Pakt Ribbentrop–Molotov (TV film)

• Francie

Le pacte Hitler-Staline

• Francie

Le pacte Hitler-Staline: Le fiasco de la diplomatie occidentale

The Nazi-Soviet Pact: The Fiasco of the European Diplomacy

Dokumentární / Historický

Francie, 2018, 102 min

Cédric Tourbe

Kdo jinemu jamu kopa...(26.8.2019)

Jaký důvod měla ČT ke změně původního názvu Pakt Hitler-Stalin? Že by snaha umenšit odpovědnost dvou hlavních ultrahajzlů jejím přesunutím na menší hajzly v podobě tehdejších ministrů zahraničních věcí?(3.9.2019)

Tohle je potřeba stále dokola opakovat. Stále je mezi námi mnoho lidí, kteří neznají historii. Kdo se o tyhle věci zajímá, tak nic nového nezjistí. Přesto je to velmi dobře natočený a zpracovaný dokument, který shrnuje stav tehdejší Evropy a jeji nálady. Frantíci tyhle dokumenty umí nejlépe a překvapila také jeho délka - většinou to dělí na několik částí.(31.8.2019)

Njenovější pohled na Pakt Ribbentrop–Molotov vysílaný českou televizí v 00:00 (den je lhostejný) nepřínáší v podstatě nic nového. Je to historie, jeden ze zpětných pohledů na systém neuvážených rozhodnutí několika jednotivců v interakci s poddanou masou, přičemž je nesnadné stanovit, kdo více ovlivňuje koho. V Německu to byl Hitler a Deutsches Volk, v SSSR Stalin a bolševici, v Anglii, Francii a ČR fungovaly tyto systémy méně efektivně. Jejich prolínáním se tvoří světové dějiny. Ale dost o tom!... Naťukněme menší problém, spíš lingvistický než politický: proč Neville Chamberlain ve své (jednom z nejcitovanějších projevů, samozřejmě vedle „Právě jsem se vrátil z hradu!“) řeči po příletu z Mnichova: "This morning I had another talk with the German Chancellor, Herr Hitler, and here is the paper which bears his name upon it as well as mine...", mluví o Adolfu Hitlerovi jako "Pan Hitler"? Co dělá z Hitlera Pána? A co Pan znamená pro Chamberlaina, jednoho z nejostudnějších světových politiků, byť měl za sebou stejně zmatenou masu (na rozdíl od německého národa) jako Édouard Daladier?(30.8.2019)

Příliš dlouhé ,neudržela jsem pozornost .Mělo to být na 2 části.(30.8.2019)