Africké savaně vládne ke spokojenosti všech zvířat král Mufasa. Právě se mu narodil syn Simba a celé království s radostí vítá nového následníka trůnu. Jen králův bratr Scar je touto zprávou nemile překvapen. Chce se sám stát králem a Simba je překážkou. Scar vymýšlí plán, jak se nenáviděného Mufasy a jeho synka zbavit. Dá příkaz, aby hyeny splašily stádo pakoňů a ti Simbu zadupali do země. Na poslední chvíli ho zachrání jeho otec, je ale zraněn a umírá. Prohnanému Scarovi pak nedá moc práce přesvědčit vyděšeného Simbu, že je zodpovědný za otcovu smrt a měl by neodkladně uprchnout! A tak se Scar konečně dostane k moci. Simba si najde nové zvířecí přátele a vyroste do majestátné lví podoby. Mezitím země jeho otce strádá. Když v říši nastane hlad, vydává se mladá lvice hledat pomoc. Cestou narazí na Simbu a přemlouvá ho, aby se vrátil. Ten o tom nechce vůbec slyšet. Teprve opičák, který sloužil jeho otci, Simbu přesvědčí, že by měl zachránit říši krále Mufasy. (TV Nova)

Amarcord_1

50% - Mám smůlu, vidět to poprvé v sedmadvaceti a mít s čím srovnávat je trochu nevděčná pozice. Z pohledu vnitřního dítěte se mi Lví král zdál nepříliš zábavný, akční, ani poučný. Z pohledu infantilního dospěláka mě štval celý příběh, který byl propagandisticky monotónní a postrádal v bajkách tolik důležitá mravokárná ponaučení. Hudba ušla, i když ty songy za střízliva už nikdy nechci slyšet. Lví král je pro mě asi nejhorší Disney zážitek a dám přednost Knize džunglí nebo Bambimu. ()

lesumir

Legendární animák z Disneyho dílny. Na můj vkus moc přeplácán, přemoralizován. Působí hodně infantilně. Hudba s vámi zatřese, ale písničky jsou nudné a do struktůry filmu bych je vůbec nevsázel. I přes ty ódy se nemůžu dostat přes dvě hvězdičky, nic není tak jak má být, nic není dovedeno do úplného konce a to způsobuje co? Nudu, přesně tak :-) ()

-bad-mad-wolf-

Jedna z nejslavnějších disneyovek a já na ni koukám s téměř třicetiletým zpožděním, echm echm... což se dost podepisuje na výsledných dojmech. Za těch třicet let tu totiž byla celá řádka animáků hromadně těžících z podobných motivů a vypadajících o dost lépe + ani si už vlastně neumím představit, jak bych na Lvího krále reagoval jako dítě. Což samozřejmě není chyba filmu. Zimmerova hudba skvělá, z písniček mi neutkvělo v hlavě nic. Jinak není moc co vytknout - příběh je silný a nese nejedno poselství (přičemž jeho stereotypy budou trnem v oku některým současným / pozdějším společenským náladám - jak jinak, muhaha), animace nabízí vrcholné kouzlo "předdigitální éry", postavičky jsou barvité a každá nese svou roli v příběhu. Humoru je tak akorát, aby bavil a neotravoval. Perfektní film pro děcka, dá se říct. Asi... ()

Hrabka

Naprosto boží animák. I když jsem ho viděl v jednadvaceti letech, tak mě stejně zaujal tak, jak by se mu to povedlo i tenkrát. Skvělý příběh, pěkná hudba a parádní postavičky. --Simba "Á to jsem se nacpal" --Pumba "Já taky, přežral jsem se jako prase" --Simba "Pumbo, ty jsi prase" --Pumba "Pravda" :-D 90% ()

kinej

Jeden z posledních vrcholů tvroby Disney´s Studios, který představuje to nejlepší co může klasická animace nabídnout. Na to, abych si film víc užil, je v něm moc muzikálových písniček. Nevím kdo nastolil muzikálový trend, ale už jako dítě jsem tyhle hudební vložky vždy těžce protrpěl. Lvího krále jsem také bohužel viděl jen v dabingu. Ten je sice hodně dobrý, což je z mé strany nebývalá pochvala, protože bych ho obecně nejraději zakázal, ale odnesly to právě zpívané pasáže. Protože díky českému překladu textů a přednesu, tak z původních možná pěkných písní zbyde jen torzo. Jinak pěkný příběh, nádherné kresby afrických plání, dokonalá animace zvířat. ()

juta

Když se tu objevil trailer na nového Lvího krále, tak jsem se chtěl podívat i na toho původního a nijak zvlášť mě teda neoslovil. Děj je takový klasický, který je takřka podobný v každým druhým animáku a navíc stará animace už je tak nějak za zenitem a co je nejhorší, je doplnění stopáže každých pár minut o zbytečné zpívání, které mi tak trochu lezlo na nervy. :D ()

Fiftis

Lev je kráľ zvierat, to vie každý. Nádherný príbeh, pri ktorom sa zasmejete, pri ktorom si poplačete, pri ktorom sa potešíte, pri ktorom sa kúsok vášho detstva vráti späť. Je to film pre každého, každý si v ňom musí nájsť niečo, inak by to ani nešlo. Legendárna disneyovka! ()

Shakers

Keď som to prvý krát videl bol som ešte decko a Lion King bol pre mňa neskutočne fajn animák. Teraz keď sa na to po rokoch pozriem, tak zistím, že to skoro nič nestratilo. Dokonalý príbeh, strih, humor, animácia, nápady, dialógy, akcie, slovenský dabing a samozrejme postavy, to všetko je zabalené do skvelej hudby a pôsobí to skvelo aj naďalej. Jedna s Top rozprávok od Disneyho. Obľúbený soundtrack: This Land. 95% - 5* ()

Jacinda

strašně pěkně zpracovaná pohádka a je mi jedno jestli to něco vykradlo. navíc timon a pumba v českém znění, to je prostě síla:-) ()

Pepinec

Černou kouli uklidil závěrečným šťouchem Elton John a stůl tak zůstal bezchybně prázdný. Nutno však podotknouti, že hned několik úderů zahrála nostalgická upomínka na dětské časy... ()

lamps

Snad nejkultovnější animák ze všech. Krásný pohled do rozmanitého zvířecího světa plného dobrodružství, přátelství a samozřejmě velké zábavy. Trvalo dlouho, než jsem si tento snímek pustil, protože animák-muzikál rovná se u mě velká nuda. Tady je ale všechno tak dokonale skloubené, všechny scény včetně těch s písněmi jsou skvěle a vtipně vymyšleny a všechny postavy jsou více než sympatické. Navíc oscarová hudba od Hanse Zimmera je opravdu nadpozemská. Vřele doporučuji.. ()

JohnnyD

Bol som na tom asi trikrát v kine a vždy som plakal. Pre mňa bezkonkurenčne najlepšia disneyovka (a animovaný film) a vrchol jednej éry. Can you feel the love tonight? ()

filmfanouch

Každý tvůrce/každé studio/každý umělec má svůj Magnum opus (vrcholné dílo) a platí to i tvůrcích či studiích, kteří mají hodně slavných projektů hned několik. Takové studio Walt Disney Animation Studios má třeba svůj první snímek Sněhurka a Sedm trpaslíků, dále také třeba Pinnocchia, Aladina, Krásku a zvíře nebo též z počítačové animovaných snímků třeba Ledové království nebo Zootropolis. I přesto, musí toto studio mít jen jediný Magnum opus. A ten pro mně v rámci tohoto animovaného studia jasně představuje Lví král. Lví král pro mně osobně představuje mnoho věcí- Jeden z TOP 3 animovaných snímků všech dob (společně s Toy Story 3 a V hlavě), nejlepší (velmi volnou) adaptací díla Williama Shakespeara (v tomto případě mluvíme o velké inspiraci dílem Hamlet), nejlepší film roku 1994 (což je pro film, který vyšel ve stejně nabitém roce jako filmové pecky Forrest Gump, Leon, Pulp Fiction, Nebezpečná rychlost nebo Pravdivé lži), jeden z celkově nejlepších filmů všech dob a především vrcholnou ukázku animované tvorby s co největší možnou ukázkou kreativity a perfekcionistických detailů. Tomuto velkolepému animovanému eposu z království afrických zvířat jednoduše nechybí nic- Zajímavé, prokreslené a sympatické postavy, emocionální síla, vrcholná ukázka animace a především silný příběh. Příběh je založen na Hamletovi Williama Shakespeara, což je poznat především na tragické zápletce, která tak už v základu dělá tuhle disneyovku výrazně odlišnou. Ano, nechybí tu pestré barvičky, vtipné postavy s vtipnými momenty a především příběh neskončí tragicky (spoiler!), přesto je ale tahle disneyovka už jenom svým poselstvím a skutečností, že jde vyloženě o film ve kterém si starší diváci mohou najít svoje tak trochu dospělejší. Už tak naprosto bravurnímu kouzlu světa Lvího krále (už jen úvodní sekvence by bez kontextu obstála jako vrcholný animovaný kraťas jenž by se na animačních školách prezentoval podobně jako se v Americe na hodinách scenáristiky prezentuje jako ukázka dokonalého scénáře Návrat do budoucnosti) přispívá famózní soundtrack Hanse Zimmera, který dodnes patří mezi nejlepší soundtracky všech dob a už z něho srší jasná epičnost, která je ve finále Lvího krále plná. Stejně tak parádní je ale hudební režie písní vytvořených čistě pro film, za kterými stojí dvojice Elton John a Tim Rice, kteří tak společně stvořili legendární písně jako úvodní ,, Circle of the Life´´ nebo ,, Can You Feel the Love Tonight´´, ,, Be Prepared´´ nebo ,, I Just Can´t Wait to Be King´´. I díky genialitě těchto songů jde tak Lvího krále též v podstatě řadit mezi nejlepší muzikály všech dob. Lví král má ale především naprosto skvěle napsané postavy- Hlavní hrdina Simba si v průběhu filmu projde nějakým vývojem a z tak trochu nanicovatého a trochu pyšného prince se po nešťastné tragédii stává zcela jiný lev, který si svůj nevyhnutelný osud budoucího vládce země nehodlá přiznat jen tak snadno. Bravurní je postava Simbova otce Mufasy (po Darthu Vaderovi jde o druhou nejslavnější vokální roli Jamese Earla Jonese/v českém znění je poté náhradníčkem dodnes legendární hlas Miroslava Moravce), který skutečně funguje jako očividný silný, spravedlivý a chrabrý ochránce své země, kontrastně je mu poté vytvořen naprosto úžasný záporák Scar (v originále naprosto bravurní Jeremy Irons, v českém překladu dosti fajn Pavel Soukup), Mufasův bratr a Simbův strýc, který je nejenom vizuálně výrazný, ale je z něj stvořen jeden z nejlepších animováných záporáků všech dob, který se projeví jako schopný manipulátor a později i jako reálná hrozba. Stejně tak se tu skvěle pracuje se Simbovou kamarádkou/od začátku očividnou budoucí láskou Nalou, ,, potrhlým´´ opičím šamanem Rafikim, Simbovou matkou Sarabi, majordómem Zazuem (Rowan Atkinson se v originálním znění na téhle roli celkem vyjádřil) nebo především s dvojící surikaty s prasetem Timonem a Pumbou, kteří si celou dobu koledují o vlastní spin-off (který následně dostali v podobě televizního seriálu a následně i v podobě Lvího krále 3/1½). Animátoři u Disneyho se vždycky snažili o co největší realističnost a proto je každá z postav věrná svému zvířecímu reálnému předobrazu, což je další ukázka naprosté animátorské pečlivosti. Film, který má srdíčko a dokáže skutečně předat poselství o důležitosti osobních vztahů a o tom, že i když o někoho přijdete tak to neznamená, že ten dotyčný navždy nebude ve vašem srdci. Vizuálně vypiplaný do nejmenších detailů, přesto má ale i stejně skvělý famózní příběh, fenomenální hudební režii/dramaturgii a skutečnou ukázkou toho čeho všeho jsou animátoři schopní. Film, který ani po několika zhlédnutích neztratí své jedinečné kouzlo a skutečně jde o ten nejlepší možný film pro celou rodinu. Sice se dočkal naprosto zbytečné a víceméně urážlivé dvojky, je tu ale pořád oukey Lví král 3/1½ a ,, hraná´´ předělávka Lvího krále je dle mého názoru famózní i přesto, že jednoduše postrádá kouzlo původního snímku. I to dokazuje, že je původní Lví král jedinečný a i nadále půjde o povinný snímek pro další generace, který navíc předvede prase bradavičnaté v rage modu, což se prostě musí vidět. A i nadále půjde o jeden z vrcholů kinematografie- Hakuna Matata! () (méně) (více)

Big Bear

Další ještě z klasické řady animáků se povedl. Písničky, hudba a i krásné zpracování jistě potěší celou rodinu. Jen ta smrt Simbova otce měla na mého synka dost devastující účinky a Pumba s Timonem měli co děl, aby se zase rozveselil a chtěl vůbec koukat dál. Trocha dojetí neuškodí, ale tady to možná bylo zbytečně moc drsné. * * * * ()

salahadin

Vzpomínám si na ten strašný, depresivní pocit, jakobych já ztratil někoho velmi blízkého, když umřel táta malého lvího krále...na jména si už fakt nevzpomenu, ale jako dítěti se mi chtělo strašně brečet. Pro děti je tohle fantastická věc. Tehdy když jsem byl v nějaké čtvrté třídě, brečela celá třída...i borci, co teď jezdí kamionem a na každýho ukazují "fakáče", tak za tuhle vzpomínku si film nižší hodnocení určitě nezaslouží. ()

Disk

Dojetí... právě jsem po 17 letech viděl Lvího krále, svůj úplně první film v kině. Co k tomu říct víc... SIlný film a výtečný dabing tria Miroslav Moravec - Jan Kalous - Pavel Soukup (v titulcích bůhvíproč uvedeni Karel Heřmánek /mluvené slovo/ a Jiří Schmitzer /zpěv/). A ona klíčová scéna - však víte která - byla i po letech zdrcující. HAKUNA MATATA! ()

Disney100: Koncert

12.10.2016

Jon Favreau chystá remake Lvího krále

Jon Favreau chystá remake Lvího krále

29.09.2016

Režisér prvních dvou Iron Manů si letos dopřál velký comeback. Jeho hraná/digitální Kniha džunglí vydělala 965 milionů dolarů, což znamená jediné - už se dávno pracuje na pokračování. Favreau ho měl… (více)