Démon

Demon

(festivalový název)

Thriller / Mysteriózní / Horor

Polsko / Izrael, 2015, 94 min

Demon je Poľský duchársky horror ktorý síce na prvý pohľad nevyzerá ako veľmi duchársky, , ani nie veľmi hororový, no svoju silnú stránku skrýva pod kvalitnou remeselnou prácou. Je z toho cítiť art ale nie taký, ten určený výhradne pre cinefilov. Aj bežný popcornový divák si dokáže užiť toto dielo. Dej ktorý sa točí okolo svadby a hlavne jej oslavy ma zaujal vďaka abstinencii klišé. Realistický záver a nádych severskej kinematografie robí z tohoto diela zaujímavý audiovizuálny počin. Na Poliakov naozaj slušné.(9.2.2017)

[Febiofest 2016] Nepijte alkohol, uvidíte mrtvé lidi a pak vám z toho hrábne a začnete mluvit jidišem :-) Tahle nepovedená svadba osobitě mísí prvky duchařského hororu, černé komedie a klade spoustu otázek, na které občas jen ve velkých náznacích odpovídá. A alkoholové opojení graduje. Kdo by se na oslavě chtěl zaobírat nějakými starými vinami a hryzajícím svědomím (vlastním, národním)? Co na tom, že po sálu chodí duch mrtvé dívky a tančí se ženichem? A kdo je její ženich na staré fotce? Jestli jste si nevšimli, tak vám unikl zásadní moment snímku.(27.3.2016)

Démon má s hororem společného jen minimum. I když místy je atmosféra zvládnutá docela dobře, tak se přikláním spíše k dramatu. Přesto se dá dost věcí vyzvednout a oproti naší tvorbě jsou výrazné rozdíly a to jsem vážně nečekal. I když vlastně koukáme na neznámé herce, tak většina z nich zahraje lépe než 99% našich a to 1% tvoří elita typu Roden. Ač jsem se místy nudil a koukat na zlité Poláky není žádný šlágr, tak i přesto se dá vše docela zvládnout. To hlavně díky kameře, střihu nebo režijní práci, která je naprosto na jiné úrovni než u většiny našich snímků .. 7/10 = 71%(18.8.2016)

• luka4615

Tomuto počinu by spíše slušelo přízvisko komedie. S hororem nemá Demon totiž pranic společného, jelikož polovinu filmu sledujeme vtipné opilecké činy či úvahy svatebních hostů, přičemž druhou polovinu sledujeme vtipné pokusy režiséra nastolit nějakou jednotnou hororovou atmosféru. Netřeba dodávat, že jeho snaha vychází naprázdno, což má za následek to, že po většinu času budete, tak jako já, nechápavě zírat na obraz a v mysli si promítat obrázky, na kterých bude po většinu času figurovat nápis WTF.(21.8.2016)

Zhlédnuto na Febiofestu s bonusem, že film uváděl hlavní herec filmu z Izraele Itay Tiran a po filmu s ním byla i beseda, kdy odpovídal na všetečné dotazy diváků. To bylo moc fajn. Akorát se nad tím nese stín, že režisér filmu loni spáchal sebevraždu a nikdo netuší proč, ale herci a štáb film vzali pod svá křídla a propagují ho ve světě. Film samotný je pro mě geniální v jedné věci a to v dialozích. Které jsou mnohdy úplně od podlahy, až vidlácky přirozené, což nebývá zvykem. Nepůsobily vůbec strojeně a byla to díky nim velká zábava a humornost (záměrná). Třeba ve chvíli kdy nevěsta kope v zemi aby našla pohřbenou kostru: Nevěsta: třeba tu jsou další mrtvoly. Bratr nevěsty: Jestli tu jsou další, tak to se z toho všichni poserem. Do té situace a toho dění to sedlo naprosto dokonale a dlouho jsem nemohl přestat se smíchem jako většina, nebo ne-li celé kino. Ačkoliv příběh samotný je docela temný o posednutí. Neřekl bych démonem, jako spíše duší. Film se dá popsat taky jako film o svatbě, protože celé to je vlastně hlavně o svatbě a svatebčanech. Uvidíte poláky v dobrém i špatném světle jejich svateb a jak se staví k problémům. Navíc ne vše co je k vidění se skutečně odehrává a rozdíl mezi fantasií a reálem se tu směle smazává. Což umocňuje závěr filmu. Každopádně spousta hlášek se vryje do paměti a postava na mol sťatého doktora, který ale přeci vůbec nepije, jakbysmet.(23.3.2016)

• - Krátce po premiéře filmu na Polském filmovém festivalu v Gdyni spáchal režisér Marcin Wrona sebevraždu. Manželka ho našla v ranních hodinách oběšeného v hotelovém pokoji. (klukluka)