Filmové hity 80. let

80s Blockbusters: When Hollywood Played Tough

Dokumentární

Francie, 2017, 52 min

• Gilmour93

Hvězdy testosteronových osmdesátek v nekoncepčním dokumentu o vzestupech, pádech či eventuálním umění přizpůsobit se vývoji. Slova McTiernana a vtipná scénka Seagala ze supermarketu jsou jediné věci, co stojí za pozornost, jinak je to jen kompilát filmových útržků, podivných historek a rádoby fundovaného blábolení (mnohdy i zcestného). Pokud nám chtěli francouzští autoři něco sdělit, tak leda o sobě, a sice že nadřazenost a nadhled těžko kdy najdou společnou řeč..(25.11.2019)

• raimi

Depresivní a chaotický pseudodokument, kde francouzští intelektuálové a hipsteři znuděně blábolí bezobsažné kecy. Samozřejmě nesmí chybět zasvěcené sociální komentáře o nadřazenosti bělochů. Svatokrádež. Je znamením doby, že, co jsem v poslední době viděl za "dokumenty" o kultovních osobnostech a směrech, které mně celý život dělaly radost, tak jsou pojaty jako depresivní sondy ukazující mé idoly a radosti jako lůzry, zoufalce a odsouzeníhodné záležitosti.(9.4.2020)

• Lacike

Veľmi slabý dokument o 80tkových akčniakoch ktorému chýba jednak nejaký koncept. Neustále sa skáče z jednej témy na druhú a zároveň vďaka krátkej stopáži sa nikdy nejde poriadne do hĺbky a zdelujú sa len staré známe pravdy, ktoré každý fanúšik žánru pozná. V niektorých prípadoch sa dokonca fakty prekrucujú, aby tých pár ľudí, ktorých uprosili k rozhovoru (Lundgren, McTiernan a nejaký producenti) vyzneli lepšie. Pokiaľ chcete vidieť poriadny dokument o osemdesiatkových akčniakoch, tak si pustite In Search of the Last Action Heroes. 4/10.(6.4.2020)

Hodně zajímavý dokument s mnoha ukázkami pro nás všechny, kteří jsme vyrostli na VHSkách, na akčních filmech a akčních hrdinech jako byli Stallone, Schwarzenegger, Van Damme, Seagal, Lundgren a Willis.V tomto dokumentu dokonce sám Lundgren mluví o natáčení Rockyho IV. nebo Univerzálního vojáka. Fakt poučené, zajímavé a takové milé shrnutí doby, která už je bohužel nenávratně pryč. Hudba: Pierre Estéve(16.12.2018)

• Paldiny

Pre maximálne potešenie by musel mať dokument tri hodiny. Takto sa do jednej vtesná to zásadné z tvorby veľkej päťky plus tých pár tvárí, aké rozoznávame dodnes. Som ale rád, že dokument nie je len ohliadnutím sa jednej-dvoch generácií za starými akčnými časmi, ale snaží sa aj nazrieť do vnútra, prečo doba chlapíkov, ktorí najskôr uštedria ranu a až potom sa pýtajú, vôbec vznikla, čo jej pomohlo v konkurencii s veľkými štúdiami a tiež kto a čo predznamenal všetkému koniec. V rozhovoroch ďalej sledujeme postrehy, s akými sa nedá než súhlasiť, najmä s vývojom žánru za posledných dvadsať rokov, zaujímavé rozhovory s Lundgrenom a McTiernanom, aké prezradili zopár pikošiek z natáčania a využíva sa množstvo starého materiálu. Ľudia pred kamerou sa neboja pomenovať veci na rovinu či ukázať prstom na toho, kto vývoj žánru prežil a kto nie. Miestami to svojou uvoľnenosťou pripomína rozhovor s kamarátom, do ktorého sa ale neviete zapojiť. Čo by som vytkol sú občas zvláštne prestrihy (McTiernan vo Verhoevenovom filme) či chronologickú nenadväznosť podaktorých snímkov, no nečudoval by som sa, ak by šlo o zámer, ktorý mal len vtipne poukázať na neprehliadnuteľnú brakovosť béčok. Ale zámer-nezámer, dokument som si užil, tiež dominanciu tvorby Sylvestra Stalloneho, ktorý si v ňom ukrojil väčší priestor, než trebárs rakúsky dub a toho mám tiež moc rád. Z ich pošťuchovania sa o najhorší film som sa narehotal viac ako z ich najlepších komédií. Moc príjemne strávený čas, len smelo do toho.(26.7.2020)