poster

Pakt Ribbentrop–Molotov (TV film)

 • Francie

  Le pacte Hitler-Staline

 • Francie

  Le pacte Hitler-Staline: Le fiasco de la diplomatie occidentale

 • angličtina

  The Nazi-Soviet Pact: The Fiasco of the European Diplomacy

Dokumentární / Historický

Francie, 2018, 102 min

Režie:

Cédric Tourbe
 • Volodimir2
  ***

  Tomuto paktu predchádzalo množstvo dvojstranných zmlúv medzi štátmi Európy a Nemeckou ríšou, respektíve Nemeckom, utajované prílohy všetkých týchto zmlúv nie sú do dnešného dňa zverejnené. Po ich odtajnení sa asi neprestaneme čudovať, čoho všetkého sú politici jednotlivých krajín schopní. Uvádzam len tie najdôležitejšie. - Prehlásenie o nepoužití násilia medzi Nemeckom a Poľskom, tzv. Pakt Pilsudski – Hitler, podpísaný v roku 1934, - Anglo – Nemecká námorná dohoda z roku 1935 (Británia umožnila Hitlerovi budovať vojnové loďstvo), - Anglo – Nemecká deklarácia, pakt Chamberlaina a Hitlera podpísaná 30.9.1938,- Francúzsko – Nemecká deklarácia zo dňa 6.12.1938 z Paríža, tzv. Bonnetov a Ribbentropov pakt, - Zmluva medzi Litovskou republikou a Nemeckou ríšou z 22.3.1939 z Berlína (Litva sa spája s Nemeckom), - Zmluva o neútočení medzi Nemeckou ríšou a Lotyšskom z 7.7.1939. Takže zmluva medzi Sovietskym zväzom a Nemeckom bola poslednou v ceste. Bola uzatvorená z iniciatívy Hitlera. Ten si potreboval zaviazať Sovietsky zväz, aby na seba vzájomne neútočili 2 dni potom keď stroskotali rokovania o vojenskej spolupráce Sovietskeho zväzu, Spojeného kráľovstva a Francúzska (21.8.1939). Pakt s dodatkami podpísali ministri zahraničných vecí Ribbentrop a Molotov 23.8.1939. Práve v jednom z tých dodatkov si obaja rozdelili Poľsko. To Poľsko, ktoré po Mnichovskej zrade si anexovalo časť Československa (Tešínsko, Orava, Spiš). Ďalšie tajné dohody boli podpísané o mesiac neskôr 28. septembra 1939. Pakt mal platnosť 10 rokov, ale už 22.6.1941 bol z neho len zdrap papiera, nacistické Nemecko napadlo 22. júna 1941 Sovietsky zväz.Dokument, ako taký ma nepresvedčil. Nič nové neobsahoval.(15.5.2020)

 • Phantasma
  *****

  Tohle je potřeba stále dokola opakovat. Stále je mezi námi mnoho lidí, kteří neznají historii. Kdo se o tyhle věci zajímá, tak nic nového nezjistí. Přesto je to velmi dobře natočený a zpracovaný dokument, který shrnuje stav tehdejší Evropy a jeji nálady. Frantíci tyhle dokumenty umí nejlépe a překvapila také jeho délka - většinou to dělí na několik částí.(31.8.2019)

 • tuntavala
  ****

  Kdo jinemu jamu kopa...(26.8.2019)

 • radektejkal
  ****

  Njenovější pohled na Pakt Ribbentrop–Molotov vysílaný českou televizí v 00:00 (den je lhostejný) nepřínáší v podstatě nic nového. Je to historie, jeden ze zpětných pohledů na systém neuvážených rozhodnutí několika jednotivců v interakci s poddanou masou, přičemž je nesnadné stanovit, kdo více ovlivňuje koho. V Německu to byl Hitler a Deutsches Volk, v SSSR Stalin a bolševici, v Anglii, Francii a ČR fungovaly tyto systémy méně efektivně. Jejich prolínáním se tvoří světové dějiny. Ale dost o tom!... Naťukněme menší problém, spíš lingvistický než politický: proč Neville Chamberlain ve své (jednom z nejcitovanějších projevů, samozřejmě vedle „Právě jsem se vrátil z hradu!“) řeči po příletu z Mnichova: "This morning I had another talk with the German Chancellor, Herr Hitler, and here is the paper which bears his name upon it as well as mine...", mluví o Adolfu Hitlerovi jako "Pan Hitler"? Co dělá z Hitlera Pána? A co Pan znamená pro Chamberlaina, jednoho z nejostudnějších světových politiků, byť měl za sebou stejně zmatenou masu (na rozdíl od německého národa) jako Édouard Daladier?(30.8.2019)

 • bohemia_regent
  ****

  Jaký důvod měla ČT ke změně původního názvu Pakt Hitler-Stalin? Že by snaha umenšit odpovědnost dvou hlavních ultrahajzlů jejím přesunutím na menší hajzly v podobě tehdejších ministrů zahraničních věcí?(3.9.2019)