Ideální palác

• Francie L'Incroyable Histoire du facteur Cheval (více)

Na sklonku 19. století si prostý pošťák Joseph Ferdinand Cheval (Jacques Gamblin) každý den klestí cestu od vesnice k vesnici po celém Drôme. Z tíživé samoty jej vytrhne setkání s osudovou ženou Philomenou (Laetitia Castová). Z jejich svazku vzejde dcera Alice. Kvůli dítěti, které miluje nadevše, se Cheval vrhne do riskantního projektu, jehož cílem je postavit pro Alici vlastníma rukama dokonalý palác. Tento obyčejný muž, kterému život vždy házel klacky pod nohy, ve svém úsilí nikdy nepoleví a zasvětí dlouhých třiatřicet let výstavbě neobyčejného díla – "Ideálního paláce". (HBO Europe)

Aljak

Palais Idéal du facteur Cheval v dedinke Hauterives som mal tú česť navštíviť - je to unikátne a pôsobivé dielo, ktorý je krásny nielen na pohľad, ale má aj pozoruhodnú históriu. A práve k nej môžeme prostredníctvom tohto filmu vykročiť. Osobne by som skôr čakal dokument, ale napokon aj filmové spracovanie bolo zvládnuté na výbornú. Jacques Gamblin zvládol postavu poštára Chevala skvelo, a celkovo sa mi film páčil aj po scenáristickej a vizuálnej stránke. Cheval rozhodne nemal jednoduchý život, a keď sa rozhodol postaviť pre svoju princeznú palác, stal sa skôr terčom posmechu a nepochopenia. Napokon je však toto 33-ročné dielo vzácnym kúskom tzv. naivného umenia, ktoré chodia obdivovať turisti z celého sveta. Výborná práca! 5* ()

angel74

Tenhle životopisný film mnohdy až dojemným způsobem oslavuje nezlomnost lidské vůle, která akceptuje moc přírody, aniž by se jí nechala pokořit. Venkovský pošťák Joseph Ferdinand Cheval (úžasně ztvárněný Jacquesem Gamblinem) musel každý den zvládnout 32 km chůze po opuštěných cestách, aby doručil dopisy. Kde na stavbu toho nádherného paláce vzal sílu a čas, to mi hlava nebere. Kdyby nešlo o příběh podle skutečných událostí, tak bych snad ani nevěřila, že se něco takového opravdu může stát. Kdo se chce přesvědčit na vlastní oči, ať se zajede podívat do městečka Hauterives nedaleko Lyonu. Právě tam se skví v celé své kráse Palais Idéal. (80%) ()

PTuranyi

Veľmi dobre nakrútený životný príbeh poštára Josefa Ferdinanda Chevala, ktorý bol zrejme autista ale napriek svojmu nie príliš spoločenskému správaniu sa mu podarilo zanechať svetu okrem potomkov aj úžasné architektonické dielo, do ktorého vďaka svojej tvrdohlavosti a pochopeniu blízkych, investoval neuveriteľné množstvo času a úsilia. Výborná produkcia a herecké výkony približujú divákovi ako osobnosť tak aj spleť vzťahov a emócií pretkávajúcich jeho život. Režisér z toho nerobil drámu, ale citlivo staval atmosféru vzťahov tak, že na konci nezostane jedno oko suché. 75% ()

Verody91053

Krásny a citlivý filmársky počin. Pomalé tempo, ale napriek tomu sa stále niečo deje. Dej sa odohráva na francúzskom vidieku na prelome 19. a 20. st., kde je výborne ukázané ako ľudia vtedy žili, aké mali starosti a aký je život krehký. Pekne spracovaný príbeh muža, ktorý je skúšaný osudom, nájde však vášeň pre stavbu paláca a nič ho nezastaví. V tomto filme naozaj vidno dôležitosť rodiny a lásky k nej a k jej členom. Tiež je tu ukázané, že človek môže a vie dosiahnuť a vytvoriť veľké veci, ak si to zaumieni, bude usilovne pracovať a nevzdá sa. Koniec bol ozaj dojemný, kde som vyronila nie jednu slzičku. Určite odporúčam :) ()

brumbrum

Krasny filmik: velmi citlivy, pravdivy, uzasne hlbavy, jemny - a bez velkych kecov, uchylaren a superlativ. O prostom cloveku, ktory si pri vsetkej kazdodennej obycajnosti plnil svoje najobycajnejsie povinnosti a stvoril najneobycajnejsie diela. Holymi rukami, bez kapitalu, bez skol, bez pomoci, bez marketingu: z dobrotivosti slachetneho srdca a hlbokej duse, ktoru stroje a podnikatelia Bill Gates nikdy mat nebudu. 5* ()

• Prvé premietanie filmu sa uskutočnilo 24. septembra 2018 priamo v Hauterives, kde sa palác nachádza. (Arsenal83)
  • Aby mohol Jacques Gamblin hrať rolu poštára, musel zhodiť pár kíl, aby pôsobil chudšie a mal vychudnutú tvár a nechal si narásť fúzy. (Arsenal83)