Kinematografie potencialit

Willy Kufalt

OBSAH: Dokument o vývoji československé kinematografie v dobách němého filmu. První část představuje počátky filmové tvorby v Čechách v době rakousko-uherské monarchie, druhá je věnována tvorbě Jana Stanislava Kolára, třetí se zabývá jeho prvním celovečerním filmům Příchozí z temnot a Otrávené světlo, čtvrtá pak nahrávání nového hudebního doprovodu pro zmíněné dva filmy. Dokument je součástí 2DVD se zmíněmý filmy, v televizi dosud nebyl vysílán. Obsahuje řadu dobových ukázek nejen z hrané i dokumentární tvorby, ale rovněž ze zákulisí natáčení filmů.                                     . . . MŮJ NÁZOR: Výborný dokument, pro současného diváka, který se chystá alespoň trochu nahlédnout i do počáteční němé tvorby v domácích končinách, prakticky nezbytný nejen pro navedení dobové atmosféry, ale především pro oboznámení se s kontextem. Má pozornost (jelikož moc nejsem zanícen do dob "filmového pravěku" a ty filmy neznám) při některých detailních analyzách scén mírně klesala, ale jinak hodnotím jako výborné obohacení. ()