Šílený Max: Bojovník silnic

• Česko Šílený Max 2 (více)

Jen málo snímků v historii akčních filmů se může rovnat Šílenému Maxovi 2. Nabitý dobrodružstvím, rychlostí i krveprolitím vás vystřelí do světa, kde se post-katastrofická budoucnost setkává s mytologií minulosti. Nebo jednodušeji, jeden z nejúžasnějších kaskadérských filmů vůbec. Před sérií Smrtonosných zbraní a Maverickem (1994) se Mel Gibson proslavil jako Max, osamělý hrdina brázdící australské silnice v nikdy nekončícím pátrání po palivu. Proti němu a hrstce obránců skladu s palivem stojí bizarní válečníci pod vedením Humunguse, který nebere žádné zajatce. Když začne bitva, není cesty zpět, „divoká zábava a fantastický zážitek z filmu." (Sheila Benson, Los Angeles Times). Se Šíleným Maxem na vaší straně nebude o akci nouze. (Magic Box)

IvoB

O něco lepší než jednička. Film se více soustřeďuje na výstřední, postapokalyptický svět a jeho zákonitosti (více než jednička, jež vypadala mnohem laciněji), což mu nehorázně prospívá – dostává se nám tak poměrně unikátní stylizace. Příběh je snad ještě více přímočarý. Stopáž je tedy více vyplněna zábavnější akcí, spíše než nezajímavými dialogy (ala jednička), což je vzhledem k žánru a pojetí docela fajn. Stále se však nemůžu ubránit dojmu, že je látka krutě nevyužita, že je film zaplněn otravnými postavami, a že spousta vážných scén vyzní spíše směšně. V mnoha případech připomíná groteskní chování postav spíše nějakou parodii, a přestože se může jednat o záměr (extravagantní pojetí postav a světa by odpovídalo), tak na mě tohle prostě nepůsobí. Humor mi nevadí, ale pouhé pitvoření postav mi moc směšné nepřipadá. Přesto je vidět určitý pokrok a dívat se na to v pohodě dá. Jen jsem z nadšených komentářů čekal něco víc… Tenhle „kult“ mě nějak minul – 3* (6/10). ()

Prochy38

Od prvního Maxe jsme se v době trochu posunuli. A musím říct, že film hned od prvních minut šlape těžce na pilu. Rychlé, akční, kruté, vybuchující, střílející, prostě brutální jízda doprovázená řevem motoru. Mel Gibson v roli, kterou mu už nikdo nevezme. ()

TERRORDROME

Už som komentoval veľa postapo akčákov, ale až teraz došlo na ten absolútne najzásadnejší, od ktorého všetky tie ďalšie, väčšinou talianske či filipínske béčkové srajdy opisovali. Osamelý hrdina pomáha osadníkom ( najprv kvôli kšeftu, neskôr lebo už mu nič iné neostáva ) v boji o cisternu benzínu proti gangu pankáčov v sadlo-maslo kožených oblečkoch. Ich vodcom je istý Hemendex, škandinávsky svalnáč s maskou a vybíjanými slipami čo má rád veľkohubé prejavy o svojich šľachetných ponukách. Postapo atmosféra parádna a akcia zbesilo drsná/drsne zbesilá, jediné čo jej nesvedčí sú tie komicky zrýchlované zábery čo miestami vyskakujú pred nechápajúce bulvy. Každopádne cylinder dolu pred kaskadérmi urputne sa vrhajúcim a poskakujúcim po divoko uháňajúcich mašinách. Okrem Maxa a Humusáka zaujme aj ksichtózny kapitán gyro, Wez-pankáč s holým zadkom ( Wernon Wells alias Bennet z Komanda ) a samozrejme ten divoký chlapec s kožušinovými plienkami a nabrúseným bumerangom. Finálne prenasledovanie cisterny je dodnes považované za jednu z najpamätnejších automobilových naháňačiek a nechýba ani čelné zošrotovanie záporákovho vozítka, čo je akýsi trademark tejto série. Inak povedané, postapo na plné gule a vzor pre všetky nasledujúce. ()

Rozjimatel

Tak tomu sa hovorí jazda! Jazda strhujúca, vizuálne podmanivá, s výborným soundtrackom. A s množstvom zaujímavých postáv. Dávno si nespomínam, že by ma toľko postáv až tak bavilo, ako kladné, tak i záporné, dokonca i pes. Tou postapo atmosférou, vládnucim zabijackým gangom, ostrovčekom ľudskosti i osamelým, mlčanlivým hrdinom to silne pripomína môj obľúbený Vodný svet, až teraz vidím, kde jeho tvorcovia brali inšpiráciu. Akcia je ešte lepšia ako v jednotke. A tá záverečná akčná jazda, to bola jedna veľká paráda! A to nie som žiadnym fanúšikom akčných filmov. Na tomto mieste musím spomenúť nádhernú kameru Deana Stemlera, vtedy ešte začínajúceho kameramana. Film už v žiadnom prípade nepôsobí dojmom lacného béčka. Vidieť, že tu už neobmedzoval priškrtený rozpočet. ()

MkSallam

Od prvního dílu značný pokrok. Jednak se konečně dozvíme co se stalo se světem, ale hlavně je tu poznat větší rozpočet. Poměrně prostý scénář pak nabízí možností k napínavým honičkám a hromadě akce. Nutno říci k velmi povedeným honičkám plných monumentálních průletů kamery a likvidace aut a motorek ve velkém. Filmu pak kralují obě scény s kamionem, zkrátka nářez. Perfektní akční jízda. Dvouhlavňovka rulez. 90% ()

Matros

Konec světa jak ho známe! Lidé, kterých je už tak pomálu, se vraždí pro kapku benzínu. Světu vládne anarchie a strach o život je na každém kroku. Šílený Max 2 dokázal snad nejvíce docílit postapokalyptickému žánru, který já osobně miluji. Mel Gibson, který téměř ani nemusí mluvit aby si získal respekt ostatních, je prostě skvělý. Bruce Spence se svým vrtulníkem a opravdu skvělá sebranka záporáků, kteří jsou víceméně zralí na léčení. Krutá postapokalyptická krajina, velice pestrá škála dopravních prostředků a jeden chytrej pes. To všechno a mnohem více najdete v této kultovní záležitosti, která v druhé části vygraduje do tak dokonale akčního a adrenalinového finále, že člověk nevěří že už je to tolik let co to vzniklo. Jediné co je tak trochu ,,mimo" je občasné zrychlovaní (u honiček) a malé dítě s bumerangem (WTF). ()

Ukko

Po velmi rozporuplné jedničce a hloupé trojce je šílený Max 2 opravdu podařený. Film s výbornou atmosférou, kterou mimo jiné jemně vykradli tvůrci dneš již legendární PC RPG hry Fallout. Pro minlovníky postapa rozhodně nutnost vidět. Narozdíl od nových a moderních filmů jako Terminator4 nebo Kniha jde o film, který je na úrovni. Byť stál asi desetinovou cenu. ()

Balo

Akčnější pokračování. Bohužel už trochu postrádá atmosféru prvního dílu. Zato je však bohatší na kulisy, kostýmy a celkově je tu Mel víc drsnej. "Never seen a man beat the snake before." Příběhová linie je ještě jednodušší než v prvním díle. Celý snímek asi zachraňuje rychlý spád vyprávění. Stále mi vrtá v hlavě, proč jsou všichni záporáci v celé sérii Mad Max tak strašně gay? ()

Mikino00

Mnohem mnohem lepší než jednička, tohle má dokonce i smysluplný děj! Sice Mel je zde stále tragický, ale postapokalyptický kabát sluší Maxovi více. ()

Frederika

Jedničku jsem neviděla, ale Mad Maxe jsem znala jako kultovní film, jeden z prvních s postapo tématikou... Jenže po shlédnutí jsem byla zklamaná. Kostýmy dobrý, beru, že dodnes slouží jako inspirace a forma filmu se mi také poměrně zamlouvala (některé scény a záběry byly fakt promyšlené a pěkné), ale příběh a myšlenky celkem slabé, nebo na můj vkus příliš skryté. Na svou dobu se jedná asi o opravdu dobrý snímek, ale dnes něčím zaujme jen těžko. ()

Renfield

Hodní, zlí a samotář Max mezi nimi. Dvojka je parádním postapo westernem, má více zajímavých vedlejších postav, lehce načrtne nějaké to základní fungování tohoto světa, ale stále stojí především na honičkách. Kovbojové v nich jsou ještě svéráznější, než tomu bylo v jedničce, koně sice nechovají, za to vlastní vždy dokonale upravená auta, motorky, zkrátka vše, co jede a v jednom případě dokonce letí. Kostýmy jsou... no jsou, prostě k té všudypřítomné šílenosti sednou. Stejně jako Max Mela Gibsona, tady konečně plně v roli, drsnější, westernovější a samozřejmě šílenější. Honičky jsou o mnoho tříd lepší, nezapomenutelná je především ta závěrečná, které se účastní kamion. Dean Semler v ní předvádí fantastické záběry, které i dnes řeknou své. Mimo akci zaujmou například i davové scény z pozorování tábora. Tohle je kultovní kaskadérská jízda. 80% ()

Alien220

Kultovní, velkolepý a revoluční. Jeden z nejpodařenějších postapokalyptických snímků. Miller natočil a skvěle zachtil lidské šílenství ve světě bez pravidel a budoucnosti. ()

Garch

Povětšinou prašná sado-maso-macho-Modrá ústřice, říznutá videohrou Armageddon. Jako ulítlá parodie by to šlo, pokud by Bojovník silnic byl hustě prokládán hudebními výstupy a´la Rocky Horror Picture Show. Jinak, bohužel. ()

mira007

Nejlepší Mad Max z celé série, oproti prvnímu dílu ne tak amatérsky působící a oproti trojce s menší snahou o spektakulárnost alá Disneyland. ()

no2

10/10 - Bezchybné, nezapomenutelné, nepřeceněné. Druhý díl překonal první a podle mě tím mělo být téma Šíleného Maxe uzavřeno. Naneštěstí se natočil třetí díl. Myslím, že tohle je klasika akčního sci-fi filmu, z něhož si mohly vzít (nebo snad vzaly) příklad stovky tvůrců tohoto žánru v osmdesátých a devadesátých letech minulého století. Dle mého názoru jich pouhých pět procent v tomto uspělo, zbytek vytvořilo brak, který nestojí za nic. ()

Šílený Max počtvrté!

Šílený Max počtvrté!

20.03.2007

Vůně benzínu, písečné exteriéry a jeden vyšinutý ex-policista.Vzpomínáte? Už je tomu bezmála osmnáct let, co se na velká plátna dostal silniční policista v podání Mela Gibsona. Rodinu mu zabili, při… (více)