O Ferondovi, jeho žene Emílii a opátovi svätej povesti

(TV film)
všechny plakáty

Televízna inscenácia poviedky G. Boccacia zo slávnej zbierky Dekameron. (RTVS)

mchnk

Giovanni Boccaccio se jistě inspiroval i svou dobou a potvrzuje, že lidstvo se v otázce morálky a mravnosti za stovky let nikam neposunulo, jedině ještě dozadu. Čest a respekt výjimkám, zbožným i bezvěrcům. Osobně plně chápu, že při pohledu do očí či na dokonalý dekolt Emíliin, na němž se uprostřed všeho pomalu zdvihá a opět klesá křížek, se muži mohou v hlavě honit všelijaké myšlenky, vychytralý a prospěchářský manipulátor, tedy služebník katolické církve, by o tom mohl vyprávět. Ve všech směrech klasicky nadprůměrně kvalitní kousek od Tatier, který musí být ve Vatikánu na seznamu zakázaných a který ve mně vyvolal touhu vidět stejný příběh v temně dramatickém až tragickém štylu. ()

Flego

Giovanni Boccaccio napísal svoj rozsiahly Dekameron v rokoch 1349 až 1353 a tento cyklus 100 noviel sa považuje za vrchol renesančného obdobia. Rozprávač ( Huba ) nám priblíži pozadie slávnej knihy, aby plynulo prešiel k tretej poviedke o žiarlivom a hlúpom Ferondovi ( Dibarbora ), jeho krásnej ale neuspokojenej manželke Emílii ( Poláková ) a smilnom opátovi ( Gregor ). Vtipná inscenácia má jednoduché ale slušné dekorácie, svieži námet a schuti hrajúcich hercov. Prvý komentár a tretie hodnotenie. ()

Autogram

Sedemsto rokov stará poviedka a pritom toľko pravdy a morálneho poučenia v krátkom filme. Žiarlivosť, nevera a ľudská hlúposť nevymizne nikdy a tento zabudnutý film pripomenul skvelé herectvo starej gardy slovenských hercov a jednej krásnej herečky. Tentoraz mi vôbec nevadili jednoduché kulisy a biedna kvalita záznamu, všetko vynahradil zaujímavý obsah. –––– Jéj, otče, urobím pre vás všetko, čo budete žiadať a čo len budem môcť. Len sa obávam, či môže taká žena, ako som ja, urobiť niečo, čo by ulahodilo takému vznešenému mužovi, ako ste vy. –––– Ale, dcérka, spovedať sa budeme až potom, čo zhrešíme. –––– Vy tu máte aj blchy, v očistci? – A prečo nie, blchy azda neumierajú? –––– Zbrane nie sú samy osebe zlé, ale sú zlé preto, lebo sú zlí tí, čo ich zlomyseľne používajú. ()