poster

Eternals

 • USA

  Eternals

Akční / Drama / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2021

Režie:

Chloé Zhao

Předloha:

Jack Kirby (komiks)

Kamera:

Ben Davis

Producenti:

Kevin Feige

Střih:

Craig Wood

Scénografie:

Eve Stewart

Masky:

Julio Parodi
(další profese)

Zajímavosti k filmu (25)

 • - Ve filmu vidíme Danea Whitmana, který je znám pod jménem Black Knight. Zahrál si ho Kit Harington, jenž je již 13. hercem z Hra o Trůny (od r. 2011) v MCU. Původním „Černým rytířem“ byl Sir Percy of Scandia (jeden z rytířů Kulatého stolu), kterého vymyslel na základě legend o Králi Artušovi Stan Lee spolu s Joe Maneely v roce 1955 („Black Knight vol. 1 #1“). Dane Whitman měl však svůj debut až v roce 1967 v „The Avengers #47“, kdy zdědil magický meč po svém strýčkovi (Professor Nathan Garrett). Síla Black Knighta tví právě v tomto meči, avšak v některých komiksech měl Dane Whittman superschopnosti nezávislé na této zbrani. Dane se stal součástí původních Avengers, Heroes of Hire, Defenders, Ultraforce (Pre-Black September), MI-13 či Excalibur a konal dobro výhradně kvůli špatné pověsti jeho rodiny, která s mečem nezacházelo počestně a zodpovědně. (3T)

 • - Ve filmu vidíme Celestiála se jménem Arishem. Jedná se o mužského příslušníka této božské rasy, který měří (v komiksu) 609,6 metrů a váží 9 979 024 kilogramů. Má tuhý kořínek, a proto je schopen odolat i nárazu o velikosti planety a umí používat kosmickou energii (absolutní limit v tomto ohledu není znám). Jeho první výskyt se odehrál v komiksu „Eternals #2“ (srpen 1976; Jack Kirby) a jeho vzhled připomíná obřího robota. Arishem je vůdce všech „čtyř nebeských hostitelů“ (Four Celestial Hosts) na Zemi, zároveň ale i působil na dvou jiných planetách – Pangoria a nepojmenovaná planeta ve vzdálené galaxii. Během Judgement War se setkal s X-Meny a v rámci tohoto komiksového „eventu“ byl jednou z klíčových postav a pomohl Avengers se vypořádat s hordou Dark Celestials, která napadla naší planetu. (3T)

 • - Eternals jsou schopni provést rituál Uni-Mind. V komiksu „Eternals #12“ jsme tento jev mohli vidět poprvé. Využívá se při výběru Prime One (jako ve zmíněném komiksu, když vybrali Zuras na úkor A'lars) či ho může sám tento vůdce Eternals iniciovat. Uni-Mind je kolektivní bytí v jakémsi meditativním stavu, kdy se jednotlivci sloučí a stanou se součástí celku, jedné bytosti. Urychluje to vzájemný přenos informací a porozumění. Tato bytost je však extrémně silná. Je schopna vyprodukovat ohromné množství energie a způsobit tak velké fyzické poškození. (3T)

 • - Eternals, kteří tu s námi žili v průběhu času, vytvořili na naší planetě tři města. Menší města se jmenují Polaria (na Sibiři) a Oceana (Pacifik). Největším a zároveň i hlavní město je Olympia (poblíž hory Olymp), díky které vznikla řecká mytologie, kdy Thena přijala způsob, jakým se lidé chovali k ní a ostatním Eternals. Paradoxem však je, že poblíž tohoto místa se nachází interdimenzionální portál k místu zvaném – Olympus (podobně jako mezi Asgardem a Midgardem), kde žijí skuteční antičtí Bohové, Olympané. (3T)

 • - Film se natáčel v Pinewood Studios, které se nachází v britském městě Buckinghamshire v převážně obytné čtvrti Iver Heath. (3T)

 • - Snímek byl částečně natáčen na 16mm analogový film Ektachrome. (3T)

 • - Pro Gemmu Chan to není první role v MCU, už se objevila ve filmu Captain Marvel (2019). (tyzmrde)

 • - Richard Madden je 12. herec z Hra o trůny (od r. 2011), který si zahrál ve filmu od Marvel Studios v rámci MCU. Ostatní jsou zde: David Bradley a Natalie DormerCaptain America: První Avenger (2011); Joseph GattThor (2011); Clive Russell, Richard Brake a Adewale Akinnuoye-AgbajeThor: Temný svět (2013); Enzo CilentiStrážci Galaxie (2014); Ralph InesonStrážci Galaxie a Strážci Galaxie Vol. 2 (2017); Peter DinklageAvengers: Infinity War (2018); Hannah John-KamenAnt-Man a Wasp (2018), Chuku ModuCaptain Marvel (2019). (3T)

 • - Postava Makkari (Lauren Ridloff) byla původně (podobně jako Ajak) muž a byla známá pod jmény Mercury (první výskyt v „Red Raven Comics #1“ z roku 1940) a Hurricane („Captain America Comics #1“ z roku 1941). Že se jedná o příslušníka rasy Eternals jsme zjistili až v „The Eternals #5“, kdy původní příběh od Joe Simon a Martin A. Bursten, reeditoval v roce 1976 Jack Kirby. Jak je typické pro tuto rasu, má široké spektrum schopností, které dokázala tato postava dovést do dokonalosti, a proto je v podstatě nesmrtelná, má psionické schopnosti, obří sílu, manipuluje s kosmickou energií, tvoří iluze, létá a má zvláštní propojení s Dreaming Celestial, se kterým je schopna komunikovat bez ohledu na vzdálenost. (3T)

 • - Černou ovcí rasy Eternals je díky své nerozvážnosti a přístupu k povinnostem postava Sprite (Lia McHugh), jejíž první výskyt se odehrál v komiksu „The Eternals #9“ (Jack Kirby, 1977) a v Marvel Universe prý sloužila jako inspirace pro postavu Puck Williama Shakespeara z divadelní hry „Sen noci svatojánské“. Ráda si hraje, často žertuje a bere věci na lehkou váhu bez ohledu na následky, které často u běžných smrtelníků skončili smrtí. Sprite, stejně jako všichni ostatní Eternals, má úplnou kontrolu nad životní silou a molekulární strukturou svého těla, což ji činí prakticky nesmrtelnou. Nestárne (díky tomu je už několik stovek tisíc let teenager) a je imunní vůči všem známým onemocněním, toxinům, radiaci a extrémním teplotám. Sprite je schopna přenášet kosmické záření, levitovat a vytvářet iluze, které oklamou smysly. Má nadlidskou sílu i přes fakt, že je malého vzůstu a vizuálně vypadá jako dítě. Nejvíce vyniká v molekulární rekonstrukci, schopnost přeuspořádat atomy a molekuly a tím restrukturalizovat hmotu během pár vteřin. V tomto ohledu ji předčila pouze Sersi, která patří k vůbec nejsilnějším Eternals. (3T)

 • - Postava Gilgameše (Dong-seok Ma) vychází z lyrickoepické básně „Epic of Gilgamesh“, která pojednává o Králi sumerského městského státu Uruk. (někdy v rozmezí 2800–2500 př. n. l.) Do Marvel Universu tuto mezopotámskou mýtickou postavu přidal Jack Kirby komiksem „The Eternals #13“ (červenec 1977) a byl znám pod jmény jako Forgotten One či Hero. Kromě klasických schopností rasy Eternals na něj působí stárnutí mnohem menší míře a je imunní vůči nemocem. Později se stal také členem Avengers a dokonce se setkal s nejsilnější entitou Marvel Universe – One Above All. (3T)

 • - Ve filmu vidíme postavu Kingo Sunen (Kumail Nanjiani). Jelikož se jedná o dalšího příslušníka Eternals na Zemi, má typické schopnosti pro tuto rasu (nadlidská síla, rychlost, létání, manipulace s energií a hmotou). V 16. století žil v Japonsku na neznámé hoře ostrova Hokkaidó, kde se učil samurajskému umění (katana a wakizashi) a později se stal díky svému umu hvězdou japonské kinematografie. Tuto postavu opět vymyslel Jack Kirby pro komiks „Eternals #11“ z května roku 1977. (3T)

 • - Většina charakterů z řady Eternals pochází ze 70. let od Jack Kirby, avšak vyjímkou je postava s jménem Phastos (Brian Tyree Henry). Jeho komiksový debut byl v „The Eternals #1“ z roku 1985 (nikoliv 1976), který měli na starosti Peter Gillis a Sal Buscema (místo Jacka Kirbyho). Phastos má na „Eternála“ tradiční schopnosti jako je nadliská fyzická zdatnost, regenerace, manipulace s vesmírnou energií, umí létat a vyniká v tvorbě iluzí a v transmutaci hmoty. Phastos patří do 3. generace Eternals, která žila na naší planetě (vystupoval zde pod jménem Phillip Stoss před odhalením jeho skutečné identity). I když je Phastos zarputilý pacifista, nevyhnul se boji proti silným protivníkům jako byli Apokalyptičtí jezdci, služebníci prvního mutanta Apocalypse, kterého známe z filmu (mimo MCU) X-Men: Apokalypsa (2016). (3T)

 • - Ve filmu vidíme postavu Ajak (Salma Hayek), jenž v původním komiksu „The Eternals #2“ (od Jack Kirby z roku 1976) byla muž. Jako každý z rasy Eternals má řadu superschopností jako nadliská fyzická zdatnost, schopnost létání a teleportace, regenerační faktor a tvorba paprsků energie. Stejně jako Ikaris se tato postava narodila v Polarii na Sibiři. První zmínka o této postavě v Marvel Universe pochází z doby před 2 500 lety, kdy bojoval Ajak s Deviantem Warlord Kro v Babylonu. Dále tato postava bojovala po boku Thora proti dalšímu mutantovi z řad Deviantů se jménem Dromedan, který byl vycvičen jako zbraň proti Eternals. Inkové Ajak považovali za boha létání, Tecumotzin, a Aztékové v něm viděli boha větru – Quetzalcoatl. (3T)

 • - Ikaris (Richard Madden) debutoval spulu s celou rasou Eternals v „Eternals #1“. Má velice podobné schopnosti jako Thena, ale měl i značné regenerační schopnosti. V 80. letech 20. století se stal Ikaros členem Unlimited Class Wrestling Federation, která kromě zápasů, bojovala proti zločinu. Narodil se před 20 tisíci lety na naší planetě, konkrétně na Sibiři (v místě zvaném Polaria). (3T)

 • - Ve filmu vidíme Thenu (Angelina Jolie), která se představila na stránkách komiksu roku 1976 v „Eternals #5“. Thena je příslušník humanoidů zvaných Eternals a jako všichni zmínění má šírokou škálu superschopností. Patří mezi ně klasické schopnosti jako létání, projekce energie, nadlidská fyzická zdatnost, telepatie, telekineze, teleportace či méně časté jako generace iluzí a transmutace hmoty. Tato postava se jmenuje podle Athény (jiná postava Marvel Universe, řecká bohyně Athéna) a vymyslel ji Jack Kirby, autor Eternals. Thena byla mimo jiné členkou Heroes for Hire II (dále Human Torch, Ant-Man II, Black Knight III, Hercules, She-Hulk a White Tiger II) a narodila se na bájném Olympu. (3T)

 • - Základy Marvel Universa vznikali v 60. letech minulého století, které vytvořilo legendární duo Jack Kirby a Stan Lee. Marvel se pod vedením Martina Goodmana dostal do problémů a započal výprodej práv na postavy (proto teď Marvel Studios nepatří Spiderman, Namor anebo Man-thing). Kirby opustil potápějící se loď a vydal se na palubu DC. S sebou si vzal Asgarďany a nový námět na New Gods (Eternals jsou v podstatě marvelovským ekvivalentem New Gods). Pro DC tento nápad rozvinul a vyvrcholil ve Four World Saga s postavami jako Darkseid, Apokolips či Mother Boxes. Po odchodu Goodmana z Marvelu v roce 1976 se vrátill Kirby zpět, aby mohl pokračovat v práci tam, kde ji započal. (3T)

 • - Věčný, který je vůdcem na Eternals na planetě Zemi, nosí titul Prime Eternal, případně Prime One. Může tohoto titulu dosáhnout pokrevně či v souboji v tzv. Hall of Eternal Judgement, což lze přeložit jako Síň Věčného Soudu. Prime One může stvořit Modrý plamen a tím iniciovat rituál zvaný Uni-Mind. (3T)

 • - Jack Kirby se při vymýšlení komiksu inspiroval řeckou mytologií, a tak kromě Asgarďanů žijou v marvelovském světě i Olympiané či Atlaňtané. (3T)

 • - Věční žili na Titánu, jehož zkázu jsme mohli vidět v Avengers: Infinity War (2018). O ten v komiksové minulosti válčil Kronos s Uranem. Poražený Uran odešel do exilu a zkolonizoval planetu, kterou pojmenoval po sobě, tedy Uran. Někteří jako Ikaris, Makkari, Sersi, Ajak, Domo, Druig či Thena žíjí/žili na Modré planetě. (3T)

<< předchozí 1 2