Yao

• Francie Yao

Třináctiletý Yao žije ve vesnici na severu Senegalu a je ochotný udělat vše pro to, aby se mohl setkat se svým hrdinou, kterým je Seydou Tall, slavný francouzský herec. Seydou je pozvaný do Dakaru, aby tam představil svou novou knihu, a po prvé navštíví zemi, ze které pochází. Aby si mladý Yao splnil svůj sen, naplánuje útěk a sám překoná 387 kilometrů, které ho dělí od hlavního města. Herec je dojatý jeho odhodlaností a rozhodne se doprovodit chlapce zpět domů. Na prašných a nejistých senegalských cestách však Seydou pochopí, že se přibližuje nejen k chlapcově vesnici, ale zároveň ke svým kořenům... (Film Europe)

Pete

Pohodový filmeček, jakých má Omar Sy na kontě celou řadu, tento dokonce s osobním, autobiografickým podtextem - jede si totiž do Afriky uvědomit svoje kořeny. Průvodcem po Senegalu je mu namísto jeho vlastního syna domorodý chlapec Yao, který zřejmě ví, co chce, a Omarova postava herce z Francie to naopak alespoň z počátku vůbec netuší, jak sama říká. Je to lehce "Koljovská", zbytečně natahovaná, rozvleklá, a těžko uvěřitelná Africká roadmovie, kde se vlastně nic nestane - ale vím, uvažuju jako běloch. Čas, který přináší vítr z pouště, nikam nespěchá, protože přináší věčnost. Aha. ()

honajz2

Kdyby to nestálo na naivní premise (fakt bych chtěl vidět, která celebrita by měla takový zájem trávit byť jen zbytek dne s náhodným dětským fanouškem, byť ano, aspoň se to ten film snaží nějak vysvětlit) a kdyby to nejzajímavější na celém filmu (Tallovo připomenutí vlastních kořenů) netrvalo jen posledních 25 minut, mohlo to být skvělé. Takhle to sice není vůbec špatné, pořád mě to bavilo sledovat a road movie z Afriky se také jen tak nevidí, ale většinu času to až moc připomíná nejklasičtější road movie rámec a ten to dlouhou dobu naplňuje, dokud si to konečně neuvědomí, že to celou dobu mělo potenciál říct a zobrazit něco většího a hlubšího, jenže si to vzpomene až ve chvíli, kdy je většina filmu pryč, takže to pak poněkud uspěchá a není to ono. Chtělo to učesat, víc dotáhnout a víc propracovat (včetně scén s Tallovou rodinou, kterých je tam málo a nic moc nám o ní neřeknou, takže spíš působí navíc), protože jinak to funguje solidně. Jen ne tolik na to, abych dal vyšší hodnocení. Silné 3* ()

silentname

"Yao" hodnotím ako príjemný malý film, ktorý má dobré srdce a dostatočnú atmosféru na to, aby ma ako diváka dokázal pohltiť. Myslím si, že je tu síce priestor na zlepšenie, no rozhodne je tu dostatok plusov na to, aby som ho dokázal odporúčať. V prvom rade poviem, že naša hlavná dvojka je skvelá. Omar Sy má skvelú charizmu a kedykoľvek ho vidím, dokáže ma o svojom talente presvedčiť. A Yao je rovnako super. Okrem toho tu stretnú aj mladú muzikantku Gloriu, ktorú by som osobne asi chcel vidieť dlhšie. Mal som pocit, že mohla filmu ešte niečo pridať. A potom sú tu také zvláštne momentky ako napríklad fakt, že obe autá, v ktorých sa budú naši hrdinovia viezť (aj taxík aj ten Peguot potom) majú na ŠPZ číslo 2018. Náhoda? Podľa mňa nie. Ale kde film absolútne vyhráva je kultúra. Afrika je zaujímavá. A vidieť to aj v tomto filme. Nerozumiem síce ako sa im podarilo dostať k moru, ak skutočne išli tam kam hovorila mapa. Vrátili sa kus späť? Možno, no neprišlo mi to moc pravdepodobné. Ale ak to chcete vidieť kvôli Omarovi Sy, tak smelo do toho. Okrem toho by som ešte povedal, že keby bol film o niečo dlhší, tak by mi to nevadilo. Možno by som dostal ešte nejaké odpovede. Napríklad aj fakt, že Seydou pocházda tiež zo Senegalu tu hrá istú rolu, no myslím si, že mohli sa tomu venovať o niečo viac. Nejako viac nám ho tam zasadiť a dať nám možnosť spoznať ho lepšie. Aspoň v tomto ohľade. Ale ešte musím pochváliť aj hudbu a humor. Oboje fungujú na sto percent. Fóry síce nie sú také, že by som sa chytal za brucho, ale fungujú dobre a vedia správne pobaviť. Za pozornosť film určite stojí a odporúčam vidieť. Hodnotenie: B+ ()

Aljak

Exotické prostredie Senegalu bolo to najlepšie z celého filmu. Inak to však bolo po scenáristickej stránke na môj vkus dosť nevýrazné a v podstate to nemalo žiadny poriadny dej. Skôr sa to podobalo na nejakú konverzačku, a nie na kvalitný epický road movie s prvkami drámy. Samozrejme, malo to aj zopár svetlých momentov a zmysluplných dialógov, ale to bolo v obrovskej menšine. Za mňa max. 2*, hoci potenciál tu bol isto vyšší. ()

Arsenal83

Príjemná záležitosť, o dosť príjemnejšia než som čakal. Prínosom je spoznanie senegalských reálií, život v Dakare a z môjho pohľadu ešte väčšie váženie si toho, že som pôvodný Európan. Omar Sy je ale výborný a prirodzený herec a dokonca v tvári aj veľmi dobre rozpoznateľný, čo nie je u tých novodobých Francúzov vždy pravidlom. Z filmu dýcha tá africká sloboda, dáva pocítiť tú africkú atmosféru aj kultúru, človek by si až povedal, že tam musí byť fajn život, až kým nepríde na to, že dobre sa tam majú len ľudia pri peniazoch a posluhovači režimu. Veď len taký islamský Senegal, ktorý je tu prezentovaný má 30% nezamestnanosť a to už nie je dôvod na žiadny vysmiaty africký taneček. ()