Moje dcery krávy

(festivalový název)
  • Polsko Moje córki krowy (více)
Trailer

Sesterská láska je utopie. Vztah Marty a Katky je založený na vynuceném trávení času s rodinou, která se skládá v podstatě z navzájem si cizích lidí. Obě ženy se už od dětství neměly příliš v lásce. Liší se prakticky ve všem – od společenského postavení po vkus či víru v nadpřirozené síly. Nenadálé onemocnění jejich matky je vytrhne z dosavadního života. Na sestry čekají hádky, ironické poznámky a naprostá absence pochopení. Pozdější nemoc otce způsobí další zvrat, který sestry budou muset překonat samy dvě, bez cizí pomoci. Ve filmu Moje dcery krávy není prostor pro melodramatické epizody ujišťující o „síle rodných sester". Rodinná tragédie spočívající v nemoci nejbližších osob nepřináší katarzi. Film Kingy Dębské je silný díky skvělému scénáři a hereckému duetu Agata Kulesza – Gabriela Muskała. (Kino na hranici)

Trailer

Rybizek

Velmi vtipně laděné drama od našich sousedů. S Poláky jsme si až neuvěřitelné podobní (snad kromě náboženství). Dvěma diametrálně odlišným sestrám umírají rodiče. Obě se s tím statečně vyrovnávají po svém. Optimisticky naladěný otec s rakovinou a jeho hlášky typu "kundy hovězí" jsou opravdu nezapomenutelné. Třešničkou na dortu na 42.LFŠ byla přítomnost a pofilmová debata s režisérkou filmu Kingou Dębskou. Za mě 84%. ()

barteca

Rozhodně špičkový autorský počin. Výjimečný hudební podkres. Poláci evidentně mají lepší scénáristy, kameramany... , naše filmy poslední doby se realizují v měřítku televizních inscenací... a takoví jsme byli kadeti. Škoda. Potěšitelné je, že režisérka je absolventkou FAMU. ()

jedna_vrana

Najlepšia rodinná dráma, čo som v poslednej dobe videla. V popise je dráma, ja by som tento film od susedov z Poľska definovala ako tragikomédiu. Ak ste mali v rodine podobný prípad ležiaceho pacienta a pocity vyplývajúce z reality, že niekto najbližší vám odchádza, pri pozeraní filmu sa budete striedavo smiať a striedavo vám potečú slzy. U mňa celkovo výnimočný pocit doplnila aj prítomnosť režisérky pred a po predstavení. Opis vzťahu dvoch sestier, pričom obe sú "vyšinuté" svojim spôsobom, sa mohol odohrať v ktorejkoľvek z našich rodín. "A aj tak ste ako tie kravy!" Taký príbeh, o ktorom sa dá rozmýšľať ešte niekoľko večerov pred zaspávaním. Ak ste mali pekný vzťah so svojimi rodičmi, postupne ako starnú, aj vy si začnete uvedomovať svoj život retrospektívne. Tieto filmy vždy vo mne evokujú myšlienku, ako by som si predstavovala svoj odchod z tohto sveta? Tíško v spánku? Ale nikto z nás nemá na výber svoj vlastný koniec. Kde sa tu dáva šesť hviezdičiek? ()

Tosi

Moje dcery krávy nebyly určitě zamýšleny jako pěkný film, je totiž smutný a normální. Tak smutný a normální, že tohle všechno se může stát každému. Ale když se umí hrát tak, že není poznat že hrajete, dostane divák obrovskou dávku emocí i humoru. Režisérčina věta "Moji hrdinové jsou opravdu v prdeli, ale opravdu se milují", je naprosto výstižná a platí i pro její další film Zabawu,zabawu. Opět těsně pod pět hvězdiček. ()

mat.ilda

Jako by nestačilo, že je život sám o sobě hajzl... s lety vás začnou houfně navštěvovat ještě jeho mladý. A pak je těžké nebýt krávami (i když zkusit se má všechno). ()