Šílený Max

Mad Max

Šialený Max

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

Austrálie, 1979, 93 min

Atmosféru tohle rozhodně má, samozřejmě triky vypadají tak jak vypadají. Je jasné že produkce na tohle nedala milióny. Nepotěší místy opravdu hodně nelogické chování postav. Co ovšem potěší jsou akční scény, myšleno honičky. Ty mají náboj a šťávu. Pamatuju si své zklamání, když jsem poprvé viděl tenhle kult. Čekal jsem bůhvíco. Namísto toho dnes oceňuji skromnost snímku. Pokud si nějaký film zaslouží doslovný remake tak tenhle. Ale prosil bych určitě neubírat na surovosti. 70%(1.10.2012)

Postapokalyptická, vyprahlá prérie, nekonečné silnice a vytuněné sedmdesátkové káry - to vypadá dobře! Honičky jsou poměrně zdařilé, béčková jednoduchost (příběhu, postav apod.) je zde spíše kladem, ale naopak Filmu podráží nohy béčková nedokonalost. Film není dobře dramaticky vystavěn, nejdříve nabudí, následně uspí a teprve až nakonec spustí vlastně to hlavní. Šílený Max je slušná dreagovačka, v jejímž podání bych si nechal líbit více honiček, drobných bizarností a možná i více smrtí, ale celkově dojmy nezůstaly příliš hluboké... 6/10(13.7.2012)

• Morien

(1001) "Anarchie Road." No nejsou sladcí? A Noční jezdec začne plakat, když narazí na Mela, to je tak roztomilé. Což v tomhle případě myslím úplně vážně. Ráda bych v současném filmu narazila na antagonistu, který je avizovaný jako mužný muž, který by se rozplakal ve chvíli, kdy pozná, že jeho síla byla přesílena. Pravda je, že jsem občas měla dojem, že nechápu, co se tam vlastně děje. Jedna z mála takových těch "původních legend", které odstartovaly vznik pokračování, kde ochotně uznávám, že hlavní zásluhou jedničky je, že dovolila vzniknout dvojce. V případě Mad Maxe dokonce možná jedinou zásluhou. I když je nyní můj smysl pro uzření podivných kvalit, troufám si říci, mnohem vytříbenější než dřív, tak v případě tohoto filmu zůstal zásadně neukojen. Mám podezření, že film hodně, hodně zestárl a místo v kultovních filmech by se měl nacházet spíš ve společnosti těch, u kterých si skupinky přátel po nocích dělají legraci ze sedmdesátek/osmdesátek, tzn. ve společnosti takových filmů, ve kterých se nachází vybuchující slimáci, mohutné kníry a celofánové vesmírné obleky. - A vůbec, když se nad tím zamyslím, tak whaaat? Co to mělo sakra, co to má za poselství, whaat?(14.2.2015)

Co naslibuje poctivá kaskadérská práce a výborná kamera, to vzápěti pohřbí neuvěřitelně špatně vystavěný příběh. Šílený Max je hlavně šíleně nekonzistentní, nic v něm nemá pořádnou návaznost a logický vývoj. Max ví, že mu jde po krku motorkářský gang a pak je dokonce přizabit jeho kolega - přesto se na rodiné dovolené necítí v nebezpečí a svoji manželku neustále pouští z dohledu i poté, co se jí onen gang pokusí napadnout. A i to napadání se odehrává na několikrát, po drobkách, namísto jedné napínavé a pořádně vygradované scény....Ach jo. Jak se můžete těšit z perfektních bouraček, když to chvílemi vypadá, jako by někdo sestříhal dohromady materiál z několika různých filmů? Jak můžete cítit nějaké emoce, když žádnou akci nenásleduje adekvátní reakce a nástup závěrečných titulků vás vyloženě zaskočí? Mele, Georgi, Jarmilo - je to ale bída! Leč budiž vám něco odpuštěno, za tu skvělou osmdesátkovou akci, na níž prostě nedám dopustit...50%(3.7.2009)

• Gemini

Je mi líto, ale pozice Šíleného Maxe v historii australské kinematografie mě ani o jediný stupeň neuhnula z kurzu nastoleného prvním záběrem na hlavního záporáka a jeho bandu, která má představovat ultimativní zlo ekvivalentní čtyřem vyšinutým smažkám v čele s tím blonďákem v Carpenterově Okrsku 13 (1976). Psychopatičtí motorkáři totiž víc než co jiného vypadají a chovají se jako teplí šerifovi pomocníci ve Vůni Cibule (1975). Nemá smysl tu řešit nějaké herectví, ve filmu jde hlavně o honičky a bouračky, a až v poslední čtvrthodině dojde na Maxovu pomstu. Té předchází záběr na Gibsona opřeného o futra nemocničního pokoje, s vyvrácenou hlavou a nepřítomným pohledem - toť vše k přerodu policajta s obavami, aby se nestal takovým "jako oni". Uznávám, že první scéna se zapalovačem, stejně jako první scéna v nemocnici, jsou působivé a nepříjemné, ale do očí bijící celková lacinost snímku, ve spojení s extrémně chabým scénářem respektive jeho režijní realizací, které nesahají legendárním revenge movies jako Přání Smrti (1974) ani po kolena, zabíjejí celého Mad Maxe tak dokonale jako Pokémon, Beyblade, DigiMon a spol. dětské mozkové buňky. Nedočkáte se tu ani vysvětlení, v jakém světě se vše odehrává - všechno vypadá celkem normálně, třeba nemocnice dokonale současně, jen je všude podezřele málo lidí, po silnicích jezdí krom policajtů a magorů asi dvě auta "civilů" a jedna cisterna, a toť vše. Čili varování pro ty, kdo se těší na postapo, které se stalo vzorem třeba i pro design zbrojí ve Falloutu a stovkách dalších děl - BORCE S BROKOVNICEMI A OŠTĚPY NAVLEČENÉ V KOŽENÝCH BUNDÁCH A KYRYSECH S OSTNATÝMI NÁRAMENÍKY UVIDÍTE AŽ VE DVOJCE:) Z toho vyplývá, že první příběh "Mad" Maxe Rockatanskyho je dobrý jen jako ukázka, co že se to vlastně hlavnímu hrdinovi přihodilo, než se z něj stal Road Warrior, který se pustil do křížku s pozdějším Bennettem z Komanda;) Odmítám se kdykoliv podívat ještě byť jen na kousek z tohohle těžce nepodařeného filmu, a odmítám i jeho kultovní status. Z dnešního pohledu jen upřímně doufám, že se George Miller od svých nezralých 34 let za těch v mezidobí uplynulých dalších 35 něčemu naučil, a nepromrhá účast Toma Hardyho na novém Šíleném Maxovi. Jelikož ale filmografii pana Millera "zdobí" po prvních dvou Maxech kromě výborných Čarodějek Z Eastwicku a zřejmě slušného dramatu Lék Pro Lorenza (neviděl jsem) jenom Happy Feet a Prasátko Babe, docela se výsledku obávám. Snad bude mít schopného aspoň druhého režiséra, a bude se krom Charlize Theronové s holou hlavou na co dívat:) Pro prvního Mad Maxe mám ale schovaných slabých 50%.(20.9.2014)

• - Rozpočet filmu byl tak napjatý, že na jednu scénu s bouračkou aut, režisér zapůjčil svoje vlastní auto. (Witta)

• - Rozpočet filmu byl 400 000 dolarů, při celkovém zisku přes 100 milionů dolarů se film stal jedním z nejvýdělečnějších filmů vůbec. (Witta)

• - Podľa Mad Maxa bol pomenovaný jeden zo súperov v kultovej počítačovej hre „Death Rally“ (1996), konkrétne Mad Mac. (milhouse86)