Ve vysoké trávě

Horor

Kanada, 2019, 90 min

Vincenzo Natali

Předloha:

Stephen King (kniha), Joe Hill (kniha)

Vincenzo Natali

Craig Wrobleski

Steven Hoban

Scénografie:

Oleg M. Savytski

Kostýmy:

Ginger Martini
  • M.a.t.t.

Rozhodne originálny koncept, no sledovať trsy trávy vie byť strašidelné iba do určite miery a filmové spracovanie In the Tall Grass ju veľmi netrafilo. No to je tak, keď sa adaptuje mimoriadne krátka záležitosť a natiahne na celovečernú minutáž, ktorá sa začne veľmi rýchlo opakovať a tým pádom i strácať divácky záujem. Určite jedna zo slabších filmových Kingoviek (aj keď v tomto prípade ide o kolaboráciu s jeho synom Joeom Hillom) a až na pár vizuálne zaujímavých momentov vlastne nedokáže ponúknuť nič ďalšie, čo by ju odlišovalo od iných zameniteľných žánroviek.(6.10.2019)

"Something sinister lurking..." jako sorry, ale jestli takhle začíná popisek k hororu, tak pak rozhodně nečekám variaci na časoprostorový hrátky ve stylu Akt X (což nemusí bejt mínus, stačí jen neklamat tělem), ale pořádně děsivý psycho. Je príma, že thriller může vypadat draze, a můžou v něm bejt vymazlený záběry a zpomalovačky, ale nesmí navenek předstírat, že bude nejstrašidelnějším mysteriózním filmem na světě...(6.10.2019)

Je vlastně dobře, že předloha tohoto příběhu u nás ještě nevyšla, protože jsem ji nemohl/nemusel porovnávat s adaptací a mohl jsem se nechat "jen" překvapovat a bavit. A že tedy rozhodně bylo čím! Zpočátku si divák říká "Aha, takže nějaká variace na Kukuřičné děti?", ale je to velký omyl, protože z filmu se nakonec vyklube něco úplně jiného. Lepšího. Ještě než skončil, bylo mi jasné, že si ho budu muset brzy pustit znovu, a to se přece jenom tak často nestává. Je to další skvělý příspěvek do rodiny filmů podle Stephena Kinga (vlastně spíš podle Joe Hilla, protože jsem v příběhu viděl hlavně jeho rukopis) s rokem výroby 2019.(4.10.2019)

Co se dá chytnout i potkat ve vysoké trávě. Dost možná na jednom takovém zarostlém poli potkáte Patricka Wilsona a ještě pět dalších lidí, co mají mezi sebou příbuzenské vztahy, a psa. A chytnete pořádné mystérium. Počáteční bloudění v kruhu a nemožnost vystoupit z bludné travnaté plochy se náhle změní v naprostý boj o život, když se přátelská výpomoc změní na fanatickou posedlost, že tak originální a dynamicky plynoucí film nebude mít pokračování. A tak se nám skupinka šesti lidí může rozrůst ještě o jednoho človíčka, neb mladá hrdinka je v požehnaném stavu, možný incest s bratrem, ke kterému se schylovalo, je seškrtán a nemilovníci alergií na trávy všeho druhu se mohou obávat nejhorších muk. Kdo by si byl pomyslel, že nadějný Vincenzo Natali po delším útlumu dostane druhou kariérní šanci od Netflixu a zrežíruje román ze společné rodinné dílny slavné značky Stephen King. A zrežíruje jej tak, že je z něj "kingovina" značně cítit, načež to celé snažení má spád a nenásilné kombinovaní různorodých žánrových prvků je zajímavě a poměrně temně zvládnuto. Přehlídce méně známých hereckých tváří, ve které na diváky jukají kupříkladu solidně hrající Laysla De Oliveira a Harrison Gilbertson, velí horory ošlehaný Patrick Wilson, jenž má za úkol svoji postavu dotlačit k negativnímu vyznění, což mu nečiní nejmenší problémy. Útlocitní diváci by film neměli vidět raději vůbec, přece jen čtyřnohý kamarád v rozkladu, to už můžou propuknout až stavy mdloby, ke všemu nejhoršímu se film neobešel bez drastických scén na dvounohých tvorečcích. Ovšem je to vesměs příjemně sofistikovaná jízda na bázi časové smyčky, kde se nikdo nezabývá vysvětlením, co to v tom čertovském poli vlastně řádí za zlé mocnosti. A technické zázemí s patřičnou dávkou (působivých) speciálních efektů je dostatečně ošetřené, i když je evidentní, že velkým rozpočtem film nepřekypoval. Takže směle do této džungle trav vstupte. 10/10(9.10.2019)

Ty krávo ! Horor v trávě ? Taky Vám to přijde vtipný ? Ale to přejde, stejně jako mě. Na film jsem narazil úplnou náhodou, hned pustil a vůbec nelituji. Ta atmosféra, to napětí, dlouho jsem neviděl tak originální horor, jako je právě In the Tall Grass. Hodně na kvalitě přidává i herecké obsazení, hlavně Patrick Wilson, který je tu opravdu .. no ... posuďte sami. Až se jednou nedejbože ocitnu někde v poli, ve vysoké trávě, vzpomenu si na tenhle film a zda budu brečet nebo se tomu smát, to se uvidí. Bavil jsem se. Netflix opět zabodoval. (2. komentář, 20.hodnocení)(4.10.2019)

• - Natáčelo se od 24. července do 12. září 2018 v Torontu (Ontario, Kanada). (BMW12)

• - Velká část byla natočena v Kanadě a pole se nachází poblíž bowlingové dráhy, kterou můžeme ve filmu vidět. Kostel byl postavený pouze pro film. (Kudly4)