Dunkerk

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Drama / Historický / Válečný

Velká Británie / Nizozemsko / Francie / USA, 2017, 106 min

Komentáře uživatelů k filmu (1 514)

Nebudu psát obligátní „Nolan to zase dokázal“, ale faktem je, že to prostě, ehm, zase dokázal. Dunkerk je depresivní válečné peklíčko, které funguje i bez eRkového ratingu, jelikož stojí čistě na napětí a nepřekonatelných očích Toma Hardyho. Vezměte si Banea, vynásobte to stovkou a přihoďte Kennetha Branagha, jehož pohled taky vydá za tisíc utopených vojáků. Výsledkem je film, v němž nejsou potřeba vysvětlovačky a vlastně tu na ně ani není čas, protože se pořád uhání kupředu na zemi, na vodě i v oblacích. Nolan v podstatě natočil jednu velkou válečnou scénu, která má 107 minut a nedá vám vydechnout až do samotného konce. A i když ji možná nemusel zamotat až tak moc, právě hrátky s časem zaručují, že Dunkerk nezapadne mezi přímočarou konkurenci. Zkrátka je to pecka a ideálně si ji dejte v IMAXu. Jinde se totiž budou lodě a letadla cpát do jednoho záběru vcelku složitě.(19.7.2017)

• Wacoslav1

Třeba mě zastřelte, ale Nolan to opět (ne)dokázal a to jsem se na to po Temném Rytíři a Interstellaru docela těšil, ale tohle bohužel hodně připomíná jeho starší tvorbu takže těžká póza. Sice oceňuji, že bez nějakých zbytečných keců nás háže rovnou do děje, ale ten je tak chaotickej, že jsem se do toho po celej film nemohl dostat. Pro mě to je v podstatě jenom nesourodý sled na sebe nalepených a někdy i nesouvisejících obrázků kde není žádný příběh, žádný prostor pro postavy, nikdo komu bych fandil a jestli to byl tedy režisérův záměr jak tu někteří píší, tak mě to dokonale minulo, takže jsem se vesměs pronudil celým filmem od začátku až do konce a, že je to audiovizuální mrda? no možná, že jo, ale na druhou stranu dejte mi ty prachy co to stálo a natočím to taky. Fakt nevím proč bych se měl v dnešní době kdy jeden takový velkofilm stojí to co kdysi deset filmů dohromady podělat z toho, že to má dobrý vizuál a kvalitní technickou stránku?! to by měla být samozřejmost a co se audia týče tak se potvrzuje, že Zimmer už není co bejval a já tu žádný výrazný hudební motiv nepostřehnul. Takže co s tím? no raději zapomenout a vy ostatní si u toho můžete honit dál.35%(5.8.2017)

Toto je film stvorený pre velké plátno. Z traileru som vytušil, že film asi nebude o nejakom príbehu a je to tak. Nolan je výnimočný režisér a k filmu pristúpil tradične profesionálne a originálne. Film je o atmosfére, to je prvoradé. Máme tu postavy, sledujeme ich cestu peklom a ich osudy, ale o žiadnej z nich nemožno povedať, že je hlavnou postavou. Tu neskutočne silnú atmosféru má na svedomí aj Hanz Zimmer, ktorý zložil neskutočne adrenalínovú hudbu. Sama o sebe asi nebude príliš vhodná na samostatný posluch ale v spojení s vojnovým peklom to funguje neskutočne silne a občas som sa pristihol ako mi napätím búši srdce o čosi rýchlejšie. Chcete lepšiu pochvalu? Teším sa na blueray a film si rád znova vychutnám v HD kvalite. 100%.(31.12.2017)

Přidávám se k těm, kteří z Dunkerku nejsou nadšení na 100 % (a tedy k těm, kteří dávají 4 místo 5 *). Ale nejde o nic překvapivého. Ač jsem byl připraven na to, že nejnovější Nolanův počin by měl být precizně chladný, bez výrazného příběhu a vykreslených postav, stejně mi to tam prostě chybělo. Přišlo mi to jako jedna dlouhá akční/ napínavá scéna (resp. tři prostříhané dohromady), které ale chybí začátek. Když si vzpomenu na slavnou "docking scene" z Interstellaru - ta scéna je uhrančivá nejen proto, jak je natočená a hudebně podkreslená, ale taky proto, že jsme si k těm postavám stihli vypěstovat nějaké citové pouto. Ale bylo by stejně poutavé sledovat docking scene nataženou na 90 minut (protože hudba v Dunkerku skutečně tepe skoro celou dobu), kde ale chybí veškerý úvod? Za sebe si to nemyslím, zbyl by mi jen obdiv technického provedení. Ani těm postavám se nedá pořádně dostat pod kůži, s výjimkou Marka Rylance, Branagh ani Hardy moc času před kamerou nezaberou. Napadlo mě ještě jedno přirovnání - ač v pornu je hlavní ten samotný akt, bez nějakého úvodu mě to baví míň.(25.7.2017)

Fyzický zážitek. Jedinečný, dechberoucí a pro mě osobně asi nezapomenutelný.(30.7.2017)

6. filmový víkend ČSFD, Boskovice Christopher Nolan zkrátka umí a i když občas natočí něco, čím se divákovi zrovna netrefí do chutí a vkusu, stejně budete obdivovat jeho filmařinu. Dunkerk na člověka dýchne opravdu až autenticitou války, což je umocněno projekcí v kině, kde každý výstřel či výbuch otřese nejen postavami na plátně, ale i sledujícími v hledišti. Kdybych měl na tomto počinu něco pochválit a vyzdvihnout, bude to určitě úžasná kamera Van Hoytema, zdařilá hudba, jež má v sobě zakomponovaný jakýsi "metronom", jehož měnící se tempa v závislosti na povaze dané scény dokáží rozbušit na vyšší tepovou frekvenci i srdce diváka. Celkově se povedl i zvuk všeobecně - kvílení motorů letadel, když se snáší k hlavám hrdinů, střelba do plechů a kovů,.... zkrátka radost pro uši. Režie mě také bavila a to i díky prolínání dílčích příběhů či časových linií, které není ničím přerušeno (jako třeba u Tarantina označováním kapitol - což mám ale rád, neboť to pomáhá v orientaci v ději) a působí dosti kompaktně. Samotný příběh dokáže zaujmout, avšak nedá se očekávat nic tak osobně silného jako tomu je třeba v Hacksaw Ridge či Vojínu Ryanovi, takže emocionálně mě Dunkerk příliš nedostal. Nejvíce mě bavila linie s piloty (zejména osudy Toma Hardyho) a pak na bárce pana Dawsona.(5.8.2017)

Nolan je macher. To vieme už dávno, ale to, že dokáže natočiť film takmer bez príbehu, tak aby pripútal do sedačky nie len Toma Hardyho, ale aj mňa som netušil. Je to natočene skutočne pekne a hlavne realisticky a to je práve ten najväčší ťahák celého filmu. To atmosféra a to napätie. Hlavne zvuková stránka vás dostane do kolien a ocitnete sa pod paľbou neviditeľného nepriateľa. Nolan opäť používa svoje obľúbené čary zo strihom, čím vyvolá dojem zaujímavého príbehu a vlastne to aj funguje. Jedine čo tu trošku drhne sú postavy, žiadna nemá dostatočný priestor, že by to trošku pozdvihla, alebo potiahla, čo je trošku škoda. Ale inak je to skutočne prvotriedne natočená vojnová dráma o záchrane britských vojakov s francúzskeho prístavu Dunkerque. 85% - 4*(24.7.2017)

Z 29.7. na 30.7. (den Nolanových narozenin) jsem vyrazil na Dunkirk. Přes kritiku jsem viděl plné pláže, plné lodě, ponorky tam byly i když vidět nebyly, černocha jednoho francouzského (asi z kolonii), ženy - britské ošetřovatelky. Trochu mě nesedělo rozdělení na tři časově různé dějové linie. Naopak se líbilo využití nespeciálních efektů (skutečné válečné lodě a letadla), historická relativní věrnost, hudba, příběh i herecké výkony.(30.7.2017)

Stejný problém jako nový Mad Max. Valící se lavina akce a nepřetržitá hudba nenechávají místo pro gradaci, a tak místo uzemnění jsem si od půlky filmu (či spíše válečné epizody, kterou Dunkirk je) užíval technickou stránku bez výraznější působivosti. Při honbě za dramatičností je mnoho situací až příliš umělých a chtěných: a) Murphyho agresivitě a jejímu následku na výletní lodi jsem nevěřil; b) když mám jako pilot zbraň, která mi může zachránit život, nebudu ji používat jako kladivo etc… Koncept s neviditelným a nepojmenovaným nepřítelem je skvělý a evokuje až hororový přístup k látce.(21.7.2017)

Velmi sugestivní podívaná..(21.7.2017)

Zatiaľ suverénne najhorší Nolan a celkom ma udivuje, že najlepší rozprávač generácie zlyhal práve na svojej najväčšej devíze. Technicky je to pravdaže bravúrne (aj keď tých 150 mega tam nevidno), ale tá chaotická štruktúra jednoducho nefunguje. Film sa skladá z prelínajúcich sa cca 3-4 dejových línií, z ktorých sa každá odohráva v inom čase a na konci sa spoja. Výsledok je, že v súslednosti línií sa ťažko orientuje a pri pomerne krátkej stopáži nemajú priestor na dostatočné rozvinutie. Na jednej strane je skvelé vidieť v kine drahý, dospelý film, aké sa bežne točili v 70. rokoch, no celkový dojem preráža fakt, že Nolan, čoby jeden z najlepších režisérov generácie, si vybral príliš náročný námet (resp. formu) a po prvý krát výrazne pohorel. PS: Len ja som mal dojem, že ten Dunkirk roku 1940 vyzerá až príliš moderne?(20.7.2017)

Viděl jsem už tisíce filmů s hudebním doprovodem, ale znám jen jeden hudební doprovod, kterému dělá křoví film. Jmenuje se to Dunkerk a je to dokonalá ukázka symbiózy mezi rejžou a skladatelem. Vždycky si říkám, co sakra Nolan ty tři roky dělá, a on pak přijde s tímhle... První letošní zážitek, který chci v kině opakovat.(15.8.2017)

Nolan mi sedl ..nebo spíš Zimmer?:) Perfektně technicky zvládnuté drama, skvělé prolínání časových linek, více než obvykle je tady veledůležitý Mr. Zimmer, který dokresluje emoce a atmosféru, tam kde se nemluví, což je hodně částí filmu. Jinak zvláštní odstavec si zaslouží projekce v IMAXU, projekce ve formátu 70mm na plátně 25 x 14 metrů a musím říci, že to byla pastva pro oči, tak čistý obraz jsem v kině ještě neviděl a obávám se, že jinde bude zážitek zhola poloviční. [IMAX](25.7.2017)

Naprosto odlišný Nolan a stejně tak odlišný film. Chtěl experimentovat, ukázat něco nového a jiného, a to se mu povedlo. Natočil tak možná jediný film svého druhu, protože jsem nikdy nic takového neviděl. Jde o poctivý kus filmařiny, o nové hranice toho, co může divák na plátně "prožít". To vyobrazení války je tak syrové a depresivní, že z toho jde mráz po zádech. Tohle je válečný film s velkým V. Záběry tak dokonalé a přesto smutné, scény tak vypjaté, že člověk křečovitě svírá cokoli, co má po ruce, a má husinu po celém těle. Film nehraje na příběh, herce, krvavé akční scény, divoké přestřelky ani žádnou scénáristickou vatu kolem - polovina z toho ve filmu není a zbytek je až na vedlejší koleji. Herci jsou špička, o čemž ani nebylo pochyb - Hardy (!), Murphy, Branagh, Rylance - každý dostane dostatek prostoru, ale absolutně to na nich nestojí. A je to tak schválně, jsou to totiž "pouze" jedinci z těch stovek tisíc vojáků, kteří zažívali každý to svoje osobní peklo. Za zmínku stojí ještě Fionn Whitehead, naprosto neznámý človíček, který tady hraje jednu z hlavních rolí, nebo Styles, Lowden a D'Arcy. Dunkirk je vyobrazení pekla na zemi s dechberoucími a syrovými záběry za doprovodu Zimmerova "nonstop mixu". Konec byl dojemný takovým zvláštním způsobem, což se mi taky dlouho nestalo, a vlastně to byla možná jediná část filmu, která si hrála alespoň s nějakou dávkou emocí - dostavil se pocit takové zvláštní euforie, že už je to peklo konečně u konce. Filmu by se dalo vyčíst pár věcí, které tam nejsou, na které jsme zvyklí a které si ve filmech (včetně těch starších od Nolana) užíváme, ale možná tam nejsou záměrně. Záměrně je to takové prosté a prázdné, ale zároveň silné. Naprosto tedy chápu rozporuplné hodnocení - není to nejlepší Nolanův film, ale přesto je to něco neuvěřitelného.(21.7.2017)

Skvěle natočenej a luxusně ozvučenej survival, se kterým mám ale jeden zásadní problém. Vůbec mi nesedla struktura děje a celkové pojmutí scénáře. Je mi jasný, že Nolan chtěl hrát na reálnou notu a to se mu i povedlo, nicméně to nemění nic na tom, že téměř veškeré situace jsou hrozně repetitivní, časová osa mi tam v některých scénách taky úplně neseděla, a tak jsem se asi po hodině filmu začal značně nudit a napětí se téměř vůbec nedostavilo.(21.12.2017)

Skvěle znázorněná atmosféra zoufalých chvil této slavné vojenské události, která mne vtáhla dovnitř do děje. Ovšem právě zde jsem trochu škobratl. Děj složený z několika drobnějších příběhů postrádá jeden silný, nosný, na jehož rozuzlení bych byl zvědavý. Navíc, když jak to celé dopadne, vím už mnoho let.(4.2.2018)

Emoce žádné, řemeslo špičkové, typický precizní Nolan. Subjektivně i tentokrát 150min filmu.(19.7.2017)

Tak jsem měl čest vyrazit do kina na Dunkerk a ač jsem byl spíše skeptický, tak se vracím s pocitem, který není vůbec negativní. Vizuální orgie, kterou Nolan nabídl nemá ve filmovém světě konkurenci. Omáčku okolo nečekejte, tohle je reálná válka. Hlubší příběh tu nemáme žádný, jde vlastně jen o to, co každý o Dunkerku věděl před filmem. Není šance si vytvořit cit a nějakou vazbu k postavám, takže slzu neurojíte, ani kdyby umřelo všech 400 000 Britských vojáků. Ono je to vlastně jedno, protože od první minuty vás Nolan zasadí do sedačky a vy nevydechnete. Měl jsem pocit, který jsem ještě nezažil a z výrazů vojáků bylo jasné, co tím Nolan myslel. Ukázal nám tím realistický pohled na válku a každý nálet, potopenou loď nebo strach v očích vojáků mu sežerete. Při sledování Dunkerku odejdete z kina s pocitem, který se nedá popsat. V té válce jste vy a to, že se nezaměřil na určité postavy, vidím jako obrovský klad. Po dvou letech a budu se opakovat, přichází Nolan s filmem, který mi vyrazil dech a nemám potřebu něco nadhodnocovat. Z mého nejméně oblíbenýho žánru dokázal vyždímat maximum a já odcházím z kina uspokojený, jak už pěkných pár let ne .. 10/10 = 100%(23.7.2017)

Depresívna “jazda”, ktorej základy sú položené na budovaní mimoriadne melancholickej atmosféry, bez bližšie konkretizovaného “príbehu”, zameraného na vykresľovanie osudov akýchkoľvek postáv. Je mi jasné, že mnohí “popcorn” diváci budú sklamaní, no ja som KONEČNE vzhliadol snímok s vojnovou tematikou, bez množstva odporného amerického klišé. Žiadne odtrhávanie končatín, žiadne prestrelené hlavy, žiadne prepájanie Boha s americkým národom, žiadna americká vlajka (kurva žiadna!!) vejúca vetrom, žiadny potlesk na záver, žiadni mimoriadni hrdinovia. Kto očakáva niečo obdobné, nech si pustí “Hacksaw Ridge”. Tam sa dočká “omše”, aj všetkých týchto sračiek. Toto je film pre tú skupinu ľudí, ktorí vnímajú “rozumom”, nie očami. Bez “urážky”.(6.12.2017)

Války je v tomhle válečném filmu sice pomálu, ale značné ztráty by tentokrát mohla způsobit Zimmerova hudba.Bravo! Soundtrack doporučuju pouštět místo metálu vězňům v Gitmu. Třikrát dokola a podepíšou i to, že Prorok byl pedofilní zmrd.(10.12.2017)

Na dnešní dobu netradičně pojatý válečný film, což ale rozhodně naznamená, že je pojatý špatně. Velkou výtkou by mohl být rating přístupnosti, který limituje množství krve na několik šrámů ve tváři a krev na rukou. Jasně, u válečnýho filmu je to skoro fail, ale když se zamyslíte na povahou "střetu", ony ty jatka ani nejsou na místě (sledovat pořád dokola, jak se borec rozprskne po přímým zásahu pumou, to asi není nutný). Absence hlavních postav, lépe řečeno hrdinů, by mohla evokovat pocit emocionální prázdnoty, no je tomu jinak, protože pouze zapřičiňuje nepřítomnost patosu. Nolan se z emocinonálního hlediska soustředí pouze a jedině na vykreslení pocitu beznaděje dané situace, k čemuž není třeba vědět, kterej je Jarda, kterej Pepa a kterej Henry. Práci si dal s rozstříhnutím scénáře na tři na první pohled oddělené dějství, které se precizně doplňují. Tento starý známý přístup k dějové lince boří diváka na 100 minut do židle, a je jedno, jestli je to zrovna za hrobového ticha, které protíná jen svištění bomb, nebo za bublání jednomotoráku a řevu protiletadlovýho kanónu, nebo za zalykání se topících se vojáků na otevřeném moři. Celkově se jedná o skoro dokumentaristicky vypadající okénko do unikátní historické události, které je tak úzké, že se dá jen s teží nazvat vypravěčským (válečným) velkofilmem. O audiovizuální stránce se nemá cenu bavit, chystáte se zkouknout Nolana se Zimmerem. 90%(31.7.2017)

1 2 3 4 5 6 7 20 39 57 76