Tisícihlavá bestie

A Monster with a Thousand Heads

Tisíchlavá beštia

(festivalový název)

Drama / Thriller

Mexiko, 2015, 78 min (Alternativní: 71 min)

Komu se nic podobného v rodině neděje, tak mu to asi tolik neřekne, ale já přesně vím, co to obnáší. Prosit pojišťovnu několikrát za sebou, aby uhradila třeba jen jednu jedinou dávku chemoterapie. Je to boj. Tady je to přece jen nadsazené, ale někdy slovní a ústní dohadování je zcela vyčerpávající, protože jde o život někoho milovaného. Konfrontace s pojišťovnami je jako bojovat s tou tisícihlavou bestií.(1.1.2017)

Forma, akou je film nakrútený, je bombastická, avšak príbeh je tuctový a už veľakrát videný. A ženská mi už ku koncu filmu začala aj pekne liezť na nervy.(18.9.2016)

Tisícihlavá bestie má geniálně rozkročeno mezi svižný thriller o boji s byrokratickým molochem, minimalistické drama s hlubokou lidskou tragédií (ta největší se odehrává zcela mimo záběr) i formálně velmi experimentálním filmem s podpisem osobitého kameramana i zvukaře. Rámování přes zrcadla a skla a střídání hloubky ostrosti konstantně přepíná diváka mezi pozicemi účastníka a náhodného kolemjdoucího, voice-overy ze soudního jednání pak dohrávají jinak stopáží velmi úsporný snímek až do hořkého konce. Skřípání pneumatik na hladkém betonu parkovacího domu ještě nikdy neposunulo hlavní postavu tak, jako precizně odehranou roli matky na krvavé cestě za vyrovnáním se se smrtí svého muže. Mimořádně kvalitní artový crowd-pleaser.(4.3.2017)