Dokonalá lež

• USA The Good Liar (více)

Šarmantní podvodník Roy Courtnay si v životě nadělal spoustu problémů a stále jej pronásleduje jeho temná minulost. Když na internetové seznamce potká bohatou vdovu Betty McLeish, nemůže uvěřit svému štěstí. Námluvy ale neprobíhají zcela podle jeho představ. Postupem času Roy zjišťuje, že city které chová k Betty, a které měly být falešné, se stávají skutečnými a to začíná být pro Royův tajný plán opravdovým problémem. Poprvé ve své kariéře se Oscarová Helen Mirren a Ian McKellen setkávají na filmovém plátně. (Vertical Entertainment)

Radek99

Dost překombinované a tím pádem nevěrohodné...navíc je tu plno logických lapsů, jako třeba fakt, že hlavní hrdina ve scéně v metru naprosto hravě fyzicky zlikviduje o generaci či dvě mladšího soka evidentně v dobré fyzické kondici, ve finále pak ale nestačí na zhruba stejně starou vetchou stařenku... ()

Jara.Cimrman.jr

"Podle mě je to v systému. Spojuje pomýlené jedince se zoufalci." Miluju filmový podvodníky, když stylově okrádají naivní kořist. A nesnáším skutečný podvodníky, když dělají totéž. To je paradox. Jelikož jsem těch filmovejch potkal docela dost, tak si troufnu prohlásit, že Roy se svými aliasy sice byl celkem fajn, ale jeho podrazy se pohybovaly na hraně průměru. A taky tomu úplně neprospělo to, že jsem poměrně rychle pojal podezření, že role kočky a myši není zcela pevně stanovena. Nicméně to celkem odsejpalo, takže jsem neměl čas seznámit se s nudou. ()

Gilmour93

Nejdřív Šedý, pak Bílý a teď Vychcaný. Lstivý Sýček pod rutinním dohledem Condona kuje pikle, aby se nakonec mírně zamotal do jejich variací, flashbacků a logických nesrovnalostí. Sám Mithrandir s vizáží Seymoura Cassela i lady Mirren s pečlivým rozmyslem nakopávající jeho Palantíry ovšem vynikající ve všech svých nenápadných i nápadných gestech.. ()

JitkaCardova

Film k pasivnímu uspokojení líného diváka. Celou dobu víte, že musí jít o dvojitou hru, protože jinak by existence takového snímku od počátku ani nedávala smysl, ale přesto se celou dobu musíte jen dívat, jak se z té skutečné hry ani vám, divákovi, nic neprozrazuje. Až v poslední části si musíte nechat prozradit všechno, na co jste cca hodinu a půl jen pasivně čekali. Nebylo vám umožněno ani si postupně něco dovozovat, skládat si ze signálů vlastní pohled, rozvíjet a korigovat vlastní hypotézu, ani se těch příprav a realizací otevřeně spoluúčastnit. Nic. Je to nenápadně, zato jednoznačně vyděračský film, který diváka nejprve nechá pasivně a se spravedlivým rozhořčením sledovat, jak se někdo sobecký a bezcitný snaží využít, podvést a ožebračit někoho hodného a naivního, a pak divákovu potřebu satisfakce bez komplikovaných nuancí ukojí předvedením, že to celou dobu bylo ve skutečnosti naopak a že ten zdánlivě naivní byl nejen hodnější, ale i chytřejší a zkušenější a padouch dostal, oč si koledoval, a do vykopané jámy spadl sám. Skvělí herci z toho charakternější snímek, který by ctil náročnějšího diváka a přibral ho do hry tím, že by postupně odměňoval jeho vlastní intuici, rozum i cit, neudělají. Film v souladu se svým záměrem poskytnout povrchní katarzi pracuje i s jednoznačně definovanými postavami a odmítá cokoli problematizovat: všichni jsou - a to dokonce od malička, od dětství - buď stoprocentní good guys nebo bad guys, nic mezi tím. Je to tak banální a tuctové, že si to vůbec tak charakterní herce nezasloužilo, takže jejich angažmá může být matoucí. *** Jeden fascinující moment jsem ale přece jen vytěžila, kvůli kterému si tenhle snímek budu pamatovat přece jen se stopou vděku: když se Betty, která se opravdu celou dobu tváří jako kultivovaná středostavovská English lady, ocitne v Berlíně a stane poprvé před inkriminovaným domem, najednou má ve tváři, zblízka a ze zvláštního úhlu zabrané, tak úplně jiný, původní postavě natolik hluboce odcizený výraz a nadto tak specificky vyrýsovaný, že mi okamžitě blesklo hlavou - ona je Němka a tohle je její rodný dům. Klobouk dolů před takovým mistrovským herectvím, které se zhmotnilo v tomhle jediném kratičkém záběru, ne náhodou v závěrečné retrospektivě ještě jednou zopakovaném. *~ ()

NinadeL

Cosi dobrého na téma, co by asi tak filmu slušelo, kdybychom měli k dispozici na dvě rovnocenné hlavní role Helen Mirren a Iana McKellena? Výsledek je zajímavý thriller přesně pro ty dva oblíbené staroušky s hezkou porcí britského humoru a vtipným odkazem na Hanebné pancharty. Ani bych neřekla, že to bylo jakkoli překombinované, protože životy dnešních seniorů nebyly přece lineární bezbarvou pohádkou. Ať už se narodili kdekoli. ()

D.Moore

Nedá velkou práci uhádnout, co, jak a komu se stane, ale díky/kvůli překombinovanému scénáři ve druhé polovině filmu se přece jenom nějakých těch překvapení v dobrém i horším slova smyslu dočkáte. Nicméně jakoukoliv scenáristickou nedotaženost či přetaženost zachraňují Helen Mirren a Ian McKellen hravě pozdvihnutím obočí nebo cuknutím koutku úst a je radost se na ně při tom dívat. ()

filmfanouch

Pamatuju si jak šlo ještě v pár okruzích pár měsíců nazpátek o oscarového favorita. Drama v režii Billa Condona s Ianem McKellenem a Helen Mirren v hlavních rolích ještě pár měsíců nazpátek tipoval výrazný počet lidí alespoň na nominaci pro McKellena, aktuálně je ale jasné, že film prošuměl a nejen na Oscarech po filmu neštěkl pes. Sluší se ale dodat, že by tomu opravdu nebylo proto, že by byla Dokonalá lež špatným filmem. Je jenom nevýrazná a ve finále i dosti průměrná i po téměř stránkách. Ale nejdřív popořadě. Kdo od McKellena i Mirren čeká parádní herecké výkony tak se dočká. Především právě McKellen je zde famózní a jeho role mu dává příležitost se parádně vyřádit. McKellen skvěle dokáže vystřídat polohu milého bezmocného staříka na dravého násilníka co má i přes svůj požehnaný věk žaludek na hodně silné věci. McKellen je tu opravdu boží a na rozdíl od Mirren, která je po téměř celou dobu jen ta oblbovaná panička tu má skutečně vybudovaný potenciál na to se herecky vyřádit a do jisté míry se pro něj pokud vím jedna v kariéře o hereckou výzvu. Jenomže je Mirren pořád boží herečka a tyhle dva herečtí bardi si svoje první interakce v kariéře rozhodně užívají. Dvě herecké legendy spolu nepřekvapivě hodně dobře fungují a je radost na to pohledět. Osobně mám ale strašný problém s celým pozadím scénáře. Bojím se totiž jedné pravděpodobné věci: Knižní předloha Nicholase Searla je podle všeho tlustší, pikantnější a obsahuje více informací než celovečerní zpracování. Scénárista Jeffrey Hatcher se tak musel smířit s faktem, že pravděpodobně do filmu nepůjde dát vše a výsledek je takový jaký je. A nemám z toho moc extra velkou radost. Celou hodinu si vlastně postavy McKellena a Mirren navzájem podkuřují, McKellen je za jejími zády onen podvodník, který kuje pikle a do toho všeho se začíná plést i vnuk Mirrenové Stephen, kterému očividně McKellenův Roy po chuti nepřišel. Tohle je zcela konstrukce první hodiny a nemělo být jít o spoiler páč takový je zhruba nástin v traileru. To k čemu ale dojde v následujících zbývajících téměř 50 minutách, jak mi tvůrci najednou začnou sázet jeden zvrat za druhým a nakonec to celé dojde k onomu podivnému finále.... Já fakt nevím! Nerad sázím klišoidní větu "takhle se adaptace nedělá" zvláště když jsem předlohu nečetl, nicméně si stojím za tím, že v knize je celá Royova zločinná minulost, charakter Beth a dalších pár drobností rozepsáno dozajista lépe. Dost možná. Jakmile ale začnu ignorovat fakt, že vůbec nějaká předloha existovala, zbyde mi slušně budovaná hodina, která sice těží především z vzájemného podkuřování dvou hereckých bardů a faktu, že jsou ti dva prostě super, rozhodně ale dokáží vše prodat a i vše kolem jakž takž funguje a pak dorazí druhá polovina, která do jisté míry zahrabává pár slušných náběhů na rozuzlení. To co dorazí na konci možná nečekáte, někdy je přece jen možná lepší než šokovat udělat funkční konec. Po řemeslné stránce Dokonalá lež krásně vypadá, v několika zvukových efektech jsem si fakt rochnil a hudba Cartella Burwella do atmosféry většinou sedí jak prdel na hrnec. A je to ve finále to poslední čím vlastně můžu tenhle film nějak chválit. Ideální film na vypnutí mozku a slintání nad hereckým koncertem dvou úžasných protagonistů. Vypněte mozek a ignorujte tím fakt, že ten film vlastně nikam nespěje a nemá dějové tempo a oceňte ucházející řemeslnou práci. The Good Liar/Dokonalá lež není dokonalý film, ve finále je to ale vlastně celkem good film..... () (méně) (více)

Vančura

Herecky je to samozřejmě fajn a během sledování mi bylo jasné, že se to tady v komentářích bude jen hemžit kecy o "hereckém koncertu" (asi nejotravnější fráze označující kvalitní herecké výkony), ale jinak mi to moc zajímavé nepřišlo. Dějově je to velmi předvídatelné (ačkoli jsem o film nic předem nevěděl) - finální zvrat mi byl jasný dávno dopředu už po několika minutách, co film začal (už samotný titul filmu prozrazuje dost), a byla pouze otázka, jakou motivaci pro chování Betty si scenárista vymyslel - po této stránce mě to docela zklamalo, protože mi celá ta konstrukce přišla strašně nevěrohodná a kostrbatá. Měl jsem proto problém se naplno ponořit do děje, a jen jsem útrpně čekal, kdy přijde ten moment, který jsem celou dobu vyhlížel, a když k tomu konečně dojde, cítil jsem místo satisfakce spíš jen rozmrzení z toho, jak neinvenční to celé je. A když se dívám na to, jak slabé projekty má Bill Condon za sebou, tak už se ani nevidím tomu, že mě i tento tolik minul. Pokud jsem si z toho něco odnesl, tak to je myšlenka, že možná kdyby vznikalo víc filmů se starými herci (osobně bych to jen uvítal), tak by pak třeba nebyli všichni tak na větvi z těch "hereckých koncertů", protože ano, herci ve vyšším věku samozřejmě mají více zkušeností než nějaká 20 letá telata. Btw. tematicky trochu podobná Strachova Klec podle mě strčí Dokonalou lež s přehledem do kapsy. ()

Anderton

Dokonalá lož stojí na hereckých výkonoch McKellena a Mirren. Je to otrepaná fráza, ale ak by som si pri stvárnení týchto postáv a pri tomto inak nijak výnimočnom scenári predstavil čo i len menej špičkových hercov, mohol z toho byť iba tuctový mindfuck triler. Našťastie sa tak nestalo a my sledujeme na plátne perfektnú kombináciu romantickej drámy, revenge trileru a psychologickej štúdie dvoch starých ľudí, ktorí si toho prežili v živote skutočne dosť a chceli by ísť do hrobu ako-tak vyrovnaní sami so sebou, respektíve ešte viac prachatí. Neustále budete premýšľať, aké pocity cítite k Royovi a to aj napriek všetkým svinstvám, akých sa dopustil. Je to samozrejme zásluha McKellena, ale nejde o ten typ "rošťáckej" postavy, ktorú máte aj napriek nedostatkom radi, tu sa kope vážnejšia liga. ()

Dzeyna

Helen Mirren mě nezklame snad nikdy a tenhle typ mafiánské postavy k ní prostě sedí. Za mě skvělá podívaná. ()

silentname

"The Good Liar" reálne žiadne výrazne prekvapenia nemá. Alebo svoje tvrdenie poupravím. Zaujímavé je rozuzlenie. Ku ktorému sa však nemáte žiadnu šancu logickým sledovaním deja dopracovať. Pretože žiadne signály tu reálne nie sú. Musíte si na neho počkať. Stačí aby ste si prečítali anotáciu a pochopíte akým smerom film pôjde. Takéto filmy vznikajú podľa určitých šablón. A tým pádom záver má najlepšie momentky filmu, no súčasne viete, že ten záver príde. Takže nebudem to ďalej rozvíjať, poďme si povedať o ostatných veciach v tomto filme. V prvom rade sú tu herecké výkony. Čo sa dá povedať o Ianovi McKellenovi a Helen Mirren? Obaja sú vynikajúci. Hrajú to veľmi presvedčivo. Osobne by som však povedal, že Mirren tu má ešte o niečo navrch. Miestami som si hovoril, že jej to skoro až verím. Skoro jej až verím tu veľkú naivitu, ktorou Betty oplýva. Ale ako som povedal, vieme ako to dopadne. Najzaujímavejšie časti sú pre mňa flashbacky. Pretože tam som nemal dôvod neveriť ich pravosti. Pôsobilo to veľmi skutočne. A potom je tu rozuzlenie celej tejto hry. A to je rozhodne najlepšia časť filmu. Keď si to celé dáte dokopy, všetko dáva oveľa lepší zmysel. Možno by ma to bavilo viac, keby sme to mohli vnútorne zistiť nejako inak než cez veľkú dávku expozície, no funguje to skvele. Zvyšok filmu je podľa mňa okey. Tie scénky majú ducha a atmosféru, no pre jednoznačnosť a priehľadnosť príbehu sa to nevie moc výraznejšie vybudovať. Takže sú to len scénky, ktoré idú za sebou. Myslím si, že ak si prečítate anotáciu a znie to ako film, ktorý sa vám bude páčiť, môžete byť s výsledkom spokojní. Je dostatočne zaujímavý a má dobré momentky. No ak máte pocit, že to nemá nič na ponúknutie, asi by som sa tu moc nezdržoval. Zhodnoťte si, na ktorej strane sa nachádzate a uvidíte sami. Hodnotenie: B- ()

Rocky62

Lstivá hra na kočku a myš, v níž se postupem času díky flashbackům a tajuplnosti hlavní postavy klube na povrch otázka, kdo je vlastně tím predátorem. Velmi galantní přesvědčivé duo ve svižné krimi jednohubce, která ač s několika nelogickými kiksy, přesto zábavná a úderná. ()

Marze

Sólo má ústřední hvězdný pár. Postupně vidíme odkrývání jejich charakterů. Ostatní herci mají jen štěky. Přesto je to spíše televizní podívaná než film pro velké plátno. Také dochází k střídání žánrů od romantické komedie k hořké krimikomedie po moralistické melodrama. Protože filmařsky nevýbojná podívaná by se v okamžiku scenáristické zrady zhroutila jako domeček z karet, kdyby neměla tak poctivé základy v obou hlavních aktérech. Osmdesátiletý McKellen, dobromyslný čaroděj Gandalf z Pána prstenů, si navzdory stále narůstajícím temným podezřením uchovává kouzlo nezlomného rošťáka, které mu získává sympatie. A Mirrenová, o šest let mladší nositelka Oscara za titulní úlohu v Královně, trvale vyzařuje zdrženlivou důstojnost anglické vdovy, kterou občas rozčísne suše jedovatou poznámkou. ()

Chrustyn

Dědek se snaží obelhat a okrást bábu, aby se nakonec vše otočilo proti němu. Průměrný thriller, který nad hladinou drží silné herecké duo. Jinak příběhově skoro jak z Hallmarku a závěrečný zvrat nijak zdrcující ani dostatečně zajímavý, aby obhájil předchozí utahanost a nudu. 50% ()

Arsenal83

Rozvrstvilo sa nám to nakoniec do zaujímavého rozuzlenia. ústredná dvojica ukazuje svoju profesionalitu a hoci ja filmy s überdôchodcami veľmi nemusím, ten príbeh uniesol veľa a udržal pozornosť, keďže divák naozaj musí čakať, ako to celé dopadne. Možno komplikovaná zápletka nakoniec končí zvratom, ale pre niekoho neuspokojivým koncom. A celé to možno nepripadá až také vierohodné, ale ako fikcia celkom fajn. Problém je, že vlastne celý čas tušíte, kto koho nakoniec preští. ()

Stanislaus

(MOŽNÉ SPOILERY!) Dokonalá lež se zpočátku tváří sice jako drama o zkušeném podvodníkovi a jeho nic netušící oběti, avšak v průběhu děje začíná člověku pomalu docházet, že všechno není až zase tak černobílé, jak by se na první pohled mohlo zdát, a že má divák tu čest s mrazivým thrillerem, kterému dominují herecké výkony Iana McKellena a Helen Mirren, kteří se svých rolí zhostili na výbornou. Lež má krátké nohy a hrajete-li s někým hru na kočku a myš, tak si musíte dávat bacha, abyste byli stále tím dominantním tvorem. ()

Morholt

-MOŽNÉ SPOILERY- Ono to dost dlouho působí jako klasická podvodnická záležitost, ve které si starý podfukář vyhlédne bohatou vdovu zralou tak akorát na obrání. Hraje se vlastně jen o to, jestli to skončí romantikou a kriminálník se do své oběti zamiluje, anebo se ze zdánlivě naivní vdovy vyklube intrikánka, která má podobné zločinné plány. Pro obě dvě možnosti svědčil i relativně odlehčený tón, který vydržel i několik docela drsných momentů. Nicméně ve chvíli, kdy se film ponořil do hluboké minulosti, získal příběh thrillerový nádech a především úplně nový rozměr a Condonovi budiž ke cti, že ten přechod zvládl naprosto přirozeně. Závěr, který úplně odkryl karty, byl sice malinko překombinovaný, ale mohlo to být horší. Nicméně poslední multikulti sekvenci si tvůrci mohli odpustit. Co se herců týče, tak tady byla všechna očekávání naplněna do mrtě a dívat se na Helen Mirren a McKellena je prostě zážitek. 80% ()

Lacike

Po filme Apt Pupil si Ian McKellen strihol ďalšieho starého zmrda s temnou minulosťou. Zápletka je na prvý pohľad jednoduchá, ale keďže som o filme vôbec nič nevedel a nevidel som ani trailer, tak ma miestami prekvapila drsnosť filmu. Postupne sa ale úlohy postáv vyjasnili a aj keď má film pomalé tempo, tak som si užíval herecký koncert Iana McKellena. Celý čas mi ale úplne nesedela Helen Mirren v úlohe chuderky, ktorú chce zákerný Mckellen obrať o prachy. Som u nej zvyknutý na silnejšie charaktery. Vo finále sa to trochu ešte zamotá a že sa dočkáme nejakého veľkého odhalenia nie je príliš prekvapivé. Akurát to rozuzlenie mi pripadalo až príliš prekombinované a nie som si istý, či je vo filme dostatok vodítok a pomrknutí na to, aby si film divák vychutnal oveľa viac na druhý pokus. Škoda, že McKellenova postava je celý čas za nekompromisného zmrda a že aspoň do určitej miery nezačal niečo k Helen cítiť, aby na čas váhal, či ju oberie alebo nie. Vďaka tomu to mohlo byť napínavejšie. Celkovo je to ale stále nadpriemerný film, ktorý ma do veľkej miery nadchol a miestami aj prekvapil. Kľudne si ho niekedy ešte pustím znova a možno aj zvýšim hodnotenie. 7/10. ()