Little Monsters

• Velká Británie Little Monsters

Skupina detí sa so svojou vyučujúcou slečnou Caroline (Lupita Nyong'o) chystá na výlet. Na poslednú chvíľu sa ale jedna z matiek, ktorá mala pomôcť s organizáciou, ospravedlní. Zhodou náhod sa v škole práve nachádza David (Alexander England), ktorý sem priviedol svojho synovca, a keďže mu Caroline ihneď padne do oka, ponúkne sa, že na výlet pôjde s triedou aj on. Ešte ale netuší, že ho čakajú omnoho nebezpečnejšie povinnosti, ako postarať sa o bandu nezbedných detí. (Marceloo)

silentname

Zombie filmy sa posledné roky stali viac oddychovou záležitosťou. Napadne mi ich viac v komickom, než hororovom podaní. "Little Monsters" nie je žiadnou výnimkou. Osobne som nevedel čo môžem od filmu očakávať, no myslím si, že ak očakávate ľahký film so zombíkmi, tak toto by mohlo byť pre vás. Úvodných 15 minút síce pôsobí, ako keby boli vystrihnuté z úplne iného filmu, no na druhú stranu musím povedať, že tie hádky ma skutočne bavili a prišli mi komické. A dúfal som, že raz tiež nebudem viesť podobné debaty so svojou manželkou. Držím si palce. Každopádne aj záver má svoje vtipné časti a film rozhodne vie mať zmysel pre humor. A musím uznať, že "Shake It Off" budem mať teraz v hlave celý deň. Naši hlavní hrdinovia sú podľa mňa dobrí. Páči sa mi Lupita Nyong´o, ako sa snaží deti presvedčiť, žej e to všetko iba hra. A musí improvizovať. Vidno, že má tie decká rada a nechce, aby nastala panika. Niektoré scénky sú možno trošku moc stupídne, no dokážem to tomuto filmu odpustiť, lebo ma nenudil. Nemal miesto, ktoré by mi vyslovene prekážalo. Jediné čo ale je treba povedať, že ak máme vo vojenskom tábore veľké množstvo zombies, tak nenechám otvorenú bránu dokorán, aby mohli všetci vyjsť von. Vôbec je tu pre mňa otázka, prečo bola tá brána otvorená, keď mali červený kód a strážca predtým hovoril, aby nechali bránu zatvorenú. Prečo ju niekto potom otváral? To by mi mal niekto asi vysvetliť. Plus by som asi tiež rád vedel ako dopadla japonka so šiltovkou, ktorej sa nejaký čas podarilo celkom dobre utekať. Ako celok to síce moc zmysel nedáva, no nemôžem povedať, že by som sa na tom nepobavil. A v tomto prípade mi to stačilo. Nevadí mi ak sa hororový žáner používa aj na komédiu. Niekedy človek potrebuje niečo ľahšie, aby si oddýchol. A ak to funguje, tak prečo nie? Hodnotenie: B ()

Marceloo

Skupina detí sa so svojou vyučujúcou slečnou Caroline (Lupita Nyong'o) chystá na výlet. Na poslednú chvíľu sa ale jedna z matiek, ktorá mala pomôcť s organizáciou, ospravedlní. Zhodou náhod sa v škole práve nachádza David (Alexander England), ktorý sem priviedol svojho synovca, a keďže mu Caroline ihneď padne do oka, ponúkne sa, že na výlet pôjde s triedou aj on. Ešte ale netuší, že ho čakajú omnoho nebezpečnejšie povinnosti, ako postarať sa o bandu nezbedných detí. - Tento projekt mi bol z nejakého neznámeho dôvodu velmi sympatický už od chvíle, kedy ho ohlásili. Nakoniec sa moje pozitívne pocity našťastie potvrdili a nesmierne som si ho užil. Dej ma chytil už od prvej minúty a dosť ma prekvapilo to, že sa tvorcovia nesústredili na Lupitu Nyong'o hneď od začiatku, pretože som čakal, že sa prostredníctvom nej budú zase tvorcovia snažiť film spolitizovať, a na takéto veci už v poslednej dobe pri hororoch fakt nemám náladu, takže ich pozerám stále menej. Našťastie sa tu žiadne podobné nezmysly neriešia (aj keď sa tam v pozadí na TV objaví ten chlapček zo Sýrie) a celý film je zábavný a plný akcie. Na to, že je to film s deťmi, je to dosť vulgárne, plné bravúrnych hlášok, ale stále si to dokáže vďaka dospelým hercom a chémii medzi nimi a deťmi udržiavať tú detskú naivitu a nevinnosť, čo je v niektorých scénach úžasné. Dokonca som si dosť užíval aj scény s tým Darth Vaderom, aj keď absolútne netuším, čo to má byť zač. No a finále, kde všetko rozbíjajú s traktorom, je pre mňa ako chlapca z dediny splneným snom. Plusom sú aj pomalí zombies, pretože tí sa v moderných hororoch objavujú len zriedkavo. Nájdu sa tu aj negatíva a tými sú malé množstvo vrážd a málo gore, ale u mňa to vykompenzoval záverečný masaker, takže bez problému by som si pozrel o pár rokov dvojku a musím dát za pět. P.S.: Divákom, ktorí nemajú angličtinu na vysokej úrovni, odporúčam počkať si na titulky, pretože miestne prízvuky sú dosť hardcore.  EDIT: 30.12.2023 - Pred druhým zhliadnutím som si myslel, že hodnotenie pôjde nižšie, pretože prvé zhliadnutie bolo v čase, keď som mal dlhšiu hororovú prestávku, ale opak je pravdou a Little Monsters som si aj po druhý raz nesmierne užil. Všetko tu funguje tak ako má a je to natočené presne podla môjho vkusu, takže päť hviezdičiek tu právom zostáva. + herečka z Us + herec z Alien: Covenant + herec z See No Evil ()

ScarPoul

Ono je to v zásade taká pekná sonda do života hlavného hrdinu s návodom ako dospieť a získať peknú černošku. Vo vtipoch je to sebavedomé a funkčné. Tá hororová línia je len kulisou. Je tam Sweet Caroline. Shake It off od Taylor Swift a ta picovina od Henson's a nejaká tá krv a Darth Vader. Lupita je tu nádherná. Podarené guilty pleasure. Zombies don't sing! ()

misterz

Malé príšerky - tu v tomto filme vo viacerých významoch. Niekedy sú tými príšerkami malé deti voči svojmu okoliu, inokedy dospelí, kde to funguje aj opačne - príšerka samému sebe... Páčilo sa mi, že aj napriek všeobecnému chaosu a zombíkoch všade kam sa pohneš, si film zachoval veľkú dávku pozitivizmu a príjemný, priam až detský humor. Nadpriemer. 75/100 ()

Gilmour93

Rodinný film patřící na kanál Nickelodeon zábavně znesvěcený vulgaritou a zombies? Ready, steady, Congo! Vzpomněl jsem si na La vita è bella a hru v koncentračním táboře, kde je první cenou tank. Červeným džemem zamazaná slunečnice Lupita Nyong'o, co zajišťuje dětem bezpečnost a ještě při tom musí vypadat, že má vše pod kontrolou, je naprosto úžasná. To je svým způsobem i Josh Gad. Nepodařený kříženec Jacka Blacka a Strýčka Jedličky, na sobě odporné hráškové sako, v sobě zvratky a zmrdství. Nemrtví jsou tady jen za pomalé nekňuby, co předvádí dokonalé masky a plní funkci kulis, takže očekávat nějaké „vyrušení publika v jeho komfortních zónách“ může jen pošetilec. Tohle tu komfortní zónu naopak nádherně hýčká.. ()

• Hudba byla nahrána a namixována v Trackdown Studios v Sydney. (noelcoward73)
  • Producenti původně nemohli získat práva na použití písně „Shake it Off“ od Taylor Swift, protože jim to nahrávací společnost odmítla. Lupita Nyong'o (Miss Caroline) je velkou fanynkou písně a viděla ji jako klíčovou součást scénáře, což ji vedlo k tomu, že se osobně spojila se Swift, aby jí vysvětlila, proč je píseň důležitá pro ni a její příběh, načež jí Swift udělila práva. (noelcoward73)

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu