Šílený Max

George Miller

George Miller

David Eggby

Brian May

Bizarní - laciné - béčkové - leč stylové a efektně neefektní... :-) ... Na svou dobu pak i svým způsobem osvěžující a ryzí - dnes by se řeklo nezávislá - filmařina a proto s odstupem času právem >kultovní< postapokalyptická movie z okraje popkultury... Netřeba tedy vždy a ve všem hledat hloubku.. Navíc je to dle mého soudu celé takové sympaticky >neamerické< . . . ;-)(14.3.2007)

Postapokalyptická, vyprahlá prérie, nekonečné silnice a vytuněné sedmdesátkové káry - to vypadá dobře! Honičky jsou poměrně zdařilé, béčková jednoduchost (příběhu, postav apod.) je zde spíše kladem, ale naopak Filmu podráží nohy béčková nedokonalost. Film není dobře dramaticky vystavěn, nejdříve nabudí, následně uspí a teprve až nakonec spustí vlastně to hlavní. Šílený Max je slušná dreagovačka, v jejímž podání bych si nechal líbit více honiček, drobných bizarností a možná i více smrtí, ale celkově dojmy nezůstaly příliš hluboké... 6/10(13.7.2012)

Rozpočet $350,000Tržby USA $8,750,000Tržby Celosvetovo $100,000,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $820,898 //počet predaných kusov 27,524║ po kino projekcii prehodnocujem svoj prvý dojem z pozretia v TV, v kine to bola úplne iná atmosféra a zážitok /videl v kine: 80%/(filmový festival Cinematik 2014)(1.9.2005)

• Morien

(1001) "Anarchie Road." No nejsou sladcí? A Noční jezdec začne plakat, když narazí na Mela, to je tak roztomilé. Což v tomhle případě myslím úplně vážně. Ráda bych v současném filmu narazila na antagonistu, který je avizovaný jako mužný muž, který by se rozplakal ve chvíli, kdy pozná, že jeho síla byla přesílena. Pravda je, že jsem občas měla dojem, že nechápu, co se tam vlastně děje. Jedna z mála takových těch "původních legend", které odstartovaly vznik pokračování, kde ochotně uznávám, že hlavní zásluhou jedničky je, že dovolila vzniknout dvojce. V případě Mad Maxe dokonce možná jedinou zásluhou. I když je nyní můj smysl pro uzření podivných kvalit, troufám si říci, mnohem vytříbenější než dřív, tak v případě tohoto filmu zůstal zásadně neukojen. Mám podezření, že film hodně, hodně zestárl a místo v kultovních filmech by se měl nacházet spíš ve společnosti těch, u kterých si skupinky přátel po nocích dělají legraci ze sedmdesátek/osmdesátek, tzn. ve společnosti takových filmů, ve kterých se nachází vybuchující slimáci, mohutné kníry a celofánové vesmírné obleky. - A vůbec, když se nad tím zamyslím, tak whaaat? Co to mělo sakra, co to má za poselství, whaat?(14.2.2015)

Max Rockatansky otáčí klíčkem v zapalování a pomalu se rozjíždí vstříc svému osudu. Jako první vůz si zvolil lehce prorezlou herku s pokašlávajícím motorem a prokluzující spojkou. Vydává se po zaplátované, ale zcela rovné, okresce vedoucí přes prašné a monotónní pláně australské divočiny. Nebýt úvodní automobilové naháněčky a scény znásilnění mladého páru nedokázal by Mad Max do poslední dvacetiminutovky ničím nadchnout. Zasazení do postapokalyptického světa je vcelku diskutabilní, evidentně zde stále fungovaly téměř všechny infrastruktury a podobná událost by se s přivřenýma očima mohla odehrát v jakémkoliv podobném zapádakově. Po dramatické stránce Max nenabízí kromě klasického klišé, rodina, přátelství a pomsta, nic světoborného. Na všechna zmíněná negativa však s chutí seru, jakmile totiž Max nasedl do vytuněné káry s nitropohonem a jal se vybíjet zlotřilý gang motorkářů, na všechno předtím jsem zapomněl. Kultovní trojka!(22.7.2015)

• - Mel Gibson byl v době natáčení filmu naprosto neznámý herec, dokonce se v USA vůbec neobjevil ve filmových upoutávkách. (Witta)

• - Jeden z motorkářů na pláži má pistoli Luger používanou Wehrmachtem za druhé světové války. (Axarus)

• - Na začátku filmu si můžete všimnout dvou cedulí označujících ulice: "Anarchie" a „Bedlam.“ Tyto ulice skutečně v Austrálii existují. (HellFire)