Ve vysoké trávě

Horor

Kanada, 2019, 101 min

Vincenzo Natali

Předloha:

Stephen King (kniha), Joe Hill (kniha)

Vincenzo Natali

Craig Wrobleski

Steven Hoban

Scénografie:

Oleg M. Savytski

Kostýmy:

Ginger Martini

Konečně povedená Kingovka, jinak filmy na motivy jeho knih krom pár výjimek naprosto nesnáším. Zajímavé prostředí, hutná atmosféra, sice občas přitažené za vlasy, ale to už je charakteristika Kinga. Vlastně šlo spíše o umělecké dílo. Bez rekvizit, s pár herci a hrou jejich povah. Do toho obsazení sexy Wilsona, no co si víc přát.(4.11.2019)

Zdánlivě nekonečný lán vysoké trávy si nezadá s kukuřičným polem, oblíbeným to místem S. Kinga. Jak jednou vkročíte do zeleného labyrintu, není lehké najít cestu zpět, protože jen to, co je mrtvé, se v něm nepřemisťuje. Chátrající kostel střežící mysteriózní místo by měl být prvním varováním. To, co se ukrývá v trávě, je však z dob dávno pohanských, ne-li ještě starších. Osud obětí, které se nechaly vlákat do zelené pasti se zdá zpečetěný. Nevadí mi časové smyčky, ani nekonečné bloudění zoufalců se smrtí v patách. Poetické záběry na vlnící se trávu mi připomněly ani ne tak kukuřici, jako japonský snímek Onibaba (1964). Film mi přišel napínavý od začátku až dokonce a rychle utekl. Chápu, že ten, kdo se neopájí obrazy trávy a nebaví ho sledovat ztracené nešťastníky, bude Ve vysoké trávě otrávený. Já jsem spokojen. Spíše pro okrajové publikum.(18.10.2019)

Netflix, známý také tím, že produkuje samé kvalitní filmy, na které byl využit minimální rozpočet, má na svém kontě další, který nepochybně potvrzuje tento fakt. Tahle Kingova adaptace přistupuje k divákovi vděčně, protože se to rozbíhá hned v prvních minutách a celou dobu se něco děje, nejsou tu žádné zbytečné dialogy, řešení vztahů ani detailní seznamování s postavami. Ty jsou sledovatelné a vcelku sympatické, ačkoliv jsou to, mimo Patricka, docela neznámá jména. K nějaké újmě na zdraví tu dojde, přičemž jedna ze smrtí a jedna pěkně namaskovaná mrtvola potěší všechny vyznavače gore. Ovšem to hlavní, o co tu šlo, u mě a, vzhledem k hodnocení (55%) i u spousty dalších, nesklidilo velké ovace. Myšlenka časových smyček, teleportování, oživování již mrtvých, díky pracování s přítomností, minulostí i budoucností v jednom, nebo co to vlastně mělo být za mix, je zajímavá, nicméně to chtělo s těmito faktory podstatně ubrat, jelikož je to jeden velký blázinec. Bludiště v poli vytvořilo pěkně tísnivou atmosféru a napětí z neznámého fungovalo též, jenže jsme se nedočkali vysvětlení, které dost možná neznají ani sami tvůrci. Konec si tedy můžeme jen domýšlet, protože pochopit to, jako celek, je prakticky nemožné.(12.10.2019)

Co se dá chytnout i potkat ve vysoké trávě. Dost možná na jednom takovém zarostlém poli potkáte Patricka Wilsona a ještě pět dalších lidí, co mají mezi sebou příbuzenské vztahy, a psa. A chytnete pořádné mystérium. Počáteční bloudění v kruhu a nemožnost vystoupit z bludné travnaté plochy se náhle změní v naprostý boj o život, když se přátelská výpomoc změní na fanatickou posedlost, že tak originální a dynamicky plynoucí film nebude mít pokračování. A tak se nám skupinka šesti lidí může rozrůst ještě o jednoho človíčka, neb mladá hrdinka je v požehnaném stavu, možný incest s bratrem, ke kterému se schylovalo, je seškrtán a nemilovníci alergií na trávy všeho druhu se mohou obávat nejhorších muk. Kdo by si byl pomyslel, že nadějný Vincenzo Natali po delším útlumu dostane druhou kariérní šanci od Netflixu a zrežíruje román ze společné rodinné dílny slavné značky Stephen King. A zrežíruje jej tak, že je z něj "kingovina" značně cítit, načež to celé snažení má spád a nenásilné kombinovaní různorodých žánrových prvků je zajímavě a poměrně temně zvládnuto. Přehlídce méně známých hereckých tváří, ve které na diváky jukají kupříkladu solidně hrající Laysla De Oliveira a Harrison Gilbertson, velí horory ošlehaný Patrick Wilson, jenž má za úkol svoji postavu dotlačit k negativnímu vyznění, což mu nečiní nejmenší problémy. Útlocitní diváci by film neměli vidět raději vůbec, přece jen čtyřnohý kamarád v rozkladu, to už můžou propuknout až stavy mdloby, ke všemu nejhoršímu se film neobešel bez drastických scén na dvounohých tvorečcích. Ovšem je to vesměs příjemně sofistikovaná jízda na bázi časové smyčky, kde se nikdo nezabývá vysvětlením, co to v tom čertovském poli vlastně řádí za zlé mocnosti. A technické zázemí s patřičnou dávkou (působivých) speciálních efektů je dostatečně ošetřené, i když je evidentní, že velkým rozpočtem film nepřekypoval. Takže směle do této džungle trav vstupte. 10/10(9.10.2019)

• herr_carter

Je to na hovno. Paradoxně nejvíc člověka baví asi prvních 15-20 minut, kdy se lidi ztrácí v trávě, chodí v trávě, plouží v trávě, volají v trávě a člověk si říká, sakraporte, co za tím bude schované, že jsou od sebe kousek a přitom se nemohou najít? No..a tím atraktivita filmu a očekávání čehosi bohužel končí, pak už jsme jenom svědky občasného baf, střídmého bubu a všudypřítomného halooooooooo. V kostce se jedná o mimozemský šutr, který celé pole dělá divným polem? lépe to popsat asi nejde, pffff......................moje hodnocení = 4 z 10.(19.11.2019)

• - Natáčelo se od 24. července do 12. září 2018 v Torontu (Ontario, Kanada). (BMW12)

• - Velká část byla natočena v Kanadě a pole se nachází poblíž bowlingové dráhy, kterou můžeme ve filmu vidět. Kostel byl postavený pouze pro film. (Kudly4)