Šílený Max

George Miller

David Eggby

Brian May
  • Gemini

Je mi líto, ale pozice Šíleného Maxe v historii australské kinematografie mě ani o jediný stupeň neuhnula z kurzu nastoleného prvním záběrem na hlavního záporáka a jeho bandu, která má představovat ultimativní zlo ekvivalentní čtyřem vyšinutým smažkám v čele s tím blonďákem v Carpenterově Okrsku 13 (1976). Psychopatičtí motorkáři totiž víc než co jiného vypadají a chovají se jako teplí šerifovi pomocníci ve Vůni Cibule (1975). Nemá smysl tu řešit nějaké herectví, ve filmu jde hlavně o honičky a bouračky, a až v poslední čtvrthodině dojde na Maxovu pomstu. Té předchází záběr na Gibsona opřeného o futra nemocničního pokoje, s vyvrácenou hlavou a nepřítomným pohledem - toť vše k přerodu policajta s obavami, aby se nestal takovým "jako oni". Uznávám, že první scéna se zapalovačem, stejně jako první scéna v nemocnici, jsou působivé a nepříjemné, ale do očí bijící celková lacinost snímku, ve spojení s extrémně chabým scénářem respektive jeho režijní realizací, které nesahají legendárním revenge movies jako Přání Smrti (1974) ani po kolena, zabíjejí celého Mad Maxe tak dokonale jako Pokémon, Beyblade, DigiMon a spol. dětské mozkové buňky. Nedočkáte se tu ani vysvětlení, v jakém světě se vše odehrává - všechno vypadá celkem normálně, třeba nemocnice dokonale současně, jen je všude podezřele málo lidí, po silnicích jezdí krom policajtů a magorů asi dvě auta "civilů" a jedna cisterna, a toť vše. Čili varování pro ty, kdo se těší na postapo, které se stalo vzorem třeba i pro design zbrojí ve Falloutu a stovkách dalších děl - BORCE S BROKOVNICEMI A OŠTĚPY NAVLEČENÉ V KOŽENÝCH BUNDÁCH A KYRYSECH S OSTNATÝMI NÁRAMENÍKY UVIDÍTE AŽ VE DVOJCE:) Z toho vyplývá, že první příběh "Mad" Maxe Rockatanskyho je dobrý jen jako ukázka, co že se to vlastně hlavnímu hrdinovi přihodilo, než se z něj stal Road Warrior, který se pustil do křížku s pozdějším Bennettem z Komanda;) Odmítám se kdykoliv podívat ještě byť jen na kousek z tohohle těžce nepodařeného filmu, a odmítám i jeho kultovní status. Z dnešního pohledu jen upřímně doufám, že se George Miller od svých nezralých 34 let za těch v mezidobí uplynulých dalších 35 něčemu naučil, a nepromrhá účast Toma Hardyho na novém Šíleném Maxovi. Jelikož ale filmografii pana Millera "zdobí" po prvních dvou Maxech kromě výborných Čarodějek Z Eastwicku a zřejmě slušného dramatu Lék Pro Lorenza (neviděl jsem) jenom Happy Feet a Prasátko Babe, docela se výsledku obávám. Snad bude mít schopného aspoň druhého režiséra, a bude se krom Charlize Theronové s holou hlavou na co dívat:) Pro prvního Mad Maxe mám ale schovaných slabých 50%.(20.9.2014)

Mad Max je jen slabej odvar oproti pokračování. Film vůbec nepůsobí nějak moc apokalypticky a Max, tady ještě moc nevypadá na neohroženýho bojovníka silnic. Sice je to jeden z prvních filmů Mel Gibsona, ale už tehdy byl dobrej. Co se týká děje, tak je založenej hlavně na honičkách těch je tady opravdu spousta a jsou tady pěkně drsný motorkáři, jenže co je to platný, když film nedokáže úplně zaujmout. Ale rozhodně nemůžu říct, že jsem se nudil(23.6.2006)

• RHK

Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(17.2.2011)

Já vím, je to počátek velkého kultu. Jenže dnes Maxíka jedničku ocení spíš nostalgičtí strécové - mladé generaci nic nedá, poněvadž byl mnohonásobně překonán a ani se nemůže zapsat do análů tím, že byl první. Ani ten antikrist Mel Gibson neměl v té době nějak extra charisma. Začátky bývají holt těžké (a řádně krvavé a plné bouraček)(8.8.2011)

Náležitě uvědomělé béčko vzniklo u solidně šílených protinožců, kteří za minimální peníze natočili story muže, který coby strážce zákona přijde o všechno – zvlčilí motorkáři mu zabijí milující ženu a nevinné nemluvně. Povinná vata mezi tím vším je příjemně naivní, ostatně celé je to vycucané jak z nějaké pochmurné pětistránkové povídky. Max Rockatansky je ideálním zástupcem pomstychtivého hovada, které zbaveno soucitu mlčky drtí své protivníky, aby se v závěru mohlo odporoučet ve své káře k nejistým zítřkům. Nelítostný mstitel plný cynismu a hněvu.. nic víc, nic míň. Filmu (a jeho bezútěšné atmosféře) navíc pomohl paradoxně jeho rozpočet. Byl tak nízký, že se využilo řady levných postupů – například některé scény obsahují již v jiných záběrech zdemolovaná auta, ba auta, která byla po částečném zničení zbavena důležitých/těžkých částí, aby jejich bouračky díky odlehčení vypadali velkolepěji. Umírá se tu pod koly všemožných aut, po krkolomných pádech, efektních bouračkách – vše v příjemně nadsazených kaskadérských akcích. Mel Gibson tu předvedl ideální vstup do filmového světa. Herecky nenáročný Max je jeho teprve druhou hereckou příležitostí a hnedle takový komerční úspěch. Producenti, kteří v trailerech pro americký trh jeho postavu raději vypouštěli, ještě zdaleka netušili, že se tu rodí jedna velká herecká ikona. 65%(20.11.2009)

• - Mel Gibson se původně konkurzu vůbec neúčastnil, doprovázel na něj svého kamaráda. Protože se předešlé noci porval v baru a jeho hlava vypadala jako „černá a modrá dýně“ (vlastní slova), byl požádán, jestli by se mohl vrátit za tři týdny, protože produkce potřebovala „šílence.“ (HellFire)

• - Film měl být původně o novináři, který jezdí za policisty zjišťovat podrobnosti o autonehodách. (Jurkodak1)

• - Předchozí práce George Millera byla v nemocnici, kde viděl spoustu zranění, které ho potom inspirovali pro vytváření zranění v celé sérii Mad Max. (Janik.Jurica)