Rozhodnutí o likvidaci

(festivalový název)
  • Rusko Rešenije o likvidacii (více)

Príbeh je založený na skutočných udalostiach, ktoré sa odohrali na území severného Osetska a Ingušska v rokoch 2004 až 2006. Jedná sa o najkomplexnejšiu operáciu ruských bezpečnostných síl, ktorá mala za úlohu zlikvidovať vodcu čečenskej povstaleckej skupiny Šamíra Bazgajeva a jeho skupinu. Scenár bol založený na spomienkach priamych účastníkov tejto operácie. Ruská bezpečnostná služba zisťuje, že Bazgajev získava v posledných týždňoch nemalé finančné prostriedky, ktoré využíva na nákup zbraní. Paralelne s tým, sa v rámci krajiny vyskytuje rad teroristických útokov, ku ktorým a priznáva táto povstalecká skupina. Po tom, ako sa odohrá zajatecká dráma na základnej škole v Beslane, pri ktorej zahynie 334 rukojemníkov, z toho 196 nevinných detí, za ktorú sa postaví Šamír Bazgajev, ruské bezpečnostné zložky už nemajú na čo čakať sú nútené spustiť operáciu na okamžitú likvidáciu tejto povstaleckej skupiny. Založia preto špeciálnu jednotku, ktorá bude poverená touto úlohou. Čaká nás napínavý príbeh o honbe za jedným z najhľadanejších teroristov v Rusku. (RTVS)

chamonix

Naprosto nejde o běžný akčňák, je to "jen" filmová rekonstrukce závěrečného úseku života ruského „teroristy č.1“. Kolem Šamila Basajeva se čím dál těsněji stahuje smyčka a zároveň se od něho díky jeho fanatismu odvracejí někdejší spolubojovníci. Přesto stále disponuje téměř neomezenými finančními zdroji z arabského poloostrova a má tedy možnosti nakupovat moderní zbraně. Poté, co selhaly dodané ruské rakety (naprogramované proti sestřelení „svojich“), si objednává v zahraničí jiné protiletadlové komplety. Jejich cestu do Ruska přes Gruzii už ale monitoruje FSB a Basajevovi se odpočítávají poslední minuty. Odhadovaná síla nálože uložená v náklaďáku při výbuchu v Ekaževu je 100 kg TNT. ()

Tipko

Dobré spracovanie príbehu proti islamskému teroristovi Bazgajevovi. Akurát mám pochybnosť o výrokoch z filmu, že "pravý" islam nezabíja inovercov. ()

italka63

Hodně dobrý film o snaze vyřešit problém s teroristou Basajevem, který v Čečensku řádil jako Černá ruka a byl to šmejd, neštítíce se ani vražd dětí. Na tu událost vzpomínám velmi dobře. Film pro mne neměl hluché místo a jako bonus nádherná krajina, dobré čtyři hvězdy. ()

Chrustyn

Ničím zajímavý ruský akčňák, kde se více mluví než aby se v něm stalo něco skutečně zajímavého, nebo pro diváka poutavého. ()

• Autoři v recenzích píší, že využili osobní výpovědi agentů jdoucích po Basajevovi. Pro objektivitu ale doplňme i verzi Čečenců – ti na svých stránkách popírají řízenou explozi a píší, že k výbuchu došlo jen neopatrnou manipulací s výbušninami během překládky. (chamonix)
  • Film je sestříhán i do podoby čtyřdílné televizní série. Cca 4krát 40 min. (chamonix)