Šílený Max 2 - Bojovník silnic

Austrálie, 1981, 91 min

George Miller

Dean Semler

Brian May

Několikanásobně větší rozpočet oproti prvnímu dílu je rozhodně vidět na téměř každém záběru, ale někdy jsem si nebyl jistý, zda to není jen parodie. Skvělé scény se míchají s až nepochopitelnými záběry. Nevím jestli režisér miluje sado maso, ale tyhle kostýmy podle mě opravdu k "bad-ass" válečníkům nesedí. Mel Gibson opět nezklamal a spolu s akcí na silnici je základem tohoto, pro mne stále nepochopeného velkého kultu. /50%/(12.10.2014)

Přímočará, patřičně stylová a ke konci nehorázně nadupaná postapokalyptická akční pecka. Tenhle sequel boduje především skvělou dvojicí úchylně vypadajících hlavních záporáků, výtečně fungující 'pouštní' atmosférou a takřka ikonickým hrdinou v podání mladého (a již tehdy velmi cool) Mela Gibsona (Max je určitě jedna z jeho nejlepších rolí, přestože je to dosti povrchně vykreslená postava). Akčních scén sice možná není tolik, na kolik je dnešní publikum zvyklé, ale aspoň je každá z nich nejen výborně provedená, ale také nepostradatelná pro děj. Finální megahonička je kapitola sama pro sebe - osobně jí řadím mezi jednu z nejlepších, jaké jsem kdy viděl (takhle nějak si v rámci akčního žánru představuju grandiózní vyvrcholení). 85 %(22.6.2012)

Adrenalinová šleha na steroidech, jejíž nekompromisní zpracování rozemele na prach i podstatně mladší futuristické akčňáky. Svět poznal Gibsona, Fallout svou předlohu. Postapokalyptický benzínový bizár je kaskadérským rájem i peklem, trashovým meganářezem a Millerovou životní záležitostí - kdy jindy si ji připomenout, než v roce, kdy se ji pokusí znovu nakopnout. Závěrečná honička napříč pouští je ve svém ranku naprosto unikátní.(17.2.2015)

Austrálsky režisér George Miller stvoril v roku 1979 jedného z najznámejších postapokalyptických filmových hrdinov. Na plátna kín prišiel "Šialený Max". V hlavnej úlohe sa objavil Mel Gibson. Týmto snímkom odštartoval svoju hviezdnu hereckú kariéru. Z filmu "Mad Max" sa stal kultový akčný snímok. O dva roky neskôr natočil George Miller druhú časť "Šialený Max 2: Bojovník ciest". Je to veľmi podarené pokračovanie, ktoré sa vyrovná a miestami i mierne prevyšuje svojho predchodcu. ****(2.11.2017)

První díl jsem preventivně vynechal a šel jsem rovnou do dvojky s vidinou svižné a surové akce a dusivé postapo atmosféry. No, asi jsem to trochu přecenil. Přitom začátek byl velmi slibný, rychlá vysvětlivka minulých událostí, které měly za následek zborcení civilizace, a pak už se jelo na plný plyn. Ovšem hned po první honičce přišel velký utrum, který trval nějak nepřirozeně dlouho. Na chvíli ho sice narušili hnusní záporáci, ale po chvíli se všechno zase uklidnilo, z počátku fungující atmosféra úplně vyšuměla a já se vážně začínal nudit. Navíc Mel Gibson, jakkoli ho považuji za skvělého herce, tady vystřídal za celý film pouze dva výrazy, přičemž tím druhým mám na mysli ten jeho závěrečný úšklebek. Závěrečná automobilová naháněná byla sice efektní a konečně i zábavná, ale ukončena nějak ráz na ráz, bez většího vyvrcholení. A takový je i celý film- odvede si svoje, ale aby přidal něco víc nad běžný rámec, to ne. Ale nemůžu mu upřít to, že se právě z něj dodnes čerpá hodně inspirace. 65%(5.2.2013)

• - Ve scéně v čase 0:46:00 muž nastoupí do auta a odjíždí bez nastartování. (dc125)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 44.

• - Spousta vraků aut, které zbyly po natáčení filmu, se dodnes povaluje na jednom australském pozemku v Broken Hill. A to včetně zničeného Interceptoru, kaskadérského dvojníka Maxova (Mel Gibson) auta. (Stejšn)