Maradona

Asif Kapadia

Antonio Pinto

James Gay-Rees

Chris King

V jednu chvíli byl bohem, v druhé ho lidé nenáviděli víc než diktátory. Asif Kapadia zachycuje život Diega Maradony jako devastující pád kluka nadšeného pro fotbal, kterého pohltila sláva a role, kterou před světem sehrával. Tak intenzivní, že to semele i nepříznivce fotbalu.(19.6.2019)

Napolitani umyjte se! Neapol je žumpa a největší hanba Itálie! Malý snědý parchant ze slumu, co "trochu" podvádí. Spojení chudého italského města a Argentince bylo fatální pro všechny. Dokument se věnuje hlavně italské kapitole, což ovšem není úplně dobře, protože to nepodává ucelený obraz Maradony. Samozřejmě to má celkově vysoké kvality, ale trošku (nezasloužená) malá domů na konci pro Diega tam je. Těch průserů a nesmyslů se nadělal (nejen) na fotbale daleko více. 78% /Kino Světozor/.(20.7.2019)

Rozhodně nepatřím mezi fanoušky fotbalu a asi jediné, co jsem o Diegovy věděla, byla jeho Boží ruka a to že je... no že je to celkem idiot. Snímek se nijak nesnaží očistit Maradonovu špatnou reputaci. Naopak nic neskrývá a diváka seznamuje s jeho záletnictvím, zapřeným synem, drogovou závislostí a také nečestností. Na druhou stranu také nabízí příběh o zázračném chlapci ze slumu, kterého pohltil velký svět. Co si po zhlédnutí odnesete, to už záleží na každém divákovi. Ať už je závěrečné poselství jakékoliv, vše je předáno zábavnou, pro fotbalového ignoranta pochopitelnou a uvěřitelnou formou.(1.7.2019)

Nejlepší dokument o slavné osobnosti, jaký jsem kdy viděl. Od začátku strhující, dramatické, emotivní. Výborná práce.(5.8.2019)

Schopnosť Kapadiu a tímu okolo neho vytvoriť z rozhovorov, prameňov a archívnych záberov tak živelné, nekompromisné a intenzívne dokumentárne filmy profilujúce jedinú výraznú osobnosť je natoľko obdivuhodná, že by mi ako divákovi nevadilo, keby venovali celú svoju kariéru len tomuto formátu. Futbal nesledujem, o Diegovi som vedel pramálo, no celé dve hodiny som sledoval jeho cestu s napätím takmer trilerového efektu, takže klobúk dolu.(13.8.2019)

Technicky stejně jako Senna dokonalé. Problém je, že tenhle sestřih Maradonova domácího videa zas až tak nebaví. Je to jen fain dokument o kontroverzní osobě.(1.12.2019)

Obecně mám dokumenty o osobnostech daleko raději než hrané filmy, pokud jsou zajímavě zpracované. A tenhle Kapadiův zajímavý rozhodně je. Maradonu jsem neměl už jakožto dávný dětský fanda mezi oblíbenci - čtvrtfinále s Anglií v 96 a jeho Božská ruka, jak trapné...Dokument, jak už to tak bývá, nabízí možnost nahlédnout na objekt zájmu filmařů trochu jinou optikou a trochu si názor poopravit. Režisér má co nabídnout hlavně díky unikátním záběrům z Maradonova soukromí, z nichž některé jsou emočně velmi vypjaté. Ale nejen ty – sledovat neuvěřitelně nadopovanou atmosféru na italských stadionech i mimo ně nebo pozorovat neutěšenou situaci tehdejší Neapole je pohledem na jiný svět než dnes, agresivnější, nepřátelský, vyhrocenější, ale i jaksi životnější a sebevědomější. Dnes se takové písničky, jaké si zpíval Maradona s týmem po vitězství v kabinách těžko zpívají. Kapadiův dokument mě s Maradonou smířil, člověk najednou tak nějak trochu chápe jeho temnější, nedospělou stránku, včetně lhaní a podvádění, jako u mnohých ho mlel neuvěřitelný psychický tlak, se kterým se pral, jak mohl.K dokumentu mám jen jednu připomínku - lehce bych zkrátil stopáž nebo bych ji ponechal,ale přidal něco z postfotbalového období (chování v Rusku, Mexicu, politická prohlášení na Kubě aj) Ale i tak: Pro fotbalové fandy povinnost, ostatní by se rozhodně nudit neměli.(30.7.2019)

Dobře udělaný dokument, který mi připomněl spoustu fotbalových akcí a dějů, o kterých jsem jako kluk četl ve Stadionu, Gólu apod. Možná to mohlo být o něco kratší...(29.7.2019)

Nikdo by to neustál. Nikdo !!!!!!!(12.10.2019)

Maradonu zná asi každý včetně lidí, kteří si o fotbalu myslí, že je to zábava pro omezené pitomce. Je to jednoduše fenomén, který překračuje hranice svého oboru. Režisér Asif Kapadia se jej rozhodl představit svým typickým způsobem, jako rozervaného muže, který má v sobě Jekylla a pana Hydea. Dost lidí má tak s Diegem Maradonou trochu problém, krom geniálního fotbalisty totiž měl v sobě i kus infantilního pitomce a zatímco tělo dovedl ve fotbalu takřka k dokonalosti, tak s hlavou to bylo o poznání horší. Inu, nebyl první ani poslední... Film je to podle mě hodně povedený, je za ním vidět mravenčí práce tvůrců, kdy museli procházet míle a míle filmových pásů (které dokážou přesvědčivě vtáhnout do osmdesátých let) a i když dokument samotný se zaměřuje jen na Maradonovo působení v Neapoli a na světové šampionáty v letech 1986 a 1990, tak vězte, že i tak je toho dost. Prakticky v žádném záběru nám Diego nesleze z očí, můžeme tak vidět slavného fotbalistů při jeho nejlepších akcích (druhý gól Anglii na MS86), kterak si hraje s dětmi, či kterak zmateně vychází z koupelny posilněn trochou koksu. Skrze Maradonu se ale můžeme také podívat na tehdejší Neapol prorostlou organizovaným zločinem, jehož špičkám se Maradona jakožto nejslavnější obyvatel města nemohl vyhnout. Kdo zná spisovatele Roberta Saviana a jeho knihu Gomora, tak asi ví o čem je řeč... Snímek Diego Maradona je také trochu nahlédnutím do mentality lidí v jižní části Itálie, kteří silně cítí opovržení, jež jim dává na odiv bohatý sever ("skvělé" jsou slogany, kterými hráče Neapole častovali fandové z Milána a Juventusu Turín - "umejte se", "ať vás umeje Vesuv svoji lávou", proti tomu je skandování na českých fotbalových stáncích "pražský kurvy x seno a vidle" slabý čajíček). Zároveň je to také místo, kde si náboženství podává ruku s fotbalem a vzájemně se tak propojuje do dost bizarních rovin (představa Maradony jako Ježíše na klíně Panny Marie). Z pohledu obyvatele české kotliny dost šílené. Každopádně se na to kouká dobře, jen nevím, jestli člověk ortodoxně fotbalem nepolíbený by si na snímku našel něco pro sebe. Minimálně v první polovině (kde hraje fotbal prim) by to asi měl dost těžké.(14.7.2019)

Lepšia bohémska rhapsody než tá od Queenov. Dokument zachytávajúci najmä osobnostný predel jedného z najlepších a zároveň aj najkontroverzneších futbalistov všetkých čias, v dobách jeho najväčšej slávy v mafiou ovládanom Neapole. Na jednej strane Diego, prostý chlapec milujúci futbal, na druhej Maradona, bohém, užívajúci si slávu, peniaze a život. Enormný tlak počas Majstrovstiev sveta, závislosť na kokaíne, osobné problémy a mnoho iného, dosiaľ nevideného materiálu, čo tento film sprostredkúva a ráznou, no atraktívnou cestou prezentuje.(18.10.2019)

Pokud si pustím film Diego Maradona, tak nějak očekávám, co dostanu. Diego je nenáviděný i milovaný jako nikdo v historii sportu, takže dokument byl pro mě nejdříve nesmírně zajímavý. Přiznávám, že jsem si to pouštěl jen kvůli problémům, které kolem Maradony vždycky byly a chtěl jsem je vidět více do hloubky. Jenže celá první polovina je o jeho cestě za slávou. Je až neuvěřitelné, jakého šílenství se mu v Neapoli dostalo. Každopádně to opravdu zajímavé jsem dostal až ve druhé poloviny, kdy začala Diegova sláva pomalu upadat. Ke konci se film stočí do hodně emocionální roviny a člověku je až toho kluka prostě líto. Ten tlak byl nepředstavitelný. Film dobrý, nebyl skvělý a spoustu věcí bych vypustil, nebo naopak probral víc do hloubky.(29.11.2019)

90%(22.7.2019)

Solidně sestavený dokument, který plasticky přibližuje všechny peripetie Diegova fotbalového života, zvláště tedy jeho působení v Neapoli. Slušně vyvážený, solidní nestranný. Diego se užil obojího, byl vynášen do nebes a posílán do pekla. Přitom měl v sobě pořád kus kluka ze slumu, kterému svět přinesl vzestup a pád, lásku i nenávist, velebení i zatracení.(24.7.2019)

Kapadia určitě tímto dokumentem Maradonu polidštil pro spoustu lidí. Takový tlak by nevydržel nikdo. Sám jsem si musel metaforicky nafackovat za to, že jsem ho povrchně neměl rád. Kapadia zredukoval klasické mluvící hlavy Maradony a jeho blízkých na hlasy vyprávějící přes archivní záběry (možná to tak dělal i u Amy a Senny, nevím, neviděl jsem), což mi ze začátku přišlo jako faktor, který mi bude vadit, ale ve finále musím uznat, že fotbalistův příběh díky tomu není roztříštěný a výsledný dokument je o to víc vtahující. Ukázková dokumentární práce. 85%(25.7.2019)

Unikátní dokument ve své podobě složen pouze z autentických záběrů snad nejdivočejšího života jednoho z nejlepších fotbalistů této planety. Na tohle nemá Messi, Ronaldo ani Ibra s Pelém dohromady. 85%(6.8.2019)

Tento životopisný dokument má chybu jako většina životopisných filmů chybí zde kus života Maradony. Zkratkovitost z úvodu ukazuje dětství (i když k tomu se ještě Diego sám vyjádří), dospívání, kus kariéry, film pořádně začíná až angažmá v Neapoli, kde zažil své nejlepší období i svůj pád (toto slovo padá k konci filmu až nechutně často - jakoby ten "pád" neměl konec či pořád nezačal). Konec kariéry opět chybí či začátek trenérského života. Jeho "rozdvojenou" osobnost chápu, Diego chtěl hrát jenom fotbal, ale sláva si žádá obětování soukromí a odevzdání se veřejnosti a proto "vznikl" Maradona. Když se ho chtěli Italové zbavit resp. mafie, tak najednou dopingové testy obejít nešly. Vyzvedl bych i fotbalové zápasy, které byly velmi dramaticky podány. Prostě pestrý život a hlavně hromada autentického materiálu dalo vzniknout tomuto zajímavému dokumentu o životě fotbalisty, o kterém jsem měl jen kusé informace a proto byl pro mě film přínosný.(3.9.2019)

Jsem fanoušek. Hlavně po sportovní stránce teda:) Nikdo nikdy nevytáhl provinční klub ani repre jak Diego. Perfektní je sociální podtext (nuzný Maradonův původ, Neapolská mafie, bitva o Falklandy,..). Neustál to. Vůbec se nedivím, že z něho udělali poloboha, sport a fotbal zvlášť má obrovskou sílu a pokud Neapolští neměli nic jiného než ten nechutný stadion každou neděli, tak museli při prvním titulu zažít stav podobný nirváně. Obrovská vášeň se Italům nedá upřít, ale všeho moc škodí. Shrnu to jedním sloganem ze zdi v Belfastu. Maradona good, Pelé better, George Best! :) Update : Ani po dalším zhlédnutí nemůžu jít pod 5 hvězd. Nádhera. Diego = fotbal.(11.10.2019)

Asif Kapadia prostě ty dokumenty umí, no.(27.11.2019)

A to profesionální fotbal nesnáším.(5.7.2019)

Míra mého fotbalového fandovství? Asi tak 13 %. Přesto mi film o Maradonovi přišel tak skvělej postavením story na dobových dokumentech, že se zadrženým dechem dávám 100 %. Jižní emoce a nejpopulárnější sport všech dob jsou ďábelsky silná droga! Až mi ukáplo pár slz.(28.7.2019)