poster

Pes baskervillský

 • Velká Británie

  The Hound of the Baskervilles

 • Slovensko

  Pes baskervillský

Komedie / Krimi / Mysteriózní / Horor

Velká Británie, 1978, 85 min

 • liquido26
  *

  Toto byla asi jedna z nejhorších parodiích, co jsem kdy viděl. Jediné, co mi zde přišlo aspoň trochu vtipné byly odkazy na Vymýtače ďábla. Sem tam se vyloupla nějaká docela zábavná hláška (která díky dabingu vtipně nevyzněla), ale nic zásadního u čeho bych se musel smát nahlas. Děj je celkově poměrně hloupý a plný zbytečných scének, které slouží jen jako vata a nejsou vůbec vtipné (Holmes na masáži ...).(7.1.2012)

 • Oskar
  ****

  Chcete-li vidět úhlednou, řemeslně dobře zvládnutou komedii o detektivovi z Baker Street, odkážu vás na Soukromý život Sherlocka Holmese (1970, režie Billy Wilder). Pokud jste ale ochotni přehlédnout nějaké to šlápnutí do měkkého cestou za gagem vtipným k zbláznění, vsaďte na Psa baskervillského. Je to nevyrovnaný film a některé jeho složky balancují na hranici snesitelnosti (třeba další zženštilá kreace veterána Carry On... Kennetha Williamse nebo pomíjivě módní parodie na Vymítače ďábla). Na druhé straně má momenty, za které by se nestyděli ani Monty Pythoni. Denholm Elliott třímající letargickou čivavu, která během dialogu vymočí několikanásobek vlastní váhy nejméně vhodným směrem. Dialog na poště o různých metodách šifrování telegramů ("Místo všech slov na M napíšeme MASO a místo slov na S SALÁM."). Přijímací pohovor, kde se Sherlock Holmes s typicky britským taktem pokouší vysvětlit jednonohému muži, proč ho nemůže zaměstnat jako pochůzkáře. Přinejmenším pro tyto tři scény to musíte vidět. 70%(6.8.2008)

 • LadyPupu
  ****

  Tak tomu říkám anarchie! Výborná parodie na Holmese a Watsona. Sherlock je tu za blba, ale Waty - ten je úplnej imbecil :-) Dudley Moore v několika rolích ukázal, že má duši pankáče a nic, co se týká detektivních ikon, mu není svaté. Chvílemi tomuhle snímku sice možná lehce dochází dech, ale pořád je to, co se gagů a dialogů týká, nadprůměr. "Pane Smigote, Vy, momentálně mající jednu nohu, se ucházíte o tu práci pochůzkáře? O práci na Blatech, ke které jsou obvykle třeba přinejmenším dvě nohy v páru?" :-)(20.2.2016)

 • kosta73
  ***

  V rámci touhy poznat všechna filmová zpracování geniální knihy jsem shlédnul i toto dílko z roku 1978 z dílny členů montypythonova spolku. Příjemná parodie, typický montypythonovský humor ( "... je tam taková zima, že by ani psa nevyhnal... " ) - několikrát jsem se zasmál nahlas, řada odkazů a narážek na stěžejní horrorová díla ( mimo jiné EXORCISTA ), ale jednou mi to stačilo. Pes baskervillský - toto Doyolovo Opus Magnum je pro mě totiž skoro posvátná věc. Můj velmi oblíbený Denholm Elliott ( zde jako Stapleton ) si zahrál roli dr. Mortimera v ( dle mého názoru ) nejlepším zpracování z roku 1983.(7.12.2008)

 • dopitak
  **

  Měl jsem dnes díky televizi MGM jedinečnou možnost porovnat dvě zpracování stejného příběhu z celkem šesti verzí, které tu na csfd jsou. Možná to bylo dobře, možná že ale právě bezprostřední srovnání způsobilo trochu zkreslený úhel pohledu. Tento "komentář" přidávám k oběma verzím.. 1) Velká Británie, 1959, 87 min Napínavé zpracování, přesvědčivý Sherlock Holmes, sympatický Wattson, nabubřelý a hrdopyšný dědic Baskervillského dědictví sir Henry, velmi krásná "Španělka" ze sousedství. Spousta umělé mlhy a laciný trik živého a mrtvého psa, s ohledem na rok natočení ovšem pochopitelný jev. Neříkal bych tomu horor, ale možná, že ve své době to bylo strašidelnější, přeci jenom jsme už kapánek zvyklí z dnešních drasťáků ala Freddie.. U mě dost dobrý film bodující svou seriózností a také vynikající atmosférou, protože prostě filmy z té doby, pokud za něco stojí, miluju. **** 2) Velká Británie, 1978, 85 min Tak tady je zařazení mezi horory špatným vtipem. Film bych určitě ocenil mnohem víc, nedokoukat pár minut před tím starší verzi. Možná, že tvůrcům komedií v té době došly už nápady, že je napadlo pomoci si zpracováním tohoto tématu a převedením vážného a tajuplného příběhu do říše skečů a gagů. Já mám rád anglický humor, výborně jsem se bavil u seriálu Randall a Hopkirk, pochutnával si na Demseyho provokacích k Makepeacové, ale tady se tvůrci trochu utli. Tenhle film se víc tváří být vtipný, než že vtipný je. Poprvé jsem se zasmál až u čůrajícího čivavy (nebo snad čivavi, kdoví) a to už film skoro "vrcholil". Ani mi tu tak nevadil Holmes (i když ty nalepené vousy na dražbě byly příšerné) jako Watson, který mě, bůhví proč, hrozně rozčiloval (asi taky svou dvojrolí matky Holmese). Připomínal mi Christiana Claviera z Návštěvníků, toho jsem ovšem v tom filmu "žral". Celkově by to byla slabota i bez srovnání, takhle je to ale kapánek horší. Když to ale na druhou stranu zařadím do celkového kontextu (či paradigmatu) mnou hodnocených (a před tím viděných) filmů, dávám tomu dvě hvězdičky- jednu za čůrajícího čivavu (ta konev na zalévání květin neměla chybu); druhou za opravdu přebujelé Maryino poprsí.(24.1.2008)