• Slarque
  ***

  Polka Krystyna Mikołajewská sice byla opravdu velmi krásná, ale příliš odtažitá, aby to nakonec na mne mohlo nějak emocionálně zapůsobit. Zasazení do časoprostoru mezi koncem války a nástupem socialismu je zajímavé. Jinak jsem si uvědomil, že vlastně nevím o žádném jiném českém filmu o osudech Židů po skončení 2. světové války.(25.3.2015)

 • snaked
  ***

  Já jsem se výborně bavila... Opravdu, Dita působila jak z jiné planety. Moskalyk obsazením Mikołajewské ukázal, jak jednoduše lze z tragédie udělat komedii. // Nejvíc mě dostalo, jakým způsobem Gottlob (K. Höger) pronesl větu: "Horší než kurva..." - to nemělo chybu. Vizuálně a hudebně rozhodně zajímavé. Viděno několikrát. Analýza zde: http://25fps.cz/2011/dita-saxova/(25.10.2009)

 • Jellini
  *****

  Ta "upjatost", která mi na filmu zpočátku tolik vadila, není způsobena zdánlivě těžkopádnou formou vyjadřování, nýbrž situací a stavem, ve kterém se hrdinka Dita Saxová nachází. Ono je nutné se soustředit na detaily, které se ve filmu objeví bez jakéhokoliv zvýraznění - ať už je to dialog, scénografie nebo způsob zobrazení společnosti a okolí hlavní hrdinky. Po napojení na tento "styl" (v mém případě až okole 50té minuty!) se divák může dostat opravdu hluboko a začít tak plně vnímat hrdinčin "problém" a spolu s ní vnímat "že pořád o něco jde" (narozdíl od ostatních postav, z nichž většina trpí "sebeláskou" a k životu se chovají "necitlivě", bez úcty). Několik scén vzdáleně připomene Felliniho Sladký život. Scéna pohřbu se do filmu jakoby vůbec nehodí, ať způsobem nasnímání, tak použitou hudbou - ale možná i to byl záměř. Úžasná kamera Jaroslava Kučery. Film je ke stažení na ulozto.cz.(5.8.2012)

 • NinadeL
  **

  "Život není to, co chceme, ale to, co máme." Obsahově opulentní, formálně naprosto nepřijatelné. Není možné se fakticky odpoutat od tak konkrétních prožitků, ukotvení v čase a prostoru a vyprávět jen o pocitech. Špatně uchopený koncept, přesto stojí za vnitřní analýzu. Méně dílčích selhání odkazujících na realitu roku 1967 a módní výstřelky a mohlo to být skvostné.(19.6.2016)

 • Anderton
  ****

  Preniknúť do hĺbky Moskalykovho psychologického filmu je podobne náročné, ako preniknúť do duše človeka, ktorý prežil iný typ utrpenia a ešte v rámci druhej svetovej vojny hroznejší, ako jeho okolie. Dita uňho hľadá pochopenie, priateľstvá a lásku. Všetko sa však zdá povrchné, závisť vzbudí aj obyčajná kúpa drahéhé náramku. Nechápavo pozerá na kamarátku, ktorá sa vydáva čisto z rozumu a divák v tom môže vidieť paralelu s koncentračným táborom, lenže v tomto prípade dobrovoľne zvoleným. Nielen o povojnovej spoločenskej atmosfére vypovedá tento film, nájsť spomenuté základné životné potreby je rovnako ťažké aj dnes, iba sa zmenili podmienky. Ale chlapi chcú napríklad stále to isté.(6.12.2013)

 • - Postavu Dity Saxové, kterou ztvárnila polská herečka Krystyna Mikołajewská, nadabovala Blanka Bohdanová. (skudiblik)

 • - Natáčanie filmu prebiehalo v lokalite Bosyně 72, Vysoká. (dyfur)

 • - Spoiler: Mezi filmem a původní literární předlohou lze najít několik rozdílů. V knižní předloze se pan Gottlob (Karel Höger) pokusí Ditu (Krystyna Mikolajewská) svést ještě před svojí svatbou s Lízou Vágnerovou (Jaroslava Obermaierová). V knize dále nezemře Tonička (Noemi Sixtová), ale správcova žena Isabela Goldblattová. (zalmalen)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace