Němý svědek

• USA Silent Fall (více)

Jake Rainer patří ke špičkovým psychiatrům ve službách zákona. Přesto je v jeho minulosti stín, který ho nutí se předčasně uchýlit do ústraní a předstírat spokojený rodinný život po boku milované ženy Karen. Když ho šerif Mitch požádá o pomoc ve zvláště komplikovaném případě, Jake dlouho váhá. Ve hře je chlapec, autistické dítě, které se stalo doma pravděpodobně svědkem brutální vraždy vlastních rodičů. Nikdo z vyšetřovatelů s ním neumí jednat a malý Tim propadá záchvatům zuřivosti. Uklidnit ho umí pouze jeho sestra Sylvie. Jake se snaží proniknout za Timovo mlčení a postupně se začíná do případu citově angažovat, tak jako za starých časů. Myslí si, že má k Timovi blíž a blíž, ale svědek stále mlčí a nedá ani nejmenší znamení. Anebo znamení dává, ale okolí je neumí přečíst. (oficiální text distributora)

igi B.

Příjemně (díky sladké Liv) koukatelný thriller (či spíše opravdu více psychologické drama s krimi pozadím), u kteréhož ač trošku škodí poněkud rozvleklý děj, zcela vás nadchne sotva tak šestiletý Ben Faulkner v roli autistického kluka (a víc ani slovo, neboť hřích by byl cokoli z děje vyzradit), který na svůj věk naprosto fantasticky hraje danou postavu (doufám tedy, že JEN hraje ;-) a díky výborné a uměřené režii ani jednou nesklouzne do nějaké prostoduché pitvořící se karikatury. Jinak filmu jako takovému filmařsky asi nelze nic moc co vytknout, pokud máte rádi tenhle žánr a raději tu jeho inteligentnější formu, kde děj je vskutku uvěřitelný, scénář se zdařile vyhne nějakým berličkám a klišé a i ten závěr nakonec je tak nějak sympaticky >hollywoodsky< smysluplný... ;-) Tři hvězdičky za film, ovšem za herecký výkon malého B.F. s němým obdivem jedna velká hvězda nahoru... - - - P.S. Škoda jen toho tradičně zpackaného a zvukově ledabylého televizáckého českého dabingu. Tak snad jednou na dvd... ()

Gilmour93

Přítomnost Sáry Connorové a malého výrobku Skynetu, co disponuje ukrutnou silou a umí napodobovat hlasy, může někoho zmást, ale tady se jedná o lehce kriminální drama, při kterém se psychiatr sbližuje s chlupatou autistickou dekou. Zajímavé poznatky ke stále nezmapované vývojové poruše, logické rozuzlení s malou dávkou přepjatosti a herci v rolích, na které jsme u nich zvyklí. Vždy ne úplně křišťálový J.T.Walsh, lidský Dreyfuss, de Sade Lithgow i ochranitelská dcera frontmana Aerosmith s nymfickými rysy.. ()

belldandy

Ve skrze průměrný thriller. Pný klišé. Hlavní hrdina má povinný mindrák z minulosti. Zápletka celkem průhledná. Započítáte-li předpoklad, že je ve filmu docela nuda, když je jako vrah odhalen někdo koho neznáte, pak se dá rozřešení vytušit v podstatě hned na začátku. I v důsledku toho působí pan psychiatr zejména ke konci jako těžce nedovtipnej. Autismus je tu použit v podstatě jako atrakce, v souladu s tím jsou jeho projevy minimálně přehnané, ale spíš jsou přímo zkreslené. Třeba tomu, že mají autisti víc síly než zbytek populace nevěřím ani za mák. :) Nicméně přehánění k thrilleru vlastně patří. Tu trochu potřebné temné a tajuplné atmosféry, co k tomuhle žánru patří, to prostě mělo, takže ... bavilo. ()

petero

Vďaka (plánovane) sexy Liv Tyler sa to dá v pohode prežiť. Inak je to totálne priemerný (vôbec nie zlý) thriller. ()

Phobia

Možná mi paměť nabízí neobjektivně pozitivní vzpomínky, ale když jsem před lety viděla tohle psychodrama říznuté thrillerem, byla jsem velmi příjemně překvapená. Richarda Dreyfusse bych chtěla za psychiatra, malý Ben Faulkner je přesvědčivě zabržděný, na půvabu Liv Tyler bych mohla oči nechat, kdybych měla chromozómy XY. Jedinou výraznější slabinu si vybavuju až v závěru - a to ještě diskutabilní, leckdo mohl spokojeně posmrkávat. Nicméně mám slabost pro snímky s podobnou tématikou, nehodlám tedy pátrat, co dalšího mohlo být na "Silent Fall" špatného, že se hrabe v průměrných číslech, dám na své někdejší kladné dojmy a prásknu sem 75%. V původním znění si to jistě zaslouží... ()

LiVentura

Průměrný thriller s dobrým obsazením a kamerou. Pana Dreyfusse mám osobně velice rád, uznávám jeho způsob hereckého vyjádření, je to vysoce nadprůměrný americký herec ještě dnes.! ()

Pepinec

Kdo by chtěl mít Liv Tyler za ségru, ať zvedne ruku. No, co vy na to? Vážně se hlásím jako jediný? Co se dá dělat, v tom případě jsem asi vyhrál dražbu. Ještě si ohlídám psychologa Richarda Dreyfusse a všechny hlasy, které budou vůči tomuhle filmu nelichotivé. Pak budu moct jít v klidu spát. ()

kingik

Průměrný thriller, na němž je nejzajímavější závěrečná překvapivá pointa. Herci jsou nečekaně nevýrazní, a k tomu přispívá i velmi rutinní režie Bruce Beresforda. Dvakrát se to vidět nedá, neboť děj se dost vleče, ale jak už jsem se zmínil, závěr celkový dojem zvedne. 40% ()

5150

70%.. Příjemné překvapení. Pro mě naprosto neznámý film, kterému však nechybí dobrá zápletka a napínavý děj až do samotného konce. Navíc potěší zajímavé herecké obsazení. Z něho bych rozhodně pochválil Bena Faulknera, který je v roli autistického chlapce naprosto úžasný. Rovněž ostatní herci se činí, Linda Hamilton a John Lithgow mají však pouze dekorativní role. U podobných filmů mám rád, když už je po všem, nějakou hezkou tečku a ta tentokrát přišla v podobě duetu "Healing" (Michael English & Wynonna)..)) ()

corpsy

Dráma s možno predvídateľným koncom, ale to záleží od toho, koľko ste pred tým podobne ladených snímkov videli. ()

vegetol.mp

Divácky velmi příjemný film, který má působivou atmosféru, dobré herce a výborného Bena Faulknera, jako autistického kluka. Na druhé straně jeho největší slabinou je scénář, který nejen že je průhledný a ke konci i nevěrohodný, ale poměrně macešsky zachází s některými postavami, které vůbec nevyužívá (Hamiltonová, Lithgow). Celkově ale zábavný a divácky vděčný film. Koneckonců Richard Dreyfuss nebo J. T. Walsh jsou páni herci. ()

majo25

Zdarilá nenápadná dráma s kriminálnou zápletkou, ktorá otvára otázky autizmu. Trilerových prvkov takmer nie je. Čakal som, že to bude pripomínať film Merkúr s Willisom, ale nič také sa nestalo. Film má síce pomalšie tempo, ale jeho príbeh a (ne)očakávaný záverečný zvrat sú dostatočne zaujímavé, aby to vynahradili. Skvelý Dreyfuss i malý chlapec v roli autistu. ()

dr.fish

Pan doktor potřebuje z autistického dítěte, svědka vraždy, dostat jak to vlastně všechno bylo. A to je nadlidský výkon. Film asi ničím nevybočuje z průměru, ale určitě není nudný. Trochu jsem čekal víc krimi a míň Rain mana, ale i tak dobrý. Závěr se trochu vymkl z kloubů. 60% ()

lennyd

Po nálezu brutálně zavražděných manželů, kdy svědkem vraždy je malý autistický chlapec Tim (Ben Faulkner), šerif Mitch Rivers neváhá, a povolává na pomoc známého psychiatra Jaka Reniera (Richard Dreyfuss). Ten se sice případu brání, neboť si kdysi podobný malý chlapec v jeho péči utopil, ale když na něj naléhá i Timova sestra Sylvie (Liv Tyler), pouští se do práce. Musí si nejdřív získat Timovu důvěru, ale bohužel nemá moc času, neboť si na Tima brousí zuby jeho kolega doktor Harlinger, který z něj chce vše dostat za použití nešetrných medikamentů ... Po závěrečných titulcích jsem si byl jistý, že film chválit rozhodně nebudu. Jenže po čase se mi vše rozleželo, a já zjistil, že nemám ani moc co filmu vytknout - snad jen jména na plakátu, neboť kromě Richarda Dreyffuse jsou jak Linda Hamilton tak i John Lithgow spíše do počtu - hlavní díl práce dělá Liv Tyler ale především malý Ben Faulkner (je možné, že to všechno jen hrál?). Na Liv Tyler se zase docela dobře dívá - ať hraje hodnou dívku nebo mrchu, že ano. A Richard Dreyfuss je prostě Richard Dreyfuss.. ()

cab

Vskutku nepovedene misteriozni drama o autistickem chlapci, ktery byl svedkem hruzneho cinu, ale diky svemu postizeni ma obtize s komunikaci, coz vyzaduje zvlastni zachazeni, trpelivost a zkuseneho specialistu na vydolovani ukryte pravdy. 40% ()

MareT.

Toto je čistá práce televizních tvůrců, kteří odvedli nadprůměrnou práci. Ani chviličku nepřijde nuda, ani chviličku si neříkate, že to je trapárna a hlavně máte před sebou uvěřitelné postavy, na které je radost pohledět. Jako celek to funguje naprosto bez problému, takže doporučuju všem, kdo nehledá nic náročného. ()

sona123

Pointu můžeme tušit, ale to nevadí, protože v Němém svědkovi nejde jen o rozzuzlení zápletky. Mnohem zajímavější je pohled na autistického chlapce, což se myslím zdařilo (snad kromě konce, to je snad přehnané, ne? Ale je to americký film pro širokou veřejnost, vím). Herecké výkony jsou také dobré a celkově je to velmi kompaktní snímek, který mne víc než zaujal. ()