Šílený Max 2 - Bojovník silnic

Austrálie, 1981, 91 min

George Miller

Dean Semler

Brian May

Surova, brutalni a vyprahla postapokalypticka podivana, pri ktere si budete stale opakovat, jak je dobre, ze jsme tam kde jsme. Pribeh navazuje na prvni dil Mad Maxe ale je o stupen lepsi a daleko vice akcnejsi. Mel Gibson je zde opravdu k sezrani, sice je tu spise typem mlcenliveho hrdiny, ktery za film nepronese moc slov, o to vice sou pak videt jeho ciny, a ze se tady, kluk jeden, opravdu cinil. Libila se mi hlavne kamera a exteriery australske pouste, byl to skutecne zazitek sledovat nebezpecnou jizdu po poustnich silnicich. Dale se mi tu hodne libil dlouhan Bruce Spence, ktery neni prilis znamy, ale uz si strihnul role i ve slavnych dilech viz Matrix, tady je jeho postava Gyro Captaina skvelym doplnkem do pestre mozaiky postav na vyprahle a jednobarevne pousti. Kazda zeme ma svuj kult, Amerika ma Kmotra, Britanie Jamese Bonda, a Australie ma Mad Maxe :)(23.6.2006)

Civilizace, jak ji známe, už neexistuje. Přeživší lidé se sdružují do komunit kolem nerostných zdrojů a snaží se odolávat neustálým nájezdům motorkářských gangů, které nutně potřebují palivo pro své stroje. Nejlepší díl série. Ba, co víc, nebojím se tento film zařadit k nejlepším akčním filmům všech dob s naprosto úchvatnou závěrečnou automobilovou honičkou (kamion vs. motorky a buginy). A Max, ten už pozbyl poslední zbytky pudu sebezáchovy.(23.1.2005)

• RHK

Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(27.11.2009)

Film má na to, aby bol dlhší, no tvorcovia sa zamerali na priamočiaru akciu, presne vykreslenie postapokalypsy omnoho dokonalejšie ako v jednotke. Jednoduchá zápletka s veľmi dobrým scenárom. Dokonalé naháňačky áut, berúce dych a ja som len čumel, ako je možné natočiť polhodinovú autovú naháňačku bez akéhokoľvek klišé. Vadilo mi však pár charakterov postáv a že Maxova V8mička skončila v pohrebisku áut. 80%.(20.6.2006)

Punk pronikl i do tohoto dílu a je to dobře. Padouši zůstali stejně barbarští a ujetí a lační po krvi a naftě (něco jako postavy seriálu Dallas), jen Mel Gibson poněkud dozrál. Pořád v něm bublá vztek ze ztráty manželky a svého miminka, ale už se docela adaptoval. Nyní se uspokojuje dlouhými přojížďkami po širé australské krajině a pro litr nafty by zazpíval i klezmeru. A tak se stane, že se mu do cesty připletou dva svárlivé elementy. Zdroj nafty a "dallasští". Film pozbývá poetičtějších prostojů, které jsme zažili u prvního dílu a tím je daleko koukatelnější. Chápu, že je považován za nejlepší z celé série.(10.1.2012)

• - Přestože to u akčních filmů není obvyklé, je tento točen chronologicky podle scénáře. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Ve scéně v čase 0:46:00 muž nastoupí do auta a odjíždí bez nastartování. (dc125)

• - Spousta vraků aut, které zbyly po natáčení filmu, se dodnes povaluje na jednom australském pozemku v Broken Hill. A to včetně zničeného Interceptoru, kaskadérského dvojníka Maxova (Mel Gibson) auta. (Stejšn)