Šílený Max

Mad Max

Šialený Max

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

Austrálie, 1979, 93 min

Otec dotáhl MAXE z videopůjčovny, když mi bylo tak dvanáct, třináct a můžu vám říct, že to byl solidní šok. Všechno to brutální násilí natočené alibisticky a zatraceně rafinovaně "mimo záběr", jsem z toho díky své bohaté představivosti cítil trojnásobně a měl z něj pořádné trauma (hlavně z toho znásilnění). Neříkám, že dnes se tomu směju, i po letech na mě působí syrová atmosféra drastických 70. let, která zrodila DRSNÉHO HARRYHO, PŘÁNÍ SMRTI nebo TAXIKÁŘE. Láce snímku mi nevadí, naopak se podivuju nad profesionálně a nanejvýš působivě natočenými honičkami s nepříjemně realisticky vypadajícími záběry jako je ten, kde motorkář vyletí z motorky dopředu a bláznivě roztančený stroj ho zezadu festovně přetáhne přes hlavu - au. Navíc ačkoliv se výrazně dražší dvojka po všech stránkách povedla, jednička má díky té amatéřině a levnosti něco, co dvojka ne. Co se rovněž povedlo je obsazení - od hrdiny, jeho parťáka a jejich šéfa až po záporáky, všechno krásně výrazné typy. Chvíli mi trvalo než jsem se srovnal s tím, že BABE: PRASÁTKO VE MĚSTĚ natočil ten samý člověk.(24.1.2006)

• RHK

Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(17.2.2011)

Je to úplne priemerný akčný film s Melom Gibsonom, ktorý je úvodným dielom tejto slávnej trilógie. Má dosť dobrý príbeh o vynikajúcom jazdnom policajtovi, ktorý chce v blízkej budúcnosti zastaviť nebezpečný motorkársky gang, ale kvôli nefunkčnému systému radšej odíde z práce, no problémy si ho aj tak nájdu. So spracovaním ale nie som moc spokojný, ešte úvod vyzerá dosť dobre, no príchodom gangu sa už začne len neustále striedanie lepších scén s nudnými, čo filmu rozhodne neprospieva, opäť to zachraňuje až záverečná fáza, ale príde až príliš neskoro a navyše je krátka. A k tomu sa ešte nedá vôbec nič dozvedieť o dobe, v ktorej sa film odohráva a ani nevidno žiadne väčšie spoločenské zriadenie, dej sa odohráva len na cestách v pustine, nanajvýš v menšej dedinke. Akcie je tu málo, ale je dosť dobrá. Tvoria ju hlavne rôzne naháňačky s automobilmi a motorkami, ktoré sú skvelo natočené a s perfektnými zrážkami, a som z nich až prekvapený, vzhľadom na dobu vzniku filmu sú priam dokonalé a bez problémov by obstáli aj v nových filmoch. A rovnako kvalitná je všetka akcia. Len škoda, že práve to najzaujímavejšie, pomsta, tu má tak málo priestoru. S hereckým obsadením nie som moc spokojný, Mel Gibson je výborný, ale ním to končí a záporáci sú miestami až trápni. Réžia nie je zlá, viaceré prvky zvláda dosť dobre, no celkovo to moc nevyšlo, ale technická stránka je skvelá, tu nemám či vytknúť. Šialený Max mohol byť veľmi dobrý film, ale scenár to zhodil na priemer. Pokračovanie je výrazne lepšie. Objektívna kvalita filmu- 60%, film sa páči mne na 54%.(31.12.2011)

• Psema

Ok, chápu, australská kaskadérská škola se vyblbla do sytosti a Miller ji celkem slušně nasnímal. Ale možná by nebylo na škodu přibalit i něco jako příběh, protože sledovat hodinu "ničeho", která se těsně před koncem prostřednictvím velestupidní naháněčky v lese přepne do revenge thrilleru, je asi stejně zábavný jako nechat si trhat nehty bez anestetika. Echt, když fikčnímu světu tu blízkou budoucnost nežerete ani omylem, protože jde vlastně o americkej jih (se 70's hadrama!) s nabušenějšíma fízl kárama.(3.10.2013)

Tak už mám také za sebou tento kult mezi akčními filmy. Mladíček Mel Gibson, jako mstitel, který se nezastaví před nikým a před ničím. Film zdobí především výborně natočené akční scény, což je na dobu vzniku celkem úctyhodné, skvělá, dynamická hudba, kvalitní herecké výkony a zajímavá režie. Snímek by mohl být trošku doslovnější a také nám ukázat některé scény naplno a ne jen naznačit (kdo by nechtěl vidět zohaveného Guuse?). Na plný počet to určitě není, ale čtyři hvězdy si tento drsňák mezi akčními filmy zaslouží, to je bez debat.(5.5.2010)

• - Film měl být původně o novináři, který jezdí za policisty zjišťovat podrobnosti o autonehodách. (Jurkodak1)

• - Automobilová nehoda byla natočena co nejrealističtěji díky zkušenostem režiséra George Millera, který pracoval jako zdravotník. (HellFire)

• - Herec Max Fairchild, představitel mentálně retardovaného Benna, si zahrál i v Šílený Max 2 - bojovník silnic (1981) zajatce přivázaného k Humungusovu (Kjell Nilsson) autu. (Wez)