The Herd

Horor / Krátkometrážní / Podobenství
Velká Británie, 2014, 20 min

Viacero žien, ktoré boli unesené či nelegálne predané do otroctva, sa ocitlo uväznené v hrozivom zdravotníckom zariadení. Pre Paulu prežitie závisí na jej základnom ľudskom fungovaní. Útek, na akejkoľvek úrovni, je zdanlivo nemožný, pretože tieto ženy sú odsúdené k životu núteného otroctva a podstupujú muky rozmarov ich väzniteľov len z jedného dôvodu - pre ich mlieko. Film Stádo umiestnilo ženy ľudí do úlohy kráv, samíc, ktoré sú každý deň podrobené rovnakému zneužívaniu mliekarenským priemyslom.
Cieľom filmu je reálne poukázať na systematické zneužívanie zvierat v mliekárenskom priemysle. Jeho odkaz je jasný: nie je rozdiel medzi človekom a zvieraťom v bolesti alebo utrpení. (Zdroj: http://www.wildandfree.sk/) (oficiální text distributora)

Trevor

Tak nejako sa stráca zmysel podobenstva nakoľko je obsiahnuté iba v závere, v každom prípade je časť až po reklamu zvládnutá z môjho pohľadu veľmi dobre. Nápad to nie je nijako výnimočný, veď iba pred dvomi dňami som pozrel celovečerný film Breeder, ktorý obsahuje podobné posolstvo a s podobným námetom sme sa v minulosti stretli už neraz aj v iných filmoch či epizódach seriálov. ()

SOLOM.

Na Brity celkem drsný krátkometrážní kousek – až čumím. O zacházení s dobytkem nemám žádné iluze, přesto žeru maso a dám si i mléko. Jak chutná to mateřské si už nepamatuju, přece jenom už to je opravdu dlouho, ale věřím, že by mohlo jít o celkem výnosný obchod. Slabším povahám a zvláště pak ženám tento snímek zřejmě pohne žlučí – je svým způsobem nechutný, surový a ani bych se nedivil, kdyby se tak někde dělo. Závěrečný revenge byl zcela na místě a v pořádku… ()

corpsy

Poviem to kruto. ´´Koho to seri€ že?´´ Mliečne výrobky sa budú kupovať stále a keďže nás je stále viac a viac, produkciu treba zvýšiť a urýchliť. Takže to bude stále len horšie a horšie. Netreba aby sa menili požiadavky, treba len, aby sa menili podmienky. A to nechce nikto. Pokrytecké, ale nekompromisne pravdivé. Metaforický, ale hlavne drsný pohľad. ()

Israha

Kritika mlékárenského průmyslu jako krátkometrážní exploitation horror? Ale proč ne, na ploše 20 minut to díky kvalitní režii a technické stránce dokáže správně znechutit, zamrazit a vyvolat kýžené otázky (a tím spíš, pokud toho o chodu daného průmyslového odvětví moc nevíte). Na plné hodnocení tomu však chybí jako alegorii ještě větší troufalost (např. když stvárňuji exploataci krav, proč podobně neprezentovat i exploataci býků pro zisk spermatu?), protože tématu znalého diváka to nikterak nešokuje; a jako horroru větší napojení na postavy trpitelek, které jsou redukovány do podoby anonymních kusů masa (záměr chápu, ale tady se částečně minul účinkem, protože exploitation, ve kterém nemáte prostor lépe poznat a více soucítit s obětmi, nikdy nebude fungovat stoprocentně). ()

eMko

Dlhé roky som žila v mylnej predstave, že pokiaľ prestanem jesť mäso, zmiernim tak utrpenie zvierat. Naďalej som sa tlačila mliečnymi výrobkami a dokonca som si svoj život bez nich nevedela predstaviť. "Ale ja tak milujem syry a jogurty, čo budem jesť namiesto nich?". Nemala som ani poňatia čo všetko stojí za mojím obľúbeným jedlom. Nikto mi to nikdy nepovedal, nemala som žiadne informácie. Ako som však spoznávala stále viac vegánov, tým viac sa mi otvárali oči a moje srdce. Definitívne ma presvedčilo známe 5 minútové video. Áno, mliečny priemysel je jednoznačne oveľa väčšie peklo ako ten mäsový. Nie, kravy nie sú veselé tak ako sa nám to snaží nahovoriť reklama. Nechodia po zelených lúkach niekde vo Švajčiarsku a neužívajú si slnko. Drvivá väčšina z nich trávu nikdy nevidela a celý svoj život pocítila len bolesť a utrpenie. Veď ktorá matka by chcela zažiť ako jej odoberú narodené dieťa bez toho aby ho mohla nakojiť, starať sa oň a dať mu svoju lásku? Namiesto toho stála hodiny bez pohnutia a slúžila len ako stroj na mlieko. Jej dieťa by tiež nečakala pekná budúcnosť. Dcéra by skončila ako ďalšia dojka a syn by išiel na smrť, pretože nie je potrebný. Keď si pozriete tento film, možno si poviete: "To je hrozné, akoby sa niečo mohlo takéto diať?". Toto je však denná realita mliečneho priemyslu na celom svete. A zmeniť to môžeme jedine my, ľudia. ()