Šílený Max

Mad Max

Šialený Max

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

Austrálie, 1979, 93 min

Otec dotáhl Maxe z videopůjčovny, když mi bylo tak dvanáct, třináct a tehdy jsem z toho měl - podobně jako z Vymítače ďábla - solidní šok. Všechno ty znásilňovačky a upalovačky natočené chytře "mimo záběr", jsem z toho cítil trojnásobně a nebylo to nic příjemného. A i po letech na mě působí syrová atmosféra drastických 70. let, která zrodila DRSNÉHO HARRYHO, PŘÁNÍ SMRTI nebo TAXIKÁŘE. Díky nízkému rozpočtu a tlačení na násilí to má správně syrovou atmosféru, povedlo se obsazení - od hrdiny, jeho parťáka a jejich šéfa až po záporáky, všechno krásně výrazné typy - a kaskadérské kousky jsou parádní. Ve dvojce se to proměnilo ve výpravný studiový postapo akčňák a taky to nebylo špatně. Chvíli mi trvalo než jsem se srovnal s tím, že BABE: PRASÁTKO VE MĚSTĚ natočil ten samý člověk.(24.1.2006)

Rozpočet $350,000Tržby USA $8,750,000Tržby Celosvetovo $100,000,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $820,898 //počet predaných kusov 27,524║ po kino projekcii prehodnocujem svoj prvý dojem z pozretia v TV, v kine to bola úplne iná atmosféra a zážitok /videl v kine: 80%/(filmový festival Cinematik 2014)(1.9.2005)

• lamps

Námět k nezaplacení, ale rozbředlý scénář, dramaturgie a vedení herců skoro jak od Uwe Bolla. Ten film vznikl jenom kvůli pár automobilovým honičkám, ale Millerovi za něj nikdy nepřestanu být vděčný, protože bez jeho úspěchu by nikdy v budoucnu nemohla vzniknout zázračná genialita jménem Zběsilá cesta... 45%(13.2.2018)

Mel Gibson už ve svých třiadvaceti letech měl dostatek charismatu a jako drsný silniční polda působil přesvědčivě. Také se povedl i ostatní casting, ty týpky museli vybírat snad po všech nejzapadlejších putykách Austrálie. Honičky mají styl, ale celé to působí dost lacině a scénář (kulantně řečeno) nepatří mezi nejpovedenější. Označení "kult" však tomu už nikdo neodpáře. 60%.(24.6.2006)

• Spiker01

Mel Gibson je fajn a stojí za to vědět, čim definitivně prorazil, ale film sám o sobě je velice divnej. Gang se chová jak banda vypatlanců a to nepůsobí seriozně. Těžko teď hodnotit 35 let starej film, dřív to obstálo, v dnešní době už asi ne. Ale jedno se jim musí nechat. V osmdesátkách eRko uměli...35%(16.6.2014)

• - Některá policejní auta byla neustále opravovaná a používaná v dalších scénách, kde zastupovali jiná auta. Často se s nimi jezdilo, když měli ještě mokrý nátěr. (HellFire)

• - Mel Gibson byl v době natáčení filmu naprosto neznámý herec, dokonce se v USA vůbec neobjevil ve filmových upoutávkách. (Witta)

• - Modré dodávce na začátku filmu byl odstraněn motor a asistenti kamery ji poté přesunuli na cestu. Bez motoru se dodávka nekontrolovatelně točila, což dodalo na velkoleposti bouračky. (HellFire)