Šílený Max

George Miller

David Eggby

Brian May
  • tron

Sorry, toto ma nikdy nebavilo (na rozdiel od dvojky a štvorky) Absencia financií je fakt (ne)vidieť. Jasné, pokúsili sa z toho urobiť plus, čiže všetko je lacné, zničené, v dezolátnom stave. Ale so mnou nevybabrali, pre mňa je to pov vizuálnej stránke proste hnusný film. Dravé autonaháňačky sú fajn, ale nie všetko. Na tomto filme je najlepšie jeho pozadie. Historky o komplikovanom nakrúcaní a o tom, ako Mel Gibson, ktorého vtedy ešte nikto nepoznal, získal jednu zo svojich najslávnejších rolí (na konkurz prišiel opitý, pomočený a zmlátený a režisérovi sa to veľmi páčilo). Lacný bum-bum šmejd.(20.12.2004)

|50%| Starý známý film s Melem Gibsonem, kde teprve s filmy začínal. No, starší filmy mám rád, zejména akčnáky, ale tohle mi bohužel moc nesedlo. Byl jsem rád, že jsem nakonec tu nejslabší možnou třetí hvězdu dal a to spíše z milosti. Ani mi tak nevadí, že je tam málo akce, o to ani nejde. Příběh tu vlastně moc není. Bavili mě postavy, to jo. Především ti motorkárští gangsteři. Mel se zde moc neprojevoval, hrál přirozeně. Pár menších akčních kousků zde je, jsou ale obyčejné, konečné finále nebylo vyloženě špatné, ale bylo tak trochu odfláklé. Furt jsem čekal na ten pravý okamžik, na nějakou výjimečnou scénu či situace – toho jsem se však nedočkal. Hudba je taková normální, dá se poslouchat. Co k tomu dodávat ? Přimhouřil jsem oči a zasadil jsem film do průměru. Nic víc, nic mín.(17.5.2015)

Mel Gibson už ve svých třiadvaceti letech měl dostatek charismatu a jako drsný silniční polda působil přesvědčivě. Také se povedl i ostatní casting, ty týpky museli vybírat snad po všech nejzapadlejších putykách Austrálie. Honičky mají styl, ale celé to působí dost lacině a scénář (kulantně řečeno) nepatří mezi nejpovedenější. Označení "kult" však tomu už nikdo neodpáře. 60%.(24.6.2006)

• WANDRWALL

Co jen všechno MAX zažil. Aby se z toho kapánek nezměnil. Scenárista a režisér se pokoušejí ukázat proměnu běžného, slušného policajta v šílence. Ale kolik jen takových pokusů už kinematografie zažila. A daří se to různě. Max je dalším přízpěvkem. Jelikož mi herec Mel Gibson nesedí, mám až moc načtené jeho herecké rozměry, tak mi nepřijde, že by dokázal dobře zahrát šíleného. Možná, že jiný herec by to dokázal pro mě přesvědčivěji, ale takhle nemohu jinak,než dávat maximálně dvě hvězdičky a stále váhám, zda to není moc.(4.9.2010)

Netradiční akční nářez 70. let. Mrazivý jak břitva, neuvěřitelně syrový. Upoutá diváka do sedačky po dlouhé minuty, než ho v téměř horrorové části nechá strachovat se o Maxovu manželku a dítě. Po smrti manželky přichází zešílení mladičkého poldy a další nářez v podobě pomsty, která je krátká, ale výstižná a jasná. Na svoji dobu velice odvážné scény, občas stačí tvůrcům naznačit a neukazovat vše a docílí se ještě silnějšího efektu (mužský zadek od krve, spálená ruka kamaráda a šílený pohled Maxových očí, kutálející se míček po dálnici, atd. ...). Film považuji jednoznačně za nejlepší z trilogie a spíše bych ho od dalších dvou, typicky postapokalyptických dílů trochu oddělil. Film vyniká perfektní a bezchybnou kamerou, špičkovými speciálními efekty a akcí na silnicích, fantastickou hudbou doprovázející napínavý děj, rychlým spádem a úžasným koncem...(27.8.2008)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 9. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - V USA byl film předabován do americké angličtiny, protože se distributor domníval, že by diváci australskému přízvuku dobře nerozuměli. (Witta)

• - Mel Gibson byl v době natáčení filmu naprosto neznámý herec, dokonce se v USA vůbec neobjevil ve filmových upoutávkách. (Witta)