Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Adaptácia Flaubertovho románu rozpráva príbeh Emmy Bovaryovej - ženy, ktorá by pre naplnenie svojej lásky urobila čokoľvek. Problém však tkvie v tom, že vlastne ani sama nevie, komu má lásku zasvätiť.
Najskôr si vezme lekára Charlesa Bovaryho, no po krátkom čase ju manželstvo omrzí a hľadá lásku inde. Po tom, ako stroskotá aj jej aféra s milencom Rodolphom, začne sa stretávať s od nej oveľa mladším pisárom Léonom. Ten však uprednostní kariéru a Emma, zarmútená, odvrhnutá a hlavne - stále bez naplnenej lásky - postupne prichádza o rozum, až sa napokon otrávi arzénom.
Dej filmu nadobudol v porovnaní s knižnou podobou aj ďalší rozmer - je pretkaný súdnym procesom so samotným Gustavom Flaubertom, ktorého vtedajšia kritika súdila za pohoršovanie spoločnosti prostredníctvom tohto diela. (baclajean)

(více)

Recenze (6)

kinderman 

všechny recenze uživatele

Minnelliho adaptace Flaubertovy literární klasiky se soustřeďuje na (melo)dramatickou linku a postrádá v předloze přítomný ironický podtón. Ovšem J.Jonesová v titulní roli ženy, která nevěděla, co chce, ale udělala vše pro to, aby to získala, je nádherná. A Van Heflinův venkovský "balík" Bovary divákovi zlomí srdce. ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Vynikající adaptace, která mě doslova ohromila svými filmařskými kvalitami a tím, jak suverénně zachází s Flaubertovou předlohou - na jednu stranu ji velmi respektuje a věrně se jí drží až do takových detailů, jako jsou kostýmy herců, které často odpovídají detailním Flaubertovým popisům (zmačkané manšestrové sako Charlese - v českém překladu Karla - apod.; btw. všechny Emminy šaty jsou zcela fantastické - kostýmy u tohoto filmu jsou skutečně skvostné), nemluvě o typově dokonale obsazených postavách - úchvatná Jennifer Jones prostě JE na 100 % Emmou Bovaryovou, jejím dokonalým ztělesněním, oslnivě krásnou ženou s tragickým osudem, která se žene do záhuby, a film dokonale vykresluje důvody tohoto; stejně tak zbytek castu je absolutně bezchybný - na druhou stranu scénář mistrně z předlohy vypouští spoustu látky, kterou vyhodnotil jako redundantní, a skutečně to celkovému vyznění filmu nijak neškodí - ve filmu kupříkladu zcela absentuje Charlesova první manželka (paní Dubucová) nebo rodiče obou manželů Bovaryových (tudíž zde nejsou ani žádné spory staré paní Bovaryové s její snachou Emmou), význam postavy lékárníka Homaise byl oproti předloze dramaticky umenšen, a ve filmu kupříkladu i zcela chybí období, během něhož Emma propadla náboženské horlivosti. A pokud se scénář odhodlal k některým posunům, osobně mi přišly velice vkusné - v románu se kupříkladu Charles rozhodne nebožáka s koňskou nohou operovat - a fatálně selže a pacientovi musí nakonec nohu amputovat - ve filmu si ale operaci v poslední chvíli rozmyslí (jeho dobré renomé je ale stejně nenávratně ztraceno). A zatímco v předloze samotný Charles v závěru umírá krátce po své ženě a jeho dcera jde do jiné rodiny, poslední záběr ve filmu ho zobrazuje na koni se svou dcerou ujíždět pryč. Velmi se mi líbilo i zarámování děje soudním procesem se samotným Flaubertem, který je vlastně vypravěčem filmu a současně vlastním obhájcem - film mě mj. i v tomto přesvědčil, že tvůrci duch Flaubertova textu pochopili zcela správně, a dali vzniknout mistrovské adaptaci, kterou je velkolepou poctou jednomu z nejlepších románových textů literární historie. Toto je starý dobrý Hollywood v tom nejlepším slova smyslu. ()

Reklama

majo25 

všechny recenze uživatele

Klasické spracovanie Flaubertovho románu nesie všetky znaky vtedajších historických filmov - skvostné kostýmy, silná hudba, sladká romanca a tendečné nazeranie na hlavného hrdinu/ku. Cez všetky snahy o silný dojem ma príbeh neoslovil do takej miery, ako si tvorcovia asi želali. Asi to bude príbehom, čím nepopieram, že môže ísť o najlepšie filmové spracovanie tohoto románu a tvorcovia k nemu pristupovali so všetkou poctivosťou a príjemným prerozprávaním. Krasotinke najprv všetko vychádzalo, aby sa jej neskôr v ťažších chvíľach všetci otočili chrbtom, teda až na hlupáka manžela. Miesto toho, aby sfackoval svoju ženu tak, ženy týždeň nemohla výjsť z domu, ju v jej amorálnych a neostyšných rozletoch ešte nepriamo podporoval. Súcit k takej osobe nie je namieste a ani tento film, hoc mal o to eminentný zámer, to nedokázal. Možno poľutovaniahodný, ale v trochu inom zmysle. ()

VanTom 

všechny recenze uživatele

Že se klasická hollywoodská adaptace z výrazné části vzdá "nihilistického realismu" předlohy, to bylo předem dané. Melodramatický rozbor venkovské ženy, patologicky se upínající na své mladické, "románkové" představy o lásce a společenském postavení, tímto přišel o jeden mimořádný rozměr (hvězdičku), jelikož čistě z dějového hlediska jí vnitřní nenaplněnost / nešťastnost z ubíjející přízemnosti nepřiřknuly dodatečnou hloubku potřebnou pro dostatečné porozumění. „Nové sny za ty staré.“ ()

Galerie (26)

Zajímavosti (2)

  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Gustava Flauberta. (Terva)

Reklama

Reklama