda taková, že si člověk skutečně připadal jako by byl uprostřed válečné vřavy. Bohužel, na moje uši to byl, hlavně ke konci,už skutečně nápor na hraně snesitelnosti a asi nikdy jsem si ticho u závěrečných titulků tak nevychutnávala. ()

Johnny.ARN

Trošku drahý, zbytočne komplikovane a zle postrihaný dokument, pri ktorom som sa nehorázne nudil a jediné, čo bolo fajn, bol zvuk. Asi tak by som zhrnul tento film v jednej vete. Prvá Nolanovka, na ktorú som sa patrične tešil a absolútne ma nezasiahla a nudila. Je to škoda, pri tom hereckom obsadení ( až na Rylanceho, toho jakživ nemôžem ) a pri tom rozpočte a režisérových skúsenostiach. IMAX produkcia by to asi ponúkla veľkolepejšie, ale po skončení by som sakramentsky ľutoval tie love, čo by som za to dal. Chcel by som to ale vidieť očami ľudí, čo sa im to páčilo a sú z toho nadšení. 3 z 5 ( Kino Dukla Svidník ) ()

Lachtaan

Nejočekávanější film roku se v rukou špičkového řemeslníka v oboru megalomana Nolana stal opět úchvatným dílem, které se ale jistojistě nezavděčí každému. I mě trochu zmátla jeho jistá díla (Inception, The Prestige, část Mementa), ale přímo na Dunkerk jsem se stejně těšil jako předškolák na Vánoce. Dosti odlišný pohled na útroby války nám poukázal na Christopherovo nepřekonané umění a obsazení snímku je také na správné notě. Dokonce se zde objevují i vskutku povedené postavy, zahrané i takovými osobnostmi, jež svět zná především jako celebrity léta vytvářející videoklipy jako kdyby jim někdo stál na přirození. A znenadání se objeví ve velkolepém filmovém kousku a už jsou člověku sympatičtí. Kinozážitek mocný až se nedá ničemu jinému přirovnat. Za poslední dva roky už na velkém plátně zazářil v mých očích lépe pouze Hacksaw Ridge. [viděno v Kino Šumava Klatovy 23.7.2017] ()

Mrkvič

Na nového Nolana jsem se hodně těšil, ale Dunkerk pro mě není tak úplně plnohodnotný film. Sice jsem si ještě v polovině filmu říkal, že kdo jiný má z námětu na povídku natočit dvouhodinový celovečerák, ale druhou hodinu jsem si pořád ňoumal někde nějaký škrábanec, hrál si s botama, hledal už snědené bombóny atd. Natočené je to fantasticky. Letecké souboje jsou snad nejlepší, co kdy kde byly. Atmosféra v první polovině filmu je také úžasně skličující. Ale chybí mi k tomu příběh a tak pro mě zůstává jedničkou kolem této válečné události Víkend na Zuydcoote s Belmondem. ()

DaUr

Asi první Nolanův film, u kterého pochopím slabší hodnocení (tak do tří, zase lidi neblbněte). Inovativní a na produkci takového rozsahu nesmírně odvážný přístup diváku nijak nepřibližující strastiplné osudy jednotlivých postav před osudným týdnem / dnem / hodinou si vybírá svou daň na tom, že je více než snadné vyčítat mu emocionální plochost. Naprosto chápu, že to někomu tak přijde, osobně však hrozně moc oceňuju absenci povinných milostných trojúhelníků (aka Pearl Harbor), daddy issues (aka Hacksaw Ridge), nebo rádoby vznešených cílů (aka Ryan). Za tuhle hodinu v ničem nerušeném pekle jsem Nolanovi vděčný a nejvyšší měrou obdivuju, že i do takto "provařeného" žánru dokázal přinést něco natolik neokoukaného. 90 %. PS - IMAX asi povinností, ale Interstellar na mě v tomhle ohledu udělal větší dojem. Druhé zhlédnutí v běžném kině příliš nezaostávalo. PPS - Herecké obsazení je bez výjimky perfektní, Hardy ve své již třetí zamaskované roli na Oscara. Být Němec a vidět ty oči, napálím to do nejbližší vlny. ()

Helmutek

Nějak se nemůžu zbavit dojmu, že lidi u Dunkerku všeobecně hodnotěj spíš megalomanskej vizuální zážitek (kterej třeba v IMAXu ale fakt stojí za to) společně s Nolanovym jménem, než ten film jako takovej. Ale třeba se pletu; uvidíme, až opadne hype, nicméně třeba takovej Nolanovic Instalatér mi přijde nadhodnocenej podobně, a všeobecný hodnocení si přitom pořád /i na IMDB/ i po 3 letech udržuje vysoký. Jasně, Dunkerk je řemeslně (kamera, herci, výprava...) naprosto stoprocentní, ale jinak ten film na mě působí trochu až nekonvenčně, netypicky, nežánrově - to samozřejmě neni špatně, jen mě o to víc překvapuje, jak moc velkou tomu všichni nasazujou gloriolu; to to fakt sedne všem?! Ten film nemá standardní děj, neni chronologickej, nemá standardní hrdiny - to všechno může bejt dobře, ale řikám si pak, čim teda má vlastně /kromě excelentního vizuálu/ zaujmout, co tim chtěl Nolan říct, čim to má bejt mimořádný? Jestli tim všim zmatkem, permanentnim strachem, tim, že každý jedno dílčí vítězství a každý jedno další přežití vlastně nic neznamená, protože v tý patový situaci to nic neřeší, je třeba dál a dál čekat a přežívat a věřit, že na mě se se záchranou taky jednou dostane - jestli to má opravdu působit hlavně timhle, tak uznávám, že to z filmu trčí nádherně, frustračně a znepokojivě. Je sympatická i ta rovina, že v ději nikde neexistuje ta jedna heroická jednotka, která nakonec navzdory všem úskalím dojde vítězství, kde se všichni (případně přeživší, to stačí) poplácaj po rameni a pogratulujou si k přispění k dosažení dobrých cílů (jako to je, přiznejme si, třeba v Ryanovi - ale ani tohle neni automatický klišé všech válečnejch filmů; viz např. Četu, kde navzdory přítomnosti tý jedný jednotky o žádný klišé nejde). Tady jede každej na sebe, maximálně ve dvojicích nebo trojicích, jak na sebe kdo kde narazil (až na výjimku tý letecký linie), což jde sympaticky proti představě války jako nějaký dobře organizovaný nebo smysluplný akce - tady je vidět jen zmar, zmatek, zoufalství, čekání a obrovskej fail generality, díky jejímž rozhodnutím vůbec k těmhle událostem došlo. Tohle funguje dobře, ale stačí to na unesení celýho filmu, stačí to na stoprocentní a bezvýhradný hodnocení? Podle mě to na označení dokonalýho válečnýho filmu prostě nestačí - třeba ten zmatek na mě totiž rozhodně nepůsobil nijak panicky nebo tak silně, jakej podle mě musel bejt. Neschopnost jakýhokoliv vzdušnýho pokrytí na mě taky nepůsobila s tak děsivym a fatálnim významem, jakej musela pro všechny na pláži mít. Atd. atd. Jasně, ten film je pravym opakem dokumentu nebo jakýhokoliv popisování akce jako takový, všechno to vypráví z pohledů jednotlivců, kteří nemohli vědět, kdo z generálů se kde s kym zrovna o čem baví, co zrovna vojevůdcové řešej nebo plánujou, jednotlivec nemoh vědět nic o tom, co se dělo u obrany koridoru pár kilometrů do vnitrozemí, ani si nejspíš nemoh bejt vědomej toho, kolik jich tam vlastně celkem je atd. Z tvrdejch dat, čísel nebo faktů se nedozvíme v podstatě nic, takže zbude jen ten jeden malej, vobyčejnej, prostej a bezvýznamnej pohled toho jednoho vojáka - a tahle rezignace na jakýkoliv dokumentování akce "z nadhledu" nebo "objektivně" je navzdory tomu, že ne všem to musí sednout, nejspíš ten nejzajímavější pohled a aspekt, kterej na Dunkerku vidim. Takže s tim, jestli to všechno odpovídá kontextu nebo jestli to vyznělo tak, jak mělo, s tim si Nolan tolik hlavu lámat nemusel a ani nelámal - nebylo podle něj třeba soustředit se na chronologičnost, nebylo podle něj třeba něco popisovat nebo vysvětlovat, nebylo potřeba na sebe přesně navazovat; a to všechno je samozřejmě jeho tvůrčí právo a pro mě i nespornej klad toho filmu, na druhou stranu je to pro mě ale i negativem, protože já osobně jsem se v tom občas ztrácel víc, než jak mi přijde, že by mělo tomuhle režisérskýmu přístupu odpovídat. Může to bejt můj osobní problém, ale nechápal jsem často, kde kdo vlastně teďka je, jak se tam dostal, kde je nebo neni ten jeho kámoš a proč tam vlastně neni, vadilo mi, že jednou mi přišlo, že ze tří letců měl zůstat jen jeden, ale za chvíli jich tam zase najednou bylo víc... Možná to narozdíl od ostatních potřebuju vidět víckrát a možná jsem jenom omezenec, ale vadilo mi to moc na to, abych si z toho uchcával a moh s čistym svědomim říct, že rozumim tomu, proč to a to je tam právě tak, jak to tam je. Vadila mi (trochu míň) občas moc návodná hudba a dílčí nepřesnosti jako třeba na jeden zátah x-minut střílející Spitfiry s x sestřelama na jednoho pilota, pořádný nezmínění/neukázání techniky, ze který se stavěly provizorní mola, a další obdobný nuance (toho typu třeba, že civilní lodě samozřejmě nevozily vojáky až do Anglie, ale "jen" k těm velkejm lodím kotvícím daleko od břehu), vadila mi (trochu víc) závěrečná divnoscéna se sestřelnim Stuky Spitfirem bez paliva a jeho úspěšný, ale podle mě nesmyslný přistání mimo evakuační koridor (to se jako fakt chtěl od začátku nechat zajmout?), která svym patosem tak trochu zabíjí celkovou realističnost a nestylizovanost filmu, ale to jsou holt asi ty Nolanovy konce. Super naopak byla třeba linie z pobřeží (scéna ve vraku lodi byla fakt silná) nebo z tý civilní loďky - táta, syn a jeho kamarád a příběh s Cilianem Murphym. Za mě ten film je silnej, vizuálně maximálně efektní a hlavně zajímavej, ale komplexně vzato prostě existujou lepší válečný filmy - jako třeba i ten Ryan. Třeba to ale přehodnotim po dalšim zhlídnutí. Mezi 3 a 4*. WTF moments: Asi u všeho ostatního jsem schopnej polemizovat, jestli ten dement třeba nejsem já, ale ta poslední scéna mi přijde WTF skrz naskrz: Nejdřív rozstřílenej Spitfire bez paliva sundá německou Stuku, pak se při západu Slunce dojemně proletí nad hlavama svejch kolegů a nakonec přistane o x kilometrů dál (kam by stejně nejspíš bez motoru ani nedoletěl) už v německym území, daleko od spojenců, kde před chvílí byl a kde by se dalo samozřejmě přistát taky, koridor byl širokej dost - případně existujou takový srandy jako třeba padáky a tak. Ale co já vim, některý věci třeba smysl dávat nemusej. () (méně) (více)

Sfinkter

Velmi osobitě natočené, mnoho scén je ale zároveň paradoxně nudných a časová smyčka ala Počátek zde nijak nefunguje. Žádný prostor pro Murphyho s Hardym. Kdyby pod filmem nebyla jména Nolan a Zimmer, má zde snímek hodnocení 55 %. ()

Haretix

Ano! Christopher znovu potvrzuje svoji brilantní úroveň. Válečný počin jiného kalibru, který velmi dobře "kašle" na postavy a stojí na pevné režii, dechberoucích záběrech a mocném hudebním doprovodu. Země, voda a vzduch. Tři pohledy na danou situaci a ještě k tomu hra s časem, ve které nemá Nolan konkurenci. To parádně doplňuje Zimmer a nekonečné ťukání (parádní soundtrack, doporučuji poslechnout). Vše v naprosto vražedném tempu. Třešnička je ten formát, IMAX je precizní zážitek. Tleskám 👏 100% P.S. Hardyho linka je majstrštyk! ()

Jizni Tlapa

Sakra zklamání to bylo! A já tak moc chtěl, ale přiznávám nudu, obyčejný scénář a standardní herecké výkony! Perfektní kamera, zimmerovi rýmy a prolínání třech příběhu ve třech lokalitách nemůžou vyrazit víc než 70% známku!! ()

Qitek

Už asi není co dodat. Vše pozitivní i negativní je zde řečeno snad tisíckrát dokola. Takže trošku subjektivního názoru. Nejlepší Nolan ani omylem, to mě klidně ukřižujte. Výborný válečný film je to bez sebemenších pochybností. Zrealizováno na jedničku. Za mě ovšem né vše. Polovina filmu je dílem Hanse Zimmera, který dodává nedramatické režii potřebnou sílu, natolik, že už cítím berličky. Z filmu si odnáším jen pár scén, které na mě i přesto nezapůsobili natolik, abych měl potřebu film vidět znovu. Úvodní scéna Zachraňte vojína Ryana strká válečné peklo Dunkirku bez vteřiny zaváhání do kapsy. ()

ivan_drago

Čistý film, neposkvrněný zbytečnostmi typu vztah, vedlejší dějové linky vyznívající do ztracena, zbytečné zápletky atd... A přesto je koncept filmu zpracován ve třech dějových a časových rovinách... K atmosféře nejvíce pak přispívá hudba, která evokuje až nepříjemně mocně hrůzy věcích přítích, nebál bych se jí přirovnat k tomu, kdyby vám někdo vytrhnul střeva a pak na ně hrál motorovou pilou... Tento film, i když pojednává a o svinstvech a hrůzách války, je radost... Z každého záběru... ()

Tosi

Tolik komentářů o mistrovském díle jsem tu dlouho neviděl, za sebe bych ovšem volil opatrnější slova. Technicky se filmu nedá nic vytknout, chybí mu jen jediná věc a tím je důvod, proč dát pět hvězdiček. Bez výrazných postav to prostě nejde a vůbec si myslím, že tou nejvýraznější postavou celého Dunkirku je Mark Rylance, jako rodinný muž, který tiše odvede svoji práci. ()

dvopet

Typický Nolan v tom smyslu, že vytvářením zdánlivé komplexnosti opět přečůrává diváky, kteří mu ochotně skáčou na udičku. S tím rozdílem, že oproti svým předchozím filmům tu sází více na vyprávění obrazem. A v tom má sakra rezervy. Nefunkční a nudná práce s Zimmerovou nijak inovativní hudbou. O tom, jak opakovaně Nolan zachází s hercem Hardyho formátu (potlačení možností mimického vyjádření), se mi ani nechce psát. Vyprázdněný a v podstatě zbytečný film zachraňuje pouze řemeslo všech zúčastněných. ()

viperDavid

Po pravdě jsem čekal víc, než jsem dostal. Dunkirk rozhodně není špatný a letecké bojové scény byli naprosto dokonalé, ale tím to také skončilo. ()

Dado

Pravdepodobne síce len budem opakovať to, čo zaznelo z úst mnohých filmových fanúšikov predo mnou, no Dunkirk je v prvom rade podmanivým audiovizuálnym zážitkom, aký aj vďaka pedantnému strihu nemá v súčasnej kinematografii obdoby. Emočným presahom má však bohužiaľ bližšie skôr k dokumentu, než k typickému filmu určenému pre plátna kín. To, že si po takmer dvoch hodinách nedokážem spomenúť ani len na mená hlavných hrdinov, o existencii bližších sympatií k nim nehovoriac, nemôžem odpustiť žiadnej snímke, najmä keď by to vzhľadom na jej námet malo byť samozrejmosťou. A ani fakt, že ide o dielo jedného z mojich najobľúbenejších režisérov, na tom nedokáže nič zmeniť. (75%) ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Jaký dostal Nolan rozpočet?

Jaký dostal Nolan rozpočet?

23.06.2019

90. Oscary - výsledky