Tohle všechno musí skončit

(festivalový název)
  • angličtina Everything Must Fall
Jihoafrická republika / Nizozemsko / Belgie, 2018, 85 min

V roce 2015 jihoafrické univerzity opět zvýšily studijní poplatky. Studenti na univerzitě Witwatersrand se postavili za finančně dostupné školství a proti systematickému vylučování chudé černošské populace z vyššího vzdělávání pod heslem #FeesMustFall. Policejní zásah proti nim spustil protesty na univerzitách po celé zemi a během následujících měsíců spor o poplatky přerostl v boj proti hluboce zakořeněné společenské nerovnosti. Na základě svědectví studentských vůdců a proděkana univerzity, drsných scén přímo z čela protestů a následných novinářských reportáží dokument velmi podrobně rekapituluje vývoj probuzených snah o všestrannou svobodu. (Jeden svět)

Simeon odpad!

V Jihoafrické republice, kde daně platí jen 10% obyvatel, což jsou víceméně jen ti bílí, chtějí černoši, lteří už předtím několika zabránili většině bělochů na ty univerzity jít. Teď chtějí školství zdarma a když ho nedostanou, spálí několik budov NWU univerzity, byl jsem tam abych tohle viděl na vlastní oči. Nejsmutnější na tom je, že spousta dnešních mladých Evropanů, po shlédnutí téhle lží plné vymývárny usoudí, že to bylo vlastně správné. Z čeho má, ale země, která je vlastně chudá, udržet kvalitu univerzit, pokud budou zdarma, vždyť to není ani v USA nebo Velké Británii. Jen smutné, až děsivé kam se to vlastně pomalu dostáváme. Odpad! ()