Sensoria

všechny plakáty

Žena sa po ťažkých životných udalostiach nasťahuje do nového bytu. Spočiatku všetko prebieha, ako by sa dalo čakať. Mnoho vybaľovania a prvé stretnutia so susedmi. Niektorí z nich sú milí, ale nájdu sa aj takí, ktorí v nej vyvolajú zvláštne pocity. Jej psychické rozpoloženie nie je zrovna najlepšie, a tak sú u nej plač a zúfalstvo na dennom poriadku. Našťastie sa skamaráti s malým dievčatkom z paneláku, ktoré jej aspoň na chvíľu dokáže vyčariť úsmev na tvári. Ten však z jej tváre o chvíľu opäť zmizne, pretože panelák ukrýva mnoho temných tajomstiev, o ktorých sa nikto z obyvateľov nezmienil. (Marceloo)

Marceloo

Žena sa po ťažkých životných udalostiach nasťahuje do nového bytu. Zo začiatku všetko prebieha klasicky. Mnoho vybalovania a prvé stretnutia so susedmi. Niektorí z nich sú milí, ale nájdu sa aj takí, ktorí v nej vyvolajú zvláštne pocity. Jej psychické rozpoloženie nie je zrovna najlepšie, a tak sú u nej plač a zúfalstvo na dennom poriadku. Našťastie sa skamaráti s malým dievčatkom z paneláku, ktoré jej aspoň na chvílu dokáže vyčariť úsmev na tvári. Ten však z jej tváre taktiež o chvílu zmizne, pretože panelák ukrýva mnoho temných tajomstiev, o ktorých sa nikto z obyvatelov nezmienil. - Sensoria je presne takým hororom, aké nemám v láske. Málo postáv, málo dialógov a silno melodramatický podtext. Napriek tomu si ma však získala. To je spôsobené hlavne tým, že ide o severský horor, a tie sa proste nedajú porovnávať s horormi z USA, pretože majú práve tú zvláštnosť charakteristickú pre horory zo severu. A kvôli týmto vlastnostiam ju nedokážem skritizovať. Napriek svojej krátkosti mi však Sensoria prišla strašne dlhá, pričom sa jej dej rozvíjal velmi pomaly. Páčili sa mi občasné psychologické hrátky s divákom. Napríklad scéna vo vani, ktorá pekne charakterizovala psychické rozpoloženie hlavnej postavy. Taktiež boli velmi zvláštne aj vzťahy medzi postavami. Prostredie sa mi zdalo velmi rozmanité, aj keď sa celý horor odohrával v jednom byte. Z pohladov z okna som však vytušil, že Švédsko je zrejme ešte dosť pozadu, a preto sa nijako nevyznamenali ani čo sa technickej stránky týka. Hudba však bola dobrá bola vidieť aj snaha o lakačky. Záver dáva divákovi možnosť vysvetliť si Sensoriu po svojom, takže som s ním spokojný a taktiež som spokojný s tým, ako sa celkovo vydarila. A teraz sa už len konečne dočkať najočakávanejšieho hororu zo Švédska Zon 261, v ktorom sa mimochodom objaví aj jedna herečka z tohto hororu. ()

*CARNIFEX*

Carolina je ženou v strednom veku, ktorá si od presťahovania do jednej zo starších bytoviek sľubuje opätovný životný reštart. Po neľahkom rozchode s partnerom, pomerne často prepadá depresiám, ktoré sa snaží zastaviť rôznymi tabletkami. Keď jej neustáli pocit osamelosti nedokáže zahnať ani občasná návšteva najlepšej kamarátky Emmy, rozhodne sa spriateliť s niekým zo susedov. Nakoľko z veľa možností na výber nemá, padá voľba na malé dievčatko, ktoré jej aspoň z časti na krátku dobu prináša pocit radosti. V jej byte totiž sídlia temné sily, ktoré si v novom nájomcovi našli nový objekt záujmu. Chvála bohu za tú 80 minútovú stopáž. Už by ma dnes asi mrdlo, keby mám opäť čumieť na dvoj hodinový, nič neprinášajúci počin, ktorý sa tvári, ako "strašidlo" roku. Musím uznať že "Sensoria" nijak mimoriadne nesklamala. Švédi sú za poslednú dobu pomerne dosť aktívni, tak prečo ich za túto snaživú atmosférickú jednohubku nepochváliť. Osobne ma však veľmi mrzí, že film nedisponuje žiadnymi lakačkami, ktoré já tak rád, no ale keď neprší, nech aspoň kvapká. Na vyššie hodnotenie ako dve hviezdy to ale nebude. To by som hádam aj musel dosiahnuť nejaký pocit, a to sa bohužiaľ nestalo - 50% ()

Morholt

Minimalistická strohá duchařina, která postrádá jak výraznější napětí, tak strašidelné momenty a k tomu je strašně předvídatelná. Nicméně v hlavní roli tu je celkem solidní herečka, obyvatelé paneláku jsou správně divní a především je tu hodně znát stará dobrá severská atmosféra a prospívá i rozumná stopáž. Snadno zapomenutelný lehký nadprůměr. 55% ()

Karamanlis

U novodobých haunted house hororov je oproti iným subžánrom podľa mňa obzvlášť dôležitá nadupaná vizuálna stránka. Ak chcú byť úspešné, je nevyhnutné, aby disponovali kvalitnými trikmi a maskami, účinnými ľakačkami či nutnou porciou gore. Švédska Sensoria nemá nič z toho - duchov tu predstavujú bežné ľudské zjavy a strachu či krvi sa divák tiež nedočká. Duchársky horor, ktorý nie je desivý, nemôže byť úspešný. ()

Bloody13

Pokud stále váháte, jestli se na Sensorii podívat, pokusim se vám celou tu švédskou hrůzu popsat. Hrdinka se nastěhuje do hnusnýho paneláku. V novym bytě vybaluje krámy, smutně kouká z okna a brečí. Společnost jí dělaj hlavně sousedi, co potkává na chodbě. Podezřelej chlápek, podezřelá babka, slepec, co vidí duchy - samá divná individua. Hrdinka si objednává čínu Sadako, má divný sny a z kohoutku kape voda. Další dny pere prádlo, brečí a potkává - jak jinak než - podezřele bledou holčičku. Mezitím z kohoutku kape voda. Z kredence občas spadne talíř a v koupelně zavrní elektrickej kartáček. To nejspíš ten otravnej duch. Co je však mnohem hrůznější, z kohoutku stále kape voda... Takže jak vidíte, je to skutečně děsivý horor. (30%) ()