poster

Nevěstin otec

 • USA

  Father of the Bride

 • Slovensko

  Nevestin otec

Komedie / Romantický

USA, 1950, 92 min

Komentáře uživatelů k filmu (33)

 • Houdini
  ****

  Oscar 3 nominace: Nejlepší film, Herec HR - Spencer Tracy, Scénář(10.3.2004)

 • T2

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $10,135,000Tržby Celosvetovo $-(10.4.2009)

 • gouryella
  ****

  Tvurce moderni verze se Stevem Merinem asi nikdy nevidel tuto skvelou verzi - jak jinak si vysvetlit, ze by natocil tak prihlouplou predelavku.(30.7.2002)

 • Faye
  *****

  Pyšný otec Stanley vzpomíná na to, co předcházelo svatbě jeho milované dcery Kay. „Vždycky jsem si myslel, že svatba je jednoduchá věc. Potká se chlapec s děvčetem, zamilují se a pak se vezmou. Mají děti, jejich děti vyrostou, setkají se s jinými dospělými dětmi zamilují se do sebe a zase se vezmou a tak dále a tak dále. Díváte-li se na to takhle, je to vlastně jednoduchý, hrozně stereotypní. Jenže jsem se mýlil, zapomněl jsem právě na tu svatbu“. Takže než zazní svatební zvony je potřeba se seznámit s ženichem „Buckley říká Buckley si myslí“, jeho rodiči „řeknu Vám, za těch pár minut jsme si toho nalhali“. A ustát pár předsvatebních rozchodů. Nádherná, kultivovaná a skvěle obsazená komedie o zničujícím dopadu svatebních příprav na milující a zmatené rodiče.(6.8.2005)

 • Bluntman
  ****

  V čem je NEVĚSTIN OTEC navzdory předpokladům (žánr, černobílá kamera) stejný jako ostatní celovečerní snímky Vincente Minnelliho a v čem je jiný (a ve výsledku vlastně lepší) než remake HLAVA RODINY, píšu v recenzi při příležitosti Blu-ray vydání na tuzemském trhu.(26.6.2016)

 • Oskar
  ****

  Jeden z prvních hollywoodských pokusů čelit konkurenci televize filmy pro celou rodinu. Spencer Tracy je rozkošný. Obestřen hemžením a švitořením manželky, dcery a svatebního koordinátora, působí jako jediný normální člověk, který tiše a odvzdaně čeká, až se ta živelní pohroma jménem svatba přežene. To je ostatně rozdíl mezi originálem a remakem, protože Steve Martin byl všechno, jen ne normální a sympatický. IMHO. Je jen škoda, že televize nám Nevěstina otce vždycky servíruje v lajdácky kolorované verzi, kde jsou všichni žlutí jako Simpsonovi, zatímco dekorace, v nichž se pohybují, zůstávají často šedivé. Včetně trávníku! :o) Panenanebi, bojí se snad, že z černobílého filmu jim oslepneme? 70%(1.2.2007)

 • flanker.27
  *****

  Komedie ze starých časů, kdy dialogy měly šmrnc, pro vtip se nechodilo na záchod a filmům vévodili herci jako Spencer Tracy a zkrášlovaly je děvy jako Elizabeth Taylorová. Stačí porovnat s nepovedeným remakem z 90. let se Stevem Martinem, abych věděl, že jestli se na něčem dá ilustrovat úpadek kinematografie, jsou to především komedie. Tatínkova milovaná dcerka se bude vdávat a otec se s tím musí vyrovnat. Prostý námět, famózní a na svou dobu velmi progresivní zpracování, kdy se otec přímo obrací na diváka a sděluje mu své sucharské postřehy. Tenhle film nepřináší salvy smíchu, ale příjemný pocit na duši. Tedy aspoň mě ho přinesl, když jsem ho viděl asi před pětadvaceti lety. Pravda, spolu s pokračováním hodnotím po paměti, ale co.(6.2.2019)

 • Sarkastic
  ****

  „Kay mě ohromila. Počkala si na svou chvíli s takovým klidem jako generál před důležitou bitvou. Zato Buckley měl ztrhaný výraz muže, který zrovna zneškodnil nebezpečnou nálož.“ Názorný instruktážní dokument pro všechny otce, kteří by snad měli ten bláhový nápad uspořádat svým dceruškám svatbu aneb zachraň se kdo můžeš! Od Minnelliho se mi dosud nic vidět nepodařilo, ale konečně jsem to napravil a pro seznámení s jeho tvorbou zvolil Nevěstina otce. Takhle, film by byl spíš průměrnou romantickou komedií, to by ovšem nesměl mít tahouna jménem Spencer Tracy. Ten si snad každou scénu krade pro sebe, a hlavně diváka baví. Ať už zrovna profesionálně otevírá Coca-Colu, snaží se narvat do starého obleku, rozvíjí divoké domněnky o zeti či prožívá nefalšovanou noční můru. Atmosféra je navíc pohodová, sem tam nechybí nějaký ten dobrý fór, takže za mě slušné 4*. „Buckley říká, že by se lidi měli brát mladí.“ - „A nezmínil náhodou taky, kdo bude tyhle mladé rodiny živit?!“ - „Říkal, že by je měli podporovat rodiče.“(12.1.2020)

 • Rex Mundi
  ****

  Väčšinu vtipných scén ťahá vynikajúci Spencer Tracy, hlavne zo začiatku stačí sledovať jeho reakcie a následkom sú výbuchy smiechu. Ide mu to proste výborne, aj za sekundovania patrične hystericky zamilovanej dcérušky. Škoda, že druhá polovica filmu (rsp. samotná svadba) už nedosahuje kvality začiatku, inak by to bolo za 5.(17.7.2006)

 • cheyene
  ****

  Spencer Tracy byl pan herec a potvrdil to mimo jiné i v této romantické komedii, kde si vystřihl roli otce, jež mu svědčila i později ve slavném snímku Hádej, kdo přijde na večeři. V tomto případě ztvárnil rodiče, který se nerad smiřuje se skutečností, že se jeho jediná dcera vdává, avšak řeší také finanční stránku věci. Pobaví nejen jeho jízlivé, sarkastické, usedlé či rýpavé komentáře, ale také celá řada scén, např. otevírání coca coly či úvod, kde přemítá, kterého muže si asi tak může dcera chtít vzít.(20.3.2018)

 • pepo
  ****

  Ohromne mila zalezitost. Branicu to sice netrha, no cely cas som mal usmev na perach a v zavere slzy na krajicku. Velky podiel maju na tom samozrejme bajecny Spencer Tracy a krasna Elizabeth Taylor. 8/10(4.11.2020)

 • sheen
  ****

  Co jsem začal dohánět resty v podobě starých filmů, narazil jsem několikrát na Spencera Tracyho a neskutečně jsem si ho oblíbil, je to pan HEREC.(15.3.2020)

 • JohnnyD
  ***

  Síce to nemá veľa scén, kde sa bude divák bude rehotať, ide o maximálne príjemnú komédiu s výborným castingom (najmä Spencer Tracy!). 7/10(21.10.2020)

 • misterz
  ****

  Všetky radosti, problémy a strasti otca v súvislosti s vydajom dcéry... Bolo to krásne ukotvené vo svojej dobe a v danom prostredí. Spôsob života a myslenia postáv perfektne korešponduje so zvykmi a myslením americkej vyššej strednej triedy v povojnovom období. Chválim aj casting a obsadenie, S. Tracymu tieto postavy dobráckych a ustarostených otcov rodiny išli vôbec najlepšie. Opäť sa tu má divák v jeho podaní možnosť pokochať pár humornými bonmotmi, peknými myšlienkami a jemným sarkazmom. Slušný nadpriemer. 80/100(22.11.2018)

 • IQ Tiqe
  ****

  FIlm, který udělal Spencer Tracy. A film, který mě utvrdil v tom, jaký je nesmysl vyhazovat majlant za obrovskou svatbu. # příběh 7 | hudba 6 | humor 3 | akce 0 | napětí 0 | pustil bych si znovu 6(9.12.2011)

 • meave
  ****

  Príjemná komédia o tragickom osude každého milujúceho otecka. Je smutné ako komicky posobí ten otcovský strach, že príde o nekritickú obdivovateľku a ako málo si v tej chvíli uvedomuje, že to puto napriek tomu ostáva. Ale nejde odolať smiechu a hereckej bravúre Spencera Tracyho a Liz Taylor.(15.7.2006)

 • classic
  ****

  Obdivujem Spencera Tracyho a Liz Taylor, o to lepšie, keď sú spoločne v toľkých scénach ! Pôsobivý snímok o zhone, ktorý predznamenáva blížiaca sa SVADBA, Stanleyho dcéry, Kay. Otec vydáva mladú a krásnu, jedinú dcéru, kde zo začiatku, nie je nadšený, lebo to stojí strašné peniaze, či ženích mu dva - krát zrovna nesedí. Všetko postupne prechádza, negatívne nálady pominú potom, ako spoločne so ženou, spoznajú ženíchových rodičov, s ktorými si padnú do oka. Najzložitejšia a najťažšia pasáž, je ešte pred nimi, a to, ako a či dokážu zostrojiť špičkovú svadbu, za ktorú by sa nemuseli hanbiť... Okrem Liz, je očarujúca i Joan Bennett, ktorá si zahrala matku, Liz Taylor a ženu, Spencera Tracyho. Na začiatku je Spencer rozprávačom, ktorý je usadený v kresle, kde cez retrospektívu povie, ako to všetko prebiehalo, a je to, vskutku zaujímavé ! Minnelli skrýva niekoľko prekvapení, prečo ostáva divák v napätí, ako sa to celé skončí ? Skutočne dobrý film, ale v podstate sa nič v ňom zložité nedeje, ak nepočítam prípravy na svadbu, a to je The End. Aj keď, je to viac - menej, hollywoodska rozprávočka, to, čo mňa dostáva do kolien, je Elizabeth Taylor, ktorú považujem za najkrajšiu herečku všetkých čias, aká sa kedy objavila na striebornom plátne, mám pravdu ?:(21.6.2016)

 • kareen
  ****

  Jeden z dalších příkladů toho, že nad originál zkrátka není. Hlavním důvodem je tentokrát skvělý Spencer Tracy, který je přeci jen jiná extratřída než popleta Steve Martin a také fakt, že oč méně se v této starší verzi tlačí na strunu prvoplánového humoru, o to zábavněji a civilněji to nakonec vyznívá. Jen tu opulentnost té svatby si v mém případě velmi ráda odpustím. :)(21.5.2014)

 • kaylin
  ****

  Celkem logicky jsem jako první viděl verzi se Stevem Martinem a bavila mě. Ale když jsem zjistil, že je zde i původní film, zjistil jsem, že Steve Martin je vedle Spencera Tracyho jednoduše šašek, který roli nedal nic moc víc. Starší film je vtipný, má emoce a povedenou situační komiku, kde se nikdo nemusí pitvořit.(3.12.2016)

 • zette
  ****

  Velmi dobra komedie. Plne jsem soucitil s Tracym, fakt deprimujici priprava a hlavne platba za svatbu sve dcery. Ale zase neudelejte radost holce jako Liz Taylor, ze.-)?(12.11.2019)

<< předchozí 1 2