detrew

Od tohoto filmu jsem dostal přesně to, co jsem od něho čekal. Krčení se v zástupech na pláži, německé bombardování, letecké bitvy...chyběl mi tam hloubější příběh. Na to, jaké kolem toho bylo haló, jsem hudbu Hanse Zimmra ani tolik nevnímal. Celý film beru spíše jako zachycení událostí, avšak perfektní zachycení. Výbuchy, křik, snaha přežít zde sehrály svou roli. Původně jsem chtěl dát 4 hvězdy, ale na druhou stranu je to asi to nejlepší, co jsem po dlouhé době v kině viděl. 5 hvězdiček a ať točí Christopher Nolan pořád tak dobré filmy. ()

anagi609

Prečo keď sa povie film, každý si predstavíme líniu deja v ktorej sa vyvíjajú postavy a ich vzťahy? Prečo keď sa povie historický film, predstavíme si chronologicky postupujúcu video stopu ktorá má expozíciu až po katastrofu? Prečo používame rovnaký meter na každý film bez ohľadu na zámer. Tieto otázky sa mi naskytli pri čítaní niektorých komentárov tu na ČSFD po zhliadnutí velkolepého filmu Dunkirk. Podľa niektorých znamená narušenie časovej postupnosti len nefunkčné zostrihanie. Niektorí zase poukazujú na to, že ak postavy a tzv. backstory nie sú vykreslené, znamená to že je to nerozvinutý dej. Veľmi mi je ľúto práve toho, že ak sa objaví film, ktorý sa neriadi klasickej predlohe filmovej kompozície, tu na ČSFD dostane nanajvýš 3*. Vo filme Dunkirk poznáme akurát tak 4 postavy podľa mena, ale žiadnu postavu nemáme vyzobrazenú zvnútra. A práve tam sa naskytá metafora, ktorá ukazuje to, že vojna z vojakov nechala len prázdne otrasené schránky, ktorých emócie a správanie sa odvíja čisto len od posledných udalostí. Preto Nolan nepotrebuje zobrazovať a vyvýjať jednotlivé postavy. Ďalej vidíme narušenú časovú postupnosť v ktorej sa nachádzajú 3 časové línie. Nolan nám ukazuje jednotlivé udalosti z pohľadu každej časovej línie, ktoré sa neskôr spájajú a vytvárajú jeden úžasný celok. V niektorých pohľadoch môžeme vidieť udalosti, ktoré nám boli ukázané už v inej časovej línii, a preto vieme čo bude nasledovať. Toto vytvára akýsi pocit bezmocnosti, presne takej, akú cítili vojaci na pláži a aká je vojna. Film sa nám totiž nesnaží ukázať nejaký príbeh, nesnaží sa ani len žiadny rozvíjať, to o čo sa pokúša je vytvoriť emóciu, pokúsiť sa nás vtiahnuť na miesta vojakov a predviesť druh zážitku aký by sme od filmu nečakali. Na dosiahnutie tohoto veľmi napomáha geniálna hudba a tikanie hodín postupne sa zrýchľujúce až v jednom momente sa zastaví a to na záver všetkého. Ale aj takýto snímok mal pre mňa svoje negatíva a to už mnohými spomínaná chýbajúca pasáž s Cillianom Murphym. Nevadilo by mi to až tak ak by ma film na ňu nenalákal. Ďalšou pre mňa chybičkou krásy je veľmi zložitý začiatok. Nolan využíva na začiatku tzv. inmediasres ale ak by si film niekto nepozrel druhýkrát, asi by nepochopil začiatok. A na záver by som chcel oceniť to, že Nolan nie je lenivý natáčať a všetko len dorobiť zeleným plátnom. 93% ()

Hanz_knife

Jen Christopher Nolan dokáže natočit film u kterého napětím ani nedutáte i přesto, že stejně dávno víte, jak to dopadne. Naprosto perfekntí filmařina, ocenit se musí zejména kombinace kamery, střihu a "hudby nehudby" Hanse Zimmera. Dunkerk je prostě film o Dunkerku, žádné milostné drama se díkybohu nekoná, žádná dlouhá a zbytečná předehra se nekoná. Nekonají se ale ani zbytečné orgie patosu a "kůl" hollywoodských proslovů. Je to prostě řemeslně perfektně zvládnutý film o Dunkerku. ()

Willynka

Čistá Nolanovina - hrátky s časem, anonymní postavy, Zimmer, klasický herecký ansábl, absence trapných citových výlevů, precizní kamera. Chápu, že už to někomu (kdo je více citově laděn) může lézt krkem, ale můžete mi sakra prdel vysvětlit, jak si lze nevypěstovat vztah k postavám uprostřed jednoho z nějvětších vojenských průserů posledních sto let jen kvůli absenci jména postavy a bez (zbytečného) vykreslení charakteru? To musíte být buď dement nebo divák něměckých romantických filmů, u kterého již došlo ke značnému otupění emočních receptorů. Dialogů je tu dost, oproti Fury Road a Křižáčkovi stoprocentně, takže tenhle kvázi argument taky nechápu. Rozhodně zatím nejlepší letošní kinozážitek. A vzhledem k posledním politickým událostem až mysticky aktuální pro osvěžení paměti. ()

speedtox

POMO a další lidi co tomu nedali 5 hvězdiček absolutně nerozumí kinematografii.. sami nic v životě nedokázali a teď tu maj kecy.. ()

HellsAngel

Nolan vo svojom najnovšom počine potvrdzuje svoju povesť inovatívneho tvorcu s jedinečnou autorskou víziou, ktorý nekráča po vyšľapaných chodníkoch, ale razí si svoju vlastnú cestu. Operácia Dynamo nebola typickou vojenskou operáciou, rovnako ako ani Dunkirk nieje typickým vojnovým filmom. Obrazovo je minimalisticky precízny a umelecky čistý, s nádhernými oku lahodiacimi a dychberúcimi zábermi, schopnými diváka prikovať k sedačke a ilustrovať krásu poctivej filmárčiny. Príbehovo to prekvapivo nieje priamočiare, Nolan nám prináša pre neho natoľko charakteristickú sofistikovanú scenáristiku, ktorá vyžaduje od diváka maximálnu možnú pozornosť. Zobrazenie tých istých udalostí z iných uhlov pohľadu a postupné dopĺňanie ďalších a ďalších čriepkov vytvára úžasný viacvrstvový epos, majúci čo ponúknuť i na opakované pozretie. Hlavné postavy prakticky neexistujú - divákovi je predstavený akýsi kolektívny hrdina zložený z ľudí, ktorí evakuáciu Dunkirku zažili rôznymi spôsobmi a uhlami pohľadu. Ich emócie a subjektívne prežívanie opierajúce sa o rôznorodé charaktery sú natoľko živé, uveriteľné a hmatateľné, že ani najväčší cynik neostane nezasiahnutý (áno, Nolan s emóciami pracovať vie!!!). Zároveň ale divák nieje nikde tlačený, všetko pôsobí organicky. Duo Nolan-Zimmer definitívne dokazuje, že ide o najlepšie fungujúcu spoluprácu režiséra a hudobného skladateľa, akú filmová obec zažila. Tóny naháňajú zimomriavky a navodzujú opojne podmanivú atmosféru, fantasticky kooperujúcu s dianím na plátne. Film prehnane netlačí na pátos a aj vďaka tomu skvelo a surovo reálne vystihuje samotného ducha vojny. Stopáž je svižná a dynamická, pričom každá sekunda má svoj význam. Najinovatívnejší scenár od čias Mementa, najkrajšie obrazové remeslo od dôb Revenantu a najlepší vojnový film od Spielbergovho Saving Private Ryan - to je Dunkirk. Udalosť roka. ()

medovec

Originální pojetí válečné evakuace o které jsem moc nevěděl a díky panu Nolenovi jsem se dost dozvěděl.Od začatku do konce napínavý a gradující film,jak to umí jen Nolen za podpory geniálního Hanse Zimmra. Jen mě mrzí,že jsem se nedozvěděl jak dopadly hrdiny tohoto filmu. Nolan už natočil lepší filmy,ale i tak je to výborný film.Pro potřebný zážitek doporučuji vidět v kině. ()

liborson

Tohle je těžké hodnocení, tohle se totiž musí vidět / pardon/ slyšet v dobře ozvučeném kinu, jinak zážitek bude sotva poloviční. Nolan i tak ukázal, že z prvoplánovitě klišoidního tématu umí udělat zážitkovou seanci.Dost těžko bych hledal jiného režiséra, který tohle umí. I tak ale Dunkirk není 100%. Alespoň ne na první dobrou. Časové linky jsou příjemným (a u Nolana i trochu očekávajícím) zpestřením, které ale některé scény nenechá vygradovat do absolutního konce. Taktéž některé dějové scény (Murphy) byly trochu upozaděné. Co se ale musí Nolanovi uznat, je fakt, že kromě audiovizuálního 100% provedení (to umí dnes kdekdo), Nolan umí vybrat kvalitní casting. Tam, kde hacksaw ridge selhával (Garfield, Worthington) Nolan umí vybrat herce s přirozeným hereckým výrazem. 85 % ()

Maverick666

Skvěle natočený dokument. Chyběly emoce, zapojení diváka do děje. Zaujalo mě, nikoliv potešilo, to jakým způsobem Nolan vyřešil "masíčko". Nebylo zde žádné a krve bylo jako máku, což prostě u válečného dramatu beru jako nedostatek, rejting nerejting. ()

bmolko

Bez nuceneho sentimentu a patosu, ani jedne vteriny navic, bez zbytecnych slov a absolutne realisticke. S rezii, strihem, hudbou, kamerou a hereckymi vykony, ktere vas napinaji, elektrizuji a obcas az drasaji po celou stopaz filmu. Bravo!! ()

bonovox

Dunkirk je úchvatné, strhujúce a napínavé filmové divadlo. Nolan je proste nejlepší filmový tvorca súčastnosti. Je to tvorca, ktorý má od začiatku písania scenára, cez samotné filmovanie až po finálny strih všetko detailne naplánované. Aj v Dunkirku potvrdil naplno svoje kvality, pretože po skončení projekcie som s blaženým výrazom pozeral na záverečné titulky. Tak intenzívny filmový zážitok som zažil naposledy u Temného rytietra. Strih, kamera a hlavne fomózny Zimmer, ktorý opäť zložil dokonalú hudobnú kulisu. Na druhú projekciu musím ísť do IMAXU, to ma asi úplne odrovná. Veľká spokojnost a pevne verím, že Nolan bude svoje kvality dokazovať každým svojim ďalším filmom, len by to mohlo byť skôr jako za 3 roky... ()

Pepi74

Němý Bobeš po anglicku... Chvíli trvalo si utřídit jak a kdo s kým byl předtím a potom než jsem pochopil, že se to ke konci všechno spojí. Ale stíhačky super, atmoška taky takže za čtyři. ()

MartCT

Jednou to přijít muselo... Jako pokochání se záběry ze vzduchu dobrý, hudba se mi také nelíbila, mám v hlavě z kina jen tikání. Je to jak hežčí dokument z Dunkirku. A teď bych zase poprosil nějaké klasické vyprávění alá Prestige. ()

x3me

Mám raději, když Nolan přiběh pořádně zamotá (Interstellar, Inception). Tady sice téměř dvě hodiny člověk ani nedýchá, ale po odchodu z kina ho film pustí docela rychle, protože si nedokáže vybudovat pořádný vztah k postavám. Navíc mě (poprvé) zklamal Zimmer, který tentokrát hudbu pojal trochu jiným způsobem. 80% ()

MarsAttack

Závidím mu že si může točit co chce a jak chce. Britové musí být hrdí. Jinak pro mne zfilmováné "Vteřiny před katastrofou" na velké plátno. A Hardy je jako vždy boží. ()

trickmaster

Tenhle Nollanovo snimek, mi pripominal svoji dejove rozdelenou, propletajici se pribehovou linkou, trochu Atlas mraku, rozdelenou na 3 faze. Zeme, voda, vzduch. Takovy to heslo Navy Seals, znate to. Nutno dodat, ze to nebylo vubec na skodu a Zimerovo hudba, ktera tu totalne podtrhla to, jak film gradoval a jak se stupnoval a zase odstupnoval podle nutne faze vyvoje, byla tim, cim me film vtrhnul z role divaka, do role vojaka na Dunkerku!!! Audiovizualni orgie!! Bez prdele! Troufal bych si rict - i kdyz jsem to nezkoumal - ze v tomhle filmu byl pouzit snad jen jeden jediny song. A to od zacatku az do konce, ktery ruzne pridaval a ubiral na sviznosti, rychlosti, adrenalinu, ktery divak citil, podle potreby deje. Pokud tohle nedostane nejakou zlatou sosku, pak uz nevim, co by ho (alespon prozatim) tento rok mohlo dostat. Btw: POMO asi nepochopil vubec oc tu bezi..... :( ()

BrusVejn

Sklamanie na všetkých frontách. Vymazlený vizuál a čistučké lokácie naozaj neevokujú vo mne tvrdú a depresívnu vojnu. PG-13 rating taktiež neuveriteľne brzdí film, a je to vidno hlavne v priamom porovnaní s nekompromisnými vojnovými R-kami typu Ryan a Hacksaw Ridge. Taktiež som mal problém s gradáciou, keďže rovnako ako v Inception poslednú snáď hodinu len duní hudba a duní viac a viac až je ticho keď nastúpia titulky. Je to hrozne otravné, unavujúce a nedá to divákovi čas vydýchnuť. Čo sa týka filmu samotného, oceňujem nezvyčajný prístup k rozprávaniu príbehu (3 línie, každá v inom časovom intervale), ale mal som miestami problém sa zorientovať kde sa nachádzame v čase. Rovnako sa celý film rozpráva o 400 000 vojakoch ale pritom sa celý čas pozeráme na pár desiatok z nich. Chýbalo mi vo filme to merítko. Celkovo veľké sklamanie. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Jaký dostal Nolan rozpočet?

Jaký dostal Nolan rozpočet?

23.06.2019

90. Oscary - výsledky