Démon

Demon

Demon

Thriller / Mysteriózní / Horor

Polsko / Izrael, 2015, 94 min

"Horor-ezci, horor-ezkyně, horor-ezčata", predtým než kdekoľvek na pochybnej stránke šťuchnete do tlačítka download, mali by ste vedieť, že "Demon", ani z ďaleka nie je takým démonom, akého by ste chceli očakávať. Marcin Wrona síce natočil solídnu, sociálnu, psychologickú drámu, obalenú do rúška tajomstva či vďaka myšlienke - mystéria, avšak úplne mizerný horor, ktorý vlastne ani nie je hororom (možno ho teda zato vôbec kritizovať?). Čím skôr sa divák zmieri s týmto faktom, tým skôr sa vyhne sklamaniu. Vláčne, pomalé tempo s inak slušnými hereckými výkonmi, sa ani zďaleka fanúšikovi posledne menovaného žánru nezavďačí. Nenájdete tu žiadnu akciu, vymetačku, ba dokonca ani prezentáciu preludov. Ja osobne mám drámy rád, no bohužiaľ, ani z tohto hľadiska som príliš veľkú dávku nadšenia nepobral. Žáner "horor" smelo škrtnúť ..(20.8.2016)

Tento film s ponurým příběhem je tak tajemný, že některá tajemství neprozradí ani na svém konci a zanechává příliš mnoho otázek. Nicméně se povedl. Postupně se drama stupňuje a kromě svatebního alkoholového běsnění se objeví i jiné běsy při nichž jidiš dokáže být děsivější než němčina. Kromě svatebního páru a rodiny nevěsty zaujal opilý doktor, který vůbec nepije (střízlivý jak tchoř) a je ateista a vysvětluje panu faráři, co má dělat. Viděno v rámci Febiofestu.(23.3.2016)

Když se na polskou svatební veselku přižene Dybuk, může z toho vyjít docela slušný Mindfuck. Zajímavé dílo, nic podobného jsem, myslím, ještě nikdy neviděla. Zvláštní, tíživá atmosféra ve spojení s působivou hudbou je poctivě budována již od začátku filmu. Můj obdiv patří hercům, zejména Itayi Tiranovi, ten si to vyžral nejvíc:)(21.1.2017)

• verbal

Banda najabaných Pšontků předvádí hodinu a půl deliriálně trementální Hořímápanenko pod taktovkou górnośląskieho artisty, psychotika a „scénaristy“, který patrně tak dlouho čichal toluen, až se z toho mentálního mulinexu rozhodl rozptýlit dobrovolnou permanentní návštěvou Filipa Sejmůra Hofmana. A zdá se, že tento „absolutní horor“ plně reflektuje jeho psychické rozpoložení, o čemž svědčí i následné skupinové cákání artových hnědopichů, kteří v něm opět nalézají kupříkladu transcendentální interpretaci polského naturelu, behaviorální epercepci partnerských interakcí, sofistikované memento abúzu diletantsky generovaných destilátů či dokonce bezprecedentní halachiální alegorii sionistické vendety za Osvětim a Waršavské gheto. Já tedy viděl sice kulantně zahranou, ale nudnou až otravnou pomatenou pičovinu, tak tak snesitelnou i jako kulisu k vytrhávání nehtů. Nicméně připouštím, že má percepce může být dost laická, protože styky s opačným pohlavím mám uspokojivé a taky už pěkně dlouho nefetuju.(22.8.2016)

Zaujímavý námet židovskej legendy o posadnutosti, ktorý však nebol rozvedený do niečoho zmysluplnejšieho a zaujímavejšieho. Hlavne koniec bol taký nemastný-neslaný. Naproti tomu stred snímku ponúkol niekoľko nepríjemných a spoločensky trápnejších situácií, takže som sa ani nenudil. Priemer. 60/100(28.8.2016)

• - Krátce po premiéře filmu na Polském filmovém festivalu v Gdyni spáchal režisér Marcin Wrona sebevraždu. Manželka ho našla v ranních hodinách oběšeného v hotelovém pokoji. (klukluka)

• - Snímek je věnován staré židovské folklorní legendě o dybbukovi, tj.duši zemřelého, která ovládne živou bytost. (majky19)