Filmové hity 80. let

Blockbusters 80, la folle décennie d'Hollywood

80s Blockbusters: When Hollywood Played Tough

Dokumentární

Francie, 2017, 52 min

Aby som dal plné hodnotenie by musel mať dokument tri hodiny. Takto do jednej vtesná to zásadné z tvorby veľkej päťky plus tých pár tvárí aké rozoznávame dodnes. Som ale rád, že dokument nie je len ohliadnutím sa jednej-dvoch generácií za starými dobrými časmi, ale snaží sa aj načrieť do vnútra, prečo doba chlapíkov, ktorí najskôr uštedria ranu a až potom sa možno niečo spýtajú vôbec nastala, čo jej pomohlo v konkurencii s veľkými štúdiami a tiež kto a čo predznamenal jej koniec. V rozhovoroch ďalej sledujeme postrehy s akými sa nedá než súhlasiť, najmä s vývojom akčného filmu za posledných dvadsať rokov, zaujímavé rozhovory s Lundgrenom a Johnom McTiernanom, ktorí prezradili zopár pikošiek z natáčania a využíva množstvo starého materiálu. Ľudia pred kamerou sa neboja pomenovať veci na rovinu či ukázať prstom na toho, kto vývoj žánru prežil a kto nie. Miestami to svojou uvoľnenosťou pripomína akoby rozhovor s kamarátom, do ktorého sa ale neviete zapojiť aj keby ste chceli. Čo by som možno vytkol sú občas zvláštne prestrihy (McTiernan vo Verhoevenovom filme) či chronologickú nenadväznosť iných snímkov, no nečudoval by som sa ak by šlo o zámer, ktorý mal len vtipne poukázať na neprehliadnuteľnú brakovosť béčok. Ale zámer-nezámer, dokument som si užil, tiež dominanciu tvorby Sylvestra Stalloneho, ktorý si v ňom ukrojil väčší priestor než rakúsky dub a toho mám tiež moc rád. Z ich pošťuchovania sa o najhorší film som sa narehotal viac ako z ich najlepších komédií. Moc príjemne strávený čas, len smelo do toho.(31.12.2018)

Hodně zajímavý dokument s mnoha ukázkami pro nás všechny, kteří jsme vyrostli na VHSkách, na akčních filmech a akčních hrdinech jako byli Stallone, Schwarzenegger, Van Damme, Seagal, Lundgren a Willis.V tomto dokumentu dokonce sám Lundgren mluví o natáčení Rockyho IV. nebo Univerzálního vojáka. Fakt poučené, zajímavé a takové milé shrnutí doby, která už je bohužel nenávratně pryč. Hudba: Pierre Estéve(16.12.2018)

V titulcích filmu uvedeno: český název Filmové hity 80. let - Když Hollywood přitvrdil; rok výroby 2016.(13.1.2019)

• skipercak

Dost slabe. Najprv rozoberu Slyho, co je pochopitelne. Potom sa pustia do Van Damma a Arnolda si nechaju nakoniec a venuju mu tak malo casu az je to hriech. Som si isty ze hocikto z tu pritomnych CSFD fandov akcneho filmu by natocil vypovednejsi dokument na damu temu. Mizerne spracovanie. Dve hviezdy si zasluzi len ten Lundgren za tie prihody.(25.12.2018)

• andrii

... a v nich nadupaní siláci s bicepsy, kteří fenomenálně trhají divácké zájmy, plátna na kusy.(14.12.2018)