poster

Šílený Max 2 - Bojovník silnic

 • Česko

  Bojovník silnic

 • Austrálie

  Mad Max 2: The Road Warrior

 • Austrálie

  The Road Warrior

 • Slovensko

  Šialený Max 2: Bojovník ciest

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

Austrálie, 1981, 91 min

Režie:

George Miller

Kamera:

Dean Semler

Hudba:

Brian May
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Isherwood
  ****

  Na rozdíl od prvního dílu se už režisér „obtěžoval“ i s tím, aby alespoň trochu načrtnul vizi postapokalyptického světa. Přesto se nejedná o nic světoborného a hrubý sestřih válečných scén z dokumentů je tou nejjednodušší cestou. Ani ve scénáři se rozhodně nedočkáme ničeho světoborného, takže hromada kupících se klišé nemusí být současnému divákovi po chuti a i těm tolerantnějším dá námahu skousnout přílišnou teatrálnost pronášených dialogů. To vše je naštěstí vyváženo naprosto unikátními akčními sekvenci, jejichž natočení je v dnešní době nemyslitelné, protože při některých kaskadérských číslech by hollywoodští pojišťováci vyletěli z kůže. Kameraman Dean Semler bravurně nasnímal rozlehlou pouštní pustinu a takové prachové trajektorie zůstávající za auty se z obrazovky doslova sypou i na samotného diváka. Mel Gibson v hlavní roli přitvrdil, soundtrack už není tak otravný a laciná béčkovost se posunula na šílený úlet (kostýmy tvůrci ukradli v sado-maso salonu!), který je však od první do poslední minuty bez hluchého místa a jeho sledování je svým způsobem trochu zvrhlá zábava.(21.5.2006)

 • Gilmour93
  ****

  „Jeho lidé stříleli po všem z kuše, myslel si že je to známka punku, ropnou touhou připomínal G.W.Bushe, myslel si že je to známka punku, do nádrží cpát ji chtěl a taky do sudů, myslel si že je to známka punku, oblíkal se přitom jak kluci z gay klubů, myslel si že je to známka punku...“ Humungusi, Max ti rychle vysvětlí, že punk je jinde.. Dramaturgicky a vůbec technicky mnohem sebejistější než jednička, několik originálních nápadů (brána z autobusu, pes na spoušti), kostyméři, co se moc nepředřeli a kaskadérsky náročný závěr s cisternou jedoucí na turnaj plážového volejbalu. Zkrátka solidní mustr pro další tvůrce béčkových explicitních postapokalyptických kousků, v nichž pod nánosy bláta či písku krev zasychá rychleji. „And the Road Warrior? That was the last we ever saw of him. He lives now... only in my memories.“(20.5.2015)

 • PetrPan
  ****

  A podruhé Max nastartoval plechovou obludu se stádem koní pod kapotou. Motor zaburácí, z výfuku se vyvalí oblaka kouře a válečník vyráží! Velká škoda, že vzal stopaře v podobě postapokalyptických socialistů a Mauglího. Místo města andělských troubů by klidně stačila osamělá andělsky krásná dívka s ďáblem v těle, jejíž záchrana by sama o sobě byla příslibem ráje. Auto moto revue s potomkem Jasona Vorheese a jeho bandou motorizovaných gayů však měla neuvěřitellný grády. Gibson už má charisma a ksicht akčního hrdiny a v plochých dramatech už se tolik nebrodíme. Vytuněný čtyři.(24.7.2015)

 • -bad-mad-wolf-
  *****

  Adrenalinová šleha na steroidech, jejíž nekompromisní zpracování rozemele na prach i podstatně mladší futuristické akčňáky. Svět poznal Gibsona, Fallout svou předlohu. Postapokalyptický benzínový bizár je kaskadérským rájem i peklem, trashovým meganářezem a Millerovou životní záležitostí - kdy jindy si ji připomenout, než v roce, kdy se ji pokusí znovu nakopnout. Závěrečná honička napříč pouští je ve svém ranku naprosto unikátní.(17.2.2015)

 • choze
  *****

  "...A V TOMTO VÍRU ZKÁZY BYLI OBYČEJNÍ LIDÉ ZNIČENI A VYŘÍZENI... " Dynamický akční film s drsným hrdinou, sympatickou komickou postavičkou (výborná je scéna, kdy Spenceovi ztuhne při sledování znásilnění ten jeho přiblblý úsměv na rtech), patřičnou dávkou brutality, akce a humoru, přičemž závěrečná honička je jedna z nejlepších, jaké kdy byly natočeny. Podobně jako režiséři jiných volných trilogií, které začínaly na přelomu 70. a 80. let jako ultralevné amatérské počiny a pokračovaly několikanásobně nákladnějšími studiovými remake-sequely v 80. letech jako Coscarelliho PHANTASM či Raimiho SMRTELNÉ ZLO, i Miller řácky šlápl na plyn, aniž by se přitom ale výrazněji zpronevěřil originálu. I když byla trojka ŠÍLENÉHO MAXE pro mnohé zklamáním, myslím že si tahle série dokázala udržet velice dobrou úroveň (hlavně se díl od dílu výrazně vyvíjela) a i třetí díl válcuje většinu ostatních žánrových kousků, většinou levných italských napodobenin nebo Pyunových cyborgáckých béček.(14.1.2006)

 • - V jedné scéně při pronásledování kaminou Max (Mel Gibson) dupne na brzdu a zezadu do něj narazí Humungusův (Kjell Nilsson) automobil. Při nárazu jeden ze zajatců na předku auta přijde o hlavu, ale v dalších záběrech ji opět má.  (Jirka_Globus)

 • - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 44. (Zdroj: ČSFD.cz)

 • - Spoiler: Většina závěru akční honičky z konce filmu včetně srážky Humungusova hot rodu s nakláďákem řízeným Šíleným Maxem se natáčela 24. července 1981. Ten samý den se mělo natáčet i převrácení náklaďáku na bok a jeho sjezd ze silnice, ale srážka s hot rodem ho poškodila víc, než se očekávalo, takže se náklaďák musel nejprve opravit, aby ho další den mohli znovu vybourat na kameru. (Morien)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace