Démon

Demon

Demon

Thriller / Mysteriózní / Horor

Polsko / Izrael, 2015, 94 min

Demon zobrazuje klasickú východoeurópsku svadbu plnú alkoholu, tanca a neviazanej zábavy, ktorá sa vymkne spod kontroly. Ženích začne mať po zvláštnom náleze v záhrade nekontrolovatelné záchvaty, ktoré prítomný doktor pripisuje epilepsii. V skutočnosti však majú svadobčania ovela väčší problém, ktorý nemá so zdravotným stavom nič spoločné. - Polsko je pre mňa jednou z najsympatickejších krajín na svete a obyvatelov tejto krajiny mám velmi rád. Preto som sa tešil na môj prvý horor z tejto krajiny. Téma je zaujímavá a zobrazenie svadby je úplne realistické. Herecké obsadenie bolo vybrané úplne presne pre napísané charaktery a všetky postavy mi sedeli velmi dobre. Hororové zložky pôsobia popri tej neviazanej zábave trochu mierne, ale scény v sklepe majú svoju podstatu. Zaradenie do osamelej budovy bolo podla mňa ideálne a pomohlo upevniť situáciu okolo kultúry a histórie. Scenár sa mi zdal občas mierne chaotický, ale vo výsledku sa držal uveritelnej štruktúry, aj keď v závere neobjasnil mnoho detailov, takže najvyššie hodnotenie tomu nemôžem dať, pretože takéto závery mi pri slušne načatej tematike posadnutia proste nevyhovujú. Režijne je to zvládnuté perfektne a je škoda, že režiséra postihol daný osud. Mnoho hororov sa propaguje zvláštnymi úmrtiami okolo produkčného tímu, ale Demon môže potvrdiť, že zvláštne úmrtie týkajúce sa tohto hororu je reálne.(3.8.2016)

• luka4615

Tomuto počinu by spíše slušelo přízvisko komedie. S hororem nemá Demon totiž pranic společného, jelikož polovinu filmu sledujeme vtipné opilecké činy či úvahy svatebních hostů, přičemž druhou polovinu sledujeme vtipné pokusy režiséra nastolit nějakou jednotnou hororovou atmosféru. Netřeba dodávat, že jeho snaha vychází naprázdno, což má za následek to, že po většinu času budete, tak jako já, nechápavě zírat na obraz a v mysli si promítat obrázky, na kterých bude po většinu času figurovat nápis WTF.(21.8.2016)

• darkrobyk

Polskou kinematografii jsem měl vždy rád, dala světu spustu skvělých jmen a děl. Tohle mne však absolutně zklamalo. Tvůrci jakoby se nemohli rozhodnout, zda se vydat cestou psychologického dramatu (což bych asi uvítal spíše), nebo duchařského horroru (to bývá těžší). Nakonec zůstal snímek ne na půl, ale na čtvrtině cesty. Slušná kamera, zajímavé lokace, standardní hudba (výborný folklor) a obstojné herecké výkony. Co je všechno platné, když jsem během sledování postrkoval ručičky hodin očima. Přitom jsem si vzpomněl na vynikající Petrolejové lampy, kde oním duchem-démonem je syfilis. Kdyby se tvůrci vydali podobným směrem (jenže by jim chyběli Čepek a Janžurová), vytvořili by možná silný film. Jenže kdyby... Takhle divák sleduje pouze nepodařenou svatbu, kterou překazí bubák, avšak osudy postav jsou mu lhostejné... Horor tedy rozhodně ne, bát se není čeho. P.S.ani se nedivím, že se po premiéře režisér oběsil....je to fakt na mašli.(4.11.2016)

[Febiofest 2016] Nepijte alkohol, uvidíte mrtvé lidi a pak vám z toho hrábne a začnete mluvit jidišem :-) Tahle nepovedená svadba osobitě mísí prvky duchařského hororu, černé komedie a klade spoustu otázek, na které občas jen ve velkých náznacích odpovídá. A alkoholové opojení graduje. Kdo by se na oslavě chtěl zaobírat nějakými starými vinami a hryzajícím svědomím (vlastním, národním)? Co na tom, že po sálu chodí duch mrtvé dívky a tančí se ženichem? A kdo je její ženich na staré fotce? Jestli jste si nevšimli, tak vám unikl zásadní moment snímku.(27.3.2016)

S technickou stránkou jsem neměl problém, herecky mi to vyhovovalo a záchvaty posedlosti měly něco do sebe. I ten kontrast mezi divokou východoevropskou svatbou a jakýmsi vyšetřováním dybuka docela fungoval. Jenže mě chybělo víc informací o strašidlu. Kdy, kdo, proč, jak? Jasně, pak by film sklouznul do klasické duchařiny se všemi klišé, co k tomu patří, čemuž se asi filmaři chtěli vyhnout, ale v tomto případě byla snaha o originalitu kontraproduktivní. Alespoň v mých očích. Něco na tom je, ale není to tak docela ono. 50%(17.9.2016)

• - Snímek je věnován staré židovské folklorní legendě o dybbukovi, tj.duši zemřelého, která ovládne živou bytost. (majky19)

• - Krátce po premiéře filmu na Polském filmovém festivalu v Gdyni spáchal režisér Marcin Wrona sebevraždu. Manželka ho našla v ranních hodinách oběšeného v hotelovém pokoji. (klukluka)