Šílený Max 2 - Bojovník silnic

Austrálie, 1981, 91 min

George Miller

Dean Semler

Brian May

Mad Max 2 je moc dobrý film. Tvůrci přišli s opravdu originálním námětem a s vizí opravdu nehezké budoucnosti. Prostředí působí beznadějeně a depresivně. To všechno dohromady se zajímavě designovanými auty ještě nikdy na plátně předtím nebylo. A akční scény jsou opravdu napínavé, až bych to od takového filmu ani nečekal. Možná by se tímhle filmem mohli inspirovat ti žabaři, co točí Rychle a zběsile a podobné hovádkoviny.(14.1.2005)

Páni a dámy, sú rôzne vízie budúcnosti! Jedna z nich je sci-fi pokrok ľudstva, ďalšia je zdrvujúca apokalyptická smršť, kde sa z civilizovaného homo-sapiens dnešnej doby (konkrétne v snímke 80. roky) stáva štvaná zver alebo lovec. Príroda opäť vyhlasuje zákon "najsilnejší prežije", ktorému sa človek postupom času vyhol. Excelentne spracovaná téma, exteriér, kostýmy a samotný odkaz filmu, sú parametre, ktoré robia túto snímku klenotom v radách nekomerčných filmov. Už len jediné slovo "Bravó..."(29.10.2007)

Když se jde do akce, je dobré si přizvat Mela Gibsona. Svět strádá a poslední zbytky nafty se stávají terčem gangů. Jeden z nich vede psychopatický vůdce a jeho motorizovaný gang svede boj s Mad Maxem. Stařičký akční film je stále synonymem akčnosti, i když na vizuálu zahlodal zub času, a to platí o celém filmu. Od prvního dílu přibylo akce, která dostala divoký rozměr. Invenční stránku filmu režisér George Miller zvládá s napojením se na hlavního hrdinu, a tady bych viděl největší sílu filmu. Už jen to označení Mad Max zní, i bez znalosti filmové trilogie, tak nějak akčně, a i když se film s dnešními akčními spektákly nedá poměřovat, je na co se dívat a komu fandit. Návrat ke kořenům invenčních, akčních a dynamických fláků s příměsí scifi se z mého hlediska diváckého připomenutí vydařil, ale to stáří je na filmu fakt pekelně vidět. Bylo by nespravedlivé dát vysoké hodnocení vzhledem k dnešním nákladným spektáklům, které také kolikrát u mě neprojdou, a to jsou mnohem lépe natočeny. 60%(27.5.2012)

Neuvěřitelný rozdíl oproti jedničce, Miller jako by náhle přeřadil z těžkopádného šplhání se do kopce na jedničce rovnou na šestku a F1 závodění. Všechno co v prvním díle vůbec nefungovalo (děj seskládaný bez ladu a skladu s absencí jakékoliv pořádné gradace nebo motivací, postavy pronášející dialogy na úrovni Asyla a hrající většinou také skoro na jeho úrovni, akce, která nemá co poskytnout, snad až na tu úplně poslední a to není zrovna taky žádný zázrak a prostředí, které člověku absolutně neřekne, že by tohle jakože mělo být něco postapokalyptického a zabíjí tak poslední potencionální možnost pro to, aby člověk mohl najít nějaké plus kromě samotného Mela a jeho ženušky a čistě z kuriozity té pošahané teplé partičky motokovbojů), tady náhle buď vůbec není nebo naopak většinou je ve formě, dotažené prakticky téměř do dokonalosti. Vlastně jediné mínus, které jsem za celý film našel, byly občasné trochu nelogické reakce postav, jenže to se dá najít prakticky všude, že. Kvituji i to, že Miller se hezky distancuje od prvního dílu i tím, že v úvodu hezky poConanovsku uvede vyprávěčem tu "legendu" a nejen konečně trošku doplní i důvody, ale vizuálně značně schopně vykreslí minulost Maxovu. A pak již nic nebrání tomu si tento zdařilý postapo nářez užít se vším všudy. Příběh má pevně danou strukturu a směr, postupně nabírá na obrátkách a vrcholí vskutku nezapomenutelnou akční sekvencí v závěru, která nejenom že je brutálně poctivá, ale také nápaditá a adrenalinem nabitá. A stejně jako celý film profesionálně natočená a nasnímaná. Kamera zde funguje fakt výborně, umí v akci přecházet z detailů a pohledů "řidiče" na hezké průlety nad bojem nebo mimo akci nasnímat skoro umělecké scenérie či barbarské "rituální" běsnění. Stejně schopně je film i sestříhaný, např. pohled na zcela klidného Maxe uprostřed všeobecného zmatku má navíc komediální hodnotu. V ději Miller nezapomíná teď už i na hodně schopný humor, není ho moc, protože samozřejmě tenhle film měl být hlavně o drsném střetu klasicky rozdělené postapo společnosti na ty... naprosté šílence a ty, co se snaží šílenství odolat (jak už víme z děl Stephena Kinga, ta hranice mezi bývá často tenká, zřejmě to dle trailerů na Fury Road bude znovu tak trochu tématem i v dalším pokračování Maxe). Ale když už je tématem to šílenství, proč ho nevyužít i pro šílený humor. A myslím, že jakožto se Mad Max stal inspirací pro snad všechny koncepty rozpadu civilizace a zemské populace, které chtějí být taktéž jakousi satirou či jen a prostě dostatečně brutální, ale chorou a divokou výpovědí o stavu našich milých sousedů a nás samotných, nu tak se mu to asi povedlo. Punk rockové účesy, hokejové Voorhees masky, piercingy, náušnice, řetězy, BDSM kožené oblečení, auta upravené a vyzbrojené jak by je vytáhly rovnou ze skládky, vlastněné úchylem a neodolatelně teatrálně pojaté vystupování zvané anglicky batshit crazy (Humungus a jeho "You disobey me! You puppy!", to jen tak člověk nezapomene), to vše samotné už je vlastně jakýsi zvrhlý pokus o humor, ovšem film samozřejmě nezapomíná ani pro normálnější šílený humor, ehm.. Postava Gyro Captaina je toho důkazem. A pak je tu Max, který překvapivě nemá tolik prostoru jak bych čekal (a celé je to vyprávěné jako taková mozaika), ale nakonec se jeho úkol i přes možná trochu nešťastně zvolený postup vykrystalizuje a můžeme si užít nějakou tu brokovnicovou srandu. Ale přesto bych větší důraz na něho vzhledem k uvedení čekal. Film se každopádně s divákem vůbec nemazlí, dojde i na brutálnější mordy a celé je to opravdu.. nu drsný a neodpouštějící akční pouštní inferno. Dal bych spíše čtyři, ale vzhledem ke kulturnímu vlivu filmu a tomu, že jsem si to po jedničce dokázal o to víc užít, trochu neobjektivní hodnocení - plný počet.(2.4.2015)

Komerčně neuvěřitelně úspěšné futuristické pokračování (nakonec se z Millerova dítka stala trilogie), ve kterém cynický hlavní hrdina nemá co ztratit, ani co získat. Na úkor syrové jednoduchosti (z jedničky) tu máme samotáře ve futuristických kulisách, nicméně stále z něho sálá příjemně bizarní originalita. Po válečné apokalypse je svět někde, kde si to asi nikdo nepřál. Bojuje se alespoň o důležité suroviny jako je nafta. Max, zbavený všech ideálů, bezcílně putuje vyprahlou krajinou, aby se připletl k něčemu, co se dá nazývat dějem. Právě zápletka je tak slabá, až se tomu těžko věří. Syrová atmosféra, totální tolerance hlouposti a klišé, až teatrální dialogy. Každopádně leccos vylepší akční sekvence, které jsou příjemně realistické, výtečně nasnímané, bez digitálních kudrlinek, prostě pěkně od podlahy. Takže pokud přistoupíte na pravidla hry, tak si tuhle divočinu výtečně užijete. Fuck jo!! 75%(20.11.2009)

• - Ve scéně v čase 0:46:00 muž nastoupí do auta a odjíždí bez nastartování. (dc125)

• - Pes, který se objeví po boku Maxe (Mel Gibson) v tomto filmu, je australský honácký pes, v době natáčení filmu ne tolik známé plemeno vyšlechtěné z dinga, šelmy vévodící australské buši. Toto plemeno se dnes těší veliké oblibě i u některých filmových hvězd. ACD má například Matthew McConaugheyOwen Wilson Luke Wilson. (Tony.cs)

• - Stejně jako tomu bylo u předchozího dílu, není ani v americkém traileru tohoto dílu zmíněn Mel Gibson, protože ho v Americe znal jen málokdo. (Zdroj: ČSFD.cz)