Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun

• USA The French Dispatch (více)

Milostný dopis novinářům odehrávající se v detašované redakci amerických novin ve fiktivním francouzském městě 20. století, který oživuje sérii reportáží publikovaných v časopise „Francouzská depeše“. (Falcon)

Darth Maul

Originálna sonda do romantického života novinárov, ktorej jedinou vadou je až zbytočne veľa čiernobielych sekvencií. Niektoré obrázky si priam pýtali farbu. Žiadnu inú chybičku Francúzska depeša nemá... Skvelé príbehy plné zaujímavých postáv do seba krásne zapadajú a vytvárajú príťažlivú mozaiku. Vychutnal som si ju v absolútnom zmysle daného slovesa. Každý nový film Wesa Andersona je sviatok a ja sa už teraz neviem dočkať, do akej témy sa zapletie nabudúce. ()

Marius_ss

Čo na to povedať ? Typický Anderson, zo všetkým zlým aj dobrým čo k tomu patrí. Aj keď jeho svojská réžia je vždy pôsobivý zážitok, nejako si k tomuto "avantgardnemu" štýlu neviem nájsť cestu. Nesedí mi to. Žasnem však, ako dokáže tento režisér nazbierať zakaždým do svojich filmov také množstvo skvelých a slávnych hercov, aj keď hrajú len mini-role. ()

Oralfabet

Povídkový formát dovoluje Andersonovi utrhnout se ze řetězu ještě víc, než obvykle. Chvílemi popravdě trochu Anderson overload, ale to se s následujícími shlédnutími (jichž bude určitě moc) poddá. První příběh je nejlepší, ale zbylé dva mají taky dostatek úžasných momentů. A za Owena na kole taky palec nahorů. Prostě další Wesovo pohlazení po duši a nejspíš i film roku (tohle by už moh trumfnout leda tak druhej Anderson). Jo a stárnutí Tonyho Revoloriho do herců, co vypadají úplně jinak, je asi pro Wese už tradice nebo co. 10/10 ()

Renfield

Dalo by se říct, klasický Wes Anderson, jenže ona to není tak úplně pravda. Změny jsou sice drobné, přesto pro celkový pocit z filmu zásadní. Depeše je roztažena na více stran (kapitol) a je z větší části černobílá, s čímž jsem měl obzvlášť ve druhé, kvalitou zbylých nedosahující kapitole, docela problém. Představit si Andersonovu klasiku bez barev, tak úplně nejde, chce to něco trošku jiného a přesně to přichází po povedené Wilsonově cyklistické poznávačce města. Vězeňský, tím i vcelku komorní příběh o lásce mezi trestancem a dozorkyní, přesněji snad malířem a jeho múzou, v němž mají herci zdaleka nejvíce prostoru. Právě scénám s touto dvojicí ta černobílá sedne nejvíce, stačí vzpomenout na první pózování, nebo (ne)vyznání. Jenže hned následující kapitola toto nadšení především příběhově krotí, v ní je opravdu lepší nechat se unášet obrazem, nejlépe barevným. Toho tu samozřejmě není mnoho, ale když je, dostaví se i v této slabší části podstatně příjemnější pocit. To následující lehká krimi je na tom zase lépe, černobílá ji v některých momentech dává takovou příjemně noirovou atmosféru, navíc má mnoho krásných záběrů, například ten před a po přestřelce. Vrcholem kapitoly je potom výborná animovaná automobilová honička, jenž zase barvy nepostrádá. Wes Anderson se mi ještě neohrál, takže nadšení z do detailu dotažených statických kompozic, průchodů zdí, nádherných kulis, ale i kostýmů, opravdu nechybí. Jenom ten Alexandre Desplat je nějak netradičně nenápadný. 75% ()

simply

Pro mě zatím nejlepší snímek Wese Andersona. Líbilo se mi barevné ladění do černobílá a povídkový styl, kdy mi nejvíc sedla první povídka. ()

Jaro_slav

Je to spíše cvičení na téma wesandersonizace filmového vizuálu než film samotný. Chybí tam lehkost a hravost předchozích cvičení. Teda filmů. ()

hemul

V zaverečnom poďakovaní sa objaví meno James Thurber, môj obľúbený spisovateľ - humorista, povolaním dlhoročný stĺpčekár New Yorkeru. Z toho som usúdil, že film je poctou New Yorkeru. Thurber mal skvelé historky, možno aj inšpirovali tento film, ktorý by sa dal zhrnúť do troch slov - fantázia, humor, majstrovstvo. Karel Zeman má v dnešnom filme nasledovateľa. ()

Klajnik

Pro mě je French Dispatch filmem roku. Dokonalé v tom, čím ten snímek chce být. Současně to má ale vysoké kvality jak na rovině scénáře, tak na rovině technického zpracování. Jednotlivé postavy mají charakter, který se manifestuje na způsobu, kterým se vyjadřují. Herci jsou precizní a stejně tak kamera, kompozice, barvy... - zkrátka celé audiovizuálno. Tyto dvě roviny pak pracují v dokonalé symbióze formy a obsahu, jež společně generují svěží atmosféru, v níž se leskne jedinečném kouzlo pojednávajícího tématu, kterou je pocta novinářům (jak sympatický námět). Dokonce mě to ve svém závěru dojalo. Asi si dovedu představit, že je toto pro někoho nepochopitelné, páč to na city vůbec nehraje. Přesto to tam ale vidím a právě proto, že to na city nehraje, to na mě naopak funguje. Podbízivý patos ve mně vzbuzuje spíše cynismus. ()

husokachna

Nejsem člověk, který by měl znalosti a filmové zkušenosti, aby mohl na plno docenit záběr Wesovy Depeše. Pro mě se pocit z filmu smrskl na radost z vyprávění, jako u většiny Wesových filmů a úžasné jednotlivé scény, které mi daly připomenout moje nejoblíbenější a milované Tenenbaumovi. Měl jsem strach, že mi Wes po Grandhotel Budapešť dá další vycizelovaný barevný dortík bez emocí, ale alespoň pro mě, se tyto obavy nenaplnily. Nejvíc mě bavila druhá povídka, která ožila mládím a úžasným Timothéem (v pubertě bych ho nenáviděl, ale teď úplně chápu, proč ho všechny holky milují) a ta mě nabila tak, že mé nadšení neopadlo ani při třetí, pro mě nejméně zábavné části filmu. Odcházel jsem z kina velmi spokojen a odnáším si v srdci film, který jsem neviděl naposledy. Dávám čtyři nádherná a žensky plná fullfrontální těla božské Léay Seydoux, které výhledově navýším. PS: baví mě, jak často Franta Fuka zmiňuje, že dialogy jsou složité a bez perfektní znalosti angličtiny je problém muset zároveň číst titulky a sledovat dění na plátně. Tak jsem se ušklíbal i před Depeší, abych pak nerozuměl polovině věcí, které byly řečeny...a to si myslím, že moje angličtina není z nejhorších. ()

Thomas_xxxxx odpad!

Toto bola nevídaná totálna blbosť, ktorá jednoducho nemá obdoby. Neviem, čo tým chcel autor povedať, no ja som z toho nepochopil ani prd. Jednoducho žiadna výpovedná hodnota, iba som na to čumel bez najmenšieho pochopenia. Nechápem, ako to môže mať 78%. ()

Muel

| Searchlight Pictures | Anderson je kapitola sama o sebe. Môžete čakať majstrovský production design, unikátnu prácu s kamerou, film obsadený polkou Hollywoodu a fast-paced scénar. Tak si to dajte x2 a dostanete The French Dispatch. Len po stránke naratívnej ja tie andersonovky nejak nepoberám a aj keď ma väzňov príbeh pomerne bavil, poslednú tretinu som už úprimne trocha prezíval. To ale nemení nič na tom, že jeho nasledujúci film si určite pozriem a že fanúšici Andersona by tu mali byť utopení v blahe a šťastí. A ja im to úprimne prajem. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 | ()

kamil.i

Vizuálne podmanivý Anderson - klasicky. Bohužiaľ tentokrát forma výrazne predčila obsah. Jednotlivé príbehy sú poriadne ukecané, no inak sa toho veľa nedeje, ich obsah je pomerne prázdny a rýchlo začnú byť nezaujímavé. Sú to také "wanna-be" bystré poviedky, ktoré lepšie pôsobia na papieri ako na filmovom plátne. Ich príbeh sa dá zhrnúť do pár minút, resp. zopár strán, no vo filme sú neúnosne naťahované všemožnými komentármi a pod-príbehmi, ktoré začnú byť priveľmi skoro otravné. V porovnaní napr. so Psím ostrovom je Francúzska depeša temer bezvýznamná. Ostrov mal bizarný vizuál s množstvom nápadov a vtipov, no neustále sa držal príbehu a jasne čitateľnej, rozumnej pointy. Tu je tých nápadov kopec, no pointa žiadna. Navyše časté použitie čiernobielych záberov oddeľujúcich minulosť je vzhľadom k fascinujúcej Andersonovej "farebnosti" priam až poľutovaniahodným mrhaním talentu. Ešteže v tom bola božská Léa Seydoux :) ()

tomashrabek

Mať k dispozícii takú výnimočnú hereckú skvadru a natočiť... toto, to by malo byť zločinom proti umeniu. Prázdny žvást s nezaujímavými historkami, v ktorých sa nedá stotožniť absolútne s ničím. Andersonov formálny maniérizmus mu evidentne prerástol cez hlavu. Svojím neustálym upozorňovaním na seba (strojené kompozície, zmeny pomerov strán) je neuveriteľne otravný a žiaden z "briskných", absurdných a rádoby chytrých dialógov nezakryje to, že vlastne ani nemá čo povedať. ()

Dispenz

Celkové hodnocení: 9/10    Art: 9/10    Akce: 6/10    Vtip: 7/10    Napětí: 6/10    Láska: 8/10    Soundtrack: 9/10        12/2021 ()

Pawlisman

Pokud je film stále umění, je strhující, koukáte na něj s otevřenou pusou a chcete vidět znova? Ano. Navíc vtipný a 100% originální? Ano Anderson je genius. ()

nonick1

Mistra ihned neomylně poznáte podle jeho rukopisu; je jedno, jestli je to Rembrandt, Mozart, Márquez nebo Anderson, jehož poslední filmový opus je tak andersonovský, jak jen může být. Natočen s celou plejádou hereckých hvězd, natočen obecnému PG-13 vkusu mas navzdory, natočen se svobodným rozletem hravé režijní kreativity a scénáristického talentu, natočen i přesto, že z toho moc peněz nekouká. Čirá filmařina, kvůli které stojí za to jít do kina, smekám! ... a těším se na další film Wese Andersona, podobně jako jsem se těšil na každé další album Led Zeppelin. ()

Jurkodak1

To je frankofilnější, než já v 16. Miluju to, chci to vidět znova, podle mě by to bylo lepší jako seriál, už jen proto, že chci vidět víc těch povídek. Film bych popsal jako takový ten, u kterého se celou dobu usmíváte, ale pak přišel moment honičky policistů a únosce, kdy jsem vyprskl smích a smál se přibližně půl minuty. Počtem cameí v minirolích mi to připomínalo skoro až Casino Royale (1967), Christoph Walz, Willem Dafoe a James z The end of the f***ing world (jméno herce neznám, pardon) byli samozřejmě úžasní a parádně doplňovali ty hvězdy v hlavních rolích. ()

Chystaný film Wese Andersona nabírá obsazení

Chystaný film Wese Andersona nabírá obsazení

13.01.2024

Ačkoliv zatím poslední celovečerní snímek Wese Andersona, komedie Asteroid City z loňského roku, patří k o něco rozporuplněji přijatým dílům tohoto svébytného režiséra, oblíbený hollywoodský tvůrce s… (více)

Wes Anderson chystá film pro Netflix

Wes Anderson chystá film pro Netflix

07.01.2022

Režisér Wes Anderson (Život pod vodou, Grandhotel Budapešť) rozhodně nezahálí. Je to teprv pár týdnů, co do našich kin dorazil jeho nejnovější snímek Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun, a… (více)

Nový film Wese Andersona přibírá Margot Robbie

Nový film Wese Andersona přibírá Margot Robbie

12.08.2021

Ještě jsme se ani nestihli dočkat jeho několikrát odkládané komedie Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun, jež by měla mít v našich kinech premiéru nakonec začátkem listopadu, a už režisér… (více)

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona