Šílený Max

George Miller

George Miller

David Eggby

Brian May

Netradiční akční nářez 70. let. Mrazivý jak břitva, neuvěřitelně syrový. Upoutá diváka do sedačky po dlouhé minuty, než ho v téměř horrorové části nechá strachovat se o Maxovu manželku a dítě. Po smrti manželky přichází zešílení mladičkého poldy a další nářez v podobě pomsty, která je krátká, ale výstižná a jasná. Na svoji dobu velice odvážné scény, občas stačí tvůrcům naznačit a neukazovat vše a docílí se ještě silnějšího efektu (mužský zadek od krve, spálená ruka kamaráda a šílený pohled Maxových očí, kutálející se míček po dálnici, atd. ...). Film považuji jednoznačně za nejlepší z trilogie a spíše bych ho od dalších dvou, typicky postapokalyptických dílů trochu oddělil. Film vyniká perfektní a bezchybnou kamerou, špičkovými speciálními efekty a akcí na silnicích, fantastickou hudbou doprovázející napínavý děj, rychlým spádem a úžasným koncem...(27.8.2008)

Jednoznacne nejslabsi film z cely trilogie, ale porad docela obstojna zabava. Film se ze vsech tri dilu bere asi nejvic vazne, taky se jeste odehrava vicemene v soucasnosti. Nejvetsi problem asi je, ze to cely pusobi desne lacine a kdovijak napinavy to taky neni, i kdyz se tu najdou i drsnejsi sceny. Nicmene je tu jedno velky plus a to fakt, ze tenhle film nakop Gibsonovo karieru.(26.7.2008)

Otec dotáhl MAXE z videopůjčovny, když mi bylo tak dvanáct, třináct a můžu vám říct, že to byl solidní šok. Všechno to brutální násilí natočené alibisticky a zatraceně rafinovaně "mimo záběr", jsem z toho díky své bohaté představivosti cítil trojnásobně a měl z něj pořádné trauma (hlavně z toho znásilnění). Neříkám, že dnes se tomu směju, i po letech na mě působí syrová atmosféra drastických 70. let, která zrodila DRSNÉHO HARRYHO, PŘÁNÍ SMRTI nebo TAXIKÁŘE. Láce snímku mi nevadí, naopak se podivuju nad profesionálně a nanejvýš působivě natočenými honičkami s nepříjemně realisticky vypadajícími záběry jako je ten, kde motorkář vyletí z motorky dopředu a bláznivě roztančený stroj ho zezadu festovně přetáhne přes hlavu - au. Navíc ačkoliv se výrazně dražší dvojka po všech stránkách povedla, jednička má díky té amatéřině a levnosti něco, co dvojka ne. Co se rovněž povedlo je obsazení - od hrdiny, jeho parťáka a jejich šéfa až po záporáky, všechno krásně výrazné typy. Chvíli mi trvalo než jsem se srovnal s tím, že BABE: PRASÁTKO VE MĚSTĚ natočil ten samý člověk.(24.1.2006)

Dosti nezvyklé a v zacházení s žánrovými rekvizitami také dosti drzé béčko. Tam, kde se o třicet let později akční film neobejde bez zpomalovaček a různých trikových fíglů, tam si Mad Max vystačí s jednáním jako by mimochodem. Možná i proto vypadá jeho mimoidní a blíže nepopsaný svět tolik samozřejmě a sebevědomě. George Miller prezentuje v celé trilogii originální filmovou řeč, jíž podtrhuje příhodně příšerná hudba Briana Maye. Šílený není Max (který je tu pravděpodobně nejnormálnější postavou), šílený je celý film.(18.4.2011)

Co naslibuje poctivá kaskadérská práce a výborná kamera, to vzápěti pohřbí neuvěřitelně špatně vystavěný příběh. Šílený Max je hlavně šíleně nekonzistentní, nic v něm nemá pořádnou návaznost a logický vývoj. Max ví, že mu jde po krku motorkářský gang a pak je dokonce přizabit jeho kolega - přesto se na rodiné dovolené necítí v nebezpečí a svoji manželku neustále pouští z dohledu i poté, co se jí onen gang pokusí napadnout. A i to napadání se odehrává na několikrát, po drobkách, namísto jedné napínavé a pořádně vygradované scény....Ach jo. Jak se můžete těšit z perfektních bouraček, když to chvílemi vypadá, jako by někdo sestříhal dohromady materiál z několika různých filmů? Jak můžete cítit nějaké emoce, když žádnou akci nenásleduje adekvátní reakce a nástup závěrečných titulků vás vyloženě zaskočí? Mele, Georgi, Jarmilo - je to ale bída! Leč budiž vám něco odpuštěno, za tu skvělou osmdesátkovou akci, na níž prostě nedám dopustit...50%(3.7.2009)

• - Goosův motocykl je Kawasaki Z1000 z roku 1977. (HellFire)

• - Automobilová nehoda byla natočena co nejrealističtěji díky zkušenostem režiséra George Millera, který pracoval jako zdravotník. (HellFire)

• - Jeden ze žlutých interceptorů, Ford Falcon XA GCL, byl vyřazený taxík. (HellFire)