Němý svědek

• USA Silent Fall (více)

Jake Rainer patří ke špičkovým psychiatrům ve službách zákona. Přesto je v jeho minulosti stín, který ho nutí se předčasně uchýlit do ústraní a předstírat spokojený rodinný život po boku milované ženy Karen. Když ho šerif Mitch požádá o pomoc ve zvláště komplikovaném případě, Jake dlouho váhá. Ve hře je chlapec, autistické dítě, které se stalo doma pravděpodobně svědkem brutální vraždy vlastních rodičů. Nikdo z vyšetřovatelů s ním neumí jednat a malý Tim propadá záchvatům zuřivosti. Uklidnit ho umí pouze jeho sestra Sylvie. Jake se snaží proniknout za Timovo mlčení a postupně se začíná do případu citově angažovat, tak jako za starých časů. Myslí si, že má k Timovi blíž a blíž, ale svědek stále mlčí a nedá ani nejmenší znamení. Anebo znamení dává, ale okolí je neumí přečíst. (oficiální text distributora)

Phobia

Možná mi paměť nabízí neobjektivně pozitivní vzpomínky, ale když jsem před lety viděla tohle psychodrama říznuté thrillerem, byla jsem velmi příjemně překvapená. Richarda Dreyfusse bych chtěla za psychiatra, malý Ben Faulkner je přesvědčivě zabržděný, na půvabu Liv Tyler bych mohla oči nechat, kdybych měla chromozómy XY. Jedinou výraznější slabinu si vybavuju až v závěru - a to ještě diskutabilní, leckdo mohl spokojeně posmrkávat. Nicméně mám slabost pro snímky s podobnou tématikou, nehodlám tedy pátrat, co dalšího mohlo být na "Silent Fall" špatného, že se hrabe v průměrných číslech, dám na své někdejší kladné dojmy a prásknu sem 75%. V původním znění si to jistě zaslouží... ()

vegetol.mp

Divácky velmi příjemný film, který má působivou atmosféru, dobré herce a výborného Bena Faulknera, jako autistického kluka. Na druhé straně jeho největší slabinou je scénář, který nejen že je průhledný a ke konci i nevěrohodný, ale poměrně macešsky zachází s některými postavami, které vůbec nevyužívá (Hamiltonová, Lithgow). Celkově ale zábavný a divácky vděčný film. Koneckonců Richard Dreyfuss nebo J. T. Walsh jsou páni herci. ()

sona123

Pointu můžeme tušit, ale to nevadí, protože v Němém svědkovi nejde jen o rozzuzlení zápletky. Mnohem zajímavější je pohled na autistického chlapce, což se myslím zdařilo (snad kromě konce, to je snad přehnané, ne? Ale je to americký film pro širokou veřejnost, vím). Herecké výkony jsou také dobré a celkově je to velmi kompaktní snímek, který mne víc než zaujal. ()

majo25

Zdarilá nenápadná dráma s kriminálnou zápletkou, ktorá otvára otázky autizmu. Trilerových prvkov takmer nie je. Čakal som, že to bude pripomínať film Merkúr s Willisom, ale nič také sa nestalo. Film má síce pomalšie tempo, ale jeho príbeh a (ne)očakávaný záverečný zvrat sú dostatočne zaujímavé, aby to vynahradili. Skvelý Dreyfuss i malý chlapec v roli autistu. ()

MareT.

Toto je čistá práce televizních tvůrců, kteří odvedli nadprůměrnou práci. Ani chviličku nepřijde nuda, ani chviličku si neříkate, že to je trapárna a hlavně máte před sebou uvěřitelné postavy, na které je radost pohledět. Jako celek to funguje naprosto bez problému, takže doporučuju všem, kdo nehledá nic náročného. ()

• Původní název filmu byl "Indian Summer". (Chatterer)
  • První film, ve kterém si Liv Tyler zahrála. (Valsadora)
  • Natáčelo se od 20. září do 20. listopadu 1993 v USA ve státě Maryland, konkrétně ve městech Baltimore, Easton a St. Michaels. (BMW12)