Šílený Max

George Miller

David Eggby

Brian May
  • Gemini

Je mi líto, ale pozice Šíleného Maxe v historii australské kinematografie mě ani o jediný stupeň neuhnula z kurzu nastoleného prvním záběrem na hlavního záporáka a jeho bandu, která má představovat ultimativní zlo ekvivalentní čtyřem vyšinutým smažkám v čele s tím blonďákem v Carpenterově Okrsku 13 (1976). Psychopatičtí motorkáři totiž víc než co jiného vypadají a chovají se jako teplí šerifovi pomocníci ve Vůni Cibule (1975). Nemá smysl tu řešit nějaké herectví, ve filmu jde hlavně o honičky a bouračky, a až v poslední čtvrthodině dojde na Maxovu pomstu. Té předchází záběr na Gibsona opřeného o futra nemocničního pokoje, s vyvrácenou hlavou a nepřítomným pohledem - toť vše k přerodu policajta s obavami, aby se nestal takovým "jako oni". Uznávám, že první scéna se zapalovačem, stejně jako první scéna v nemocnici, jsou působivé a nepříjemné, ale do očí bijící celková lacinost snímku, ve spojení s extrémně chabým scénářem respektive jeho režijní realizací, které nesahají legendárním revenge movies jako Přání Smrti (1974) ani po kolena, zabíjejí celého Mad Maxe tak dokonale jako Pokémon, Beyblade, DigiMon a spol. dětské mozkové buňky. Nedočkáte se tu ani vysvětlení, v jakém světě se vše odehrává - všechno vypadá celkem normálně, třeba nemocnice dokonale současně, jen je všude podezřele málo lidí, po silnicích jezdí krom policajtů a magorů asi dvě auta "civilů" a jedna cisterna, a toť vše. Čili varování pro ty, kdo se těší na postapo, které se stalo vzorem třeba i pro design zbrojí ve Falloutu a stovkách dalších děl - BORCE S BROKOVNICEMI A OŠTĚPY NAVLEČENÉ V KOŽENÝCH BUNDÁCH A KYRYSECH S OSTNATÝMI NÁRAMENÍKY UVIDÍTE AŽ VE DVOJCE:) Z toho vyplývá, že první příběh "Mad" Maxe Rockatanskyho je dobrý jen jako ukázka, co že se to vlastně hlavnímu hrdinovi přihodilo, než se z něj stal Road Warrior, který se pustil do křížku s pozdějším Bennettem z Komanda;) Odmítám se kdykoliv podívat ještě byť jen na kousek z tohohle těžce nepodařeného filmu, a odmítám i jeho kultovní status. Z dnešního pohledu jen upřímně doufám, že se George Miller od svých nezralých 34 let za těch v mezidobí uplynulých dalších 35 něčemu naučil, a nepromrhá účast Toma Hardyho na novém Šíleném Maxovi. Jelikož ale filmografii pana Millera "zdobí" po prvních dvou Maxech kromě výborných Čarodějek Z Eastwicku a zřejmě slušného dramatu Lék Pro Lorenza (neviděl jsem) jenom Happy Feet a Prasátko Babe, docela se výsledku obávám. Snad bude mít schopného aspoň druhého režiséra, a bude se krom Charlize Theronové s holou hlavou na co dívat:) Pro prvního Mad Maxe mám ale schovaných slabých 50%.(20.9.2014)

Netradiční akční nářez 70. let. Mrazivý jak břitva, neuvěřitelně syrový. Upoutá diváka do sedačky po dlouhé minuty, než ho v téměř horrorové části nechá strachovat se o Maxovu manželku a dítě. Po smrti manželky přichází zešílení mladičkého poldy a další nářez v podobě pomsty, která je krátká, ale výstižná a jasná. Na svoji dobu velice odvážné scény, občas stačí tvůrcům naznačit a neukazovat vše a docílí se ještě silnějšího efektu (mužský zadek od krve, spálená ruka kamaráda a šílený pohled Maxových očí, kutálející se míček po dálnici, atd. ...). Film považuji jednoznačně za nejlepší z trilogie a spíše bych ho od dalších dvou, typicky postapokalyptických dílů trochu oddělil. Film vyniká perfektní a bezchybnou kamerou, špičkovými speciálními efekty a akcí na silnicích, fantastickou hudbou doprovázející napínavý děj, rychlým spádem a úžasným koncem...(27.8.2008)

Tohle je prostě klasika. Já mam první díl ze všech šílenejch Maxů nejradši. Sice je příběh dost jednoduchý a proti druhýmu dílu tady neni tolik akce, ale člověk se u toho rozhodně nenudí. Mad Max 1 je ukázka toho, že i za málo peněz se dá natočit výbornej film. Sice tvůrci ve filmu nasekali opravdu hodně chyb, ale vzhledem k tomu, že z finančních důvodů museli pro honičky použít např. vyřazený taxíky a dokonce režisér George Miller pro film obětoval svoje vlastní auto, se jim to dá odpustit. Dokonce ani ten stále se opakující hudební motiv mi moc nevadil. Spíš mi trochu vadila ta hromada zrychlených záběrů. update 14.3. 2007 Bohužel, musim konstatovat, že s každym dalšim zhlédnutim mi ten film připadá nějak slabší a slabší. 4 hvězdčiky teda nechávám, ale tentokrát už jsem se u toho chvílema dost nudil...(4.5.2006)

• Rex Mundi

Tak, možno v roku môjho narodenia a nejaký čas potom to bola senzácia, ale i keď si dokážem predstaviť, čo vtedy ľudí na Mad Maxovi priťahovalo, mňa to nepriťahuje (aby bol pre mňa kultom, musela by som spĺňať dve podmienky - vidieť ho v puberte a mať mužské genitálie produkujúce vééľa testosterónu). Tento typ filmov nie je moja kašička a nikdy nebude. Do extrémov dovedené je tu podľa vtedajšieho vzoru takmer všetko: znepokojujúci zverskí úchylovia, rýchle autá + motorky, burácanie motorov (a prvú trištvrte hodinu takmer neustávajúca siréna, vrrrr!), idylická mladá rodinka, charizmatický policajt a dokonalý muž v jednom. Nemám rada tento druh násilia a z filmárskych posolstiev naservírovaných rovno na tanier je mi skôr zle, takže nič z toho ma nevrhalo do bezbrehého úžasu. Nenašla som v Maxovi ani jedinú vec, ktorá by sa mi naozaj páčila. Iba ak Goose ;-)(8.9.2008)

Max Rockatansky otáčí klíčkem v zapalování a pomalu se rozjíždí vstříc svému osudu. Jako první vůz si zvolil lehce prorezlou herku s pokašlávajícím motorem a prokluzující spojkou. Vydává se po zaplátované, ale zcela rovné, okresce vedoucí přes prašné a monotónní pláně australské divočiny. Nebýt úvodní automobilové naháněčky a scény znásilnění mladého páru nedokázal by Mad Max do poslední dvacetiminutovky ničím nadchnout. Zasazení do postapokalyptického světa je vcelku diskutabilní, evidentně zde stále fungovaly téměř všechny infrastruktury a podobná událost by se s přivřenýma očima mohla odehrát v jakémkoliv podobném zapádakově. Po dramatické stránce Max nenabízí kromě klasického klišé, rodina, přátelství a pomsta, nic světoborného. Na všechna zmíněná negativa však s chutí seru, jakmile totiž Max nasedl do vytuněné káry s nitropohonem a jal se vybíjet zlotřilý gang motorkářů, na všechno předtím jsem zapomněl. Kultovní trojka!(22.7.2015)

• - Modré dodávce na začátku filmu byl odstraněn motor a asistenti kamery ji poté přesunuli na cestu. Bez motoru se dodávka nekontrolovatelně točila, což dodalo na velkoleposti bouračky. (HellFire)

• - Roop (Steve Millichamp) má ve filmu pušku Winchester Model 70 ráže .30-06. (dc125)

• - V USA byl film předabován do americké angličtiny, protože se distributor domníval, že by diváci australskému přízvuku dobře nerozuměli. (Witta)