Němý svědek

Scénografie:

John Stoddart

Kostýmy:

Colleen Kelsall

Příjemně (díky sladké Liv) koukatelný thriller (či spíše opravdu více psychologické drama s krimi pozadím), u kteréhož ač trošku škodí poněkud rozvleklý děj, zcela vás nadchne sotva tak šestiletý Ben Faulkner v roli autistického kluka (a víc ani slovo, neboť hřích by byl cokoli z děje vyzradit), který na svůj věk naprosto fantasticky hraje danou postavu (doufám tedy, že JEN hraje ;-) a díky výborné a uměřené režii ani jednou nesklouzne do nějaké prostoduché pitvořící se karikatury. Jinak filmu jako takovému filmařsky asi nelze nic moc co vytknout, pokud máte rádi tenhle žánr a raději tu jeho inteligentnější formu, kde děj je vskutku uvěřitelný, scénář se zdařile vyhne nějakým berličkám a klišé a i ten závěr nakonec je tak nějak sympaticky >hollywoodsky< smysluplný... ;-) Tři hvězdičky za film, ovšem za herecký výkon malého B.F. s němým obdivem jedna velká hvězda nahoru... - - - P.S. Škoda jen toho tradičně zpackaného a zvukově ledabylého televizáckého českého dabingu. Tak snad jednou na dvd...(30.10.2006)

Film mě příjemně překvapil. Je od začátku neodhadnutelný a směr filmu napínavě posouvají plody práce a experimenty stárnoucího dětského psychologa, který se zabívá autistickým svědkem vraždy. Devítiletým chlapcem, svědkem vraždy svých rodičů. Psycholog společně s šerifem postupně rozplétají klubko nejasností a lží. Nepatřičně a nedotaženě působí psychologovo trauma z jeho minulé kariéry a nezdar u jeho jiného dětského pacienta. Jinak poměrně povedená skoro detektivka, která odhaluje svoje tajemství ve správných dávkách a konec je jasným a logickým vyvrcholením.(9.2.2004)

Po nálezu brutálně zavražděných manželů, kdy svědkem vraždy je malý autistický chlapec Tim (Ben Faulkner), šerif Mitch Rivers neváhá, a povolává na pomoc známého psychiatra Jaka Reniera (Richard Dreyfuss). Ten se sice případu brání, neboť si kdysi podobný malý chlapec v jeho péči utopil, ale když na něj naléhá i Timova sestra Sylvie (Liv Tyler), pouští se do práce. Musí si nejdřív získat Timovu důvěru, ale bohužel nemá moc času, neboť si na Tima brousí zuby jeho kolega doktor Harlinger, který z něj chce vše dostat za použití nešetrných medikamentů ... Po závěrečných titulcích jsem si byl jistý, že film chválit rozhodně nebudu. Jenže po čase se mi vše rozleželo, a já zjistil, že nemám ani moc co filmu vytknout - snad jen jména na plakátu, neboť kromě Richarda Dreyffuse jsou jak Linda Hamilton tak i John Lithgow spíše do počtu - hlavní díl práce dělá Liv Tyler ale především malý Ben Faulkner (je možné, že to všechno jen hrál?). Na Liv Tyler se zase docela dobře dívá - ať hraje hodnou dívku nebo mrchu, že ano. A Richard Dreyfuss je prostě Richard Dreyfuss..(23.11.2010)

Toto je čistá práce televizních tvůrců, kteří odvedli nadprůměrnou práci. Ani chviličku nepřijde nuda, ani chviličku si neříkate, že to je trapárna a hlavně máte před sebou uvěřitelné postavy, na které je radost pohledět. Jako celek to funguje naprosto bez problému, takže doporučuju všem, kdo nehledá nic náročného.(11.1.2011)

• kubilov

Hrozně divnej film si vybrala Liv Tyler za svůj debut. Nejhorší na tom ale je, že právě Liv, pro kterou to bylo vůbec první představení za filmovou kamerou, byla jednoznačně nejlepším článkem celého filmu. Richard Dreyfuss, Linda Hamilton, John Lithgow a hlavně ten malej skrček Ben Faulkner byli úplně mimo. Hrozně nepříjemnej a špatnej film. 1,5*(3.4.2015)

• - Původní název filmu byl "Indian Summer". (Chatterer)

• - První film, ve kterém si Liv Tyler zahrála. (Valsadora)