Lví král

The Lion King

Leví kráľ

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Muzikál

USA, 1994, 89 min

Nie som zrovna obdivovateľom diel z produkcie Walt Disney Pictures. Všetko sa mi to vidí na jedno kopyto. Presladený, poučný príbeh, ku ktorému môže zasadnúť celá rodina, od starých rodičov až po najmenšie ratolesti. Aj táto novodobá komerčná bájka "Leví Kráľ" patrí do tejto kategórie. Krásne, klasicky animovaný film (žiadne počítačové 3D) s kopou profesionálne napísaných pesničiek. A tu ja vidím najväčší problém. České prerobenie týchto skladieb sa mi zdalo, mierne povedané, nie moc dobré. Možno kedy som videl tento snímok v originále, hodnotil by som o niečo štedrejšie, pretože vizuálne je to naozaj nádherné. No tie české verzie songov mi miestami pílili uši. ***(27.1.2009)

NFR 2016, Oscar 2 : Hudba, Píseň - "Can You Feel the Love Tonight" + 2 nominace: Píseň - "Circle of Life", Píseň - "Hakuna Matata"(19.3.2004)

Slušná rodinná podívaná s opravdu výbornou hudbou Hanse Zimmera (velmi chytrý tah tvůrců, popravdě hudbu standardně "disneyovského"Alana Menkena si v tomhle filmu představuji stěží) a skvělými písněmi Eltona Johna. Nechybí zde nic, co by v rodinném mělo být - humor, napětí, láska a zábava (vše samozřejmě v přiměřeném poměru studia Walta Disneye ;-)).(15.3.2004)

Pravděpodobně poslední dokonalý kýč od Disneyho studia. Podstatná je na něm právě ta dokonalost.(1.9.2011)

Teda..nic proti Eltonu Johnovi nebo roztomilým mluvícím zvířátkům a joj, kde jsou ty časy kdy jsem v kině při ukázkách na další film z disneyovské produkce nemusel říkat "Disney je mrtvej"...ale mnohem radši než tuhle dětinskou radovánku s nemožnou dvojkou hakuny a matláka mám mladší kousek, který taky doprovází hudba Hanse Zimmera - Spirit, Stallion Of Cimarron;) V kině a v mladším věku by to asi byl větší žvanec, na tom domácím je to fakt vcelku o ničem.(21.7.2006)

Ale jo, malé dcerce jedné mé přítelkyně se to jistě bude líbit. Kdyby šlo o mě, písničky se mi zdály docela nudné a nepotřebné a moralizování...ale to už tam asi patří. Disney. Děti. Výchova. Nevím... :-)(27.7.2004)

Lví král se inspiroval Hamletem, Starým zákonem a dokonce i filmy Leni Riefenstahlové, akorát místo kralevice dánského, Josefa, Mojžíše a nacistů dosadili tvůrci zástupce rozmanité říše zvířat, s jejím králem v čele. Malý Simba přichází o otce - krále, bere na sebe vinu a vládu nad svou domovinou přenechává zrádnému strýčkovi Scarovi. V džungli potkává svéráznou dvojku tvořenou bradavičnatým prasetem a lasičkou, aby následně zjistil, jaká je jeho úloha v koloběhu života. Jistě, je tu spousta moralizování, pár chytlavých písniček, neředěná dávka patosu a hromada infantilních vtípků, ale tvůrcům nechyběla odvaha vypořádat se v podobně laděné pohádce s otázkou života a smrti („tati, proč jíme antilopy?“) a jako bonus pro všímavé diváky přihodili několik vizuálních metafor. Oscarová hudba Eltona Johna společně s výborně vybranými hlasy jednotlivých postaviček (Jeremy Irons, James Earl Jones, Rowan Atkinson) pak dotváří „oblažující“ dojem z celého veledíla. Je radost se na Lvího krále – poslední velkou disneyovku – dívat stále zas a znovu. I po těch letech stále umí okouzlit. 80% Zajímavé komentáře: Dan9K, genetique, Turiec, Gardenboy(31.7.2006)

Tento film je snad už legenda. Pamatuju si když mě rodiče usadili a předemnou se odehrál barevný svět plný všeho včetně neuvěřitelně roztomilých a hloupých postaviček :o)) Nejlepší dětská zábava své doby.(13.7.2004)

Rozpočet $45miliónovTržby USA $328,541,776Tržby Celosvetovo $786,200,000Tržby z VHS a DVD predaja a požičovní Celosvetovo $1,500,000,000 (z toho v USA predaných viac než 30miliónov VHS/ tržby s požičovní v USA $173,057,000 / Celosvetovo $531,722,000)║ Soundtrack počet predaných kusov 7,000,000║ __+obnovená premiéra celkové tržby__ ║Rozpočet $45miliónovTržby USA $422,783,777Tržby Celosvetovo $987,483,777Tržby za predaj Blu-ray vydanie z roku 2011 v USA $88,792,024 //počet predaných kusov 2,902,537Tržby za predaj DVD vydanie z roku 2011 v USA $75,088,961 //počet predaných kusov 3,604,779║ Úžasný zážitok z kina, neopakovateľné. /videl v kine: 100%/(7.8.2005)

Krásná hudba Hanse Zimmera (Oscar, Zlatý glóbus), písně Eltona Johna (Oscar a Zlatý glóbus pro Can you feel the love tonight), vizuálně úchvatné scény a hamletovský, na dětský film docela temný příběh - to jsou hlavní aktiva tohoto filmu. Splašené stádo mi dodnes vyráží dech a imbecilní hyena je dodnes k popukání. Navíc Zlatý glóbus za nejlepší film. Nyní nově možnost vidět tuto skvělou záležitost na obrovském plátně IMAXu - neváhejte!(3.8.2003)

Hakuna Matata! Jeden z posledních opravdu vyvedených klasických Disneyovských animáků pro celou rodinu. Písničky jsou většinou stravitelné, "hamletovský" příběh je pro děcka poučný a animace dokonalá. K tomu nádherná hudební složka od Hanse Zimmera. Navíc skoro všechny postavy jsou nehorázní sympaťáci. Samozřejmě v čele se Timonem a Pumbou, kteří to dotáhli až k vlastnímu seriálu. ♫ Hodnocení písničkového OST: 3/5(6.2.2007)

rozpočet : $45 million tržby celosvetovo : $783,841,776(20.12.2006)

Môj prvý vôbec videný film v Kine a bol to pre mňa strašne pekný zážitok ktorý si pamätám až do dnes a to som mal asi 7 rokov. Veľmi pekný príbeh aj keď miestam veľmi smutný a určite aj zábavný, tiež nádherný soundtrack či v angličtine alebo češtine proste celí Leví Kráľ je Krásna rodinná rozprávka.(3.2.2011)

"Simbo......" Možná nejvelkolepější disneyovka vůbec se skvělým soundtrackem a dojímavým slaďákem od Eltona Johna. Dramaticky pointovaný příběh, ve kterém ale najdeme klasické téma o oklamaném jedinci s traumatem v srdci, který získá zpátky to, co mu patří a asi nejzářnější příklad toho, že Disney umí myslet stejně tak na děti jako na rodiče.(18.2.2006)

„Prasa?! PRASA?! Hovoria mi PÁN Prasa!“ Úplná nádhera. Perfektný vizuálny šat, skvelé pesničky, jednoduchý ale pôsobivý príbeh, Zlo a Dobro, podarené komické postavičky, nezabudnuteľné scény (úvod, skala, duch). Viac dych berúci úvod z disneyoviek mal už len mladší TARZAN. Dojemné, milé, nežné, ale prekvapivo i kruté. Kruté ako divočina. Snáď len pesničiek mohlo byť menej. Keď som na tom bol v kine, ľudia si zaplatili aj za sedenie na schodoch. Kino Považan 1994(23.10.2005)

Je příjemné si v dospělosti připomenout zapomenuté. Nádhernou animaci s neokoukaným dějem a s hrdiny, které si musí oblíbit i kus kamene. Utírám nostalgickou slzu (i rýmičkou, která se mi během filmu pořád spouštěla) a za pár let si to se svými dětmi (jestli nějaké budou) určitě velice ráda opět připomenu. Hakuna matata :o)(21.11.2010)

Proc neni ten film delsi? Kdyby to melo aspon o pul hodiny vic, aby se mohly charaktery dokonale vykreslit, a vyhodily se ulitby detem, tak by Lvi kral mohl bez problemu konkurovat vrcholnym anime. Skoda, ze se Disney nezabyva i tvorbou pro dospele divaky. Presto je to netradicne hlubokomyslna disneyovka s nekolika vrcholnymi momenty, ktere stoji na nadprumernych zakladech. Za zminku stoji rovnez krasna oscarova hudba Hanse Zimmera (inspirace Morriconeho The Mission sice bije do usi, ale... :-)) a majestatni hlas Jamese Earla Jonese.(17.3.2003)

Půvabný rodinný snímek a rodinný klenot studia Disney. Co jsem kdysi hltala jedním dechem coby dítě, dnes obdivuji jako dospělá (tedy úředně dospělá), protože vynikající animace a vypracovaný příběh neztrácejí kouzlo ani v silné konkurenci Pixaru. Hudba a písně jsou neošizenou polevou na chutném dortu.(28.7.2007)

• RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire.(18.9.2009)

8 / 10 Snáď u žiadneho iného filmu snímku ma nemrzelo viac, že to do rúk nedostal niekto iný - iný ako Disney. Bez pesničiek, trápneho moralizovania a niektorých zbytočných scén by išlo o bezkonkurenčne najlepší kreslený ne-anime film, aký som za celý-svoj-zatiaľ-ešte-pomerne-krátky-život videl. Prečo, Disney, PREČO!?(23.8.2005)

Nádherná Disneyovka, pro mě to je snad úplně nejlepší pohádka. Lví Král naštěstí neni jenom pro malý děti, ale svým příběhem dokáže zaujmout i dospělý, je to hlavně díky tomu, že film neni jednotvárnej, je v příjemným prostředí, ale má i temnější pasáže a silný momenty v příběhu, za všechny bych jmenoval skvělou scénu se splašeným stádem. Lví král má taky perfektní dabing a opravdu nádhernou hudbu, ale už trošku slabší písničky, které zpívaj postavy ve filmu, sice se jim nedá moc co vytknout, ale mě přišly oproti hudbě příliš nevýrazný,což je v mých očích trošku sráželo, ale dojem z filmu nezkazí ani v nejmenším. Děj je taktéž skvěle napsaný, i když chvílemi trošku moralizující, ale je to hlavně pro děti, takže se neni čem divit a postavy pěkně vykreslený takovou starou animací, která se ale zrovna k tomuhle filmu skvěle hodí a na tehdejší dobu to musela být pecka. Opravdu nevidim nic, co by mi bránilo dát 5*, takže plesk prásk a jsou tam(3.8.2006)

<< předchozí 1 2 3 4 9 18 26 34