Judea a Řím: Fatální konflikt

(TV seriál)
  • Česko Osudný konflikt: Judea a Řím (více)
Dokumentární / Drama / Historický
Austrálie, 2018, 2x50 min

Alan Rosenthal

Alan Rosenthal

Geoff Ellis

Stu Kirk, Kevin Spink (vypravěč), Tony Nixon

Dvoudílná mini série Osudný konflikt: Judea a Řím se zabývá bouřlivým životem krále Heroda a přibližuje velkolepý vzestup a tragický pád Judee pod nadvládou Římské říše. Tyto dvě historické události sice dělí sedm desetiletí, přesto byly navždy spojeny mužem, který dostal za úkol popsat milníky vedoucí ke konci Judee – kontroverzním historikem Flaviem Josephem. Osudný konflikt: Judea a Řím nahlíží na dějiny z neokoukané perspektivy. Využívá k tomu slova i skutky nechvalně proslulého židovského učence a generála, dějepisce a údajného zrádce. Nenechte si ujít strhující příběh o vzniku a zániku Jeruzaléma. (TV Prima)

Konev

Veškerý děj je skoro celý postavený na vyprávění Josepha Flavia, který se dal k Římanům, aby si zachránil život. Doživotní renta a vlastní dům za to stálo. Místy se to neshoduje s biblickou zprávou /římská vojska v roce 66 nenadále odešla a vrátila se až za 4 roky/, ale jinak jsem se dozvěděl několik podrobností, které jsem dříve nevěděl /třeba to, že Římané při obléhání pouštěli lidi dovnitř Jeruzaléma, ale už ne ven, protože tak chtěli docílit rychlejšího vyhladovění obyvatel/. Škoda, že tvůrci nepoužili nějakou animaci, aby nám místo zbořeniště a popisu, jak to bylo tenkrát, neukázaly ty skvosty v reálu. ()

• V dokumente je krátka pasáž, v ktorej je zobrazená bitka o Jeruzalem, ktorá prebehla v roku 63 pred Kristom. Rímski legionári majú oblečené známe lamelové brnenie Lorica segmentata, ale v tom období sa toto brnenie ešte nepoužívalo, rozšírilo sa až v imperiálnej ére. (AxelWers)