Sedmilhářky

• USA Big Little Lies (více)
USA, (2017–2019), 11 h 48 min (Minutáž: 44–59 min)

Tvůrci:

David E. Kelley

Předloha:

Liane Moriarty (kniha)

Scénář:

David E. Kelley

Hudba:

Sam Williams

Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Shailene Woodley, Alexander Skarsgård, Laura Dern, Adam Scott, Zoë Kravitz, Parker Croft, James Tupper, Sarah Baker (více)

Série(2) / Epizody(14)

Minisérie Sedmilhářky je adaptací stejnojmenné knižní předlohy australské spisovatelky Liane Moriartyové, která obsadila první místo prestižního žebříčku bestsellerů New York Times. Temné komediální drama, v němž několik předních hollywoodských hvězd podává mimořádné herecké výkony, se odehrává v kalifornském městečku Monterey a začíná podezřelou vraždou na benefiční akci základní školy. Přestože totožnost oběti i pachatele zpočátku zůstává záhadou, vše nasvědčuje tomu, že v pozadí zločinu stála rivalita a tajemství obklopující trojici matek – Madeline (Reese Witherspoon), extrovertní a živelnou ženu v domácnosti, která v srdci chová zášť vůči exmanželově nové mladší ženě Bonnie (Zoe Kravitz), instruktorce jógy se zenovým přístupem k životu; dále Madelininu nejlepší kamarádku Celeste (Nicole Kidman), bývalou právničku žijící ve zdánlivě dokonalém manželství s mladším mužem (Alexander Skarsgård); a Jane (Shailene Woodley), svobodnou matku s temnou minulostí, kterou Madeline a Celeste vezmou pod svá ochranná křídla. Děj příběhu je prokládaný scénami z výslechové místnosti, v níž ostatní rodiče a školní zaměstnanci vypráví zákulisní drby o spojenectvích a rivalitách mezi místními obyvateli, především pak o Madeline a její úhlavní nepřítelkyni, vlivné a úspěšné pracující matce Renatě Kleinové (Laura Dern). V průběhu sedmi napínavých, černě humorných epizod vychází najevo, jaké tajemství každá z žen skrývá, a postupně se dostáváme až k oné osudné noci. (HBO Europe)

RoseThrone

Občas dumám nad tím, zda je lepší číst první knižní předlohu nebo až po zkouknutí adaptace. Zde jsem udělala velkou chybu. Knižní předloha je fenomenální a seriálová adaptace... prostě není. Byli zde věci, které v knížce nebyli, ale vlastně proč ne, trochu originality neuškodí. Jenže to, že vynecháte podstatnou část finále mi prostě vadilo a byla jsem nakonec, světe div se, zklamaná. Co se ale musí ocenit je naprosto boží soundtrack a precizně vybrané obsazení hlavních rolí. ()

Birter

Tohle opravdu není můj šálek kávy. Nesympatické postavy, nudné tempo, divné flash-forwardy a neoslovující zápletka. Big Little Lies vám striktně říkají, které straně máte fandit a kdo je záporák. Ačkoliv mi to přijde spíš naopak, jenom to tak pro diváky nevypadá na protože na Reese Witherspoon je spoltlight, jakožto na komplexní osobu (jako bychom všichni nebyli). Tento seriál je zřejmě ideální pro moderní novopečené mamky, ale já po prvních dvou epizodách oslovený rozhodně nejsem. ()

ariari odpad!

nudné, unylé a bez štipky energie. znudené sebestredné Kozy,riešiace svoje obrie egá. Poslať ich niekam na Donbas spoznať skutočnú beznádej reality a tam okopávať zemiaky by bolo asi zmysluplnejšie, naučilo by to scénáristov vnímať realitu a košatosť príbehu :-) než sledovať tie plytké zábery ale skutočne bez štipky humoru. bolo tam toľko hovadín, žeby sa z toho poskladala ďalšia tisícčasťová telenovela a la sex v meste. ()

hony23

Všichni víme, že na večírku došlo k vraždě, ale tvůrci nám zatají nejen pachatele, ale i kdo je oběť. Pak se děj posune o pár týdnů zpět a my sledujeme, jak eskalují konflikty mezi matkami dětí jedné školy, které řeší nejen šikanu jedné dívky, ale i partnerské problémy. A jak se blíží onen osudný večer, roste i divákova zvědavost, kdo koho zabil. Seriál především stojí na dobře napsaných postavách a skvělých hereckých výkonech, přesto jsem k němu dlouho hledal cestu. Kdysi jsem to po prvním díle vzdal, asi po roce tomu dal šanci znovu, ale opět jsem 2 díly bojoval s tím, že to nedokoukám. Nakonec mě to chytlo a těším se na 2.řadu. ()

Franki69

Rozhodně doporučuju ke zkouknutí. Musíte mít ale rádi drsná konverzační dramata na první pohled společensky dobře situovaných moderních amerických žen středního věku. Každá z nich je zdánlivě chodící reklama na splněný sen o spokojeném životě v blahobytu v přímořské idylce californského Monterey, vyplněného starostlivou péčí o děti a blaho celé komunity. Ale stačí odloupnout kousek fasády a malá i větší pečlivě skrývaná tajemství začínají zdánlivou pohodu kalit. Pro Reese Witherspoon a Nicole Kidman další životní role, ostatní aktérky příběhu zfilmované knihy Little Big Lies ale rozhodně nezaostávají. Celý sedmidílný příběh zdánlivě drobných dramat hned na počátku otevře vražda a my celou dobu sledujeme, co k zabití někoho (a to se dozvíme až na samém konci) vedlo. Režisér a vynikající herci příběh přes drobné i zásadnější střety domácnostech a přes děti ve školách postupně zahušťují a zlo postupně sílí. Bylo to sakra dobrý a na druhou řadu se kouknu…když do děje vstoupí Meryl Streep… Dávám 85% ()

kokofek

Nádherná scenérie,kterou postavy seriálu nevnímají jako něco zvláštního,protože v ní žijí a je pro všední.Pro nás Evropany je takový pohled z terasy domu či bytu kde bydlíme pouze pohledem dovolenkovým.Tedy pro většinu z běžné populace.Přesto,že žijí pro nás v dovolenkové atmosféře mají své trápení všedních dní.Je to asi stejné na celém světě.Jsme prostě komplikované bytosti.Kromě ženských výkonů mě zaujal Alexandr S.,který byl velmi autentický. ()

zigy

ženy - kravky a jejich problémy v zazobaných rodinkách pokrytců....dobře napsáno, ale bez sympatií..... ()

mich4l.b

Jó, je to asi séroš pro ženský, ale možná ne tak úplně. O co jde mně celkově, je ten styl a zasazení příběhu do střední třídy, což tomu celýmu marastu dává docela dobrej šmrc, kterej táhne chtě nechtě pí Witherspoon - i v tom českým dabingu je skvělá! ()

Eddemi

Dlho som sa serialu vyhybala, kedze som citala knihu a ta sa mi pacila. Prva rada sa vsak atmosferou perfektne trafila do tej kniznej, navyse dejova linka pekne splynula s tou pisomnou podobou. Takze super.  Prekvapenim bola druha seria, ktora to fakt neposrala. A to, ze som mala chut vyhodit psychopaticku babicku von oknom a pred tym ju otrieskat o stenu... To asi k tomu patrilo :-) :D ()

chicotomas

Precizní příběh, herecké výkony, kamera a hlavně střih udělaly z tohoto snímku skutečný skvost. Nenechte se odradit prvním dílem, který je nejslabší - přece jen chvilku trvá, než se člověk zorientuje. S každým dalším díle roste kvalita i napětí. A sedmý díl je prostě grandiózní vyvrocholení!! Doporučuji! ()

Sidenius

7 dílů asi nenahradí knihu, ale musím uznat že HBO prostě umí produkovat. Dech beroucí příběh i herecké výkony. Nikol Kidman naprostý top. Napětí do posledního dílu. ()

tosastava

Nechápem prečo sa tento seriál uvádza ako komédia. Z komédiou a humorom nemá tento rýdzo dramatický seriál absolútne nič spoločné ()

nMarek

Naprosta bomba! Perfektni obsazeni, vyborna hudba, scenar, kamera. Finalni epizoda naprosta pecka. (Urcite to nema mit zanr 'komedie' ) ()

lucienecek

Na první epizodu jsem se dívala dá se říct jen proto, že na to běžely dlouhou dobu upoutávky a tak trochu mě přilákaly hlavní hrdinky. První díl mě zas tak moc neuchvátil, ale i přesto jsem dala další šanci tomu druhému. U třetího dílu se to prolomilo a fakt jsem se chtěla dozvědět, kdo je ten mrtvý a jak se to vše seběhlo. V dalších dílech vše pomalu, ale jistě vrcholilo a blížilo se do finiše. Atmosféra byla napjatější, místy tolik ponurá, až by se dala krájet. Knihu jsem nečetla, takže jsem jsem si poslední díl opravdu vychutnala a byl to nejlepší díl z celé série. Z konce jsem měla mráz po celém těle a tajila jsem dech. Bylo však jasné, že k tomu musí dojít a že to takhle zřejmě skončí. Bylo to vše už tak moc vyhrocené, tak moc napjaté. PERFEKTNÍ! Bravurně natočené, skvělá kamera, skvělá hudba, výborný příběh. ()

luboss822

Witherspoon, Woodley, Kidman - tomu hovorím brutálne obsadenie. Každá z herečiek patrí medzi top svojej generácie a spolu tvoria naozaj výborné trio. Tejto mini sérii nie je vôbec čo vytknúť, každá z postáv má svoj osobitý charakter a hlavne problémy, ktoré ich sprevádzajú po celý dej filmu. Dejovo, herecky aj obsahovo naozaj výborné. Ak sa nájde niekto koho by to aj napriek tomu nebavilo a chcel to vzdať po 2-3, prípadne rovno po prvej epizóde, tak mu odporučím nech to prekusne a tých 7 častí vydrží, pretože záverečných cca 15 minút naozaj stojí za to. Pre mňa osobne jedno z najlepších vyvrcholení a rozuzlení aké som v dramatickom seriáli videl. P.S. Woodley opäť len potvrdila moje presvedčenie a slová, že keby sa rozdával Oscar za plač tak by vyhrávala len ona. Zlomené a smutné postavy jej sadnú ako nikomu. EDIT: Naozaj zaslúžená cena Emmy, za ktorú som nesmierne rád. ()

WugWugs

Dramatizujem, teda som. Jedna žena so skutočnými problémami a ďalšie tri znudené životom z toho, že majú všetko, ale vlastne nič moc - a tohto pocitu sa každá snaží hystericky zbaviť po svojom. Prvý diel komfortne pustený v pozadí s občasným nahliadnutím, keď sa niečo zmení = veľa nadbytočných kecov, ktoré nemajú valnú pridanú hodnotu okrem toho, že zobrazujú sebadôležitosť niektorých žien v ženskom svete a ich prepotrebnú potrebu drámy. K tomu sa pridajú aj "podporujúci" manželia a sympatické v seriáli zostanú už len detské postavy. Ťažko však môžem vyčítať svoje osobné averzie tomu, čo funguje tak, ako bolo zamýšľané. Komentáre ľudí, ktorých vypočúva polícia, ale vyznievajú akoby išlo o shoty do reklamy, či televíznej show, sú podľa mňa značne mimo, a nemajú tam čo robiť (aspoň v tejto podobe) - naozaj potrebujeme ďalšie "vtipné" vysvetlenia "kto? čo? ako? s kým?". Niektoré momenty parádne, častejšie však len opakované budovanie variácií na tie isté témy, hlavne keď niekde v polovici bolo viac menej zrejmé o čo pôjde. Viac by sa k námetu hodil Fincher a dlhší, 2 a pol hodinový film. Napriek tomu HBO, herci a hudba robia svoj nadštandard - 3.5 ()

raikonen16

Herecká symfonie pod taktovkou toho nejlepšího dirigenta aspiruje na seriálový hit tohoto roku. Opět se ukazuje jak je důležitý výběr hudby a že tomuto typu seriálů více sluší popovější tóny, než instrumentální soundtrack. Kamera pak celé dílo skvěle doplňuje a jak střihově, tak scénáristicky se tento další úspěšný počin HBO řadí k těm nejlepším. ()

vladi3

SPOILER: Tak ako skoncil Skarsgard, by mal skoncit kazdy co robi to, co robil on... ci uz to robi manzel manzelke, priatel priatelke, muz zene alebo zena muzovi... P.S. uz v prvom dieli som vedela kto je mrtvy... ()

Zemřel režisér Jean-Marc Vallée

Zemřel režisér Jean-Marc Vallée

27.12.2021

Batman našel svoji Catwoman

Batman našel svoji Catwoman

15.10.2019

Můžete spustit fanfáry, Batman režiséra Matta Reevese totiž oficiálně obsadil Catwoman. Po mnoha spekulacích, kdy se o roli v Hollywoodu ucházela snad polovina atraktivních hereček pod třicet, totiž… (více)

Drama v pozadí úspěšných Sedmilhářek

Drama v pozadí úspěšných Sedmilhářek

13.07.2019

Kabelovka HBO našla v seriálové adaptaci Sedmilhářek od autorky Liane Moriarty nečekaný hit. A to až do takové míry, že po úspěchu na Emmy přemluvila spisovatelku, aby vymyslela pokračování. Hlavní… (více)