Judea a Řím: Fatální konflikt

(seriál)
  • Česko Osudný konflikt: Judea a Řím (více)
Dokumentární / Drama / Historický
Austrálie, 2018, 1 h 44 min (Minutáž: 52 min)

Epizody(2)

Dvoudílný seriál se soustředí na bouřlivý život krále Heroda a rozebere velkolepý vzrůst a tragický pád Judei pod vládou římské říše. Tyto dvě události, které dělí 70 let, navždy spojuje jeden muž, jenž měl na starost záznam toho, co vedlo k pádu Judei: kontroverzní historik Flavius Josephus. Pořad zkoumá historii z nového úhlu pohledu a využívá k tomu slov a skutků tohoto nechvalně známého přívržence Židů, generála, historika a údajného zrádce. S využitím různých médií seriál oživí tento příběh nástupu a pádu Jeruzaléma. Rozhovory s odborníky, dramatizace, animace a nádherná CGI malují barvitý obraz, který je stejně bohatý jako samotná historie. (Viasat)

jungewolf

1.díl : 5 * a 75 % . Objevný je římský beton : směs sopečného popela, drti z vápence a štěrku z vyvřelin rozmíchaná ve vodě. Seriál vznikl v australsko-německo-italské koprodukci .  ***Jen faktická poznámka : Matoušovo evangelium je jedno ze 4 evangelií v Novém zákoně, NENÍ součástí Starého zákona. Se to ňák ČT "ztratilo v překladu" ... :-) . /// 2.díl : 5 * a 72 % , až na pár chyb to celkem šlo . ()

Konev

Veškerý děj je skoro celý postavený na vyprávění Josepha Flavia, který se dal k Římanům, aby si zachránil život. Doživotní renta a vlastní dům za to stálo. Místy se to neshoduje s biblickou zprávou /římská vojska v roce 66 nenadále odešla a vrátila se až za 4 roky/, ale jinak jsem se dozvěděl několik podrobností, které jsem dříve nevěděl /třeba to, že Římané při obléhání pouštěli lidi dovnitř Jeruzaléma, ale už ne ven, protože tak chtěli docílit rychlejšího vyhladovění obyvatel/. Škoda, že tvůrci nepoužili nějakou animaci, aby nám místo zbořeniště a popisu, jak to bylo tenkrát, neukázaly ty skvosty v reálu. ()

bohemia_regent

Díly: 1) Vzestup, 2) Pád. -------- V titulcích (obou dílů) filmu uvedeno: režie Nik Wansbrough. -------- Výborně, jméno režiséra opraveno, pochvala udělena 23. 4. 2022. ()

• V dokumente je krátka pasáž, v ktorej je zobrazená bitka o Jeruzalem, ktorá prebehla v roku 63 pred Kristom. Rímski legionári majú oblečené známe lamelové brnenie Lorica segmentata, ale v tom období sa toto brnenie ešte nepoužívalo, rozšírilo sa až v imperiálnej ére. (AxelWers)