Nevěstin otec

Father of the Bride

Nevestin otec

Komedie / Romantický

USA, 1950, 92 min

Jeden z dalších příkladů toho, že nad originál zkrátka není. Hlavním důvodem je tentokrát skvělý Spencer Tracy, který je přeci jen jiná extratřída než popleta Steve Martin a také fakt, že oč méně se v této starší verzi tlačí na strunu prvoplánového humoru, o to zábavněji a civilněji to nakonec vyznívá. Jen tu opulentnost té svatby si v mém případě velmi ráda odpustím. :)(21.5.2014)

Väčšinu vtipných scén ťahá vynikajúci Spencer Tracy, hlavne zo začiatku stačí sledovať jeho reakcie a následkom sú výbuchy smiechu. Ide mu to proste výborne, aj za sekundovania patrične hystericky zamilovanej dcérušky. Škoda, že druhá polovica filmu (rsp. samotná svadba) už nedosahuje kvality začiatku, inak by to bolo za 5.(17.7.2006)

„Kay mě ohromila. Počkala si na svou chvíli s takovým klidem jako generál před důležitou bitvou. Zato Buckley měl ztrhaný výraz muže, který zrovna zneškodnil nebezpečnou nálož.“ Názorný instruktážní dokument pro všechny otce, kteří by snad měli ten bláhový nápad uspořádat svým dceruškám svatbu aneb zachraň se kdo můžeš! Od Minnelliho se mi dosud nic vidět nepodařilo, ale konečně jsem to napravil a pro seznámení s jeho tvorbou zvolil Nevěstina otce. Takhle, film by byl spíš průměrnou romantickou komedií, to by ovšem nesměl mít tahouna jménem Spencer Tracy. Ten si snad každou scénu krade pro sebe, a hlavně diváka baví. Ať už zrovna profesionálně otevírá Coca-Colu, snaží se narvat do starého obleku, rozvíjí divoké domněnky o zeti či prožívá nefalšovanou noční můru. Atmosféra je navíc pohodová, sem tam nechybí nějaký ten dobrý fór, takže za mě slušné 4*. „Buckley říká, že by se lidi měli brát mladí.“ - „A nezmínil náhodou taky, kdo bude tyhle mladé rodiny živit?!“ - „Říkal, že by je měli podporovat rodiče.“(12.1.2020)

Komedie ze starých časů, kdy dialogy měly šmrnc, pro vtip se nechodilo na záchod a filmům vévodili herci jako Spencer Tracy a zkrášlovaly je děvy jako Elizabeth Taylorová. Stačí porovnat s nepovedeným remakem z 90. let se Stevem Martinem, abych věděl, že jestli se na něčem dá ilustrovat úpadek kinematografie, jsou to především komedie. Tatínkova milovaná dcerka se bude vdávat a otec se s tím musí vyrovnat. Prostý námět, famózní a na svou dobu velmi progresivní zpracování, kdy se otec přímo obrací na diváka a sděluje mu své sucharské postřehy. Tenhle film nepřináší salvy smíchu, ale příjemný pocit na duši. Tedy aspoň mě ho přinesl, když jsem ho viděl asi před pětadvaceti lety. Pravda, spolu s pokračováním hodnotím po paměti, ale co.(6.2.2019)

V čem je NEVĚSTIN OTEC navzdory předpokladům (žánr, černobílá kamera) stejný jako ostatní celovečerní snímky Vincente Minnelliho a v čem je jiný (a ve výsledku vlastně lepší) než remake HLAVA RODINY, píšu v recenzi při příležitosti Blu-ray vydání na tuzemském trhu.(26.6.2016)

• - Pre úlohu Stanleyho Banksa (Spencer Tracy) bol skúšaný aj Jack Benny. (Michal74)

• - Premiéra filmu sa uskutočnila len niekoľko týždňov po skutočnom sobáši Elizabeth Taylor s jej prvým manželom Conradom Hiltonom, Jr. Publicita okolo tejto udalosti mala napomôcť filmu dosiahnuť úspech. (Michal74)

• - Film bol nakrútený podľa rovnomenného románu Edwarda Streetera. (Michal74)