Reklama

Reklama

Rodina Morometiů: Nová doba

  • Rumunsko Moromeții 2 (více)

Obsahy(1)

Pokračování snímku "The Moromete Family" z roku 1987, nejznámější rodinné ságy rumunské kinematografie, navazuje na příběh muže jménem Ilie Moromete a jeho rodiny. Děj se tentokrát točí kolem jeho nejmladšího syna Niculaeho. Světový řád vesnice, kde bylo doposud nejdůležitější vlastnit půdu a žít jako rolník, se od základů změní s nástupem komunistického režimu a jeho kolektivizace. Mezi lety 1945 a 1946 se Ilie Moromete i navzdory vysokému věku stále těší pevnému zdraví. Panuje však napětí mezi ním, jeho druhou ženou Catrinou a dětmi z prvního manželství. Niculae jako jediný z dětí chodil do školy. Dokončil první tři ročníky středoškolského studia, ale do toho posledního kvůli nedostatku peněz nenastoupil. Přitom to jediné, po čem na světě touží, je dostudovat. Stane se novinářem a spisovatelem a píše o měnící se době, kterou zažil. (HBO Europe)

(více)

Recenze (4)

Aky 

všechny recenze uživatele

Krásný, střízlivě natočený snímek o poválečném Rumunsku, které bylo tak podobné vztahům a reáliím české vesnice té doby, až mě to dojímá. Rodinné vazby, kolektivizace, rozštěpení dávných vazeb mezi sousedy a kamarády - nesmírně pravdivé, autentické. Černobílé provedení všechno ještě umocňuje. ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Velice civilní popis doby, kterou jsme sice prožili, ale jen jako nevědomí kluci. Jako bych se vrátil do Nové Vsi u Světlé, kde se tehdy nejspíš řešily podobné problémy s podobným vyústěním. Autor, Stere Gulea, pracuje se vztahy; nejen s politickými. K tomu si vybral dědu a chlapce, i ostatná jsou tu příliš staří nebo příliš mladí: kde je střední generace, o jejímž osudu se rozhodovalo především. Je to proto, že jsem ve věku Ilie Moromete a z této pozice to lépe přehlédnu (v celé dvojjakosti tohoto slova)? Na prequel natočený před váce než 30 lety se samozřejmě také podívám (až seženu titulky nebo Rumuna). ()

solisoli 

všechny recenze uživatele

Vierohodné prostredie, kostýmy a čiernobiely obraz predurčovali zaujímavú drámu z Rumunského vidieka. Skutočnosť bola iná. Dej plochý, nezáživný a hlavne neautentický, kde v Rumunsku nenájdete dedinu bez rómskych parazitov. Herecké postavy bez potrebnej autority postáv na danú tému. Atmosféra vypadala v skutku inak, ako to vyprodukovala réžia. Oživenie by malo nastať znárodňovaním. Tu však autenticita úplne zlyhala, ak si prejdeme históriu tohto búrlivého obdobia celej komunistickej Európy. A aké dôsledky zanechala, vie každý normálny človek so zmyslom pre prácu, voči súdruhom, ich schôdzam a komunistickému manifestu, ktorému títo veria ešte aj dnes. ()

Reklama

Reklama