Moje dcery krávy (festivalový název)

• Polsko

Moje córki krowy

These Daughters of Mine

(festivalový název)

Polsko, 2015, 88 min

Rozhodně špičkový autorský počin. Výjimečný hudební podkres. Poláci evidentně mají lepší scénáristy, kameramany... , naše filmy poslední doby se realizují v měřítku televizních inscenací... a takoví jsme byli kadeti. Škoda. Potěšitelné je, že režisérka je absolventkou FAMU.(9.9.2017)

Najlepšia rodinná dráma, čo som v poslednej dobe videla. V popise je dráma, ja by som tento film od susedov z Poľska definovala ako tragikomédiu. Ak ste mali v rodine podobný prípad ležiaceho pacienta a pocity vyplývajúce z reality, že niekto najbližší vám odchádza, pri pozeraní filmu sa budete striedavo smiať a striedavo vám potečú slzy. U mňa celkovo výnimočný pocit doplnila aj prítomnosť režisérky pred a po predstavení. Opis vzťahu dvoch sestier, pričom obe sú "vyšinuté" svojim spôsobom, sa mohol odohrať v ktorejkoľvek z našich rodín. "A aj tak ste ako tie kravy!" Taký príbeh, o ktorom sa dá rozmýšľať ešte niekoľko večerov pred zaspávaním. Ak ste mali pekný vzťah so svojimi rodičmi, postupne ako starnú, aj vy si začnete uvedomovať svoj život retrospektívne. Tieto filmy vždy vo mne evokujú myšlienku, ako by som si predstavovala svoj odchod z tohto sveta? Tíško v spánku? Ale nikto z nás nemá na výber svoj vlastný koniec. Kde sa tu dáva šesť hviezdičiek?(9.10.2019)

Velmi vtipně laděné drama od našich sousedů. S Poláky jsme si až neuvěřitelné podobní (snad kromě náboženství). Dvěma diametrálně odlišným sestrám umírají rodiče. Obě se s tím statečně vyrovnávají po svém. Optimisticky naladěný otec s rakovinou a jeho hlášky typu "kundy hovězí" jsou opravdu nezapomenutelné. Třešničkou na dortu na 42.LFŠ byla přítomnost a pofilmová debata s režisérkou filmu Kingou Dębskou. Za mě 84%.(30.7.2016)