Maradona

Asif Kapadia

Antonio Pinto

James Gay-Rees

Chris King

Sennu Kapadia vystavěl na konfrontaci slavného závodníka s jeho nemesis, povahově protikladným Alainem Prostem. Také Maradona je filmem o střetu dvou osobností. Tentokrát ovšem dvou osobností jednoho člověka. Na dualitu, kterou si v sobě fotbalová legenda nesla, upozorňuje v jednom z mimoobrazových komentářů trenér Fernando Signorini. Vyzdvihuje nesoulad mezi stydlivým „mamánkem“ ze slumu (Diego), a monstrem zrozeným z touhy po úspěchu (Maradona). Maradona byl podle něj původně jen maskou, kterou si fotbalista nasazoval před novináři, jimiž pohrdal. Postupně, s přibývajícími skandály (drogová závislost, diskvalifikace, milostné aféry), ale maska a jeho skutečné já začaly splývat. Kapadia tuto interpretaci možná až příliš samozřejmě přijal. Díky uvedenému pojetí je ovšem více než dvouhodinový film spojený jedním ústředním motivem, které přispívá k jeho dynamice, když střídáním situací odhalujících různé vrstvy protagonistovy osobnosti vytváří tenzi mezi Diegem a Maradonou. ___ Kapadiovi se navíc stejně jako v případě Senny a Amy podařilo v životním osudu konkrétního člověka najít univerzální témata (zrada, odpuštění, vykoupení, hledání svého místa ve světě), se kterými se dokáže identifikovat i ten, kdo nikdy nehrál fotbal, nebral drogy a nekamarádil se s neapolskými mafiány. ___ Ocenil jsem taky, jak je Maradonův příběh vsazován do širšího sociopolitického či ekonomického kontextu doby. Fotbalové vítězství Argentiny nad Anglií je prezentováno jako pomsta za válku o Falklandy. Skrze Maradonovu závislost na kokainu film odhaluje, jak byla Neapol prorostlá zločineckými organizacemi, které s pomocí mediálně známých osobností ospravedlňovaly své aktivity. Velkou pozornost dokument přikládá otázce národní hrdosti spoluutvářené fotbalem a identifikací s určitým klubem. Když například Maradona nastoupil proti Itálii, snažil se svou „zradu“ hájit tím, že Neapol není Itálie, ale outsiderský stát ve státě, bojující o místo na výsluní (stejně jako se to podařilo jemu, chudému chlapci z okraje společnosti). Vycházel přitom z vědomí silné nevraživosti mezi italským severem a jihem. ___ Diego Maradona fascinuje zejména tím, do jak kompaktního, tematicky bohatého tvaru dokázal Kapadia se svými spolupracovníky i potřetí stovky a stovky hodin archivního materiálu poskládat. Ke spádu vyprávění významně přispívá i soundtrack Antonia Pinta, do něhož jsou nápaditě zakomponované zvuky pádů, výkřiků a kopů do míče. Také jeho zásluhou nabízí film nejen množství informací, ale zároveň bohatší zážitek než leckteré drama zkonstruované primárně za tím účelem, aby ve vás vyvolalo emoce. 75%(9.7.2019)

Rozpočet $-miliónovTržby USA Tržby Celosvetovo $2,617,806▐ Zaujímavý prierez životom tohto známeho "kontroverzného" futbalistu. Krásne opojné úspechy či už z reprezentáciu alebo aj tie klubové nadchnú na druhú stranu zas ten nešťastný vplyv neduhov na jeho život, ten teda zarmúti. /videl v kine: 70%/(23.11.2019)

„VŠICHNI POCHYBOVAČI TEĎ MUSELI VĚŘIT, ŽE JSEM NEJLEPŠÍ. BYL JSEM SÁM NAD VŠEMI OSTATNÍMI“… /// Režisér Asif Kapadia vyniká dokumentární tvorbou. Jeho doménou jsou zejména snímky, věnovaný známým osobnostem. Tenhle není výjimkou. Kdysi nejdražší fotbalista planety přestupuje do jednoho z nejchudších klubů na světě a začíná se příběh, kterej vymyslel sám Bůh… Dobový tiskový konference, rozhovory, šoty z utkání… Neapol z něho udělala vše, čím kdy byl. A zápas Argentina – Anglie z MS 1986 o něm řekl naprosto všechno! Možná je to zbytečně dlouhý, ale co naděláte, když máte 500 hodin záběrů z Diegova soukromýho archivu. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Dokázal jsem celý město oblíct do modrýho. 2.) Mým kámošem byl Giuliano z Forcella. 3.) Thx za titule "vasabi". /// PŘÍBĚH ****(9.12.2019)

Kapadia má rád kontroverzní osobnosti. Vždy totiž vyprávěl o jednom/jedné z těch nejkontroverznějších v daném odvětví a zároveň o lidech, kolem kterých díky jejich tvorbě/úspěchu, ale třeba i předčasné smrti kolovaly různé fámy a mýty. A je jedno jestli to byl ve formuli Senna, v show byznysu Amy a nebo ve fotbale Diego. Všechno pojí určité charakteristiky jejich nátur a Kapadia si užívá každý záběr a detail tak, aby zprostředkoval velmi pečlivě a osobitě tak trochu objektivní a tak trochu jeho názor. Jsou to ve všech případech ve finále pozitivní filmy o mramorizaci legend(y), ale fakt je ten, že jsou to osobnosti, které definovali oblast ve které působili a to není málo.(17.10.2019)

Maradona bral drogy, to ví přece každej. Tento dokument se zaměřuje na jeho roky strávené v Neapoli, kde byl milován, uctíván, zbožňovám a nakonec nenáviděn, zničen a vyhozen. Rebel ....podvodník ....hrdina ....bůh. Diego Armando Maradona. 80%(4.12.2019)

• 3497299

Fan servis + protigrogová politika + marketingová snaha oslovit nefotbalové diváky skrze dělání z komára velblouda + debilní soundtrack.(25.7.2019)

Z několika důvodů pozoruhodný film: 1. Kapadiovi se podařilo vytvořit vzrušující a napínavý dokument (!), který nabízí zážitek srovnatelný se sledováním hraného filmu, a to bez ohledu na to, zda holdujete fotbalu, či nikoli. (Ačkoli jsem např. věděl, jak dopadlo MS '90 v Itálii, v některých momentech jsem pod momentálním napětím opravdu znejistěl...) 2. Zajímavým způsobem rozvíjí úvahu Maradonova osobního trenéra Signoriniho o dualitě fotbalistovy osobnosti, což se odráží i v názvu filmu, který narozdíl od Kapadiových předchozích dokumentů Amy a Senna obsahuje jméno i příjmení. 3. Cíleným zaměřením na Maradonovo působení v Neapoli Kapadia hutně zprostředkovává atmosféru na Apeninském poloostrově v druhé polovině 80. let (s akcentem na třídní rozdělení, vnitropolitické pnutí, moc mafie apod.). 4. Tím, že prakticky celý dokument je sestaven z dobových (často unikátních) záběrů, vyjevuje se dnešnímu divákovi v maximální šíři technologický pokrok, který byl za těch cca 35 let učiněn. V době, která je do značné míry založená na vizualitě (youtube, instagram, HD, 4K apod.), musí být pro řadu mladších diváků dvouhodinové sledování nekvalitních VHS záběrů zajímavým zážitkem (nehledě na způsob zpravodajského zpracování profesionálních fotbalových zápasů v předinternetové době).___ Přes tyto nesporně pozoruhodné rysy film trpí i určitými (avšak z důvodu zvolené koncepce zřejmě nevyhnutelnými) problémy. Tím hlavním je asi útržkovitost a v mnoha ohledech povrchnost, která je dána závislostí na existenci příslušných (televizních nebo soukromých) záběrů. Kdo je byť jen trochu obeznámen s Maradonovým životem a kariérou, tak těžko najde v tomto dokumentu něco nového. Z vypravěčského hlediska je volba těžiště dokumentu o Maradonovi (Neapol) více než skvělá - střetává se zde sport, láska, mafie, zrada, nenávist, bohatství, chudoba, drogy, sex... Nicméně jsou tím dost upozaděny další dramatické stránky Maradonovy kariéry. Např. slavné diskuze o tvrdosti fotbalu vyvolané likvidačním Goikoetxeovým zákrokem na Maradonu v průběhu již rozhodnutého zápasu FC Barcelona - Atlético Bilbao v roce 1984 jsou zcela potlačeny a slavná brutální hromadná bitka přímo na hřišti po skončení finále Copa del rey mezi týmiž kluby (která byla vnímána jako odveta či pomsta za směšně nízký trest pro Goika) byla v úvodu dokumentu ukázána bez kontextu a bližšího vysvětlení (ačkoli dokonale symbolizovala onen přestup do "klidnější" Neapole). Podobně návrat do španělské a později argentinské ligy - a s tím související osobní Maradonův život - je zcela mimo zorné pole dokumentu (i když italské angažmá tvořilo pouhou 1/3 Maradonovy profesionální kariéry fotbalisty). Přesto film vyčnívá, a pokud zapomeneme na chvíli na konkrétní jméno, má v jistém ohledu Maradonův fascinující příběh svou nadčasovostí co říct i dnes (o roli celebrity v mediálním světě, o vlivu nabyté slávy na psychiku nezralého jedince, o vlivu masové zábavy na chování prekariátu apod.)(13.8.2019)

Vlastně dokonalá práce. Jedinou slabinou je příliš silné tlačení diváka do interpretace, že dobrý člověk Diego byl ve finále obětí po slávě lačnícího Maradony a chaotické neapolské společnosti. Ale jinak jde opět o příklad strhující dokumentární filmařiny pro divácké masy, která skrze ústřední motiv vnitřního souboje Maradonových osobností předkládá jednak věrohodný psychologický portrét slávou zmítaného muže, jednak kontroverzní příběh geniálního fotbalisty, jehož původ a postavení se až děsivě překrývaly s náturou nenáviděné, zločinem prolezlé Neapole (proto se také víceméně přeskakují předchozí angažmá a hráčský důchod. Fotbal je sice základním jádrem, ale Kapadia připodobňuje vývoj Maradonovy kariéry k různým osobním, politickým i společenským faktorům, tudíž vzniká hodnotný a v závěru také emocionální dokument především o Maradonovi - člověku, ovlivňovaném okolím a vlastní neústupnou povahou. Tak se sice obrázek kontroverzního bouřliváka trochu idealizuje, ale argumentační síla a formální kumšt zůstávají na vysoké úrovni. I divák fotbalem nedotčený by neměl mít sebemenší problém se do téhle životní pouti plně vcítit. 85%(26.9.2019)

Život jak stvořený pro film, nebo minimálně vynikajícím způsobem sestříhaný a odvyprávěný dokument o tom, že prachy a sláva vážně nejsou všechno, stejně jako fotbal se tato vysoká hra nedá hrát navěky a lidé jsou vážně divná stvoření, stačí jim málo, aby milovaly či nenáviděly. Souboj Diega s Maradonou určitě stojí za zhlédnutí i když třeba tu kopanou vůbec nemusíte. [Kino Citadela - Litvínov](21.8.2019)

Úžasne zostrihaný dokument o zaujímavej osobnosti 9/10(12.11.2019)

Hezky zpracovaný příběh, který stojí na dualitě osobnosti hlavního hrdiny. Na jedné straně jemný a introvertní Diego a na druhé jeho maska Maradonu, která stále více pohlcuje starého Diega. Kdo vyrůstal na fotbale přelomu 80. a 90. let, musí si tohle vychutnat. Vytknul bych snad jen stopáž... Ale celkově se mi to líbilo moc.(10.7.2019)

Tento dokument zostrihala do celku zrejme "božia" ruka.(13.8.2019)

DIEGO MARADONA v športe (vo futbale) je niečo na spôsob božskej Marilyn Monroe v kinematografii, t.j. talent na trávniku, pred kamerou, ale v súkromí, v zákulisí to bolo plné drog a alkoholu... Akoby bol tento futbalový Boh rozdvojená osobnosť, čiže Diego, ako chudobný, skromný chlapec z lanúskeho (argentínskeho) slumu s darom (talentom) od Pána Boha, že sa stane najväčšou futbalovou osobnosťou (IKONOU) všetkých čias, až zatieni i takého legendárneho Brazílčana-Pelého, ale zase keď neskôr zaúraduje pravý, nefaľšovaný MARADONA (jeho horšie Ja), tak to už s NE/obyčajným Diegom nemá vôbec nič spoločné ! Charakterizoval by som ho takto: „Diego/Maradona” , a pritom je to jeden a ten istý človek ! _ Dokumentárny virtuóz-Asif Kapadia je špecialistom na tento čoraz viac vyhľádavaný (obľúbený) žáner, keď so strihačom Chrisom Kingom zostrihali obdivuhodnú koláž archívnych záberov (obraz býva miestami rozostretý, a to kvôli menej kvalitnému, kamerovému záznamu) s božským Diegom od začiatku až do konca. Nevyhýbajú sa ani šteklivým pikoškám, ktoré mu maximálne znepríjemnili vlastnú existenciu, keď ho už ani mafia nechránila. Áno, mal s ňou veľké styky, a preto bol tak spokojný, chránený. _ Pred Marekom Hamšíkom, ešte keď hviezdil v talianskom mančafte-SSC Neapol, tak tu v polovici 80. rokov prišiel (dorazil) práve Maradona po prestupe z Barcelony, keď sa MODRÁ DESIATKA stala synonymom monumentálnej popularity (slávy), ktorú neuniesol na svojich pleciach. Mexiko-1986 iba udrel klinček po hlavičke ! Po Taliansku-90 nastáva pád po predchádzajúcom vzostupe. _ Extra dobre som netušil, čo je vlastne Diego Maradona zač, teraz to už veľmi dobre viem, že môj obdiv k nemu, ako k športovcovi-neutícha, neprestáva, a i napriek tomu, ako búrlivo na druhej strane žil, až sa normálne čudujem, že si to dokázal všetko skonsolidovať... Majstrovský doc. , ktorý odporúčam nielen fanúšikom futbalu, pre mňa to bol nepredstaviteľný zážitok ! Priam, božské ! Pinto sa náramne blysol (vyznamenal).(26.8.2019)

V jednu chvíli byl bohem, v druhé ho lidé nenáviděli víc než diktátory. Asif Kapadia zachycuje život Diega Maradony jako devastující pád kluka nadšeného pro fotbal, kterého pohltila sláva a role, kterou před světem sehrával. Tak intenzivní, že to semele i nepříznivce fotbalu.(19.6.2019)

Vynikající dokument. Pro fotbalové fanoušky skoro povinnost a i pro ostatní myslím velmi zajímavý počin :-). Kapadia evidentně umí. Vyzdvihnu třeba práci se zvukem - předpokládám, že je zesílen nebo jinak modulován oproti originálnímu snímání, ale je skvělý. Jak někdo trefně popisoval, je tam minimum mluvících hlav někde ve studiu, proto to má takovou sílu... Osoba DM jistě štěpí veřejnost velmi výrazně, ale než někdo vyřkne soud, měl by tohle vidět. Řekl bych, že takový tlak by ustála jen opravdu velmi silná osobnost ( kterou DM mimo hřiště není ). K disputaci o nej fotbalistovi historie bych podotkl, že těžko hodnotit individuální dovednosti v průběhu desetiletí, ale aby jeden fotbalista takhle vytáhl repre, a hlavně provinční klub - takto výrazně to myslím nikdo nedokázal... Mohl bych psát spoustu dalších vjemů a osobních prožitků, ale omezím se už jen na konstatování, že Kusturicův počin ve světle tohoto díla zbledl ještě mnohem víc. A jsem opravdu zvědav koho dalšího AK poctí svým umem!(3.8.2019)

Odporucam pozriet Maradona in Mexico, na Diega uz s inymi zivotnymi hodnotami ktory po tom vsetkom co zazil sa na svet uz pozera trochu inak. Nazdar(27.11.2019)

"Gooool! Diegoool!" Jméno Maradona znají i lidé, kteří sledování fotbalu zase tolik neholdují. Na to zřejmě vsadil režisér Kapadia, který se probral tisícovkami hodin Maradonova soukromého videoarchivu a sestavil z toho svým způsobem zajímavý, ale ničím nevyčnívající a trochu moc dlouhý dokument o vzestupu a pádu velké sportovní hvězdy.(23.6.2019)

Po hypu, který tenhle dokument dostal, jsem byl natěšen na to, abych konečně uzřel true story génia, kterého si i neapolská Camorra oblíbila a následně s velkou grácií vyobcovala. Místo brilantně zpracovaného dokumentu jsem pod nos dostal vyčpělý a neatraktivně sestříhaný dokument o Argentinci, který chlastal, fetoval a žral jak nenažranej. 60 % Celosvětový příjem k 5. 12. 2019: $2,617,806(5.12.2019)

Asif Kapadia tyhle životopisné dokumenty opravdu umí a po Sennovi a Amy Winehouse následuje příběh Diega Maradony. Opět opravdu velký a zajímavý životní příběh, který na ty více než dvě hodiny určitě vydá a vydal by i na více, ale takhle se alespoň udržela určitá údernost. Nejsou zde žádné mluvící hlavy a všechno je odvyprávěno pomocí tuny původních záběrů. Film se soustředí především na Maradonovo působení v Neapoli, jelikož tam se odehrává vše stěžejní a to, co předcházelo a následovalo, je uvedeno jenom v rychlosti. Jako stěžejní moment je vyobrazeno utkání Argentiny s Anglií, které perfektně definovalo Maradonovu osobnost. Dvě tváře - Diego a Maradona. Části, které spolu nemohou moc dobře fungovat, ale zároveň nemohou fungovat bez sebe. Opět velmi zajímavý a perfektně řemeslně vystavěný dokument.(31.10.2019)

Film sestříhaný z dobových záběrů a ze soukromých archivů o jednom z největších fotbalistů světa...Diegovi Maranohovi, Matonohovi....no o někom takovým ;-). A zároveň film o tom, že lidi jsou lidi....závistivé, nepřejícné a zlé svině.(1.8.2019)

Velký Diego Armando Maradona a jeho život to je sám o sobě nejlepší scénář jaký kdy mohl být napsán o věčném tématu o vzestupu a pádu. Takže tady fakt stačilo rejžovi jen ty archivní záběry správně sestříhat a nechat do nich promlouvat Diegovi nejbližší a i jeho samotného aby z toho vznikl skvělej dokument. Jak pro ty, kdo tuto dobu zažili a pro něž byl tenkrát fotbalovým bohem, tak i pro ty, kdo se třeba ani o fotbal nezajímaj a vemou to jen jako zajímavou sondu do jedné komplikované lidské duše.(2.8.2019)

Asifovy dokumenty mám v oblibě, i tento pochválím. Fotbal jakožto takový doma odedávna hrdinsky ignorujeme, nagelované, pokérované, přeplacené, zadýchané princezničky, které se procházejí/válejí hodinu a půl po trávníku si od nás žádného uznaní nikdy neužily, protože kopaná je hra pro holky a když fotbal, tak jedině americký. A jasně, ten také nehrají žádní myslitelé, však aspoň je to hra chlapská, na kterou se dá dívat. No ale Maradona je natolik kontroverzní postava, kterou zná skutečně asi každý, že jsem na dokument vyrazila s chutí. A nelituji. Stále platí, že Kapadiho pojetí by se mělo vyučovat, přes dlouhou stopáž mě to zajímalo celé a ani mi nevadilo jemné stranění argentinskému klukovi, který se v životě jednak parádně prosadil, ale také ukázkově narazil.(18.8.2019)

Napolitani umyjte se! Neapol je žumpa a největší hanba Itálie! Malý snědý parchant ze slumu, co "trochu" podvádí. Spojení chudého italského města a Argentince bylo fatální pro všechny. Dokument se věnuje hlavně italské kapitole, což ovšem není úplně dobře, protože to nepodává ucelený obraz Maradony. Samozřejmě to má celkově vysoké kvality, ale trošku (nezasloužená) malá domů na konci pro Diega tam je. Těch průserů a nesmyslů se nadělal (nejen) na fotbale daleko více. 78% /Kino Světozor/.(20.7.2019)

Rozhodně nepatřím mezi fanoušky fotbalu a asi jediné, co jsem o Diegovy věděla, byla jeho Boží ruka a to že je... no že je to celkem idiot. Snímek se nijak nesnaží očistit Maradonovu špatnou reputaci. Naopak nic neskrývá a diváka seznamuje s jeho záletnictvím, zapřeným synem, drogovou závislostí a také nečestností. Na druhou stranu také nabízí příběh o zázračném chlapci ze slumu, kterého pohltil velký svět. Co si po zhlédnutí odnesete, to už záleží na každém divákovi. Ať už je závěrečné poselství jakékoliv, vše je předáno zábavnou, pro fotbalového ignoranta pochopitelnou a uvěřitelnou formou.(1.7.2019)

Nejlepší dokument o slavné osobnosti, jaký jsem kdy viděl. Od začátku strhující, dramatické, emotivní. Výborná práce.(5.8.2019)

Schopnosť Kapadiu a tímu okolo neho vytvoriť z rozhovorov, prameňov a archívnych záberov tak živelné, nekompromisné a intenzívne dokumentárne filmy profilujúce jedinú výraznú osobnosť je natoľko obdivuhodná, že by mi ako divákovi nevadilo, keby venovali celú svoju kariéru len tomuto formátu. Futbal nesledujem, o Diegovi som vedel pramálo, no celé dve hodiny som sledoval jeho cestu s napätím takmer trilerového efektu, takže klobúk dolu.(13.8.2019)

Technicky stejně jako Senna dokonalé. Problém je, že tenhle sestřih Maradonova domácího videa zas až tak nebaví. Je to jen fain dokument o kontroverzní osobě.(1.12.2019)

Obecně mám dokumenty o osobnostech daleko raději než hrané filmy, pokud jsou zajímavě zpracované. A tenhle Kapadiův zajímavý rozhodně je. Maradonu jsem neměl už jakožto dávný dětský fanda mezi oblíbenci - čtvrtfinále s Anglií v 96 a jeho Božská ruka, jak trapné...Dokument, jak už to tak bývá, nabízí možnost nahlédnout na objekt zájmu filmařů trochu jinou optikou a trochu si názor poopravit. Režisér má co nabídnout hlavně díky unikátním záběrům z Maradonova soukromí, z nichž některé jsou emočně velmi vypjaté. Ale nejen ty – sledovat neuvěřitelně nadopovanou atmosféru na italských stadionech i mimo ně nebo pozorovat neutěšenou situaci tehdejší Neapole je pohledem na jiný svět než dnes, agresivnější, nepřátelský, vyhrocenější, ale i jaksi životnější a sebevědomější. Dnes se takové písničky, jaké si zpíval Maradona s týmem po vitězství v kabinách těžko zpívají. Kapadiův dokument mě s Maradonou smířil, člověk najednou tak nějak trochu chápe jeho temnější, nedospělou stránku, včetně lhaní a podvádění, jako u mnohých ho mlel neuvěřitelný psychický tlak, se kterým se pral, jak mohl.K dokumentu mám jen jednu připomínku - lehce bych zkrátil stopáž nebo bych ji ponechal,ale přidal něco z postfotbalového období (chování v Rusku, Mexicu, politická prohlášení na Kubě aj) Ale i tak: Pro fotbalové fandy povinnost, ostatní by se rozhodně nudit neměli.(30.7.2019)

Dobře udělaný dokument, který mi připomněl spoustu fotbalových akcí a dějů, o kterých jsem jako kluk četl ve Stadionu, Gólu apod. Možná to mohlo být o něco kratší...(29.7.2019)

Nikdo by to neustál. Nikdo !!!!!!!(12.10.2019)

Skvělý dokument mapující Maradonovo angažmá v Neapoli, kde byl na začátku přivítán jako Bůh, ale na konci to byl pro všechny pouze zrádce a podvodník. Fakt, že tu můžeme vidět různé záběry, které by díky tomuhle dokumentu třeba ani nikdy nevyšly najevo (odposlechy, Camorra...) to tu berou úplně do jiných výšin. Potěší jeho samotné začátky v Neapoli, nároďák, tahanice s Camorrou, drogová závislost, Boží ruka až po proměněnou penaltu proti Itálii, kde si podepsal ortel. Všechny části rozhodně zaujmou (i ty, které jsem nezmínil) a řekl bych, že to je více strhující než většina dnešních akčních filmů. Pro někoho je to hrdina, pro někoho zrádce... vybrat si musíte Vy. Lepší 4*(8.12.2019)

Maradonu zná asi každý včetně lidí, kteří si o fotbalu myslí, že je to zábava pro omezené pitomce. Je to jednoduše fenomén, který překračuje hranice svého oboru. Režisér Asif Kapadia se jej rozhodl představit svým typickým způsobem, jako rozervaného muže, který má v sobě Jekylla a pana Hydea. Dost lidí má tak s Diegem Maradonou trochu problém, krom geniálního fotbalisty totiž měl v sobě i kus infantilního pitomce a zatímco tělo dovedl ve fotbalu takřka k dokonalosti, tak s hlavou to bylo o poznání horší. Inu, nebyl první ani poslední... Film je to podle mě hodně povedený, je za ním vidět mravenčí práce tvůrců, kdy museli procházet míle a míle filmových pásů (které dokážou přesvědčivě vtáhnout do osmdesátých let) a i když dokument samotný se zaměřuje jen na Maradonovo působení v Neapoli a na světové šampionáty v letech 1986 a 1990, tak vězte, že i tak je toho dost. Prakticky v žádném záběru nám Diego nesleze z očí, můžeme tak vidět slavného fotbalistů při jeho nejlepších akcích (druhý gól Anglii na MS86), kterak si hraje s dětmi, či kterak zmateně vychází z koupelny posilněn trochou koksu. Skrze Maradonu se ale můžeme také podívat na tehdejší Neapol prorostlou organizovaným zločinem, jehož špičkám se Maradona jakožto nejslavnější obyvatel města nemohl vyhnout. Kdo zná spisovatele Roberta Saviana a jeho knihu Gomora, tak asi ví o čem je řeč... Snímek Diego Maradona je také trochu nahlédnutím do mentality lidí v jižní části Itálie, kteří silně cítí opovržení, jež jim dává na odiv bohatý sever ("skvělé" jsou slogany, kterými hráče Neapole častovali fandové z Milána a Juventusu Turín - "umejte se", "ať vás umeje Vesuv svoji lávou", proti tomu je skandování na českých fotbalových stáncích "pražský kurvy x seno a vidle" slabý čajíček). Zároveň je to také místo, kde si náboženství podává ruku s fotbalem a vzájemně se tak propojuje do dost bizarních rovin (představa Maradony jako Ježíše na klíně Panny Marie). Z pohledu obyvatele české kotliny dost šílené. Každopádně se na to kouká dobře, jen nevím, jestli člověk ortodoxně fotbalem nepolíbený by si na snímku našel něco pro sebe. Minimálně v první polovině (kde hraje fotbal prim) by to asi měl dost těžké.(14.7.2019)

Tento životopisný dokument má chybu jako většina životopisných filmů chybí zde kus života Maradony. Zkratkovitost z úvodu ukazuje dětství (i když k tomu se ještě Diego sám vyjádří), dospívání, kus kariéry, film pořádně začíná až angažmá v Neapoli, kde zažil své nejlepší období i svůj pád (toto slovo padá k konci filmu až nechutně často - jakoby ten "pád" neměl konec či pořád nezačal). Konec kariéry opět chybí či začátek trenérského života. Jeho "rozdvojenou" osobnost chápu, Diego chtěl hrát jenom fotbal, ale sláva si žádá obětování soukromí a odevzdání se veřejnosti a proto "vznikl" Maradona. Když se ho chtěli Italové zbavit resp. mafie, tak najednou dopingové testy obejít nešly. Vyzvedl bych i fotbalové zápasy, které byly velmi dramaticky podány. Prostě pestrý život a hlavně hromada autentického materiálu dalo vzniknout tomuto zajímavému dokumentu o životě fotbalisty, o kterém jsem měl jen kusé informace a proto byl pro mě film přínosný.(3.9.2019)

Lepšia bohémska rhapsody než tá od Queenov. Dokument zachytávajúci najmä osobnostný predel jedného z najlepších a zároveň aj najkontroverzneších futbalistov všetkých čias, v dobách jeho najväčšej slávy v mafiou ovládanom Neapole. Na jednej strane Diego, prostý chlapec milujúci futbal, na druhej Maradona, bohém, užívajúci si slávu, peniaze a život. Enormný tlak počas Majstrovstiev sveta, závislosť na kokaíne, osobné problémy a mnoho iného, dosiaľ nevideného materiálu, čo tento film sprostredkúva a ráznou, no atraktívnou cestou prezentuje.(18.10.2019)

Pokud si pustím film Diego Maradona, tak nějak očekávám, co dostanu. Diego je nenáviděný i milovaný jako nikdo v historii sportu, takže dokument byl pro mě nejdříve nesmírně zajímavý. Přiznávám, že jsem si to pouštěl jen kvůli problémům, které kolem Maradony vždycky byly a chtěl jsem je vidět více do hloubky. Jenže celá první polovina je o jeho cestě za slávou. Je až neuvěřitelné, jakého šílenství se mu v Neapoli dostalo. Každopádně to opravdu zajímavé jsem dostal až ve druhé poloviny, kdy začala Diegova sláva pomalu upadat. Ke konci se film stočí do hodně emocionální roviny a člověku je až toho kluka prostě líto. Ten tlak byl nepředstavitelný. Film dobrý, nebyl skvělý a spoustu věcí bych vypustil, nebo naopak probral víc do hloubky.(29.11.2019)

90%(22.7.2019)

Solidně sestavený dokument, který plasticky přibližuje všechny peripetie Diegova fotbalového života, zvláště tedy jeho působení v Neapoli. Slušně vyvážený, solidní nestranný. Diego se užil obojího, byl vynášen do nebes a posílán do pekla. Přitom měl v sobě pořád kus kluka ze slumu, kterému svět přinesl vzestup a pád, lásku i nenávist, velebení i zatracení.(24.7.2019)

Kapadia určitě tímto dokumentem Maradonu polidštil pro spoustu lidí. Takový tlak by nevydržel nikdo. Sám jsem si musel metaforicky nafackovat za to, že jsem ho povrchně neměl rád. Kapadia zredukoval klasické mluvící hlavy Maradony a jeho blízkých na hlasy vyprávějící přes archivní záběry (možná to tak dělal i u Amy a Senny, nevím, neviděl jsem), což mi ze začátku přišlo jako faktor, který mi bude vadit, ale ve finále musím uznat, že fotbalistův příběh díky tomu není roztříštěný a výsledný dokument je o to víc vtahující. Ukázková dokumentární práce. 85%(25.7.2019)

Unikátní dokument ve své podobě složen pouze z autentických záběrů snad nejdivočejšího života jednoho z nejlepších fotbalistů této planety. Na tohle nemá Messi, Ronaldo ani Ibra s Pelém dohromady. 85%(6.8.2019)

Jsem fanoušek. Hlavně po sportovní stránce teda:) Nikdo nikdy nevytáhl provinční klub ani repre jak Diego. Perfektní je sociální podtext (nuzný Maradonův původ, Neapolská mafie, bitva o Falklandy,..). Neustál to. Vůbec se nedivím, že z něho udělali poloboha, sport a fotbal zvlášť má obrovskou sílu a pokud Neapolští neměli nic jiného než ten nechutný stadion každou neděli, tak museli při prvním titulu zažít stav podobný nirváně. Obrovská vášeň se Italům nedá upřít, ale všeho moc škodí. Shrnu to jedním sloganem ze zdi v Belfastu. Maradona good, Pelé better, George Best! :) Update : Ani po dalším zhlédnutí nemůžu jít pod 5 hvězd. Nádhera. Diego = fotbal.(11.10.2019)

Asif Kapadia prostě ty dokumenty umí, no.(27.11.2019)

A to profesionální fotbal nesnáším.(5.7.2019)

Míra mého fotbalového fandovství? Asi tak 13 %. Přesto mi film o Maradonovi přišel tak skvělej postavením story na dobových dokumentech, že se zadrženým dechem dávám 100 %. Jižní emoce a nejpopulárnější sport všech dob jsou ďábelsky silná droga! Až mi ukáplo pár slz.(28.7.2019)

Páči sa mi a vyhovuje mi štýl režiséra, akým spôsobom vie uchopiť nejaký zaujímavý životný príbeh. Podobne ako pri snímke Amy (2015) aj príbeh Maradony ma celkom stiahol a vžila som sa do sveta futbalu, teda respektíve skôr do toho šialenstva, čo v 80. a 90. rokoch tento šport predstavoval- akési náboženstvo až fanatizmus (čo možno trvá aj dodnes). So zatajeným dychom som sledovala odvrátenú i pozlátenú stránku tohto skvelého futbalistu, a keďže životopisné snímky preferujem prišla som si na svoje. Hoci by som nepohrdla aj trošku skrátenou minutážou. Za mňa ale určite 5*.(3.9.2019)

scarface fodbalu(28.11.2019)

Nesmírně zajímavý film o asi nejlepším fotbalistovi všech dob. Jaký je člověk, to film dokládá dostatečně. Je jen jeden z mnoha slavných a hodně vydělávajících lidí, kteří svou slávu neunesl. Jeho konec je smutný, ale mohl si za to především sám. Fotbalista to byl geniální, ale na pivo bych s ním nešel.(13.12.2019)

Shodou náhod se jedná již o druhý snímek o Maradonovi, který jsem měl možnost ve Varech vidět. Prvním bylo povedené road movie Cesta za svatým Diegem. V zásadě nemám mnoho, co bych tomuto dokumentu vytknul. Zpracování bylo chytlavé jak pro mě, jako někoho, kdo je s jeho příběhem celkem detailně seznámen, tak pro laiky, kteří ani netušili o koho se jedná. Informace byly podávány vyváženě, takže byla zdůrazněna jak jeho fotbalová genialita, tak problémová osobnost a drogová závislost. Snad jen stopáž 130 minut byla poněkud přehnaná vzhledem k tomu, že byla prakticky úplně vynechána 90. léta, která také přinesla v Marodonově životě nejeden zajímavý skandál.(2.7.2019)

Tento snímek se opravdu režiséru Asifu Kapadiovi velmi povedl. Na světě není snad nikdo, kdo by neznal jméno slavného argentinského fotbalisty Diega Maradony. Tento snímek zobrazuje stěžejní momenty bohatého života od jeho narození, přes největší úspěchy v dresu Neapole, dvě finále Mistrovství světa v dresu argentinské reprezentace až po neslavný konec kariéry, který byl spojen s jeho závislostí na drogách, velmi odvázaným způsobem života, nevěrami a samozřejmě spojením s neapolským podsvětím. Je podle mého názoru docela smutné, jak se jeden z nejlepších fotbalistů planety nedokázal s tou slávou a obrovským respektem i očekáváními fotbalové veřejnosti srovnat, jakou oplýval postupem času sebejistotou, že si může dovolit všechno, co se mu zamane, a že se už vlastně nemá ani kam dál posouvat. Svým způsobem měl z jedné strany pravdu, protože za svou kariéru skutečně vyhrál všechno, co se v podstatě vyhrát dalo, z provinčního italského klubu hrajícího pravidelně na samém chvostu tabulky udělal tým, který dokázal dvakrát vyhrát italskou Serii A, dále Italský pohár a samozřejmě, a na to se také nesmí zapomínat pohár UEFA. Velmi silné zážitky snímek nabízí zejména v roce 1990, kdy se koná Mistrovství světa ve fotbale v "Maradonově" Itálii, kde argentinská reprezentace nastoupila v semifinále MS proti domácí Itálii a ještě k tomu na neapolském stadionu San Paolo. Z milovaného a obdivovaného Maradony se rázem stal psanec, kterého v Itálii najednou fotbalová veřejnost nenáviděla a tato nenávist a averze kulminovala ve finálovém utkání Argentiny proti Západnímu Německu, kdy fanoušci byli vůči Maradonovi nesmírně vulgární, a pískali na něj i při státních hymnách. Bohužel, žádný strom neroste do nebe, a Maradona, který figuroval v řadě kontroverzních situacích na svůj nezřízený způsob života nakonec velmi tvrdě doplatil. Silný zážitek bezesporu přinesl i záběr, kdy Maradona v roce 2004 přišel do televizního studia na rozhovor, kde otevřeně mluvil o svých problémech, kterých nebylo za dobu jeho kariéry zrovna málo a které se velmi negativním způsobem podepsaly na jeho zdravotním i psychickém stavu. Je neoddiskutovatelné, že Maradona byl vynikající fotbalista, troufám si říct, že ve své době možná ještě daleko lepší než je dnes Messi, Ronaldo nebo Neymar, ale bohužel nedokázal tu slávu a popularitu ustát a správně s ní naložit a nejen fotbalový život si tím pádem úplně rozvalil. A přitom, když uvážíme z jakých poměrů Maradona pocházel a jaký byl inteligentní hráč na fotbalovém place, by se dalo předpokládat, že určitou dávku pokory a respektu mít bude a že se životem dokáže naložit daleko lepším způsobem.Tento snímek nelze hodnotit jinak než stoprocentně a doporučuji ho nejen milovníkům fotbalu, ale i mimofotbalové veřejnosti.(9.7.2019)

Neuvěřitelná cesta fotbalového génia z nebe do pekla. Emočně hodně silný příběh. Kromě úžasných záběru, výborný výběr hudby a práce zvukařů. Povinnost pro každého fotbalového fanouška(19.7.2019)

Perfektní vybalancované zpracování. Dobové záběry parádní a to včetně původního komentáře u jeho nejlepších gólů. Jako člověka jsem ho nikdy neměl rád, ale fotbalově to byl opravdu Bůh.(11.7.2019)

Těžko říct, čemu nehovím víc. Jestli dokumentům nebo fotbalu. Když už ale byla na KVIFFu možnost, zkusil jsem a nelituji. Fanouškům fotbalu či zajímavých životopisů můžu jen doporučit. Výborně udělané. Diego na mě udělal hodně velký dojem a to nejen jako fotbalista, ale i jako člověk. O to víc bylo těžší sledovat jeho pád. Chyběla mi pasáž, co bylo po pádu, ale vzhledem ke stávající stopáži se nedá nic dělat. Zakončení bylo i tak dojemné. Uteklo to pěkně. Možná se někdy hecnu a podívám se znovu. Nerad něco sleduji dvakrát.(11.7.2019)

Celým jménem Diego Armando Maradona. Člověk, který vše zasvětil tomu jedinému - fotbalu. Příběh se začíná vyprávět ve chvíli, kdy je na odchodu z Barcelony a své útočiště hledá jinde v Evropě. Nakonec volba padne na italskou Neapol, která je význačná svými burácejícími fanoušky, kulturou a modrou vášní pro fotbal. Zdálo by se, jako kdyby tohle prostředí mělo být jako dělané pro jednoho z nejlepších fotbalistů všech dob. Na začátku určitě. Je až neuvěřitelné, co se tomuto hráči povedlo. Bohatá sbírka trofejí mluví za vše. Jedním slovem legenda, která je monitorována na každém kroku. Máme proto k dispozici dokonalý přehled života celebrity, na kterou jaksi postupem času začne dopadat nekalost italského prostředí. Vše se náhle začíná točit ohledně neblahého užívání si, drogách a ženách. Informace o narození jeho dítěte je nezapomenutelná. Další nezapomenutelnou scénu tvoří jeden z prvotních rozhovorů, kdy je Diego oblečen do huňatého kožichu. Vše je jinak vhodně doplněno o místy až dramatickou hudbu, která všemu dává větší dramatičnost. Z těchto záběrů snad nešlo udělat brak, na druhou stranu dostanete přesně to, co očekáváte. Žádný zázrak se nekonal, nicméně i tak dobrá práce především ve střižně.(10.8.2019)

Když má chlap to správný nabuzovadlo, tak je jednička ;) … Ne, jasně, že úplně tak jednoduché to není. Ale k filmu: Klobouk dolů. Je to výběr z dokumentů, takže ovlivněné jen tím samotným výběrem, ale bez přikrášlení a podobných kudrlinek, o které by si řekla filmová fikce. Tento dokument přesně vystihuje důvody, proč preferuji dokumenty před filmy. Je tam příběh, který nevymyslíš. Jsou tam dovednosti, které nejsou trikové. Jsou tam emoce, které jsou skutečné. Vůbec nejsem fotbalový fanoušek, takže spoustu situací z tohoto "filmu" nedocením, protože tomu zkrátka nerozumím. Ale strašně ráda se dívám na lidi, kteří dělají špičkově něco líp než ostatní, něco, pro co se narodili. A tady jsem uviděla fotbalistu vybaveného nečekanou stabilitou. Nejen, že při pohybu na hřišti snadno měnil směr, ale už jako mladý dokázal na dotěrné, až agresivní otázky novinářů odpovídat s překvapivou vyrovnaností. Přitom byl živočišný. Nesmírně zajímavá sonda, a oceňuji odvahu D.M. i jeho rodiny, že do toho filmu takhle šli.(17.8.2019)

Jeden z nejlepších dokumentů, který jsem kdy viděl..(27.8.2019)

Výborný! Složeno pouze ze záběrů z 80tých let s komentářem legendárního rebela Diega Maradony. Už jsem pár sportovních dokumntů viděl, ale tohle je naprosto odlišné. Nahliží na Diega naproto upřímně. Není to ten typ oslavných dokumentů jako například dokumnty o Alim. Diego měl své problémy a jak to bylo se slavnou ,,Boží" rukou na MS? Pokud jste fotbalový fanoušek, máte povinnost si to pustit. PS: Nebudete litovat.(20.10.2019)

Filmový životopis fotbalisty Diega Maradony v podobě chronologicky seřazených dobových filmových materiálů občas doplněné výpovědí pamětníky z okolí maestra. Nemá to vypravěče ani mluvící hlavy, ale velmi unikátní jsou záběry z jeho počátků kariéry, třeba když dostal od klubu poprvé byt, kam nastěhoval svou sedmičlennou rodinu, která do té doby žila v boudě v chudinské čtvrti. Druhými unikátními materiály jsou fotky Diega a jeho přátel z Camorry, která mu uspořádala malou rozlučku. Třetím unikátním materiálem jsou policejní odposlechy , jak si ten prcek objednává fet a prostitutky. Více než dvouhodinový dokument, který uplyne ve velmi svižném tempu.(29.11.2019)

Kontroverzní fotbalista, který byl buď milován nebo nenáviděn. Nebyl to typ dnešních hráčů jako Messi, Ronaldo či Mbappé. Tento dokument je správně namířený, nesnaží se udělat z Diega hrdinu, ani ho zničit. Vyobrazil realitu, tak jak byla. Těžko říct, jak byl jakýkoliv člověk zvládal onen tlak na svoji osobu, umění i soukromí. Jsem rád, že tento dokument vznikl, dávám čtyři hvězdy - 80%.(8.12.2019)

Omílané klišé, a sice, že fotbal je „náboženství“, nabývá konkrétní podoby v nejnovějším snímku oscarového režiséra Kapadii. Sociálně-psychologická studie zkoumá ambivalenci a křehkost několika dramatických vztahů: jedince a davu, pravdy a fikce, slávy a bolesti. Nejdůležitější souboj ale – skrze vnější i vnitřní faktory – probíhá v samotné osobnosti fotbalového génia: jeho životní zápas mezi Diegem a Maradonou. Na první pohled neinvenční narativ, sestavený výhradně z autentických materiálů (domácí video, televizní archiv) sílí s průběhem děje. Maradona prakticky nezmizí z plátna, je snímán zepředu, zezadu, na trávníku, na balkoně, v kabině, na ulici, v nočních klubech i v porodnici. Díky tomu přichází hypnóza dvojznačného tvaru: konzument (dobový i současný divák) je přítomen podmanivé, takřka antropologické komfortní studii, která je ale díky Kapadiově zvolené kompilaci bezpodmínečně svázána s hyenismem jejich zprostředkovatelů, respektive žurnalistickou praxí 80. a 90. let. Pro sílící kvalitu narativu hovoří i postupná vrstevnatost, která vedle explicitních reálií pracuje například i se sugestivní sílou davového šílenství a jeho cesty od vřelost přes fanatismus až k pokrytectví. Gradace příběhu je přímo úměrná okolnostem – koncové „dno“ fotbalové ikony v podobě slz v přímém přenosu se skrze předchozí děj nepohybuje ani v kritice, ani v patosu, neboť Kapadiův Maradona není provázán s křečovitou ideologií, pomocí níž na něho máme coby diváci nahlížet (vrcholná "tichá scéna"). 85%(15.6.2019)

79%, MFF Karlovy Vary, 29.6.2019(30.6.2019)

Nadprůměrný dokument...který zaujme i ty, co fotbal považují za hloupou hru, zejména v druhé polovině je fotbalu naštěstí méně a osobního příběhu více. Přesto osloví asi nejvíce ty, kteří si jeho dobu Boží ruky pamatují.(1.7.2019)

Velmi dobrý sportovní dokument s velmi vhodnou vypravěčskou kompozicí, která dělá snímek velmi zajímavý a atraktivní jak pro Maradonovy fanoušky, kteří jeho výstřelky i fotbalovou genialitu znali a vyrůstali s ní, tak pro nefanoušky Maradony či vůbec fotbalu, pro něž může jít o velice zajímavý příběh o vzestupu a pádu mimořádného člověka, osobnosti a podle mnohých nejlepšího fotbalistu historie. Takto kvalitních dokumentů je velmi poskrovnu.(22.7.2019)

Je to fakt dobré. V tempu, odsejpá to, startuje rovnou v rozjetém vlaku – přestup do Neapole, města odpadků, města pod Vesuvem. A Camorry. Diego vs. Maradona – nakonec tu je ten hlavní konflikt, který autor nějakou dobu určitě hledal. Fiat místo Ferrárka? WTF, osmdesátky byly horší variantou devadesátek, známe. Krásnej soundtrack BTW, sosám. Stopáž dlouhá pro ty, co úplně neznají souvislosti, mistrovství světa jim splývají jedno v druhé. Ti, co vědí, a pak se ještě wikivzdělají, mají z filmu mnohem víc, minuty nepočítajíce. V 86tym byl Diego král, king, emperor of football; dribling mezi anglickými statisty vžene i dnes slzy do očí… jen pro ten jeden gól, stojí za to žít! Vůbec jsem je měl rád, Caniggiu, pak Batistutu… škoda že jim to ještě jednou nevyšlo. Musim dát Sennu, fakt to umí, Asif Kapadiů… [90%; 2019-08-01 Kino Aero](6.8.2019)

Už dlho som nevidel takto dobre zrežírovaný dokument. Navyše so skvelou hudbou.(15.8.2019)

Diego Maradona, fotbalový fenomén, polobůh, zrádce, podvodník, blázen či génius - všemi těmito pojmenováními by se dala tato kontroverzní postava charakterizovat. Ostatně i tento dokument se snaží o několik úhlů pohledu na jednoho sportovce. Snaží se nám ukázat dvě tváře, jednu Diegovu, což má být hodný člověk v soukromí, a druhou Maradonovu, který nezná bratra na hřišti a jde si tvrdě za svým. Všechno tohle se dokumentu daří, ale nic víc se bohužel čekat nedá, stejně jako u předchozího režisérova díla, oscarového dokumentu Amy.(7.7.2019)

Velmi příjemné překvapení, autentické, objektivní a skvěle vyvážené: fotbal, drogy a mafie i milostné aféry jsou podávány v dávkách přesně takových, aby člověka nenudily a aby něčeho nebylo moc a jiného naopak málo. Všechny záběry jsou autentické, doplněné komentáři i ze současnosti. Kromě Maradony si vyslechneme i jeho manželku, milenku, mafiánského bosse, trenéra a spoustu dalších lidí. Skvělý dokument, který divákovi pomůže pochopit jak Maradonu, tak Itálii jako takovou.(22.7.2019)

Režisér Asif Kapadia je skutočný mág, pretože sa mu podarilo premeniť zatuchlú žumpu na víno, ktoré sa naozaj dá piť, a to hneď v dvoch smeroch:↵  1. Bez akýchkoľvek hraných scén, len z dokumentárnych materiálov v kvalite silne obohratej VHS, dokázal vytvoriť celovečerný širokouhlý film, ktorý vôbec nenudí, a futbalových fanúšikov neraz aj nadchne.↵  2. Z beznádejného závisláka, neverného sukničkára a neveľmi charakterného, namysleného a sebastredného detinského klamára, ktorý vynikal akurát v práci s loptou, dokázal vytvoriť ilúziu nešťastníka, v ktorom súperí dobrý Diego so zlým Maradonom. S touto relativizáciou to mal u mňa síce dopredu márne, ale viem si predstaviť, že u pár nerozkukaných detí by to mohlo fungovať.↵  ↵  Myslím, že Maradona mu môže ruky bozkávať, pretože do smrti o ňom asi nenatočia lepší film.(14.8.2019)

Keď Pelé prehlásil, že Maradona nebude nikdy lepší, ako on, Maradona mu odpovedal. Ja budem v Argentíne navždy jednotka, ale v Brazílii, len dvojka, pretože pred tebou jednotka bude bude Ayrton Senna. Maradona je fenomén futbalu a inak to ani nebude. Sláva drogy a morálka učinili svoje. Kvalitne podané svedectvo o Maradonovi a jeho vnútornom živote, ktorý aj napriek obrovskej sláve nebol jednoduchý.(27.11.2019)

Pro mě jednoznačně nejlepší dokument ze sportovního odvětví a pořád nevím jestli bůh nebo padouch.. tenhle problém mým už cca 30 let :)(1.12.2019)

"The bigger they are, the harder they fall". V případě Diega Maradony platí snad stokrát víc,než u kohokoliv jiného.(1.12.2019)

Skvělí dokument o jednom fenoménu fotbalu a jeho cestě ze slumu do absolutních výšín a pak nekompromisní pád na samé dno.(2.12.2019)

MFF KV 2019: Může být dokument strhující, dojemný, nervydrásající a lidský? Ano, může - i přesto že se odehrává v 80. letech, kde vládly kudrnaté hřívy a slipy s vysokým pasem. Jako neznalce Diegova života mě snímek naprosto pohltil a já žasla nad tím, jaké výšky a pády může jedinec prožít. Film je rovněž zajímavým nezamýšleným (nebo ano?) zprostředkovatelem fotbalového světa napříč kontinenty, který v některých zemích hraničí s fanatismem.(3.7.2019)

Diegů, coby geniálních fotbalistů do dnešní doby máme a bylo už víc. Pro mě je ale Diego stoprocentně vítězná historická postava. Král Neapole Diego Maradona. V Neapoli se fandí Argentině proti Italům. Osudná vítězná penalta..... Nikdy jsem neviděl snad lepší dokument. Hudba je úžasná, stejně jako střih a spád od začátku až do konce........podle mě, za jeho "koncem" mohla kromě koksu i doba, která se neuvěřitelně změnila, pádem železné opony a úplně nových vlivů na celou Itálii a okolní svět, kde prostě Itálie už nebyla tou nejlepší ligou na světě. A moc bych za to nedal, že kromě italských mafiánů v tom měli prsty i angličani, kteří mu jeho božskou ruku neodpustí nikdy až do skonání světa. 10hvězd, kdyby to šlo. A ruku nahoru za Pumu.(8.7.2019)

Skvělý dokument, byl jsem na něm v kině a všem fanouškům fotbalu doporučuji.(27.7.2019)

Když jsem přišel do kina, tak jsem měl zcela jiné očekávání, nicméně výsledná práce mě nad míru potěšila. Fotbalový fanoušek sice jsem, nicméně největší slávu Diego v Neapoli získal dlouhou dobu před mým narozením (takže pod pojmem Maradona jsem si představil gol proti Anglii, Neapol, kokain, staršího pána gestikulujícího na posledním mistrovství světa a jednoho z nejlepších fotbalistů všech dob). Maradona mi nebude připadat jako kladná osobnost ani po zhlédnutí tohoto snímku (který z něj dle mého názoru dělá oběť obrovské slávy a moc záporných vlastností mu nevytkne), nutno ale říci, že se mi pohled na jeho osobu změní. Dokument nejdříve vykresluje Diega na vrcholu světa, poté ale přichází velmi tvrdý pád na zem a Maradonovo vyrovnávání se s problémem pomocí večírků a kokainu. Snímek mě velmi zarazil, ukazuje i to, že sen každého malého fotbalisty, stát se nejlepším hráčem na světě, se může změnit na noční můru. Těsně po zhlédnutí bych byl ochoten dát snímku i pět hvězd, po kratší odmlce dám ale s klidem 4, něvěřím totiž zcela tomu, že za Maradonův pád mohli hlavně jiní lidé, na vině je vždy především daný člověk sám.(28.7.2019)

Dobře vystavěný dokument o střetu kluka Diega s fotbalovým bohem a feťákem Maradonou. Bohužel někde ve dvou třetinách filmu už člověk spolu s Maradonou sjel tolik lajn koksu, že už se děj zdá neúnosně dlouhý. Úpné finále je zase naopak trošku uspěchané a chybělo mi v něm víc z Maradonovy současnosti. Každopádně i tak slušné dílo, které je přístupné i lidem, kteří fotbalu vůbec neholdují.(3.8.2019)

Třetí Asifův dokument, ze kterého jsem nadšený. To už nemůže být náhoda. Fotbal je zábava, které ostentativně neholduji, ale dokument o Maradonovi jsem shlédl s chutí. Beru to jako povinnost.(4.8.2019)

4,3 - nedostatky jsou ( ty Diegovi byly spíš mimofotbalové resp. provokačně-agresivní typově na ihřišti ), no celkově velmi povedené. Chyběl mi trochu úvod kariéry ( je tam ale krátky návrat cca po úvodních 20-30 min ), také ostatní šampionáty mohli být opracovány do pár minutové stopáže, no ostatní záležitosti jsou udělány fajn. Především autenticita neapolské anabáze a cca 5-6 let jeho top výkonnosti na piedestálu v 80-tych letech, i když s úpadkem osobnosti. Mně osobně to padlo moc kriticky, jelikož tak se obrátit proti idolu a jednomu z nej hráču histórie, to je trochu s nadsázkou nebo chybou fans, myslím že mnoho hráču ( ale ne tak slavných a "sledovaných" ) malo potíže se životosprávou a mafiemi a v takovém měste a fanatizmu jako v Neapoli to bylo těžké, takřka nemožné se tomu vyhnout. Jinak dostat se z takových problému, zranění, drog, zákazu činnosti, obvinění a ukázat ještě takovou kvalitu ( bez ohledu na možné dopingy v závěru kariéry ) je vskutku obdivuhodné ( v roce 1990 titul, 89 pohár UEFA a finále trapasového MS 1990 a neapolci s jejich "zákulisím" si mužou snít, že někdy získají pohár LM, protože kdyby Diega neponičili a mohl hrát cca do 33-34 v "normálním stavu a tímu s adekvátníma hráčema a manažérama", tak možná ho mohli už mít. Takové šílenství jak ve své době vzbudil lokálně v Neapolu, to se už tak lehce nevidí a možná už nebude ( v současnosti vidět hvězdy naživě muže každý na netu, v TV a pod. - což není na škodu a svět se mění a tvaruje, ale tak to trochu bere čaru živého sledování ). Na druhé straně to možná je i kladem, protože moc slávy a pozornosti v takové podobě a za takových podmínek dokáže člověka nahlodat a zničit. Ale jako memento své éry a doby pro budoucnost pěkný film a Diego sice o svou divokost nepřišel a i v současnosti vyvede nejaký neetický přehrešek, ale psychicky a závislostně je už v pořádku.(16.8.2019)

Ač nemám rád fotbal a o fotbalistech si myslím své, tenhle dokument předčil mé očekávání. Autentické záběry tvořilcí koláž jednoho života.(18.8.2019)

Nenásilně sestavený příběh fotbalového boha 80. let, který velmi dobře vystihuje tehdejší atmosféru, jež je navíc až neobvykle dobře podkreslen vhodnou hudbou nejen z oblasti elektroniky. Dokument naštěstí absolutně postrádá mluvící hlavy a obrazový materiál nijak chaoticky neskáče v čase, ač samozřejmě v časové posloupnosti využívá i jistých reminiscencí, které celkově dotvářejí ucelený a smysluplný příběh. Možná dokumentu ještě něco málo chybí k tomu, aby byl považován za naprosto bravurní, ale i tak je to práce velmi zdařilá. Díky za podobné filmy.(10.11.2019)

Fotbal mě nezajímá a nikdy nezajímal. Ale toto nahlédnutí do života legendy je více než zajímavé. Pokud se tento příběh zakládá alespoň z půlky na pravdě, tak to je vážně síla, co tenhle člověk dokázal a vydržel.(5.12.2019)