Kořist

Scénografie:

Alan Gilmore

Kostýmy:

Momirka Bailovic

Hned na začátek bychom si měli ujasnit, že by nikdo neměl mít od Kořisti nějak velká očekávání.... Produkuje sice Sam Raimi (Spider-Man 1-3) režíruje ovšem Alexandra Aja, jehož Rohy jsem výrazně protrpěl a zatím jsem se ke zbytku jeho tvorby (čítající Hory mají oči nebo Piraňa 3D) nedostal a nedá se ani říct, že by mě k tomu Kořisti donutili. Kořist je prostě horrové béčko, které nemá nic vysoké ambice, do encyklopedie žánru se nezapíše a pravděpodobně za ní do pár týdnů všichni zapomeneme, pořád se nicméně musí uznat, že je to fajn béčko. Kostra filmu je jednoduchá: Většina času strávená v jednom domě, který se aktuálně nachází v zatopeném městečku na Floridě a navíc tu utekli aligátoři z aligátoří farmy. Ve sklepě toho dome uvízne muž, jeho dcera pro něj jede a skončí tak společně s otcem v baráku kudy se snadno dostanou aligátoři a i když se dcera a otec z baráku dostanou, pořád jsou aligátoři po celém městě. Musí se uznat fakt, že má Kořist sice jen dvě hlavní lidské postavy ale ty jsou obsazeny hodně dobře. Hlavní hrdinku hraje Kaya Scodelario a v rámci charakterové šablony ,, silná ženská postava, která se dostane do děsivé lokality plné děsivých překážek´´ funguje hodně dobře. Umí uhrát emoční scény, nedělá jí problém působit v akční kondici a především nepůsobí hloupě a ve všem si poradí. Její otec, kterého hraje Barry Pepper je jinak typově také obsazený hodně slušně, akorát se větší důraz klade právě na Kayu Scodelario a otec je většinu času ten zraněný, který toho tolik nesvede a dokáže svojí dceru jen pozbuzovat. I tak je to ale slušně odehrané. Scodelario ani Pepper se do encyklopedie horrových hereckých výkonů nezapíšou, pořád je to ale slušné. A především se scénář nebojí aby jim občas šlo opravdu o krk..... Scénář je bohužel příliš jednoduchý a i přes celkem originální zápletku vlastně neutáhne nějaký delší čas. Film tak sice trvá jenom 87 minut a díky tomu uteče jako voda, pořád se ale zdá, že mohlo jít o solidní kraťas na 20-30 minut, než ho někdo roztáhl na delší film. Poněkud chytře jsou alespoň do scénáře zasazeny vedlejší postavy, které fungují jako důkaz toho, že tyhle aligátory nerado podceňovat a může jít fakt o krk. Těch smrtí ve finále není tolik, každá je ale zajímavě vymyšlená, přesně tak brutální jak se na aligátory sluší a film si v tomhle ohledu nebere servítky. Oni aligátoři jsou navíc pomocí vizuálních efektů vyrobeni hodně slušně a působí jako opravdoví, což je vzhledem k nízkému rozpočtu hodně milé překvapení. Vždycky se objeví nějaká nová překážka. Vypadá to, že je konec, že jsou obě hlavní postavy konečně v pořádku a ve finále přece jen nejsou. Tohle přidávání komplikací sice může působit líně a jasně ukázat, že se prostě někdo snaží zápletku ještě více roztáhnout, nepůsobí to ale zbytečně a naopak to do zápletky přidává některé zajímavé dějové vývojové odbočky. Pořád je to ale béčko, které nemá nějak vyšší ambice, vlastně začne být po polovině hrozně průhledné a pořád by to jako 30-minutový kraťas asi fungovalo lépe. Ale na film ,který se většinu času odehrává v jednom sklepě a jeho hlavní hvězdou jsou digitální aligátoři se jedná o slušnou záležitost, která je v ohledech brutality, promyšlenosti různých překážek a jumpscarů hodně slušná. Vlastně to ani nešlo udělat o moc lépe, takže vlastně dobrý. Nedokážu si představit, že bych aktuálně chtěl vidět Kořist 2 i když by ji Aja dle svých slov natočil rád, když jí ale natočí stejní tvůrci, vymyslí nějaké nové prvky a bude to znova minimálně oukey, nebudu mít problém. A pokud Kořist ještě někdy uvidím, tak ho taky mít nebudu.....(11.7.2019)

Presne to, čo som od ´´fast foodu´´ čakal. Alexandre Aja pod záštitou Sama Raimiho, priniesol na podnose to, čo rezonuje pár hodín, ale aby ostali chute zapamätania hodné, to tu nehrozí. Kaya je slečna, ktorá má gule, Barry je tatko roka a tých niekoľko aligátorov, je trikovo obstojných. Takže návštevu kina rozhodne nebanujem.(15.7.2019)

Kořist si neklade být animal hororem, který by jakýmkoli způsobem vystupoval z řady filmů v rámci svého žánru, čímž však nechci říct, že by se jednalo o skrz naskrz tuctový film. Co se technického zpracování týká, film nabízí realisticky vytvořené scény s aligátory, kteří téměř vůbec nevypadají uměle. Oproti Ajově snímku Piraňa se v tomto případě šetřilo hektolitry krve a film se zaměřoval i na rodinnou linii a vztah mezi dcerou a otcem. Ve výsledku mohli tvůrci trochu ubrat na této vztahové rovině a přidat více temných, hororových scén, byť dobrých lekaček se ve filmu našlo několik. Nicméně i tak jde o napínavý kousek, po kterém se obyvatelé oblastí s aligátory budou jistě nějakou dobu držet dál od zavodněných míst, a který bych kvalitativně přirovnal k Mělčinám z roku 2016.(14.7.2019)

Naprostý nářez. Děkuji Ajovi, že v dnešní době ještě umí někdo natočit takový film. Mám rád animal horory pokud mají jen trochu dobré produkční zázemí a povede se jim uvrtat do obsazení nějakou lepší béčkovou hvězdu. Crawl je napínavý od začátku do konce, efekty jsou perfektní, aligátoři nevypadají uměle a brutální porcí krve a napětí se nešetří. Manželka mě v kině málem zlomila ruku a bála se víc než u třetí Annabelle a to že moje žena není na horory žádný máslo. Aja servíruje napětí ve smrtelných dávkách a některý lekačky jsou doslova infarktový. Tak dobrý animal horor tu nebyl roky a svoje žraločí bratrance jako Mělčiny nebo 47 metrů strčí do kapsy. Jeden z nejlepších letošních kino zážitků. Navíc se mi i perfektně do nálady trefil konec. Mám rád u takových filmů Happyendy. Samozřejmě že se ve filmu objeví pár přetažených scén, ale to je u tohohle druhu filmů naprostý standart. Nejvíc zamrzí návštěvnost kina. Bylo nás v sále 7, hold vedle běžel Teplomen daleko od domečku tak měla dnešní zdegenerovaná mládež radost z kreténa v kamaších a vynikající béčkový krvák nechali pro nás starší, aspoň bylo v sále ticho a nerušil nás žádný čurácký buzerant křoupáním nachos. Díky Alexi. Boží zážitek.100%.(4.8.2019)

Jsem docela v šoku, jak mě ten film bavil. Tvůrci hlavním hrdinům pořád vymýšlely nové překážky a když už Haley s taťkou najdou ucházející řešení ( v rámci žánru filmu ) , hoděj do placu ještě větší překážku. Já si vždycky v těhle situacích představuji jak by se zachoval Chuck Norris nebo Vinnetou. Určitě tenhle biják na letní pobyt v kině stojí za hřích.(10.7.2019)

• - Film se měl původně natáčet v Česku a měl na něm pracovat z části i český štáb. Z plánů ale sešlo a natáčení se přesunulo do levnějšího Srbska. (KlárkaS)

• - Tento film byl inspirován skutečným aligátorem z Hurricane Florence. (Stoka)

• - Suterény sú na Floride veľmi, veľmi zriedkavé, pretože väčšina štátu je na hladine mora alebo pod hladinou mora a pôda je prevažne piesková. (mivr)