Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Inscenované provedení slavné mše amerického skladatele z pražského Fora Karlín v titulní roli s Vojtěchem Dykem v roli Celebranta. Legendární scénická MŠE (MASS) Leonarda Bernsteina vznikla na objednávku Jacqueline Kennedyové pro otevření Kennedyho kulturního centra ve Washingtonu (Center for the Performing Arts). Radikální, osobitá, výlučná a provokativní skladba, bravurně se pohybující na pomezí klasiky, rocku, jazzu a muzikálu při svém prvním uvedení v roce 1971 vzbudila velké emoce. Přesněji řečeno, šokovala. Pobouření tehdy vyvolala především scéna kněze tančícího na oltáři, považovaná při vizualizaci až za svatokrádežnou. Dílo je vyhrocenou geniální výpovědí o době, o jejích duchovních a sociálních vzpourách, proměnách a napětích i o osobním vyrovnávání skladatele s náboženskými tradicemi. Leonard Bernstein skladbu založil na struktuře katolické mše, obsahuje ale mnoho vsuvek, reflexí a meditací, rytmické davové scény, bluesová vyznání, rockové pochybnosti i avantgardní instrumentální části vycházející z moderního symfonismu. Mešní části komponoval na latinský text, vložené na texty anglické. Přes počáteční rozporuplné přijetí je Bernsteinova Mše pro své nesporné umělecké kvality vnímána jako součást toho nejlepšího, co ve 20. století v klasické hudbě vzniklo. Vedle West Side Story a Chichesterských žalmů patří ke skladatelovým vrcholným dílům.
Od té doby bylo na světě realizováno pouze několik provedení, většinou jen jako koncertní verze. Nové české nastudování s Vojtěchem Dykem v hlavní roli Celebranta mělo premiéru v roce 2016 při příležitosti 45. výročí jejího vzniku. Proběhlo celkem 10 samostatných představení a 1 uvedení na MOF Smetanova Litomyšl. Všechna byla plně vyprodaná. Představení sklízí obrovské úspěchy i v zahraničí. Někdejší spolupracovník Leonarda Bernsteina a ředitel Leonard Bernstein Office označuje toto české zpracování za nejlepší, které kdy viděl. O premiéře v roce 2016 psal celosvětový newsletter Leonarda Bernsteina. Jedinečnost nového nastudování Mše byla umocněna premiérovým představením „komorní“ verze, která byla speciálně upravena pro menší obsazení tak, aby byla přenositelná do menších sálů a tím přístupná širší veřejnosti. Obsah i vyznění jsou stejné, pouze mnohasložkový ansámbl je upraven na nižší počet účinkujících – přesto jejich celkový počet čítá přibližně 100 lidí! V této podobě v České republice Bernsteinova Mše nebyla nikdy předtím uvedena. Inscenování Bernsteinovy Mše s Vojtou Dykem v roli Celebranta, ve scéně a režii Cabanů je monumentálním koncertem s divadelními prvky. Projekce, které tvoří velkou část scény, ilustrují text libreta, které je zčásti překládáno do češtiny. Představení sklízí ohromné úspěchy nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí, přičemž jsou aktuálně v jednání realizace v dalších zemích, a to i v USA. Famózní výkon Vojtěcha Dyka zaujal například vídeňský Konzerthaus, který jej oslovil pro vlastní koncertní verzi Bernsteinovy Mše s rakouským ORF symphoniker, která proběhla letos v říjnu. Dykův zahraniční debut předčil všechna očekávání, tamější kritiky i ohlasy publika byly extrémně pozitivní a obdivné. (Česká televize)

(více)

Recenze (4)

DeDanu 

všechny recenze uživatele

No, možná je to geniální dílo, to říkaj oni, ale já u něj nevydržela. Fakt se mi to vůbec, ale vůbec nelíbilo. Něco o tom Jiříkově vidění, tanci svatého Víta a tak podobně. :-))) ()

marhoul 

všechny recenze uživatele

Je nad slunce jasné, že každé představení naživo je lepší než záznam, no některá představení jsou ale i ze záznamu kvalitním zážitkem. U Mše se to nepovedlo. Jednak byl televizní divák ochuzen o záběry na titulky, které byly promítány během představení a krásně doplňovaly celkovou scénu, byly součástí děje. Myslím, že nic by se nestalo, kdyby pod záznamem běžel pás s titulky, poněvadž ne každému zpívanému slovu lze rozumět. Za další, představení ze záznamu působilo ukřičeně, chaoticky, nemělo ani zbla kouzla, kterým disponuje v reále. Na to, že se jedná o jeden z nejúžasnějších hudebních počinů, které u nás za poslední roky vznikly, byla to v bedně otravná slabota. ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama