Maradona

Asif Kapadia

Antonio Pinto

James Gay-Rees

Chris King

V jednu chvíli byl bohem, v druhé ho lidé nenáviděli víc než diktátory. Asif Kapadia zachycuje život Diega Maradony jako devastující pád kluka nadšeného pro fotbal, kterého pohltila sláva a role, kterou před světem sehrával. Tak intenzivní, že to semele i nepříznivce fotbalu.(19.6.2019)

Diego Maradona, fotbalový fenomén, polobůh, zrádce, podvodník, blázen či génius - všemi těmito pojmenováními by se dala tato kontroverzní postava charakterizovat. Ostatně i tento dokument se snaží o několik úhlů pohledu na jednoho sportovce. Snaží se nám ukázat dvě tváře, jednu Diegovu, což má být hodný člověk v soukromí, a druhou Maradonovu, který nezná bratra na hřišti a jde si tvrdě za svým. Všechno tohle se dokumentu daří, ale nic víc se bohužel čekat nedá, stejně jako u předchozího režisérova díla, oscarového dokumentu Amy.(7.7.2019)

Velmi příjemné překvapení, autentické, objektivní a skvěle vyvážené: fotbal, drogy a mafie i milostné aféry jsou podávány v dávkách přesně takových, aby člověka nenudily a aby něčeho nebylo moc a jiného naopak málo. Všechny záběry jsou autentické, doplněné komentáři i ze současnosti. Kromě Maradony si vyslechneme i jeho manželku, milenku, mafiánského bosse, trenéra a spoustu dalších lidí. Skvělý dokument, který divákovi pomůže pochopit jak Maradonu, tak Itálii jako takovou.(22.7.2019)

Režisér Asif Kapadia je skutočný mág, pretože sa mu podarilo premeniť zatuchlú žumpu na víno, ktoré sa naozaj dá piť, a to hneď v dvoch smeroch:↵  1. Bez akýchkoľvek hraných scén, len z dokumentárnych materiálov v kvalite silne obohratej VHS, dokázal vytvoriť celovečerný širokouhlý film, ktorý vôbec nenudí, a futbalových fanúšikov neraz aj nadchne.↵  2. Z beznádejného závisláka, neverného sukničkára a neveľmi charakterného, namysleného a sebastredného detinského klamára, ktorý vynikal akurát v práci s loptou, dokázal vytvoriť ilúziu nešťastníka, v ktorom súperí dobrý Diego so zlým Maradonom. S touto relativizáciou to mal u mňa síce dopredu márne, ale viem si predstaviť, že u pár nerozkukaných detí by to mohlo fungovať.↵  ↵  Myslím, že Maradona mu môže ruky bozkávať, pretože do smrti o ňom asi nenatočia lepší film.(14.8.2019)

Keď Pelé prehlásil, že Maradona nebude nikdy lepší, ako on, Maradona mu odpovedal. Ja budem v Argentíne navždy jednotka, ale v Brazílii, len dvojka, pretože pred tebou jednotka bude bude Ayrton Senna. Maradona je fenomén futbalu a inak to ani nebude. Sláva drogy a morálka učinili svoje. Kvalitne podané svedectvo o Maradonovi a jeho vnútornom živote, ktorý aj napriek obrovskej sláve nebol jednoduchý.(27.11.2019)

Pro mě jednoznačně nejlepší dokument ze sportovního odvětví a pořád nevím jestli bůh nebo padouch.. tenhle problém mým už cca 30 let :)(1.12.2019)

"The bigger they are, the harder they fall". V případě Diega Maradony platí snad stokrát víc,než u kohokoliv jiného.(1.12.2019)

Skvělí dokument o jednom fenoménu fotbalu a jeho cestě ze slumu do absolutních výšín a pak nekompromisní pád na samé dno.(2.12.2019)

MFF KV 2019: Může být dokument strhující, dojemný, nervydrásající a lidský? Ano, může - i přesto že se odehrává v 80. letech, kde vládly kudrnaté hřívy a slipy s vysokým pasem. Jako neznalce Diegova života mě snímek naprosto pohltil a já žasla nad tím, jaké výšky a pády může jedinec prožít. Film je rovněž zajímavým nezamýšleným (nebo ano?) zprostředkovatelem fotbalového světa napříč kontinenty, který v některých zemích hraničí s fanatismem.(3.7.2019)

Diegů, coby geniálních fotbalistů do dnešní doby máme a bylo už víc. Pro mě je ale Diego stoprocentně vítězná historická postava. Král Neapole Diego Maradona. V Neapoli se fandí Argentině proti Italům. Osudná vítězná penalta..... Nikdy jsem neviděl snad lepší dokument. Hudba je úžasná, stejně jako střih a spád od začátku až do konce........podle mě, za jeho "koncem" mohla kromě koksu i doba, která se neuvěřitelně změnila, pádem železné opony a úplně nových vlivů na celou Itálii a okolní svět, kde prostě Itálie už nebyla tou nejlepší ligou na světě. A moc bych za to nedal, že kromě italských mafiánů v tom měli prsty i angličani, kteří mu jeho božskou ruku neodpustí nikdy až do skonání světa. 10hvězd, kdyby to šlo. A ruku nahoru za Pumu.(8.7.2019)

Skvělý dokument, byl jsem na něm v kině a všem fanouškům fotbalu doporučuji.(27.7.2019)

Když jsem přišel do kina, tak jsem měl zcela jiné očekávání, nicméně výsledná práce mě nad míru potěšila. Fotbalový fanoušek sice jsem, nicméně největší slávu Diego v Neapoli získal dlouhou dobu před mým narozením (takže pod pojmem Maradona jsem si představil gol proti Anglii, Neapol, kokain, staršího pána gestikulujícího na posledním mistrovství světa a jednoho z nejlepších fotbalistů všech dob). Maradona mi nebude připadat jako kladná osobnost ani po zhlédnutí tohoto snímku (který z něj dle mého názoru dělá oběť obrovské slávy a moc záporných vlastností mu nevytkne), nutno ale říci, že se mi pohled na jeho osobu změní. Dokument nejdříve vykresluje Diega na vrcholu světa, poté ale přichází velmi tvrdý pád na zem a Maradonovo vyrovnávání se s problémem pomocí večírků a kokainu. Snímek mě velmi zarazil, ukazuje i to, že sen každého malého fotbalisty, stát se nejlepším hráčem na světě, se může změnit na noční můru. Těsně po zhlédnutí bych byl ochoten dát snímku i pět hvězd, po kratší odmlce dám ale s klidem 4, něvěřím totiž zcela tomu, že za Maradonův pád mohli hlavně jiní lidé, na vině je vždy především daný člověk sám.(28.7.2019)

Dobře vystavěný dokument o střetu kluka Diega s fotbalovým bohem a feťákem Maradonou. Bohužel někde ve dvou třetinách filmu už člověk spolu s Maradonou sjel tolik lajn koksu, že už se děj zdá neúnosně dlouhý. Úpné finále je zase naopak trošku uspěchané a chybělo mi v něm víc z Maradonovy současnosti. Každopádně i tak slušné dílo, které je přístupné i lidem, kteří fotbalu vůbec neholdují.(3.8.2019)

Třetí Asifův dokument, ze kterého jsem nadšený. To už nemůže být náhoda. Fotbal je zábava, které ostentativně neholduji, ale dokument o Maradonovi jsem shlédl s chutí. Beru to jako povinnost.(4.8.2019)

4,3 - nedostatky jsou ( ty Diegovi byly spíš mimofotbalové resp. provokačně-agresivní typově na ihřišti ), no celkově velmi povedené. Chyběl mi trochu úvod kariéry ( je tam ale krátky návrat cca po úvodních 20-30 min ), také ostatní šampionáty mohli být opracovány do pár minutové stopáže, no ostatní záležitosti jsou udělány fajn. Především autenticita neapolské anabáze a cca 5-6 let jeho top výkonnosti na piedestálu v 80-tych letech, i když s úpadkem osobnosti. Mně osobně to padlo moc kriticky, jelikož tak se obrátit proti idolu a jednomu z nej hráču histórie, to je trochu s nadsázkou nebo chybou fans, myslím že mnoho hráču ( ale ne tak slavných a "sledovaných" ) malo potíže se životosprávou a mafiemi a v takovém měste a fanatizmu jako v Neapoli to bylo těžké, takřka nemožné se tomu vyhnout. Jinak dostat se z takových problému, zranění, drog, zákazu činnosti, obvinění a ukázat ještě takovou kvalitu ( bez ohledu na možné dopingy v závěru kariéry ) je vskutku obdivuhodné ( v roce 1990 titul, 89 pohár UEFA a finále trapasového MS 1990 a neapolci s jejich "zákulisím" si mužou snít, že někdy získají pohár LM, protože kdyby Diega neponičili a mohl hrát cca do 33-34 v "normálním stavu a tímu s adekvátníma hráčema a manažérama", tak možná ho mohli už mít. Takové šílenství jak ve své době vzbudil lokálně v Neapolu, to se už tak lehce nevidí a možná už nebude ( v současnosti vidět hvězdy naživě muže každý na netu, v TV a pod. - což není na škodu a svět se mění a tvaruje, ale tak to trochu bere čaru živého sledování ). Na druhé straně to možná je i kladem, protože moc slávy a pozornosti v takové podobě a za takových podmínek dokáže člověka nahlodat a zničit. Ale jako memento své éry a doby pro budoucnost pěkný film a Diego sice o svou divokost nepřišel a i v současnosti vyvede nejaký neetický přehrešek, ale psychicky a závislostně je už v pořádku.(16.8.2019)

Ač nemám rád fotbal a o fotbalistech si myslím své, tenhle dokument předčil mé očekávání. Autentické záběry tvořilcí koláž jednoho života.(18.8.2019)

Nenásilně sestavený příběh fotbalového boha 80. let, který velmi dobře vystihuje tehdejší atmosféru, jež je navíc až neobvykle dobře podkreslen vhodnou hudbou nejen z oblasti elektroniky. Dokument naštěstí absolutně postrádá mluvící hlavy a obrazový materiál nijak chaoticky neskáče v čase, ač samozřejmě v časové posloupnosti využívá i jistých reminiscencí, které celkově dotvářejí ucelený a smysluplný příběh. Možná dokumentu ještě něco málo chybí k tomu, aby byl považován za naprosto bravurní, ale i tak je to práce velmi zdařilá. Díky za podobné filmy.(10.11.2019)

Fotbal mě nezajímá a nikdy nezajímal. Ale toto nahlédnutí do života legendy je více než zajímavé. Pokud se tento příběh zakládá alespoň z půlky na pravdě, tak to je vážně síla, co tenhle člověk dokázal a vydržel.(5.12.2019)

1 2 3 4 následující >>