Africké savaně vládne ke spokojenosti všech zvířat král Mufasa. Právě se mu narodil syn Simba a celé království s radostí vítá nového následníka trůnu. Jen králův bratr Scar je touto zprávou nemile překvapen. Chce se sám stát králem a Simba je překážkou. Scar vymýšlí plán, jak se nenáviděného Mufasy a jeho synka zbavit. Dá příkaz, aby hyeny splašily stádo pakoňů a ti Simbu zadupali do země. Na poslední chvíli ho zachrání jeho otec, je ale zraněn a umírá. Prohnanému Scarovi pak nedá moc práce přesvědčit vyděšeného Simbu, že je zodpovědný za otcovu smrt a měl by neodkladně uprchnout! A tak se Scar konečně dostane k moci. Simba si najde nové zvířecí přátele a vyroste do majestátné lví podoby. Mezitím země jeho otce strádá. Když v říši nastane hlad, vydává se mladá lvice hledat pomoc. Cestou narazí na Simbu a přemlouvá ho, aby se vrátil. Ten o tom nechce vůbec slyšet. Teprve opičák, který sloužil jeho otci, Simbu přesvědčí, že by měl zachránit říši krále Mufasy. (TV Nova)

Melies

8 / 10 Snáď u žiadneho iného filmu snímku ma nemrzelo viac, že to do rúk nedostal niekto iný - iný ako Disney. Bez pesničiek, trápneho moralizovania a niektorých zbytočných scén by išlo o bezkonkurenčne najlepší kreslený ne-anime film, aký som za celý-svoj-zatiaľ-ešte-pomerne-krátky-život videl. Prečo, Disney, PREČO!? ()

Shit

Nádherná Disneyovka, pro mě to je snad úplně nejlepší pohádka. Lví Král naštěstí neni jenom pro malý děti, ale svým příběhem dokáže zaujmout i dospělý, je to hlavně díky tomu, že film neni jednotvárnej, je v příjemným prostředí, ale má i temnější pasáže a silný momenty v příběhu, za všechny bych jmenoval skvělou scénu se splašeným stádem. Lví král má taky perfektní dabing a opravdu nádhernou hudbu, ale už trošku slabší písničky, které zpívaj postavy ve filmu, sice se jim nedá moc co vytknout, ale mě přišly oproti hudbě příliš nevýrazný,což je v mých očích trošku sráželo, ale dojem z filmu nezkazí ani v nejmenším. Děj je taktéž skvěle napsaný, i když chvílemi trošku moralizující, ale je to hlavně pro děti, takže se neni čem divit a postavy pěkně vykreslený takovou starou animací, která se ale zrovna k tomuhle filmu skvěle hodí a na tehdejší dobu to musela být pecka. Opravdu nevidim nic, co by mi bránilo dát 5*, takže plesk prásk a jsou tam ()

Dadel

Bohužel je to spíše pro menší děti, s velmi prostým příběhem a zdržujícími písničkami. Dávám ****, protože dětem se to bude určitě líbit, ale já dávám přednost sofistikovanějším věcem od Pixaru. ()

Morien

(1001) Začátek je celkem pěkně impresionistický, ale samozřejmě/bohužel to hned pomine a po zbytek filmu mě animace už nebaví. Nejlepší písničku má přirozeně záporák v zeleném dýmu, ale ani tak si ji nebo žádnou jinou nepamatuji a nemám potřebu slyšet někdy znovu. A co je proboha s těmi všemi prdícími a krkacími vtipy? Gotické dítě ve mně je prostě hrubě nespokojené. ()

Gilmour93

Pustit Káje! Moralita? Jistě, ale kdyby se v pohádkách občas neobjevovala, běhalo by teď po světě ještě víc bezcharakterních floutků.. Pustit Pána! ()

TheDarKnig

Ne zcela přesně, ale 20. výročí české premiéry bylo před pár dny a nenapadal mě žádný jiný film, který bych chtěl na oslavu začátku Nového Roku vidět víc než tenhle. A věděl jsem, že dělám dobře, nejenom proto, že jsem samozřejmě věděl, do čeho jdu. Ono ten film ale nezestárl v žádném ohledu ani o jeden šedivý vlásek a při porovnání s některými filmy, co se Disney snaží prosadit jako své nové klasiky (Frozen), je to jako... no jako případ Zemeckis. Neříkám, že se jejich kouzlo vytratilo úplně, ale podlehlo trendům 21. století, které naneštěstí část té aury sají nenažraně jako upír po tisíci letech v rakvi. Ale pravdou je i to, že 90. léta (a částečně i první roky po miléniu), tedy poslední část Disney cesty před nástupem počítačů, se při pohledu zpět ukazují jako vrcholná fáze jejich vývoje a jejich tvorby (myšleno teď Disney čistě jako tvůrce animovaných dobrodružství pro děti, o jejich pomalu nastupující světovládě, někdy i za cenu překročení všech mezí, teď nemluvím), alespoň z mého pohledu, takže bych to asi ani srovnávat neměl. Lvím Králem jsem si tedy dnes potvrdil královský triumvirát jejich tvorby, a málokdy jsem si tak jistý neměnností faktu jako tady. Jistě v tom má co mluvit i nostalgie, protože jak tento film, tak i zbylé dva - Mulan a Princ Egyptský, jsem viděl v tom období života, pro které byly stvořené, ale když se podívám na každý z těch tří, vidím i další fakt - totiž, že mám opravdu rád příběhy, které nejsou stavěny jenom na smršti atrakcí a zábavy, ale které vyprávějí i hlubší, dramatičtější, dojemnější příběhy o hrdinech stavějících se proti předurčenosti či tragédii a dokážou vše k dobrému/vítězství obrátit. A Lví Král jde v tomhle až ke kořeni. Kruh života, plíživé zlo, tragédie, hledání dalšího smyslu a směru, nalezení (ať už vlivem nějakého vnějšího katalyzátoru nebo ne) a návrat. Příběhy staré skoro jak lidstvo samo a přesto, při namíchání ve správných poměrech stále dokázou uchvátit víc než jakékoliv jiné. A scénáristé Lvího Krále opravdu věděli, co dělají. Možná jediné malé mínus bylo to, že museli celý příběh nacpat do klasické hodiny a půl, a tak v jistých momentech člověk cítí jakousi potřebu to celé hnát možná až příliš rychle kupředu, ale přesto se jim to podařilo tak umně, že nikdy tu není ten opravdový pocit uspěchanosti. A tak příběh od jednoho z nejhezčích úvodů (dokonce i naskočení názvu je naprosto výborně a přitom jednoduše udělané), přes shakespearovsky-mytologickou zápletku až k jednomu z nejhezčích závěrů uteče jako voda mohutné africké řeky. A stejně jako její nezkrotnou krásu doprovází sbory ptactva, doprovází film Hans Zimmer (https://www.youtube.com/watch?v=F4efZIHtiQQ), kombinující africké bojové chorály Zulu, africkou hudbu celkově a univerzální motivy, ať už dobrodružné, romantické nebo dojemné. A jako u každé Disneyovky, dopomáhají i další skladatelé a zpěváci. Ano, nebyl jsem vůbec překvapen, že i po tolika letech je tento film něčím naprosto výjimečným. Jen jsem možná dneska více docenil tu výbornou výstavbu a alespoň část symboliky (a Scara :)) Oh yes, the past can hurt. But from the way I see it, you can either run from it, or... learn from it. PS: jistě, dojde i na humor a radostné chvíle. Ale ty krásně zapadají do celého kruhu života, že ano. Hakuna Matata filozofie, to by bylo, žít jen podle ní :) () (méně) (více)

TeeAge

|| Scenár: Irene Mecchi, Jonathan Roberts, Linda Woolverton | Hudba: Hans Zimmer, Elton John | Produkcia: Don Hahn | Distribúcia: Walt Disney Pictures | Štúdio: Walt Disney Feature Animation | Rozpočet: 45 miliónov $ | Tržby: 862,017,776 $ || ()

genetique

Najkrajší animovaný filmík pod slnokom! Nádherne zobrazenie lásky, otcovskej starostlivosti (Simba-Mustafa), oproti pokryteckosti, krutosti, drzosti a neznášanlivosti (Scar). Áno plakal som, ale pri tomto filme sa hádam ani nedá nerevať. Brutálna (Mustafom a Scar, útes, bizóny a mechápajúci Simba) a zároveň najdojemnejšia scénka animovaného filmu! Nemôžem z tohto filmu! Ozaj nádhera. K tomu ešte hudba (Elton sa zaskvel) a nádherná výprava a grafika na tú dobu. Hakuna Matata!!! 100%. ()

Arachneuss

Vrchol 2D animovaného filmu a nesmrtelná klasika. Osobně jsem nikdy neměl 2D filmy od Disneyho rád, ale Lví král a Hakuna Matata mne vždy fascinovaly a vždy budou. ()

3DD!3

Moje nejoblíbenější "nová" disneyovka. Má prostě všechno. Skvělý příběh, spoustu výborných vtípků a úžasnou hudbu Hanse Zimmera. V době kdy jsem LVÍHO KRALE viděl poprvé mi mohlo být maximálně tak deset let a jeho svět mě úplně pohltil. Dokonce jsem si koupil takové to album, kam se dali nalepovat obrázky. Prostě je to nářez a já se na Simbu a jeho kamarády kdykoliv znovu rád podívám. 100% ()

berg.12

Klasika, která zcela minula období, kdy se mohla stát nostalgickou vzpomínkou, takže k ní můžu přistupovat poněkud střízlivěji a se špetkou zdravého odporu, kterou si tenhle pateticky přemoralizovaný remake Bambiho zaslouží. Aladdinovi - Disneyho králi let 90tých, není tenhleten lví ani v patách. ()

kitano

Klasika znamena, ak si nejaky film oblubite natolko, ze sa k nemu aj po rokoch stale a stale vraciete, a celu tu dobu vo vas tento film rezonuje, nehladiac na to aka dlha doba presla. To pre mna Levi kral presne znamena. Nestarnuca klasika, ktora ma aj po x-ty krat dokaze rozosmiat, dojat a pobavit. 10/10 ()

Spiker01

Jeden z nejlepších Disneyovských animáků všech dob. Když se kouknu na některé dnešní animované seriály, tak je proti nim Lví král, co se týče grafického zpracování, na vyšší úrovni, ačkoli je tento film starý už 18let! Příběh je klasický, pro děti, plný napětí a jednoduchých dějových zvratů, vše odsýpá jak má, je zde plno charismatických postaviček a tak to má být! Hakuna Matata...100% ()

NinadeL

32. celovečerní Disney Celá moje generace na Lvím králi vyrostla, celá základka na sebe pořvávala Hakuna Matata... Nicméně já jsem v té době znala jen herní variantu. Stejně jako v případě Aladina. Navíc Aladina a Malou mořskou vílu jsem znala především jako televizní seriál. Je to tedy hodně zvláštní pocit, posadit se k originálu poprvé až v souvislosti s novou předělávkou. A navzdory oblibě, kterou chovám k velké části Disney Renaissance, kouzlo je pryč. Takže dnes mě spíš dojme hádka Eltona Johna se studiem, než výsledný film. ()

viperblade

Zaslouženě legen… wait for it... dary animák s tím nejlepším soundtrackem, jaký jsem kdy u animáku slyšel. Hans Zimmer a Elton John válejí, stejně jako Timon a Pumba! K tomuhle nelze napsat něco nového, takže jen krátce - 100 %. ()

MM_Ramone

Nie som zrovna obdivovateľom diel z produkcie Walt Disney Pictures. Všetko sa mi to vidí na jedno kopyto. Presladený, poučný príbeh, ku ktorému môže zasadnúť celá rodina, od starých rodičov až po najmenšie ratolesti. Aj táto novodobá komerčná bájka "Leví Kráľ" patrí do tejto kategórie. Krásne, klasicky animovaný film (žiadne počítačové 3D) s kopou profesionálne napísaných pesničiek. A tu ja vidím najväčší problém. České prerobenie týchto skladieb sa mi zdalo, mierne povedané, nie moc dobré. Možno kedy som videl tento snímok v originále, hodnotil by som o niečo štedrejšie, pretože vizuálne je to naozaj nádherné. No tie české verzie songov mi miestami pílili uši. *** ()

Dan9K

Kolikrát jsem hrál stejnojmennou hru? Snad stokrát (ovšem nikdy jsem ji nebyl schopen dohrát). Kolikrát jsem dočet tu velkou obrázkovou knížku? Taky hodněkrát. A co teprve složil ty supr malinký puzzlíky s Pumbou, Timonem a Simbou? A to mi tak dlouho trvalo, než jsem zkouknul tenhle nejlepší animáč od Disneyho? Všechny ty charaktery od Scary po Rafikiho, super. Jediné, co mi přišlo trochu nepatřičné, byly písničky Eltona Johna, i přesto, že samotná hudba Hanse Zimmera je (nikdy jsem nečekal, že to řeknu) fantastická, a to možná i proto, že jsem k ní přilnul už od děství ze hry ( vysvětlí mi nějaký znalec, jak je možné, že hudbu do filmu dělal Hans Zimmer s Eltonem Johnem a ve hře (dle IMDb) úplně jiní 4 skladatelé (včetně mého oblíbence Franka Klepackiho) a přesto tam jsou hudební témata takřka stejná?). Každopádně tenhle animáč mám fakt rád a prolejzá ke mně ze všech stran! :-) ()

Hild

Tohle je snad ta nejkrásnější animovaná pohádka, co jsem kdy viděla. Nádherný příběh. Mám na ni strašně krásné vzpomínky z dětství, snad první film co si pamatuji, že jsem byla v kině. Takové pohádky už se dnes netočí. Upřímné, zábavné i dojemné. Vzpomínám si, že jsem si v kině tenkrát hodně pobrečela. Nádherná hudba Hanse Zimmera a písničky Eltona Johna. Teď už je to spíše taková nostalgie, ale věřím, že film by se mi líbil i teď, má totiž nepopsatelné kouzlo. ()

Disney100: Koncert

12.10.2016

Jon Favreau chystá remake Lvího krále

Jon Favreau chystá remake Lvího krále

29.09.2016

Režisér prvních dvou Iron Manů si letos dopřál velký comeback. Jeho hraná/digitální Kniha džunglí vydělala 965 milionů dolarů, což znamená jediné - už se dávno pracuje na pokračování. Favreau ho měl… (více)