Lví král

Leví kráľ

• Nizozemsko

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Muzikál

USA, 1994, 89 min

Snad nejkultovnější animák ze všech. Krásný pohled do rozmanitého zvířecího světa plného dobrodružství, přátelství a samozřejmě velké zábavy. Trvalo dlouho, než jsem si tento snímek pustil, protože animák-muzikál rovná se u mě velká nuda. Tady je ale všechno tak dokonale skloubené, všechny scény včetně těch s písněmi jsou skvěle a vtipně vymyšleny a všechny postavy jsou více než sympatické. Navíc oscarová hudba od Hanse Zimmera je opravdu nadpozemská. Vřele doporučuji..(30.9.2011)

Půvabný rodinný snímek a rodinný klenot studia Disney. Co jsem kdysi hltala jedním dechem coby dítě, dnes obdivuji jako dospělá (tedy úředně dospělá), protože vynikající animace a vypracovaný příběh neztrácejí kouzlo ani v silné konkurenci Pixaru. Hudba a písně jsou neošizenou polevou na chutném dortu.(28.7.2007)

Moje nejoblíbenější "nová" disneyovka. Má prostě všechno. Skvělý příběh, spoustu výborných vtípků a úžasnou hudbu Hanse Zimmera. V době kdy jsem LVÍHO KRALE viděl poprvé mi mohlo být maximálně tak deset let a jeho svět mě úplně pohltil. Dokonce jsem si koupil takové to album, kam se dali nalepovat obrázky. Prostě je to nářez a já se na Simbu a jeho kamarády kdykoliv znovu rád podívám. 100%(15.4.2008)

Další ještě z klasické řady animáků se povedl. Písničky, hudba a i krásné zpracování jistě potěší celou rodinu. Jen ta smrt Simbova otce měla na mého synka dost devastující účinky a Pumba s Timonem měli co děl, aby se zase rozveselil a chtěl vůbec koukat dál. Trocha dojetí neuškodí, ale tady to možná bylo zbytečně moc drsné. * * * *(16.4.2012)

Rozpočet $45miliónovTržby USA $328,541,776Tržby Celosvetovo $786,200,000Tržby z VHS a DVD predaja a požičovní Celosvetovo $1,500,000,000 (z toho v USA predaných viac než 30miliónov VHS/ tržby s požičovní v USA $173,057,000 / Celosvetovo $531,722,000)║ Soundtrack počet predaných kusov 7,000,000║ __+obnovená premiéra celkové tržby__ ║Rozpočet $45miliónovTržby USA $422,783,777Tržby Celosvetovo $987,483,777Tržby za predaj Blu-ray vydanie z roku 2011 v USA $111,588,161Tržby za predaj DVD vydanie z roku 2011 v USA $105,594,517║ Úžasný zážitok z kina, neopakovateľné. /videl v kine: 100%/(7.8.2005)

• - Písnička "Asante sana Squash banana, Wewe nugu mimi hapana", kterou zpívá Rafiki, ve svahilštině znamená: "Díky moc, rozmáčkni banán, ty jsi pavián a já ne." Když se Simba: "Co to znamená?" odpoví Rafiki: "Že jsi pavián a já ne." (HappySmile)

• - Keď bol Hans Zimmer oslovený s ponukou zložiť hudbu pre tento film, reagoval prekvapene: „Prečo to ponúkate mne? Ja predsa o animácii neviem nič!" Odpoveď producentov bola jednoduchá: „Presne to je ten dôvod." (Macejko)

• - Hudba ke krátké písničce, kterou zpívá Timon hyenám ("LUAU!") je rychlá parodie na "Aloha Chant", která je ke slyšení v Disneylandu. (HappySmile)