Dycky Sunderland

• Velká Británie Sunderland 'Til I Die
Dokumentární / Sportovní
Velká Británie, (2018–2024), 11 h 42 min (Minutáž: 31–53 min)

Série(3) / Epizody(17)

Tenhle dokumentární seriál sleduje anglický fotbalový klub Sunderland během sezóny 2017–18, který se snaží po sestupu vyhoupnout zpátky do Premier League. (Netflix)

DaViD´82

A lot of money to watch that shower of shite! No effort, no class, no fucking idea! Absolutní protiklad veškerých "feel good" počinů a neoficiální sequel ke čtvrt století starému Premier Passions mapující sezónu právě Black Cats. Sociálně-sportovní depkoidní sonda do duše tradičního fotbalového klubu na ústupu ze slávy jdoucí ruku v ruce s poklesem životní úrovně a jistot kdysi prosperujícího dělnického města. Hádal bych, že si tvůrci na počátku projektu vysnili pohádkový závěr s návratem do Premier League a nadějí pro město, kde jedinou radost dává fotbal. Místo toho narazili na zlatou dokumentaristickou žílu (která utáhne pěkných pár sezón) v podobě klubu, nad kterým zanevřel majitel, rozčarování (přesto věrní) fanoušci si skrze něj vybíjejí komplexy dané, mimo jiné, vysokou nezaměstnaností, všeobjímající apatie vládne všem(u), námezdním hráčům je jeho osud u zadnice, hlavně aby se co nejdříve z toho pekla vyvázali a... A vůbec vše jde od desíti k pěti. Či jako v tomto případě od nuly k mínus pěti. Kontrast úvodní epizody plné naděje a plánů s tím, jak se vše rozpadá pod rukama, kdy všem je jasné k čemu to směřuje a nikdo s tím není schopen přes veškerou snahu nic udělat, to je fascinující na úrovni toho, kdy míjíte odklízení ošklivé dopravní nehody. Víte že byste neměli koukat, ale stejně vám to nedá. Vhled do zákulisí (ne)fungujícího profesionálního klubu tu samozřejmě hraje prim a pokud máte slabost pro fotbal (zvláště ten echt tradiční ostrovní), tak jde o povinnost. Ovšem i pokud vám je sport ukradený, a chcete "pouze" vědět, proč v Británii právě takováto dělnická města volila pro Brexit (přímo se to tu neřeší, ale odpovídá to na tu otázku lépe než co jiného), tak není lepší volby. Každopádně po zhlédnutí bych se vsadil, že se celosvětově zvýšil počet hráčů, kteří si ve Football Manageru zvolí právě Sunderland AFC. Aktuálně totiž není v Evropě větší fotbalové výzvy. Ve druhé "Why is it never us celebrating? Why is it never us?" řadě se odkopává na čtvrtou kolej hráčská kabina, hráči samotní, trenéři, příprava na zápasy a do značné míry i zápasy samotné. Plně se to soustředí na jediné; nové majitele, kteří sami krůček po krůčku původně čistě investici mění z rozumného uvažování ve vášeň "dycky Sunderland", co není nutně ku prospěchu věci. Ovšem přinášejí vizi, dostatek financí na zabránění bankrotu, ne však tolik "aby to zároveň finančně dávalo smysl" a nedůsledný krizový management (jeden ho praktikuje, druhý vášní podkopává) v organizaci kde nic, ale jakože opravdu lautr nic, nefunguje. Od financí, rozčarovaných fanoušků, zázemí, rozhárané hráčské kabiny, nedůvěry v klub, otrávených i otravných zaměstnanců, kterých je na tým s takovým jménem a v takové situaci příliš, to že v jejich situaci musí odehrát bezmála sedm desítek utkání, no prostě nic. Díky čemuž to je soustředěnější a ještě o pomyslný chlup lepší než minule, především právě díky duu Donald/Methven. Chybí jen úvahy nad pocity (a případným prodejem) těch posledních dvou či tří hráčů, kteří schopnostmi, jménem i cenou do Sunderlandu/třetí ligy nepatří. | S1: 5/5 | S2: 5/5 | S2: 3/5 | () (méně) (více)

TeeAge odpad!

Doporučení na tenhle seriál mi dal Netflix, protože jsem dokoukal The Last Dance o Michaelovi Jordanovi a Bulls. Problém je, že s výpovědní hodnotou a se scenáristickou úrovní zmíněného seriálu nemá Sunderland nic společného, nesahá mu dle mého názoru ani po paty. Dalo by se mi vytknout: Proč tomu dáváš odpad, když tě to evidentně nezaujalo? Protože umění a sport jsou dvě vrchnější části Maslovho trojuhelníku, kdy člověka opravdu zajímá jenom kvalita kůli zážitku, a odpad z důvodu pobavení. Veškerý průměr v umění a ve sportu je nudný, všedný, a nemá potenciál být všeobecně zajímavým. Ovšem sport i umění průměr potřebuje, protože bez něj by nebylo možné určit, co je vrchol, a co je spodina oboru. To ale ještě neznamená, že by se o tom měl natočit dvousezónní seriál... Ps: Nikomu ale neberu, že se namísto Premiere League nebo La Liga bude koukat na roztáhlý seriál o Sunderland :) ()

Spooner

Sunderland 'Til I Die je dokumentární lahůdkou, jež rozhodně není určena jen příznivcům kulatého nesmyslu. Osud tradičního fotbalového týmu totiž dokáže kvůli nečekaným zvratům a stále vyhrocenějším událostem strhnout více jak většina sportovních dramat a užije si ho zkrátka i „běžný“ divák. V řemeslně precizní režii pak budete klubu vlastně i sami tak trochu fandit a budete prožívat každý jejich úspěch, prohru či další frustraci ve tváři zklamaných fanoušků. A nejlepší na tom je, že tahle story může nabízet hutná životní dramata ještě několik sezón. A já budu zase velice rád u toho. ()

Bachy

Jakoby ne...ten hype okolo toho už dost votravuje a taková nálož to není. Furt je tam ten jasnej Netflixovskej mustr, kterej smrdí dlouhodobě. Ale! Jsou tam momenty, kdy se mi zachtělo zpátky do kotle a hodit botou vzteky na hřiště. Tudíž asi spíš, že jo! ()

jojinecko

Napínavejšie ako triler... viac chytí za srdce ako nejaká dráma... má to psychologický a filozofický presah, pretože to nie je len o futbale... je to natočené a zostrihané úplne fenomenálne, ani si nechcem predstaviť, z akého množstva materiálu museli tvorcovia strihať a lepiť. Za mňa absolutórium, geniálne! A to som nečakal "pred výkopom" od tohto seriálu vôbec nič...:) ()

Pítrs85

I když já jsem spíš United 'Till I Die, je nakonec úplně jedno, jakému fotbalovému klubu fandíte, ať už Manchesteru United, Sunderlandu, Spartě nebo Dolním Měcholupům, abyste se v tomto, pro lidi "z venčí" bláznivým, světě poznali. Sunderland 'Till I Die (distributore, za ten českej název bys zasloužil proplesknout) nakonec bavil ještě o dost víc než nedávno viděný dokument o Manchesteru City. I tím, že je to prostě shit club, a s takovými většinou sympatizujete víc, pač se v těch životním strastech zkrátka vidíte. A že má těch strastí Sunderland AFC na svých bedrech víc než dost, až mi tu bylo těch lidí, brečících jak spadli z Premier League do druhý ligy, fakt líto, vzhledem k tomu, kde se Mackems nachází dnes (třetí liga). ()

Morholt

Ne, není to taková pecka, jakou z toho všichni dělají a to především proto, že tu chybí spousta věcí ze zákulisí. Divák tak nezískává ucelený obraz. Na druhou stranu to bych filmařům tolik nevyčítal, protože jejich přístup byl téměř jistě omezený a ani všichni aktéři z řad hráčů a managementu na kameru neřekli všechno na plnou hubu. Nicméně tyto nedostatky vyvažuje fakt, že seriál je natočený s láskou k fotbalu a hlavně s láskou ke klubu. Díky tomu seriál dokáže vtáhnout a každý, kdo má mozek vymalovaný v klubových barvách, se tu dokáže se sunderlandskými fanoušky identifikovat a prožívat jejich slasti a hlavně, bohužel, strasti. Když se jedna z fanynek se slzami na krajíčku ptá "Proč nikdy neslavíme my? Proč to nikdy nejsme my?" bylo mi do breku spolu s ní.  Co mi ale přijde úžasné je skutečnost, že i když klub ve dvou sezonách dvakrát sestoupil a místo trápení Chelsea a United nestačí ani na Fleetwood, tak na něj chodí přes 30 000 lidí, kteří jsou věrní až za hrob a jejich podpora nepolevuje. Co by za to dala naše prvoligová mužstva. No nic. Jdu si objednat šálu a dres Sunderlandu. 90% ()

joehot

Skvělej fotbalově-sociální dokument. Protiklad nablýskaného světa fotbalu - parádní stadion, rodinná atmosféra, hráči, z nichž někteří ani zdaleka nehrají dle svých možností, a prostředí kdysi bohatého města, jehož obyvatelé mnoho možností nemají. A tak svůj život zaplnili fotbalem. Naplno. Napořád. ()

baribal

Nikdy jsem Sunderland nesledoval a v podstatě jsem jen okrajově zaznamenal, že sestoupil z Premiere League. Nencházím žádné nedostatky a to ne proto, že se jedná o celkem výjimečné dílo. Obě série jsou super, a to i přes to, že ta druhá je plná celkem nesympatických lidí. Tak snad to jednou dotáhnou zpátky až nahoru. ()

Davered

Spis zabavna reality show nez poradny dokument. Nejde nijak zvlast do hloubky a o klubu jako takovem moc nesdeli (napriklad neni vubec jasne za cim staly spatne vysledky tymu). Slo z toho rozhodne vytezit daleko vic. ()

Ellmariachi

Máme to dokument s nejvíc idiotským českým překladem. (název) To je ale jediná kaňka. Přiznám se že PL mě nikdy moc nebavila. Klub jako Sunderland mě nikdy nezajímal. I přesto jsem všemi osmi díly první série proplul parádně. Vidět jak v reálu, v rámci možností, probíhá sezóna profi klubu, jak vypadá přestupové okno chudého a nezajímavého klubu, jak vypadají jednání s hráči, propuštění a najmutí nového manažera je naprostá pecka. A pro fotbalového fandu asi i povinnost. Když se k tomu přidají pohledy nejobyčejnějších fanoušků, jejich pocity marnosti, ale i nadějí a hlavně neustálé oddanosti... Není co dodat. V rámci formátu, 100 procent. --- Druhá sezóna je natáčena s pohledu majitele a jeho pravé ruky. Je to hodně osvěžující a vy vidíte jak se nemocný klub uzdravuje. Nic ale nejde hned a i chlapíci ve vedení poznávají, že čas i fanoušci umí být nekompromisní. Klub každopádně dostávají do finanční stability což je prostě v nižších soutěžích stěžejní. Kór u který chce nahoru. 95 procent za druhou řadu. ()

ArsenalEagle

Unikátní, téměř real-life pohled do zákulisí jednoho z velkých anglických klubů. Sunderland bych mohl Čechům přirovat k Baníku. Je to tým, který sice nevyhrává ob rok titul, fanoušci také pocházejí z těžce pracující třídy, ale o to víc vášně vnášejí do fotbalu. Zároveň ten tým patří do nejvyšší soutěže. Jenže co se stane, když je s klubem všechno špatně? Emociální nálož, kdy i jakožto fanoušek úplně jiného klubu cítím tu beznaděj a smutek, stejně jako pravověrní fanoušci S. Moc se mi líbí pohled jak ze strany managementu a vnitřku klubu, tak i pohled fanoušků. Někteří jsou vážně sympaťáci, kteří svůj klub milují a žijí jím, ale občas tam jsou záběry na ty idiotský hovada, co jsou bohužel v každé "fanouškovské" základně. Nicméně s tím, jak se Sunderland plácá v blátě, přes všechno zlepšování situace, věřím, že materiálu na natáčení bude hromada a přál bych si, aby 4. série končila návratem do vysněné Premier League. ()

M.i.k.e

zajímavá sonda do fungování kdysi slavného klubu,který se ovšem nyní potácí ode zdi ke zdi.Kde kdo by čekal další sportovní happy end story o slavném návratu mezi elitu a místo toho je tu jen zmar a deprese vlastně úplně všech.Hráčů,funkcionářů,zaměstnanců kĺubu a v neposlední řadě i extémně loajálních fanoušků,kteří nemají nic jiného než svůj klub a fotbal.Moc hezky se tu ukazuje ta odvrácená strana fotbalu...80% ()

William_

Jeden z nejlepších dokureality co jsem v životě viděl. Doporučuju (nejen) všem fotbalovým fanouškům. Sám jsem se při některých scénách rozplakal. Někdy to bylo opravdu dojemné. ()

bukowski83

Super pohled do zákulisí anglického klubu potácejícího se na hraně bankrotu. Ač fanoušek anglického fotbalu jsem si v reálném čase ani nevšiml, že Sunderland spadl tak hluboko, ovšem o to víc jsem mu fandil a fandím při návratu na špičku už kvůli těm lidem. ()

campix

Obě série jsou naprostou povinností pro jakéhokoliv fanouška fotbalu či sportu. Skvělý vhled do zákulisí velkého fotbalového klubu, který se potácí v problémech a přitom je vlastně jediným potěšením pro převážně dělnické město na severo-východě Velké Británie. V zemi a městě, kde je fotbal náboženstvím. Skvělý dokumentární seriál. ()