The Herd

Velká Británie, 2014, 20 min

Ed Pope

Scénografie:

Melanie Light

Technicky prvotriedne, ale ako vždy značne kontraproduktívne. Ochranárom by už mohlo dojsť, že tieto šokujúce videá ľudí poštvú akurát proti tvorcom, že ich na niečo také nútia pozerať. Je to asi ako keď vás chce vegan presvedčiť, aby ste prestali jesť mäso a nahradili ho orechmi. Súhlasím s vami, máte pravdu, ak chcete niečo podpísať, ja to podpíšem, ale na horory čumím z úplne iných dôvodov.(1.11.2019)

Poviem to kruto. ´´Koho to seri€ že?´´ Mliečne výrobky sa budú kupovať stále a keďže nás je stále viac a viac, produkciu treba zvýšiť a urýchliť. Takže to bude stále len horšie a horšie. Netreba aby sa menili požiadavky, treba len, aby sa menili podmienky. A to nechce nikto. Pokrytecké, ale nekompromisne pravdivé. Metaforický, ale hlavne drsný pohľad.(29.5.2018)

Tak nejako sa stráca zmysel podobenstva nakoľko je obsiahnuté iba v závere, v každom prípade je časť až po reklamu zvládnutá z môjho pohľadu veľmi dobre. Nápad to nie je nijako výnimočný, veď iba pred dvomi dňami som pozrel celovečerný film Breeder, ktorý obsahuje podobné posolstvo a s podobným námetom sme sa v minulosti stretli už neraz aj v iných filmoch či epizódach seriálov.(24.1.2021)

Na Brity celkem drsný krátkometrážní kousek – až čumím. O zacházení s dobytkem nemám žádné iluze, přesto žeru maso a dám si i mléko. Jak chutná to mateřské si už nepamatuju, přece jenom už to je opravdu dlouho, ale věřím, že by mohlo jít o celkem výnosný obchod. Slabším povahám a zvláště pak ženám tento snímek zřejmě pohne žlučí – je svým způsobem nechutný, surový a ani bych se nedivil, kdyby se tak někde dělo. Závěrečný revenge byl zcela na místě a v pořádku…(4.8.2018)

Dlhé roky som žila v mylnej predstave, že pokiaľ prestanem jesť mäso, zmiernim tak utrpenie zvierat. Naďalej som sa tlačila mliečnymi výrobkami a dokonca som si svoj život bez nich nevedela predstaviť. "Ale ja tak milujem syry a jogurty, čo budem jesť namiesto nich?". Nemala som ani poňatia čo všetko stojí za mojím obľúbeným jedlom. Nikto mi to nikdy nepovedal, nemala som žiadne informácie. Ako som však spoznávala stále viac vegánov, tým viac sa mi otvárali oči a moje srdce. Definitívne ma presvedčilo známe 5 minútové video. Áno, mliečny priemysel je jednoznačne oveľa väčšie peklo ako ten mäsový. Nie, kravy nie sú veselé tak ako sa nám to snaží nahovoriť reklama. Nechodia po zelených lúkach niekde vo Švajčiarsku a neužívajú si slnko. Drvivá väčšina z nich trávu nikdy nevidela a celý svoj život pocítila len bolesť a utrpenie. Veď ktorá matka by chcela zažiť ako jej odoberú narodené dieťa bez toho aby ho mohla nakojiť, starať sa oň a dať mu svoju lásku? Namiesto toho stála hodiny bez pohnutia a slúžila len ako stroj na mlieko. Jej dieťa by tiež nečakala pekná budúcnosť. Dcéra by skončila ako ďalšia dojka a syn by išiel na smrť, pretože nie je potrebný. Keď si pozriete tento film, možno si poviete: "To je hrozné, akoby sa niečo mohlo takéto diať?". Toto je však denná realita mliečneho priemyslu na celom svete. A zmeniť to môžeme jedine my, ľudia.(1.7.2017)