Flesh for Frankenstein

Drama / Horor / Sci-Fi

USA / Itálie / Francie, 1973, 95 min

☠ Video Nasties, The Complete 72 Banned Titles List 20/72☠ Och !! To bolo čo ? toľko gore, mäsa a krvi som v takom starom filme ešte nevidel. Neslýchaná odpornosť a lacnosť ktorá si zaslúži patriť do video nasties. ľudí tu krájajú na kúsky a v podstate počas celej doby to snímajú priamo (nezdá sa mi že by boli tie orgány umelé skôr patrili zvieraťom.) Prekvapil ma tu herec Udo Kier čo je dneska už celkom známa tvár najväčší šok som dostal keď som zbadal herečku Liù Bosisio známu ako manželku účtovníka Fantozziho to bol pohľad keď z nej na konci vychádzali črevá. Vlastne tu črevá vychádzali každému jeden si ich keď mu nikto nepomohol nakoniec vybral sám. Jediné čo nehorázne zamrzí sú herecké výkony ktoré sú nenormálne zlé to sa nedá pozerať proste ako kabaret. Je to taký nechcený early superlacný sleazy Braindead.(25.9.2013)

• Bloody13

Popravdě, tohle mě moc neoslovilo. Flesh for Frankenstein je koprodukční trash, jemuž vévodí tehdy ještě mladý Udo Kier se strašným německým přízvukem. Zbytek osazenstva tu podává natolik teatrální výkony, že nejde brát tenhle film vůbec vážně. Známý námět je tentokrát podán zcela kontroverzním způsobem. Fanatický baron šuká uměle vytvořenou ženu, oběti jsou připravovány o hlavy i vnitřnosti, ale nejnechutnější jsou erotické scény s nahými senilními dámami s povislými prsy a neučesanými bobry. A ty Bloody vážně nerad. Tahle záležitost tudíž rozhodně není mým šálkem kávy.(27.10.2011)

Mno, normálně bych za takovéhle jasné béčko dala nejspíš 2*, ale to by film nesměl mít pár zásadních kladů (byť né každý by je mohl za klady považovat): 1) tvůrci filmu ani samotní herci se neberou zas tak moc vážně, a dělají nám z milého, občas trochu krvavého horůrku chvílemi vtipnou veselohru (po většinu času tu téměř všichni předvádějí něco, co se dá nazvat herectvím jen s notnou dávkou ironie - ale většinou je to docela roztomilé, takže proč ne). 2) k vtipnosti snímku přispívají také nehorázně uměle vypadající kusy těl, ze kterých Frenki posléze skládá svého "nadčlověka" (ale aspoň se můžeme zasmát - stejně tak je naprosto skvělá scéna s čerstvě uťatou hlavou - všimněte si očíček:)). Naproti tomu použité vnitřnosti jsou dokonalé - aby také ne, když jsou pravé (byť jen zvířecí) - nejednomu řezníkovi by zaplesalo srdíčko nad tak krásnými exempláři. 3) snad ten nejdůležitější klad - jsem dosti provařená se svou slabostí pro Udo Kiera (bože, tady je tak mladej!), takže moje zaujatost mi jaksi brání hodnotit film úplně objektivně - přestože i mistr tesař Udo se zde nejednou utne (ovšem v rámci jeho role je to podle mě vlastně skoro v pořádku) - pověstná je jeho záměna slov "death" a "life" ve Frenkiho výroku, který poté zní "To know death, you must fuck life in the gall bladder!" - prý to ale řekl s takovým přesvědčivým nasazením (ano, řekl:)), že se Morrissey neodvážil tuto scénu přetočit. . . . . Když si dám dohromady všechny výše uvedené klady, nemůžu prostě jinak než dát 4*.(31.3.2006)

Notoricky známy príbeh o Frankensteinovi sa rozhodol Paul Morrissey ozvláštniť značnou porciou nechutností, nezanedbateľným prílevom pestrého humoru a nemeckým prízvukom anglicky hovoriaceho Barona Frankensteina v podaní vynikajúceho Udo Kiera, ktorý sa na rozdiel napríklad od jeho neskoršieho predstavenia vo filme EXPOSE z roku 1976, nedočkal predabovania. Honosné sídlo Frankensteinovcov v Srbsku obývané barónom a jeho sestrou – súčasne manželkou, s ktorou splodil dve krásne deti, sa má stať miestom zrodu novej zombie rasy, počatej dokonalým párom muža a ženy – oživlých mŕtvych výberovej kvality. Lenže tieto stvorenia zo starostlivo vybratého mäsa a kostí z nedávno usmrtených, tipovo sa hodiacich kusov pre plány baróna, nie je ľahké prinútiť k potrebnému aktu. Ich samotné oživenie je len polovicou úspechu. ### V roku 1975 si "Flesh for Frankenstein" všimli aj cenzori z BBFC, ktorí boli nútení film vďaka jeho kontroverzným scénam skrátiť o 8 minút oproti pôvodnej verzii z roku 1973, pre potreby kino-releasu na území Veľkej Británie. Uncut verzia vychádza v septembri 1981 zásluhou distribučného štúdia “Video Gems“ s označením Rated: X. V roku 1982 sa zásluhou štúdia “VIPCO“, dostáva "Flesh for Frankenstein" opäť do kín, tentoraz zostrih skrátený ale iba o 2 minúty a 8 sekúnd. Film sa v tejto podobe vysielal aj na pódiu jedného z najslávnejších londýnskych stánkov kultúry – tzv. “Scala cinema“. Spoločnosť “VIPCO“ tento nový kino-zostrih nahodila v novembri toho roku aj na VHS-ky, distribuované do požičovní a predajní v Británii. Aj napriek niečo málo vyše dvojminútovému zníženiu, verzia "Flesh for Frankenstein" obsahovala stále čosi, čo sa dalo cenzormi bez problémov a s opodstatnením napadnúť. V marci 1984 sa preto s filmom rozhodli už ďalej nepárať, a zakázali ho úplne. Docielili toho umiestnením filmu na tzv. zoznam "Video nasties", z čoho vyplýval pre "Flesh for Frankenstein" ban na území Británie na dobu neurčitú. O opätovný Cut re-release filmu "Flesh for Frankenstein", sa zaslúžilo v roku 1996 distribučné štúdio “First Independent video“ (verzia skrátená o 56 sekúnd oproti originálu). Re-releasu Uncut verzie sa dočkalo britské publikum zásluhou štúdia “Tartan“, ktoré v marci roku 2006 vydalo "Flesh for Frankenstein" v remasterovanej podobe na DVD (Rated: 18). Zaujímavosťou a zároveň mojim zbožným prianím je, vidieť "Flesh for Frankenstein" v pôvodnom 3-D prevedení, s akým sa v čase svojho vzniku premietal v špecializovaných kinách s označením Rated: X. Všetko však zostane asi iba v rovine nesplneného priania, keďže tento pôvodný 3-D výtlačok na kotúči pre kiná, údajne vysielaný pod pôvodným názvom “Andy Warhol's Frankenstein“, sa pravdepodobne už nepodarí nájsť :/ (Film sa točil v rímskych ateliéroch Cinecitta). Nedá mi, aby som záver komentáru neukončil citátom z filmu – “To know death, Otto, you have to fuck life... in the gall bladder!“, ktorý použila ako vtipné intro americká grindcoreová skupina "Impetigo" k piesni “Mortuaria“ (album z roku 1992 – “Horror Of The Zombies“). ### PS – kratučké úryvky z filmu je možné zachytiť napríklad v dokumentoch o horore ako napríklad Monster Mania (1997), Ban the Sadist Videos! (2005), Ban the Sadist Videos!: Part 2 (2006), prípadne v iných výberoch zameraných jednak na postavu Frankensteina, prípadne na zoznam “Video Nasties“. Fragment z filmu "Flesh for Frankenstein" sa dostal aj do nemeckej “dokumentárnej“ TV grotesky, autoparódie na život a filmy Udo Kiera - Tod eines Weltstars (1994).(11.10.2009)

• Paldini

Viděl jsem sestříhanou verzi, takže žádného slibovaného gorefestu jsem se nedočkal, i když i v plné verzi by se mé hodnocení asi radikálně nezměnilo. Dočkal jsem se jen přitepleného monstra a parodie na kdovíco se směšnými hereckými výkony, které jakoby vypadly z filmů o bavorských kožených kalhotách. Pár hezkých momentů by se našlo, hlavně úplný začátek a úplný konec, kdy si veškerou pozornost ukradou dvě roztomile úchylná dítka barona Frankensteina a jen kvůli nich dávám hodnocení, které dávám, jinak bych byl mnohem krutější.(30.3.2006)